Polskie  Towarzystwo Tatrzańskie
Statut Historia Informacje Odznaki PTT  Nowy Sącz Bezpieczeństwo GOPR Kontakt Księga Gości
Aktualności
Wycieczki i wyprawy
Regulamin wycieczek
Szlaki spacerowe
Przewodnicy
Koło przewodników PTT
Koło PTT w Tarnobrzegu
Przyjaciele
Relacje
GALERIA
Strona główna

Retezat


Serwis pogodowy IMGW
 Aktualna pogoda         »» Prognoza


POLSKIE TOWARZYSTWO TATRZAŃSKIE

Oddział  „BESKID”
im. prof. Feliksa Rapfa  w NOWYM  SĄCZU

zaprasza na:
SZLAK WINNY

Mołdawia, Mołdowa, Ukraina

wtorek-niedziela: 12-17 październik 2010 roku
  wyjazd   godz: 20:30 –  MOK (DKK)
Koszt: 530 zł  - członkowie PTT, studenci, młodzież, 560 - zł pozostali
(przejazd, ubezpieczenie NW, obsługa przewodnicka)

W programie:

Podzielona  obecnie granicami politycznymi Mołdawia to region Europy mało znany  za wyjątkiem może szlak winnynajwiększego jego bogactwa – wina. Polskie Towarzystwo Tatrzańskie Oddział Beskid zaprasza kolejny raz  na wycieczkę – wyprawę: „Szlakami winnymi”. Kupieckie sądeckie tradycje  w handlu winem obecnie są kontynuowane  przez Oddział Beskid poprzez enoturystykę. Popularność enoturystyki, czyli turystyki winnej  na świecie rośnie z roku na rok. Regiony winne poznawane są również od strony geograficzno-historycznej, oczywiście wraz z winem jako jednym elementów kultury  charakteryzującym dany obszar. Powstaje coraz więcej winnic, które udostępniane są dla zwiedzających. Rozwija się wręcz cała gałąź turystyki spod znaku wina. Dla przeciętnego europejczyka, Polaka, Mołdawia-Moldova, gdyby nie dostępne w handlu wino byłaby  kraina prawie nieznaną. Spróbujemy poprzez tę wyprawę przybliżyć ten region, te kraje.

Mołdawia obejmuje tereny Wyżyny Mołdawskiej, pomiędzy Karpatami Wschodnimi, Dniestrem i deltą Dunaju. W ramach historycznej Mołdawii często wyróżniane są inne krainy historyczne jak: położona na jej północy Bukowina, Besarabia -obejmująca wschodnią część historycznej Mołdawii (między Prutem a Dniestrem), Budziak położony pomiędzy Besarabią a wybrzeżem Morza Czarnego. Część Mołdawi to  obecnie terytorium obecnej Rumunii (tereny pomiędzy Karpatami i Prutem),  część to terytorium Republiki Mołdawi (terytorium pomiędzy Prutem i Dniestrem (Besarabia). Fragmenty północnej południowej  historycznej Mołdawii (Bukowina północna i na  południu dawny Budziak) należą do Ukrainy. Ciekawostką polityczną jest powstałe z inspiracji Moskwy  2 września 1990 roku Naddniestrze. ze stolicą w Tyraspolu. Suwerenność Nadniestrza  nie jest uznawana na arenie międzynarodowej i traktowany on jest jako część Republiki Mołdawii. Tereny historycznej  Mołdawi zamieszkuje obecnie 8 mln mieszkańców.

Organizujemy zbiórkę darów dla Polaków w Mołdawii: żywość przetworzona (konserwy, zupki np. gorące kubki, kakao, czekolada), chemia gospodarcza, leki, śr. opatrunkowe (pieluchomajtki), wyprawki dla dzieci szkolnych (zeszyty, ołówki, kredki, podręczniki do nauki języka polskiego.

  • Nasz tegoroczny szlak winny rozpoczniemy noclegiem 13/14.10.2010 w  Hotelu Xenia w Kamieńcu Podolskim To  nie potrzebujące rekomendacji miasto Ukrainy, kiedyś Polska wschodnia rubież i twierdza (doskonale znana z literatury) to dodatkowa warta zachodu atrakcja rozpoczynająca tegoroczny „Szlak winny”.
  • Kolejne noclegi  od 14-16.10.2010 w Republice Moldovy  w miejscowośći Balti (Bielce) dokladnie ok 5 km do centrum  w ośrodeku Dumbrava. z wyżywieniem. W tej miejscowości znajduje się jedno z najprężniej działających Stowarzyszeń Polaków na obczyźnie  "Dom Polski”, które współpracuje z miejscową parafią oraz innymi organizacjami polonijnymi działającymi w Bielcach: Polskim Towarzystwem Medycznym, Caritasem, Duszpasterstwem Nauczycieli, Ambasadą RP w Kiszyniowie, instytucjami oraz organizacjami w Polsce: Stowarzyszeniem "Wspólnota Polska", fundacją "Pomoc Polakom na Wschodzie", organizacjami polonijnymi na Ukrainie i w Rumunii.(Może my zorganizujemy jakąś pomoc i spotkanie? – czekamy na pomysły i  inicjatywę) Od 2004 roku na miejscowym uniwersytecie im. Alecu Russo działa Centrum Języka Polskiego i Kultury Polskiej. 30 km od Bielc znajduje całkowicie polska wieś Strycza. Z Bielc (drugim co do wielkości mieście Moldovy)  organizowane będą wycieczki do Kiszyniowa i okolic, (miasto to konglomerat kilkunastu kultur i epok historycznych) w pobliżu znajdują się jedne z największych (jeżeli nie największe) piwnic  winnych (Mileszti Mici, Cricova, Orheiul Vechi) . W pobliżu Kiszyniowa niezwykle malownicze Kodry czyli „Chełmy” z najwyższym szczytem Dealul Balaneszti 428 m npm i rezerwatem Plaiul Fagului czy Codrii, monastyram Capriana, Condrita, Hincu czy  równie pięknymi piwnicami winnymi miejscowości Cojusza (zwiedzanie od 6,5 E/os.) 
  • Ostatni nocleg -16.10.2010 będzie w Rumunii w miejscowości Bicaz w hotelu Adora (nocleg z wyżywieniem). Miejscowość  Bicaz leży nieopodal jednego z najbardziej malowniczych wawozów Karpat –wąwozu Bicaz Rejon to nie tylko kolebka rumuńskiego  winiarstwa z okolic Cotnari, Cucuteni, Frumusica (Wśród rumuńskich regionów  winnych Cotnari jest tym, czym Burgundia dla Francji, Tokaj dla Węgier). To najstarszy w Rumunii region uprawy winorośli. Region Cotnari słynie białych win deserowych. Charakterystycznymi królewskimi reprezentantami winnymi  regionu są: Cotnari Feteasca Alba, Grasă de Cotnari, Cotnari Tamaioasa Romaneasca.  Jednocześnie to istne „zagłębie” monastyrów : Bistrica, Varatec, Agapia, Secu, Neamt
  • Na pewno na trasie zwiedzania będzie stolica Mołdawii Jassy, Piatra Neamt. W drodze powrotnej przejazd przez północną część transylwańskiego okręgu winnego w okolicach Blaj, Mediasz, Tarnavei by przez Baja Mare wrócić do Polski.

Zapisy i szczegółowe informacje w punkcie PTT „Beskid” w lokalu
BP  WAKACYJNY RAJ
WAKACYJNY RAJ
ul. Sobieskiego 14a/2

33-300 Nowy Sącz
Poniedziałek–Piątek  8:00 - 19:00
Sobota:  9:00-13:00

Infolinia: 0 801 011 324 
tel./fax.(0-18) 444 29 22
kom:  513 017 830


Wyjazd sponsorowany przez Urząd Miejski dla mieszkańców Nowego Sącza

Informacje i zapisy: BP WAKACYJNY RAJ, ul. Sobieskiego 14a/2, 33-300 Nowy Sącz, tel./fax.(0-18) 444 29 22,  kom:  513 017 830, poniedziałek-piątek: 8-19, sobota: 9-13
Nr konta PTT o/Beskid:  PKO SA:  45 1020 3453 0000 8002 0056 8576

COPYRIGHT by JDB & WS - 2007