120 LAT HISTORII NOWOSĄDECKIEGO ODDZIAŁU „BESKID” POLSKIEGO TOWARZYSTWA TATRZAŃSKIEGO

11 kwietnia 1906 roku komitet założycielski Towarzystwa Turystycznego „Beskid” pod przewodnictwem Antoniego Lenczowskiego wystosował odezwę do mieszkańców Sądecczyzny, aby zgłaszali chęć wstąpienia do Towarzystwa.

24 maja 1906 roku zwołano pierwsze Walne Zgromadzenie Członków Towarzystwa Turystycznego „Beskid” w którym uczestniczyło 47 osób. Na prezesa wybrano hrabiego Fryderyka Augusta Brezę.

8 grudnia 1907 roku na Nadzwyczajnym Walnym Zgromadzeniu Członków Towarzystwa Turystycznego „Beskid” podjęto decyzję o przekształceniu się w Oddział Towarzystwa Tatrzańskiego.

22 lutego 1908 roku Walne Zgromadzenie Towarzystwa Tatrzańskiego w Krakowie zatwierdziło oficjalnie powstanie Oddziału Towarzystwa Tatrzańskiego „Beskid” z siedzibą w Nowym Sączu, na tych samych zasadach jak inne Oddziały. Nowosądecki „Beskid” stał się szóstym Oddziałem Towarzystwa Tatrzańskiego.

11 maja 1924 roku Walne Zgromadzenie Członków Oddziału Towarzystwa Tatrzańskiego „Beskid” na prezesa wybrało prof. Feliksa Rapfa i dokonało zmian w statucie, na mocy których Oddział zmienił nazwę na Oddział Nowosądecki „Beskid” Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego.

Po II wojnie światowej ze względów politycznych, pod wpływem władz państwowych, powstał projekt rozwiązania Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego oraz Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego i stworzenia nowej, jednej organizacji turystycznej w Polsce. W dniu 16 grudnia 1950 roku odbyły się dwa osobne zjazdy Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego i Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego, które podjęły dwie niezależne uchwały o samorozwiązaniu się jednej i drugiej organizacji. W dniu następnym, 17 grudnia 1950 roku, grupa prywatnych osób (a nie delegatów na zjazdy organizacji, które prawnie już nie istniały) powołała Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze.

Po przemianach politycznych w Polsce, staraniem Macieja Zaremby, 31 marca 1990 roku Polskie Towarzystwo Tatrzańskie Oddział „Beskid” w Nowym Sączu zostało reaktywowane. W zebraniu założycielskim wzięło udział 30 osób, a uczestniczył w nim prezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego dr Maciej Mischke z Krakowa.

Zapraszamy członków Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego i Sądeczan w niedzielę 28 czerwca na wspólne górskie świętowanie jubileuszu 120 lat Oddziału „Beskid” Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego w Nowym Sączu. Przejdziemy trasą pionierów sądeckiej turystyki, szlakiem pierwszej wycieczki sądeckiego „Beskidu” z Piwnicznej na Radziejową, która miała miejsce 1 lipca 1906 roku, a później zapraszamy na jajecznicę i świąteczną biesiadę na Kramarce.

                                                                                                 Zbigniew Smajdor