Polskie Towarzystwo Tatrzańskie
Statut Historia Informacje Odznaki PTT  Nowy Sącz Bezpieczeństwo GOPR Kontakt Księga Gości
Aktualności
Wycieczki i wyprawy
Regulamin wycieczek
Szlaki spacerowe
Przewodnicy
Koło przewodników PTT
Koło PTT w Tarnobrzegu
Przyjaciele
Relacje
GALERIA
Strona główna


Retezat


przewodniki, mapy, Księgarnia Podróżnicza www.bezdroza.com


POLSKIE TOWARZYSTWO TATRZAŃSKIE

Oddział  „BESKID”
im. prof. Feliksa Rapfa  w NOWYM  SĄCZU
 
zaprasza na wyprawę:
Szlakami wulkanów i antyku, czyli...
Południowe Włochy, Sycylia wyspy Liparyjskie
a w górach?
Corno Grande, Etna, Wezuwiusz, Stromboli
…i Civetta w Dolomitach


W terminie:
11 - 27 lipca 2008
Wyjazd autokarem: MOK (Aleje Wolności lub ul. Sz. Morawskiego) o godz. 18.00.
Koszt: 630 zł członkowie PTT, 680 zł pozostali + 200€

Prowadzący: Robert Cempa, Wojciech Szarota

SPOTKANIE ORGANIZACYJNE PRZEDWYJAZDOWE
 8.07 (wtorek), godz. 17
ogródek Tyski (Rynek)
w razie deszczu - restauracja Ratuszowa

 • 1 dzień, 11 lipca: Wyjazd autokarem spod Domu Kultury MOK (Aleje Wolności lub ul. Sz. Morawskiego) o godz. 18.00.
 • 2 dzień 12 lipca  Przejazdu Cd. do Włoch przez Wiedeń, Graz w okolice Pescary (camping nocleg na 7 dni). Po drodze zwiedzanie San Marino.
 •  3 dzień, 13 lipca: Wyjazd w kierunku Gran Sasso w celu zdobycia Corno Grande (2914 m.npm)- powrót na camping.
 • 4 dzień, 14 lipca Gran Sasso rejon Monte Pratella. Dla chętnych plażowanie nad morzem Adriatyckim
 • 5 dzień 15 lipca wyjazd w kierunku Gór Sybilińskich.
 • 6 dzień 16 lipca Góry Monte de la Majella (M.Amaro 2795) zwiedzanie regionu Molise. Lanciano.
 • 7 dzień 17  lipca Msza dla pielgrzymów z PTT o/Beskid o godz. 9,30 w San Giovani Rotondo. Zwiedzanie krypty św. Ojca PIO przed albo po mszy. Abruzy Monte Petroso 2247 mnpm.
 • 8 dzień 18 lipca wyjazd z campingu zwiedzanie Iserni, Campobasso (stolica regionu Molise, przejazd nocny  Monte Anangelo.
 • 9 dzień 19 lipca Sycylia – Noto – Stromboli - nocleg w hotelu Noto B&B
 • 10 dzień 20 Lipca – niedziela Syrakuzy –Katania.
 • 11 dzień 21 lipca Etna (3323 m. npm) próba zdobycia.
 • 12 dzień 22 lipca Wąwozy Taorminy + nocny przejazd
 • 13 dzień 23 lipca przejazd pod Wezuwiusz (wschód słońca?) wejście. Monte Casino przejazd do Rzymu na nocleg.
 • 14 dzień 24 lipca Rzym –zwiedzanie ( grób Jana Pawła II)
 • 15 dzień 25 lipca przejazd w Dolomity po drodze Asyż.
 • 16 dzień 26 lipca Rif. Coldai –ferrata  Allegghesi lub wejście turystyczne. na Civette (3220 m npm) zejście do rif. Coldai – nocleg
 • 17 dzień 27 lipca powrót do Polski. 
    Po raz kolejny Polskie Towarzystwo Tatrzańskie Oddział Beskid w Nowym Sączu - Koło Przewodników PTT organizuje wyprawę wakacyjną. Jest to kolejny obszar, który zamierzamy udostępnić, przemierzyć, poznać  w celu lepszego zrozumienia gór, kultury, cywilizacji czy to w sensie dosłownym, również terytorialnie, jak i w sensie syntetycznym i ogólnym.
    Dotrzemy do śladów antycznych kultur i cywilizacji, zajrzymy w kaldery czynnych stratowulkanów. Doświadczymy kilkugodzinnego rejsu po morzu Tyrreńskim w celu odwiedzenia jednej z wysp Liparyjskich (Eolskich) a na nich czynnych wulkanów. Dotrzemy do 37 równoleżnika szer. geograficznej północnej aby w miejscowości Noto (perełka architektury baroku) spędzić w hotelu 3 noce. Compo Imperatore (miejsce więzienia i brawurowego uwolnienia Mussoliniego, będzie pośrednim punktem do zdobycia najwyższego wzniesienia Apeninów Corno Grande (2914 m. npm).
    Podróż ta będzie dla nas również możliwością spotkania się świętymi u ich grobów: Grób Papieża Jana Pawła II, Św. Ojca Pio, św. Franciszka z Asyżu. Odwiedzimy również region Molise i miasto Isernia, trochę wbrew władzom miasta Nowego Sącza, które ma podpisane listy intencyjne o nawiązaniu współpracy, ale nam odmówiły (PTT O Beskid) dotacji z powodów formalnych (ponieważ niezgodne jest to z naszym statutem!) Łamiąc Statut(?! ) postaramy się udostępnić mieszkańcom naszego grodu piękno i kulturę tych ziem, na powyprawowej wystawie fotografii (a to już jest nasza podstawowa działalność statutowa).    Udajemy się w rejony Włoch o klimacie śródziemnomorskim, w okresie jego optimum temperaturowym. Doświadczymy bardziej astrefowości klimatu Morze Adriatyckie -Corno Grande. Będą to również duże różnice wysokości ok. 2000 tys. m. Apeniny – Sycylia to tereny jeszcze mało znane i czekające na odkrycie. Mamy nadzieje, ze nasza wyprawa będzie takim odkryciem również dla nas. To tereny gdzie zachowały się lasy flora i fauna w nienaruszonym stanie, a niektóre zawody i rzemiosła pamiętają czasy antyczne.
    Wyprawa ta będzie dla nas podróżą kulinarna, bowiem kuchnia włoska zaczyna posiadać swój charakter na południe od Rzymu. Dla stałych bywalców naszych wypraw to jest już doświadczenie, ale dla nowych uczestników apel, aby nie zabierać „ton” żywości i ubrań słowem bagażu!. Klimat będzie sprzyjał suszeniu ubrań, a zaopatrzenie w dyskontach skrzętnie uzupełniało zapasy jedzenia. Oczywiście musimy zaopatrzyć się również w tradycyjny zestaw ubrania górskiego, z jego odmiana zimną. Dla chętnych i wielbicieli ferrat oczywiście zestaw na ferraty (kask, lonża z karabinkami, pas asekuracyjny)

    Co potrzeba zabrać? : walutę, dokumenty ubezpieczenie ( będzie możliwość  ubezpieczenia grupowego za dodatkową opłatą), EKUZ (Europejska Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego), namiot (nie wszyscy) śpiwór letni, karimatę, palnik (nie wszyscy) warto zabrać? przewodniki, aparat fotograficzny (jak co roku wernisaż fotografii po wyprawowej w Restauracji Ratuszowa), kremy ochronne UV, stroje kąpielowe, zestaw niezbędnych lekarstw lub przydających się przy takich okazjach.


    Ponieważ będziemy poruszać się w górach, gdzie mimo klimatu występują różne kaprysy pogodowe, plan może ulegać modyfikacji, a rejon jest tak atrakcyjny, że takie niezamierzone modyfikacje mogą być prawdziwymi perełkami. Prosimy o cierpliwość i wyrozumiałość. Dla miłośników słońca i plażowania raj ( byle tylko skóra wytrzymała)


Zapraszamy!!!


  Zapisy i szczegółowe informacje w punkcie PTT „Beskid”

w lokalu BP "LAVISTA"
33-300 Nowy Sącz, ul. Lwowska 32
tel. / fax. (0-18) 44-44-445

Wyjazd sponsorowany przez Urząd Miejski w Nowym Sączu