Polskie Towarzystwo Tatrzańskie
Statut Historia Informacje Odznaki PTT  Nowy Sącz Bezpieczeństwo GOPR Kontakt Księga Gości
Aktualności
Wycieczki i wyprawy
Regulamin wycieczek
Szlaki spacerowe
Przewodnicy
Koło przewodników PTT
Koło PTT w Tarnobrzegu
Przyjaciele
Relacje
GALERIA
Strona główna

Retezat

Twój Mount Everest

Serwis pogodowy IMGW
 Aktualna pogoda         »» Prognoza


POLSKIE TOWARZYSTWO TATRZAŃSKIE

Oddział  „BESKID”
im. prof. Feliksa Rapfa  w NOWYM  SĄCZU

zaprasza na:
Szlak winny
Szampania - Francja

Wtorek-Niedziela: 13-18 października 2009 roku

Wyjazd: 13.10.2009 wtorek dworzec PKS godz. 11.00
Cena za przejazd, opiekę przewodnicką, 3 noclegi z wyżywieniem:
360 zl - dla czlonkow PTT,  410 - dla pozostałych
plus 95 €, (na wstępy ok. 30 € (nie obligatoryjnie)
Zmiana ceny spowodowana mniejszą ilością uczestników


W programie:


14.10 - Przyjazd do Brukseli, ok. godz. 8.00
 • zwiedzanie Brukseli m.inn.:
  • Katedra
  • Grotte Markt -Grand Place
  • Pałac Sprawiedliwości
  • Domy Horty
 • Wyjazd z Brukseli  ok. godz. 17 i przejazd do La Ferte sous Jouarre, zakwaterowanie pokojach 2, 3, 4, 5, 6 osobowych z węzłem sanitarnym obiadokolacją .

15.10.2009 -śniadanie i przejazd w rejon Szampanii
 • m.in zwiedzanie Epernay oraz Hautviliers
 • powrot- obiadokolacja
16.10.2009 śniadanie i przejazd oraz
 • zwiedzanie Katedry w  Chartres, i Wersalu
 • powrót obiadokolacja
17.10.2009 śniadanie przejazd do Paryża
 • całodzienne zwiedzanie najważniejszych atrakcji  zabytków Paryża
 • Przyjazd do Nowego Sącza 18.10.2009 w godzinach nocnych

Bruksela
(fr. Bruxelles, niderl. Brussel, niem. Brüssel) –to  miasto i stolica Belgii oraz Unii Europejskiej, położona nad rzeką Senne, liczy około 1 mln mieszkańców. Bruksela jest siedzibą króla i parlamentu belgijskiego, a ponadto jest siedzibą NATO, Euroatomu  i kilkudziesięciu organizacji międzynarodowych. Jest także siedzibą instytucji Unii Europejskiej. Ważny ośrodek handlowy, bankowo-finansowy i kulturalno-naukowy kraju. Siedziba dwóch królewskich akademii umiejętności (walońskiej i flamandzkiej), Królewskiej Akademii Sztuki (zał. 1711), Biblioteki Królewskiej (zał. 1837); dwa uniwersytety (ULB i VUB), konserwatorium i instytuty naukowo-badawcze, teatry, 30 muzeów.
Centralnym punktem miasta jest Grand Place z gotyckim ratuszem (Hôtel de Ville) z XV wieku i zabytkowymi kamienicami oraz Domem Króla (Maison du Roi). Dom Króla to pałac, pochodzący z XVI wieku, w którym obecnie znajduje się Muzeum Miejskie (między innymi z ceramiki i wyrobami ze srebra). W pobliżu placu znajdują się galerie św. Huberta z XIX wieku, ze sklepami galeriami, kafejkami i restauracjami kuchni z całego świata. Między Pałacem Królewskim i siedzibą parlamentu Belgii, czyli Pałacem Narodów znajduje się reprezentacyjny Park Brukselski. Do najważniejszych i najpiękniejszych zabytków zaliczamy: Katedrę św. Michała i św. Guduli (fr. Cathédrale Saints-Michel-et-Gudule) z XII wieku słynącą  z przepięknych szesnastowiecznych witraży, Kościół Notre Dame du Sablon, zbudowany w stylu gotyckim znajdujący się na placu Grand Sablon, Czarna Wieża (Tour Noir)- pozostałość po średniowiecznych fortyfikacjach. Do najbardziej rozpoznawalnych dla Brukseli atrakcji zaliczamy: Manneken Pis, czyli figurka siusiającego chłopca z 1619. (Żeńskim odpowiednikiem chłopca jest Jeanneke Pis figurka z 1987) Drugim takim symbolem jest Atomizm. To  zbudowany z okazji Expo 1958, 103-metrowej wysokości model kryształu żelaza (powiększonego 150 miliardów razy). Składa się z 9 stalowych sfer o średnicy 18 metrów i łączących je 20 korytarzy, każdy o długości ok. 40 m. Na sam szczyt budowli można wyjechać windą. Z okien najwyższej sfery widać panoramę Brukseli, a także Mini Europę – kompozycję miniaturowych obiektów z najpiękniejszych miast w Europie, która znajduje się w pobliskim Bruparku. W innych znajdują się wystawy dotyczące mody, mebli i stylu życia lat pięćdziesiątych ubiegłego stulecia. Konstruktorem budowli jest André Waterkeyn. Znajduje się ona w Laeken, należącym do zespołu miejskiego Brukseli. (źródło: Wikipedia).Bruksela to miasto kontrastów. Od 1958 r. centrum Komisji Europejskiej, całych dzielnic administracji i rządu, dla których  zburzono stare domy, a na ich miejscu zbudowano wieżowce. Natomiast  na starówce można się poczuć jak na placu zabaw dla emigrantów. Z ulic eleganckich sklepów dostać można się do afrykańskiego getta i przygnębiającej dzielnicy slumsów.

Paryż
To stolica nie tylko Francji, ale uważana wciąż za stolicę mody, sztuki. To ponad 2 milonowa aglomeracja o koncentrycznym układzie urbanistycznym. Znane  wszystkim ze swoich atrakcji i zabytków jeżeli nie z autopsji to z filmu, literatury, historii, historii sztuki etc. Historyczne jądro Paryża stanowi wyspa Île de la Cité na Sekwanie, na której położony jest m.in. Palais de Justice/ Pałac Sprawiedliwości/ oraz katedra Notre-Dame de Paris. / znana wszystkim z obrazów prekursora impresjonizmu –Moneta, czy z filmów o dzwonniku z Notre Dame. Jest ona połączona z mniejszą wyspą Île Saint-Louis, gdzie znaleźć można XVII i XVIII-wieczne kamienice. Paryż był pierwotnie osadą celtycką, głównym ośrodkiem plemienia Paryzjów (łac. Parisii), którzy zasiedlili Île de la Cité w III wieku p.n.e. W 52 r. p.n.e. przybyli tu Rzymianie. Miasto znane było wówczas pod nazwą Lutetia Parisiorum, gdzie Lutetia oznacza podmokłe miejsce. Niedługo później miasto zaczęło się rozwijać na lewym brzegu Sekwany (dzisiejsza Dzielnica Łacińska). Powoli coraz częściej używano jedynie nazwy Paris i tak zostało do dzisiaj. Przez cały okres starożytności Paryż był mało znaczącą osadą i pozostawał w cieniu takich miast jak Lyon czy Bordeaux. Rozwój miasta datuje się od XIII-XIV wieku. W XIV wieku Paryż miał około 250 tys. mieszkańców, pod koniec XVIII wieku 0,5 mln, około roku 1835 1 mln, a w roku 1900 2,9 mln.
Co warto zobaczyć we  Paryżu? Oto prawie subiektywna lista, a`la Robert:
·    Bastylia (Bastille)
·    Bazylika Serca Jezusowego (Basilique Sacre-Coeur)
·    Bazylika Saint-Denis (Basilique Saint-Denis)
·    Budynek Ministerstwa Ekonomii i Finansów
·    Giełda Papierów Wartościowych (Bourse)
·    Hotel De Sens
·    Hotel De Ville
·    Instytut Francuski (Institut De France)
·    Katedra Notre-Dame
·    Kościół Św. Magdaleny (Madeleine)
·    Łuk Triumfalny (Arc De Triomphe)
·    Obserwatorium Paryskie (Observatoire De Paris)
·    Opera Bastylii (Opera De Paris-Bastille)
·    Opera Paryska (Opera Garnier)
·    Pałac Burbonów (Assemblee Nationale)
·    Pałac Elizejski (Palais De l'Elysee)
·    Pałac Królewski (Palais Royal)
·    Pałac Luksemburski (Palais Du Luxembourg)
·    Pałac Sprawiedliwości (Palais De Justice)
·    Plac Zgody (Place De La Concorde)
·    Pola Elizejskie (Champs Elysee Avenue)
·    Sorbona (Sorbone)
·    Stade De France
·    Święta Kaplica (Sainte Chapelle)
·    Teatr Odeon
·    Wieża Cristal (Tour Cristal)
·    Wieża Montparnasse (Tour Montparnasse)
·    Pałac Inwalidów (Invalides)
·    Panteon (Pantheon)
·    Wieża Eiffela (Tour Eiffel

Katedra w Chartres,
właściwie: Cathédrale Notre-Dame de Chartres - gotycka katedra pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny, w Chartres, we Francji. Została ona wybudowana w XII wieku, jej budowa rozpoczęła się w 1145, ale już w 1194 pożar miasta zniszczył całość; oprócz frontu katedry. Podczas pożaru ocalała święta relikwia - sancta camisia, czyli suknia, którą ponoć miała na sobie Maria Panna podczas narodzin Chrystusa. Wydarzenie to zostało uznane za cud i postanowiono odbudować katedrę. Została więc ona odbudowana w latach 1194 - 1220 - trwało to przeszło 30 lat. Obecna gotycka katedra powstała na ruinach katedry romańskiej. Jej fundamenty stanowią grube, wpuszczone w ziemię na głębokość 8 metrów, mury. Pozwalają one uzyskać stabilność budowli i absolutnie równą podstawę. W katedrze znajduje się 160 kolorowych witraży, zajmują one łączną powierzchnię 2000m², wśród nich znaleźć można sławną Błękitną Różę lub Najświętszą Marię Pannę Pięknego Szkła. Kolorowe kawałki szkła łączono ze sobą ołowianymi spojeniami i żelaznymi prętami. W środku znajduje się również największy w Europie labirynt - położony w sercu katedry. Poza funkcją dekoratywną umożliwiał on człowiekowi średniowiecza odbycie na kolanach wędrówki, rozumianej jako pielgrzymka do Ziemi Świętej, odprawianej najczęściej w akcie pokuty za grzechy. Katedra w Chartres była jako pierwsza we Francji poświęcona Najświętszej Dziewicy. W średniowieczu co roku odbywały się tu cztery wielkie odpusty, na które ściągały tłumy pielgrzymów. W 1979 roku Katedra została wpisana na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.

Pałac wersalski (fr. Château de Versailles)
- pałac królewski w Wersalu, na przedmieściach Paryża, uznawany za symbol monarchii absolutnej tzw. Ancien régime. Został wzniesiony na polecenie Ludwika XIII w małej wiosce na południowy zachód od Paryża (Wersal). Początkowo miał on pełnić rolę pałacu myśliwskiego. Za panowania Ludwika XIV zaczęła się jego rozbudowa, która zakończyła się w 1690. Prace nadzorowali Louis Le Vau, Jules Hardouin-Mansart i André Le Nôtre, który zaprojektował ogrody. W 1682 do Wersalu został sprowadzony rząd, aby móc sprawować kontrolę nad jego członkami. Tym samym Wersal przejął od Paryża rolę stolicy Francji. Okres świetności Wersalu kończy się 6 października 1789, kiedy król wrócił do Paryża po marszu przekupek na Wersal. Pałac pozbawiony dworu królewskiego zaczął podupadać. Wielokrotnie plądrowany, stracił wiele cennych dzieł sztuki. Dopiero za panowania Ludwika Filipa I został odnowiony i przekształcony w Muzeum Historii Francji. W 1870 okupowany przez Niemców Wersal stał się sceną koronacji Wilhelma I Hohenzollerna na cesarza Niemiec. Proklamowano tu również Republikę Francuską, a w 1919 podpisano traktat pokojowy z Niemcami (traktat wersalski).

Szampania-Ardeny (fr. Champagne-Ardenne) - region administracyjny położony w północnej Francji. Jego nazwa wywodzi się od historycznej krainy Szampanii i gór Ardenów.Region ten jest stosunkowo słabo zaludniony. Największym miastem regionu jest Reims (184,6 tys. mieszk.), ale stolicą regionu jest kilkakrotnie mniejsze Châlons-sur-Marne (Châlons-en-Champagne) (46,7 tys.). Inne ważne miasta to: Troyes (60,4 tys.), Charleville-Mézieres (55,3 tys.), Saint-Dizier (29,8 tys.), Épernay (25,6 tys.) oraz Chaumont (25,1 tys.).
Do gównych atrakcji regionu zaliczamy oprócz wina zaliczamy:
Park Narodowy de la Montagne de Reims Między Epernay i Reims, na obszarze 55 000 hektarów i 68 gmin rozciąga się Park Narodowy de la Montagne de Reims. Tutejsze winnice mają olbrzymi wpływ na kształt krajobrazu: stoki pokryte winoroślą, doliny, w których skryły się wioski i 20 tys. hektarów przepastnych lasów na płaskowyżu, który wznosi się na wysokości 288 m.n.p.m. Każdy może odkrywać park zgodnie ze swoim upodobaniem: obserwować faunę (lisy, borsuki, sarny, jelenie, dziki...), podziwiać florę w postaci wielu gatunków orchidei, wyruszyć na trasę dla jeźdźców, rowerzystów, na dobrze oznaczone ścieżki dla piechurów lub odkryć unikalną odmianę buka z Verzy "Fau" jest regionalną odmianą buka, której nazwa pochodzi od łacińskiego "fagus". Ten chroniony gatunek rzadko występuje w Europie. Faux de Verzy to odmiana regionalna bliska wiązowi, charakteryzująca się powolnym wzrostem i niespotykaną długowiecznością. Jego wysokość rzadko przekracza trzy metry, a gałęzie chylą się ku ziemi lekko kołysząc i układając w dziwne formy. Wśród krążących w okolicy legend, które wyjaśniają to niezwykłe zjawisko krążą min. opowieści o klątwie rzuconej przez mnicha na mieszkańców Verzy, lub złe duchy, które grały na flecie by skłonić drzewa do wykręcania się. Muzeum Winorośli (Musée de la Vigne) – Latarnia w Verzenay Wzniesiona w 1909 roku Latarnia mieści obecnie muzeum poświęcone szampanowi. Makieta przedstawia strefy poszczególnych oznaczeń, zdjęcia przedstawiające Montagne de Reims, historyczny fresk, który ukazuje dzieje szampana, a także kalendarz życia winorośli. Tradycyjny i współczesny proces powstawania wina przedstawiają stare fotografie, urządzenia z przeszłości i film dokumentalny. Film opisuje pracę w winnicy. Z latarni położonej w samym sercu Montagne de Reims roztacza się niezwykła panorama na winnice. Szlak Kościołów Romańskich (Circuit des Eglises Romanes) doliny Ardre (Vallée de l’Ardre) pozwala podziwiać 33 stylowe kościoły romańskie znajdujące się na obszarze Parku Narodowego de la Montagne de Reims. Są świadectwem ciągle żywej duchowości region


Zapisy i szczegółowe informacje w punkcie PTT „Beskid” w lokalu
BP  WAKACYJNY RAJ
WAKACYJNY RAJ
ul. Sobieskiego 14a/2

33-300 Nowy Sącz
Poniedziałek–Piątek  8:00 - 19:00
Sobota:  9:00-13:00

Infolinia: 0 801 011 324 
tel./fax.(0-18) 444 29 22
kom:  513 017 830


Wyjazd sponsorowany przez Urząd Miejski dla mieszkańców Nowego Sącza