Polskie  Towarzystwo Tatrzańskie
Statut Historia Informacje Odznaki PTT  Nowy Sącz Bezpieczeństwo GOPR Kontakt Księga Gości
Aktualności
Wycieczki i wyprawy
Regulamin wycieczek
Szlaki spacerowe
Przewodnicy
Koło przewodników PTT
Koło PTT w Tarnobrzegu
Przyjaciele
Relacje
GALERIA
Strona główna

Retezat

Serwis pogodowy IMGW
 Aktualna pogoda         »» Prognoza


POLSKIE TOWARZYSTWO TATRZAŃSKIE

Oddział  „BESKID”
im. prof. Feliksa Rapfa  w NOWYM  SĄCZU

zaprasza na:

Świąteczny Jarmark w Dreźnie
W okresie oczekiwania na  Święta Bożego Narodzenia
spróbujmy poczuć przedświąteczną  atmosferę
w zgiełku i porządku barwnej, niemiecko-saskiej ludyczności:


Piątek-Niedziela: 11-13 grudnia 2009 roku
Wyjazd: 11.12.2009,  godz. 22
Cena za przejazd, opiekę przewodnicką, 1 nocleg ze śniadaniem
  165zl - dla czlonkow PTT,  180zł - dla pozostałych


W programie:

11/12.12.2009
  • wyjazd z Nowego Sacza i przyjazd do Miśni 12.12.2009 w godzinach porannych
  • zwiedzanie katedry oraz muzeum porcelany (wstep ok. 5 €)
  • przejazd do Drezna – zwiedzanie starego miasta oraz możliwość zakupów na Jarmarku Świątecznym
  • Przejazd do Zgorzelca zakwaterowanie w hotelu Pod Orłem w pokojach 2, 3 osobowych (z węzłem sanitarnym) - nocleg.

13.12.2009
  • piesze przejście do Gorlitz i zwiedzanie pięknej starówki.
  • powrótdo  Zgorzelca i wyjazd do Nowego Sącza.
  • planowany  powrotu do Nowego Sącza ok. godz. 22.00


Drezno
to perła baroku, Florencja nad Łaba a także europejska Hiroszima, międzynarodowy symbol przezwyciężania wojeny. Czy to Szwajcaria Saksońska, Moritzburg czy Miśnia - okolice Drezna zachwycają nie tylko uroczym krajobrazem, ale również dużą liczbą zabytków wysokiej klasy.

Drezno położone jest w południowo-wschodniej części Saksonii, graniczącej z terytorium polskim i czeskim oraz terytorium niemieckim (Bawaria, Turyngia, Saksonia-Anhalt, Brandenburgia). Rozłożyste brzegi Łaby nadają miastu specyficzny charakter. Pogórza Rudaw Wschodnich, Łużyckiej Płyty Granitowej oraz Gór Piaskowcowych stanowią o uroku okolic stolicy Saksonii.  Zamieszkuje go ok. 515 tys. mieszkańców, co daje mu 15 miejsce pod względem zaludnienia w Niemczech. W Dreźnie znajduje się 37 muzeów, w tym m. in.:
- Galerie Malarstwa Mistrzów Dawnych i Nowych,
- Zielone sklepienie (skarbiec),
- Zbiory porcelany
- Zbrojownia,
- Muzeum Komunikacji,
- Niemieckie Muzeum Higieny w Dreźnie,
- Muzeum Historii Miasta,
- Zbiory Techniczne,
- 41 galerii i miejsc wystawowych. Do nich zalicza się również:
Muzeum Kraszewskiego, znajdujące się w dzielnicy Neustadt, upamiętniając jedną
z najbardziej znaczących osobistości Polski XIX wieku - Józefa Ignacego Kraszewskiego (1812-1887) i przypomina polską kulturę i historię tamtego okresu oraz pokazuje różnorodne kulturalne i polityczne stosunki pomiędzy Saksonią i Polską. Z powodu udziału w powstaniu w 1863 roku, Kraszewski został skazany na karę śmierci. Później jednak został ułaskawiony, lecz wygnany z kraju. Podobnie jak wielu mu współczesnych wybrał Drezno, jako miejsce emigracji. Tam zakupił willę przy ulicy Nordstraße 28 (wtedy jeszcze był to numer 27), która miała się stać jego letnią rezydencją. Tam też znajduje się muzeum, którego wystawy są prezentowane zarówno w języku niemieckim, jak i polskim. Muzeum kładzie szczególny nacisk na stosunki polsko-saskie, o których wspominał sam Kraszewski. w roku 1683 zwycięsko wspólnie zakończyli wojnę z Turkami, a Fryderyk August Mocny oraz później jego syn Fryderyk August II rządzili jako królowie Polski (odpowiednio jako August II i August III). Kraszewski stworzył wiele tomów, które traktowały o okresie władzy Augusta Mocnego. Powieści polskiego pisarza "Hrabina Cosel" (1874), "Brühl" (1875), "Z siedmioletniej wojny" zostały nazwane trylogią saską.
Inne znane postacie związane z Dreznem: August Mocny, Karol May, Bernardo Bellotto zwany Canalettem, czy Ryszard Wagner.
Drezno posiada 63 % zieleńców i terenów leśnych i jest jednym z najbardziej zielonych miast w Europie. Na północy miasta rozpościera się las zwany "Dresdner Heide", największy zwarty teren leśny w granicach miasta. W centrum miasta znajduje się rozległy park "Wielki Ogród" ("Großer Garten"). Okolona szerokimi łąkami i łagodnymi zboczami winnic Łaba niby błękitno-zielona wstęga przecina miasto. Dalekowzroczne od setek lat planowanie miasta stanowi o tym, że Drezno odbierane jest jako część krajobrazu Doliny Łaby.
Do wspaniałych zabytków zaliczamy:
Frauenkirche (kościół Naszej Ukochanej Pani), luterańska budowla centryczna, należała do jedynych w swoim rodzaju dokonań budowlanych w Europie. Budynek znajdujący się na Nowym Rynku spłonął w wyniku angielsko-amerykańskiego nalotu bombowego 13 lutego 1945 roku, 2 dni po ataku bombowym zawaliła się dodatkowo kopuła. Ruiny kościoła na zalecenie ówczesnych władz NRD pozostały nietknięte, jako ostrzeżenie przeciwko wojnie
i symbol pokoju.
Opera Sempera (Semperoper) wybudowana w latach 1838-41 przez Gottfrieda Sempera. W roku 1869 budynek spłonął. Winny temu zdarzeniu był pomocnik oświetleniowca, który nie zachował należytej ostrożności i spowodował pożar świecznika, od którego zajął się cały teatr. W latach 1871-78 opera została odbudowana. Gottfried Semper stworzył ponad 6000 planów i listów, ale odbudową kierował jego syn - Manfred Semper. Gottfried Semper nie mógł osobiście objąć kierownictwa, ponieważ został wygnany przez dwór książęcy, gdy w 1849 roku razem z innymi obywatelami wystąpił przeciwko władcom Saksonii i Prusom.
Zamek jest rozległym kompleksem budowlanym. I chociaż został w roku 1945 ciężko uszkodzony, to jest dzisiaj odzwierciedleniem kultury i historii Saksonii. W XII wieku stał w tym miejscu zamek, o którym dziś świadczą już tylko fundamenty wieży. W 1382 roku nastąpiły pierwsze zmiany, w 1471 wzniesiono skrzydło zachodnie. Gdy Drezno stało się w 1485 roku stałą rezydencją władców, nastąpiła przebudowa średniowiecznego zamku w budowlę renesansową. W 1530 roku na wysokości bramy północnej został wzniesiony reprezentacyjny zamek mieszkalny, którego budowę zlecił książę Jerzy Brodaty. Dlatego też ta część kompleksu nazywana jest dzisiaj budowlą Jerzego wraz ze znaną bramą Jerzego. W 1547 roku zamek został na rozkaz księcia elekcyjnego rozbudowany w kierunku zachodnim. Hans i Bastian Kramer stworzyli nazwaną później budowlę Moryca i dziedziniec pałacowy.
Pałac Pilnitz letnia rezydencjaWettynów. August Mocny zlecił w roku 1708 budowę pałacu - pierwotnie budowli renesansowej - dla hrabiny Cosel. Po tym jak hrabina popadła w 1718 roku w niełaskę i została wysłana do twierdzy Königsstein, August Mocny zlecił rozbudowę pałacu. W roku 1720 skończono rozbudowę budowli do 3 - piętrowego Wasserpalais ze schodami aż do nabrzeża Łaby.
Pałac Myśliwski Moritzburg (17 KM OD Drezna),
Pałac Japoński który jest przykładem współpracy drezdeńskich architektów: Matthäusa Daniela Pöppelmanna, Jeana de Bodta, Zachariasa Longuelunea i Johanna Christopha Knöffela, którzy w latach 1727-35 brali udział w budowie. Imponujący czteroskrzydłowy kompleks z dachami w stylu japońskim, narożnymi pawilonami i rzeźbą w stylu chińskim zalicza się do najwybitniejszych dokonań niemieckiego baroku.
Kościół Hofkirche (Nadworny) o powierzchni 4800 metrów kwadratowych jest największym kościołem katolickim w Dreźnie i zarazem ostatnią barokową budowlą w mieście. Został on wybudowany za czasów Fryderyka Augusta II, następcy Augusta Mocnego. Fryderyk August II, podobnie jak August Mocny, został obrany królem Polski i podobnie jak ojciec musiał konwertować, żeby móc stać się królem katolickiej Polski. Działo się to w roku 1719. Wzniesienie katolickiego kościoła, o którym zdecydował specjalnym dekretem budowlanym jeszcze August Mocny, natrafiło w ojczyźnie reformacji na duży sprzeciw. Dlatego 28 lipca 1739 kamień węgielny został wmurowany w wielkiej tajemnicy, tak że nikt nie wiedział, co ma w tym miejscu zostać wybudowane. August Mocny sprowadził włoskiego architekta Gaetano Chiavieriego. Pomagać mu mieli jego rodacy Francesco Placidi i Antonio Zucchi. Kościół Hofkirche nie jest jednak "włoską" budowlą, ponieważ włoscy architekci nie znali języka niemieckiego i mieli dużo problemów z saksońskimi pracownikami. W końcu po 10 latach budowy główny włoski architekt poczuł się obrażony i wrócił do Rzymu. Jego zadania przejął mistrz budowlany Johann Christopf Knöffel i Julius Heinrich Schwarze. Dokończyli oni budowlę utrzymaną w stylu barokowym. Na sam koniec została wybudowana dwupiętrowa (przełamana w połowie), wysoka na 91 metrów wieża. Protestanckie Drezno otrzymało tym samym jako najpiękniejszą budowlę sakralną katolicki kościół, którego koszty oczywiście ponieśli podatnicy. Za czasów Napoleona nastąpiło formalne uznanie Kościoła Hofkirche przez Saksonię.
Albertinum zaliczane się do najsłynniejszych budowli Drezna. Zostało ono wybudowane
w latach 1559-63 jako zbrojownia, która zaliczała się obok zbrojowni w Wenecji i Wiedniu do jednej z największych w Europie. Do dzisiaj zachowały się sklepienie piwnicy, dwunawowa hala z toskańskimi kolumnami i dwa portale. W latach 1884-87 budowla została przebudowana i zaadaptowana jako archiwum państwowe oraz zbiór rzeźb. Nazwa tej budowli pochodzi od imienia króla Alberta. Od roku 1953 Albertinum jest wykorzystywane dla celów muzealnych.

Görlitz
to niemieckie miasto, leżące w Saksonii nad Nysą Łużycką. W wyniku przeprowadzonej
w Saksonii reformy powiatowo-terytorialnej, od 1 sierpnia 2008r. miasto ma status Wielkiego Miasta Powiatowego i jest siedzibą Powiatu Görlitz.To miasto o wielu zabytkach.
Obiekty warte zwiedzenia:
·    Barbakan /Kaisertrutz/ z Miejskim Zbiorami Sztuki
·    Baszta Wołowa nad Nysą /Ochsenbastei    
·    Cmentarz św. Mikołaja z grobem filozofa i mistyka Jakuba Böhme /Nikolafriedho
·    Dom Barokowy - Neißstraße 30, mieszczący Górnołużycką Bibliotekę Nauk i Muzem Historii Kultury
·    Dom Biblijny - Neißstraße 29, z fasadą przedstawiającą sceny ze Starego i Nowego Testamentu
·    koscioły:
·    - ewangelickie: św. Trójcy, Najśw. Marii Panny, Krzyża, Lutra, Mikołaja, św. Piotra i Pawła
·    - katolickie:  św. Krzyża, Katedra św. Jakuba, św. Jana i św. Franciszka, św. Jadwigi
·    Ogród Zoologiczny
·    Plac Demianiego z Teatrem i Domem Towarowym Hertie w stylu secesyjnym oraz Muzeum Przyrody
·    Plac Pocztowy z budynkiem poczty, fontanną Muschelmina i gmachem Sądu Rejonowego
·    Rynek:
·    Dolny z Ratuszem, zespołem kamienic z epoki gotyku, renesansu i baroku, fontanną Neptuna
·    Górny z Domem Napoleona, kościołem św. Trójcy, Wieżą ReichenbacherTurm
·    dawna Synagoga przy Otto-Müller-Straße
·    wieże: Gruba Wieża, Wieża Mikołaja, Reichenbacher Turm
·    założenia parkowe i ogrody; park miejski, ogród przy Baszcie Wołowej, Ogród przy Międzymórzu (Zwinger)
·    zespół Kaplic Świętego Grobu
·    wiadukt nad Nysą - most kolejowy z połowy XIX w.


Zapisy i szczegółowe informacje w punkcie PTT „Beskid” w lokalu
BP  WAKACYJNY RAJ
WAKACYJNY RAJ
ul. Sobieskiego 14a/2

33-300 Nowy Sącz
Poniedziałek–Piątek  8:00 - 19:00
Sobota:  9:00-13:00

Infolinia: 0 801 011 324 
tel./fax.(0-18) 444 29 22
kom:  513 017 830


Wyjazd sponsorowany przez Urząd Miejski dla mieszkańców Nowego Sącza