Polskie Towarzystwo Tatrzańskie
Statut Historia Informacje Odznaki PTT  Nowy Sącz Bezpieczeństwo GOPR Kontakt Księga Gości
Aktualności
Wycieczki i wyprawy
Regulamin wycieczek
Szlaki spacerowe
Przewodnicy
Koło przewodników PTT
Koło PTT w Tarnobrzegu
Przyjaciele
Relacje
GALERIA
Strona główna

RetezatPOLSKIE TOWARZYSTWO TATRZAŃSKIE
Oddział  „BESKID”
im. prof. Feliksa Rapfa  w Nowym Sączu
zaprasza na wycieczkę:
Karkonosze
Szpindlerowy Młyn

Sobota - Wtorek, 28 kwiecień - 1 maj 2012 roku
  wyjazd: 28.04 (to już sobota), godz. 0:15 – MOK
Koszt 135zł - członkowie PTT, młodzież;  150zł - pozostali
 + wszyscy 1350 Kč
Prosimy o możliwie jak najszybsze zapisy i zaliczki
(przejazd, noclegi, ubezpieczenie NW, obsługa przewodnicka)
noclegi w Pensjonacie "Michlak" - możliwość wykupienia posiłków
Pierwotną inspiracją tej wycieczki była polska część tych gór i nocleg który przypadł nam do gustu przed dwu laty. Brak miejsc w tym terminie zmienił nam plany na równie atrakcyjne na tereny położone po czeskiej stronie granicy tych Gór, i równie ciekawym i miłym pensjonacie  Michlak w Szpindlerowym Młynie. To już staje sie prawie tradycją jak na weekend majowy wyjeżdzamy do Czech. W razie pogody niesprzyjającej teren obfituje w alternatywne możliwosci zwiedzania ciekawych miejsc, zabytków. w ten weekend nie będziemy się nudzić.

W programie:

Przejazd na trasie: Nowy Sącz-Kraków- Katowice- Jelenia Góra- Szklarska Poręba-Przełęcz Jakuszycka- Harrachov.

Dzień 1  - sobota 28 kwietnia: wycieczka w Góry Izerskie: Nycove Domky- Jizerka ( wieś skansen) - Jeleni Strań- Pytlackie Kamieny (945 m n.p.m.)-  Česky vrch (918 m n.p.m) - sedlo Předel - Smědava i przejazd na nocleg do Szpindlerowego Młyna Pensjonat Michlak.
Góry Izerskie stanowią wysunięty na zachód rozległy masyw  Sudetów. W Polsce  ich dwa pasma: Grzbiet Wysoki i Grzbiet Kamienicki, natomiast pozostała większa część na terytorium Czech. Na wschodzie granicę z Karkonoszami stanowi Przełęcz Szklarska (886 m n.p.m.) i głębokie doliny Kamiennej (w Polsce) oraz Mumlavy i Jizery (w Czechach). Granica ta jest dość trudna do zauważenia, ponieważ Karkonosze wraz z czeskim Pogórzem Karkonoskim oraz z Górami Izerskimi zachodzą na siebie. To geologiczna  jedna całość. Zreszta pod tym względem bardzo ciekawa z wieloma czynnymi i nieczynnymi kopalniami.Ze skałami przeobrażonymi tych terenów związane jestwystępowanie kamieni półszlachetnych, szlachetnych i cennych surowców mineralnych. Od średniowiecza Góry penetrowane były przez różnych poszukiwaczy.Znanym miejscem występowania kamieni szlachetnych w polskiej części gór była dolina górnej Izery wokół osady Wielka Izera (Hala Izerska), gdzie znajdowano rubiny, szafiry oraz agaty Jednak  najbardziej znane z eksploatacji było ujście Šafirovego potoku do Jizerki na Malej jizerskej louce. Znajdowano tam: amfibole, apatyty, diopsyty, tytanity, ametysty, awanturyny, chalcedony, chryzoprazy, kryształy górskie, granaty, cyrkony, turmaliny i czarne ilmenity, nazywane izerynami. Zapisy z 1845 r. świadczą, że izeryny były znacznym źródłem dochodu mieszkańców Jizerky i Gross-Iser (Wielka Izera). Kobiety i dzieci wybierały je z potoków i sprzedawały do Berlina i Drezna na wyrób biżuterii  żałobnej. W dolinie Kamienicy oraz w okolicy góry Złotych Jam znajdowano samorodki złota.Na Rozdrożu Izerskim do dziś można znaleźć okazy kwarcu występującego w żyłach kwarcowych. Największa żyła kwarcu ciągnie się na przestrzeni 10 km. pasem o szerokości 10-80 m i jest eksploatowana w kopalni Stanisław. Granaty obficie pojawiają się w łupkach Kamienickiego Grzbietu, a turmaliny w zbudowanych z łupków grzebieniach Wysokiego Grzbietu. Na północnych zboczach Grzbietu Kamienickiego występują rudy  cyny i ruda kobaltu wydobywane z przerwami od XV do XIX wieku. Gnejsy w okresie powojennym nie były eksploatowane. występowanie

Dzień 2 - niedziela 29 kwietnia: transportem lokalnym wjedziemy na Przełęcz Karkonoską, skąd przez TępySzczyt 1388 m npm czerwonym szlakiem po polskiej stronie wyjdziemy na Śnieżkę 1602 m npm Zejdziemy z przełeczy pod Snieżką przez Lucni Boudę do Szpindlerowego Młyna. Na miejscu możliwośc  skorzystania z Wodnego miasteczka lub odwiedzenia Muzeum Szkła.
Na terenie regionu znajduje się przede wszystkim główny grzbiet Karkonoszy z najwyższą  górą - Śnieżką (1602 m)-najwyższy szczyt Czech!, oraz źródłem wielkiej europejskiej rzeki Łaby. Do najbardziej cenionych skarbów regionu należy unikalna tundra północna na grzbietach górskich na tzw peneplenie (np. Torfowisko Upy), cenna flora i fauna, ale również szereg zabytków  oraz architektury ludowej, jak na przykład w Pasiekach nad Izerą. Równie ciekawe jak kilka miast podgórskich interesujących  z punktu historycznego jak również urbanistycznego, jakimi są np. Vrchlabí, Trutnov, Jilemnice, Hostinné, Kowary oraz inne jak np. Szpindlerowy Młyn

Dzień 3 - poniedziałek 30 kwietnia: to dzień na zdobycie  i Łabskiego Szczytu 1472 m npm i Wielkiego Szyszaka 1509 m npm. no i w szczególności źródeł Łaby znajdujących się nieopodal Łabskiej Boudy i Łabskiej Louki.
 To również teren głównego grzbietu Karkonoszy. W Karkonoszach w okresie przed II wojną światową w okolicach partii szczytowych tych gór powstały tzw Boudy -schroniska -koszarowce (dość dużych rozmiarów i pojemnosci) jako ośrodki szkoleniowe Wermahtu czy to w zimie przygotowujace do życia w trudnych zimowych warunkach z nauką jazdy na nartach, czy to w lecie stanowiac świetną bazę do treningu wysokościowego. Wiele z tych obiektów przetrwało zawieruchy wojenne i dziejowe. Praktyczni Czesi zamienili je na schroniska i bazy dla narciarzy, młodzieży szkolnej i pewnie również wojska szkolącego się w arkanach narciarstwa biegowego. Jeszcze dziś Polaka zadziwi fenomen powszechnego uprawiania narciarstwa biegowego  wśród Czechów.

Dzień 4 - wtorek 1 maja: podjedziemy do Dolnego Ardszpachu to jedno z piekniejszych miejsc w Czechach (wejście ok 60/100 KCz!)możliwość pływania kajakiem! możliwość zobaczenia słynnych Kochanków i Głowy Cukru i przejście słynną Gotycką Bramą.


ok godz 15 wyjazd do Polski -powrót do Nowego Sacza ok godz. 21.Zapisy i szczegółowe informacje w punkcie PTT „Beskid” w lokalu

BP  WAKACYJNY RAJ
WAKACYJNY RAJ
ul. Sobieskiego 14a/2
33-300 Nowy Sącz
Poniedziałek–Piątek  8:00 - 18:00
Sobota:  9:00-13:00

Infolinia: 0 801 011 324 
tel./fax.(0-18) 444 29 22
kom:  513 017 830


Wyjazd sponsorowany przez Urząd Miejski dla mieszkańców Nowego SączaInformacje i zapisy: BP WAKACYJNY RAJ, ul. Sobieskiego 14a/2, 33-300 Nowy Sącz, tel./fax.(0-18) 444 29 22,  kom:  513 017 830, poniedziałek-piątek: 8-19, sobota: 9-13
Nr konta PTT o/Beskid:  PKO SA:  45 1020 3453 0000 8002 0056 8576

COPYRIGHT by JDB & WS - 2007