Polskie  Towarzystwo Tatrzańskie
Statut Historia Informacje Odznaki PTT  Nowy Sącz Bezpieczeństwo GOPR Kontakt Księga Gości
Aktualności
Wycieczki i wyprawy
Regulamin wycieczek
Szlaki spacerowe
Przewodnicy
Koło przewodników PTT
Koło PTT w Tarnobrzegu
Przyjaciele
Relacje
GALERIA
Strona główna


Retezat


przewodniki, mapy, Księgarnia Podróżnicza www.bezdroza.com


POLSKIE TOWARZYSTWO TATRZAŃSKIE

Oddział  „BESKID”
im. prof. Feliksa Rapfa  w NOWYM  SĄCZU

zaprasza na wycieczkę

Szlakiem winnym
Chorwacja
.
 9-14 października. 2008 roku

Wyjazd: 9.10, godz. 18, wyjazd z dworca PKS!!!
kolejność miejsc w autokarze według listy
Koszt: 500zł członkowie PTT,  studenci, młodzież; 550zł pozostali.
(przejazd, noclegi z wyżywieniem, ubezpiecz. NW, opieka przewodnicka)
Przewodnik: Robert Cempa&CO

Po raz kolejny Polskie Towarzystwo Tatrzańskie Oddział Beskid w Nowym Sączu - Koło Przewodników PTT organizuje wycieczkę krajoznawczo-turystyczną  „WINNYM SZLAKIEM”  tym razem jest to Chorwacja, kraj o wielkiej różnorodności krajobrazowej i wielu atrakcjach, również winiarskich.

Chorwacja

W programie:
Chorwacja - program

1 dzień, 9 października: Wyjazd autokarem spod Domu Kultury MOK (Aleje Wolności d.DKK)o godz. 18.00. Przejazd na trasie Nowy Sacz –Krynica-Miskolc-Budapeszt - Varażdin-Karlovac

2 dzień, 10 października: Wyjazd do Chorwacji i przejazd do Parku Narodowego Jezior Plitvickich- zwiedzanie 6 godzin- powrót wybrzeżem adriatyckim na nocleg do Rabacu-zakwaterowanie-obiadokolacja.

3 dzień, 11 pażdziernika: Zwiedzanie okolic Rabacu (Labin, Barban, Kran)

4 dzień, 12 pażdziernika: Przejazd do Puli zwiedzanie- Swiątynie Augusta, Amfiteatr, Brama Herkulesa, Twierdza, Kaplica św. Marii, Ratusz.

5 dzień, 13 pażdziernika:  zwiedzanie regionu znanego z wina, oliwek i trufli w okolicach Paźina. Odwiedzenie najmniejszego miasta swiata-Humu.

6 dzień, 14 października: wyjazd po śniadaniu  do Polski, aby dojechać do Nowego Sącza około godz. 24 (po drodze zatrzymanie się przy szlaku winnym w okolicach Balatonu).Uwaga!

Z racji tego że wyjazd jest już jesienny warunki pogodowe mogą zmusić  przewodników do zmiany programu (kolejności) ewentualnie do zastąpienia innymi równie atrakcyjnymi miejscami których w Chorwacji nie brakuje.


Chorwacja  słynie z win już od czasów rzymskich, a właściwie jeszcze greckich. Grecy przywieźli winorośl z Syrakuzy. Niektóre z produkowanych gatunków są naprawdę wysokiej jakości! Wśród 697 win posiadających atest kontroli jakości, więcej niż 70 uchodzi za wina najlepszej jakości. Czerwone wino tutaj nazywa się „wino  czarne” crno vino a wino białe bielo vino. Najwyższej jakości produkowane są w Dalmacji. Na Istrii, gdzie będziemy najwięcej przebywać sztandarowym trunkiem jest malvazija, wytrawne cierpkie wino. Okazuje się, że najszlachetniejsze gatunki winorośli kalifornijskich przypominają wiele gatunków Chorwackich np. plavac mali czy Kastel Novi z okolic Splitu. To że winorośl nie wymaga dobrych gleb dobrze widać w Chorwacji gdzie niejednokrotnie rosną na kamieniach, lub kamiennych specjalnie budowanych terasach. Rzymska cesarzowa Julia Augusta przypisywała swoją długowieczność winu z Istrii. Znany podróżnik i nie tylko, Casanova oczarowany był istryjskim refosc. Cesarz Franciszek z racji sentymentu do win z Istri każe  zbudować linię kolejową do Porecu z Triestu. Istryjskie winnice zajmują około 15200 ha. To idealna kraina do produkcji wina z racji gleb, klimatu. Najbardziej znane to malvazjia- białe, teran, czerwone, hrvatica, refosc, misal Momjanski muscat. Winiarze otwierają dla zwiedzających swoje piwnice. Salony sprzedaży i degustacji to Vinistra. Chorwacja proklamowała swoją niepodległość 1991 i przystępuje do wojny toczącej się tam do roku 1995. Jeszcze dziś jest wiele jej śladów i nie rozminowanych pól. To kraj bogactwa kulturowego od antyku po współczesność. Głagolica pismo wczesnego średniowiecza rozwinęło się w  Chorwacji za sprawą Cyryla i Metodego. Chorwaci jako jedyni uzyskali zgodę Watykanu w X w  na posługiwanie się w języku i piśmie w liturgii swoim językiem. Obecnie to kraj o 5 milionowej społeczności, z czego ponad milion mieszka w Zagrzebiu. Mniejszości narodowe stanowią 20%, min Serbowie, Muzułmanie, Słoweńcy, Włosi, Romowie, Żydzi, Czesi, Niemcy i Austriacy. Chorwacja podzielona jest na 21 regionów administracyjnych ( żupanije).
Park Narodowy Jezior Plitvickich to jeden z cudów Chorwacji wpisanych na listę UNESCO. To szesnaście jezior ułożonych schodkowo pośród lasów i gór. Jeziora Kozak, Górne, Burgeti Gardina, Galovac, Batinovac, Prosciansko, Dolne, Milanovac, Kaluderovac.
Pula to starożytne miasto na południowym wierzchołku Istrii Założona przez rzymian rywalizowała z Wenecją do 1145 roku, kiedy to złożyła przysięgę wiecznej wierności. W 1813 roku stała się stocznia i arsenałem cesarstwa Austriackiego. Po 1918 właczona do Włoch. W  1947 weszła do federacji Jugosławi. Zabytki: Amfiteatr, Podwójna brama, Mały teatr rzymski, Brama Herkulesa, katedra, Forum, Świątynia Augusta, Ratusz.


Zapisy i szczegółowe informacje w punkcie PTT „Beskid”
w lokalu BP "LAVISTA"
33-300 Nowy Sącz, ul. Lwowska 32
tel. / fax. (0-18) 44-44-445