Polskie Towarzystwo Tatrzańskie
Statut Historia Informacje Odznaki PTT  Nowy Sącz Bezpieczeństwo GOPR Kontakt Księga Gości
Aktualności
Wycieczki i wyprawy
Regulamin wycieczek
Szlaki spacerowe
Przewodnicy
Koło przewodników PTT
Koło PTT w Tarnobrzegu
Przyjaciele
Relacje
GALERIA
Strona główna


Retezat


przewodniki, mapy, Księgarnia Podróżnicza www.bezdroza.com


POLSKIE TOWARZYSTWO TATRZAŃSKIE

Oddział  „BESKID”
im. prof. Feliksa Rapfa  w NOWYM  SĄCZU
Pobierz program wycieczki
zaprasza na wycieczkę z cyklu:
Poznajemy góry Europy

Rudawy Czeskie (Klinovec 1244 m n.p.m)
 Góry Kruszcowe

oraz
wielka trójka czeskich uzdrowisk:

Karlove Vary
Mariańskie Łaźnie
Frantiszkowe Łaźnie

W terminie:  30.04 - 4.05. 2008
Przewodnicy: Robert Cempa, Wojciech Szarota

Koszt: 250 zł członkowie PTT, dzieci  młodzież, 280 zł pozostali
Możliwość zapisania –zapraszamy!
Wstępy ok. 150 KSC, 10 Euro.

Widok z Trzech Krzyży na Karlowe Wary

Po raz pierwszy Polskie Towarzystwo Tatrzańskie Oddział Beskid w Nowym Sączu - Koło Przewodników PTT organizuje wycieczkę krajoznawczo-turystyczna w rejon Gór Kruszcowych – Rudaw. Ten rejon Czech nie jest jeszcze dobrze poznany przez nas i naszych sympatyków. Ponadto w programie umieściliśmy odwiedzenie części Bawarii w okolicach Lasu Frankońskiego wraz z miastem „perełką” UNESCO –Bambergiem.

PROGRAM: Pobierz program wycieczki

Dzień pierwszy: 30 kwietnia

 • Wyjazd z Nowego Sącza o godzinie 23:30 spod DKK (MOK) przejazd nocny w kierunku Czech –przejście w Kudowie Zdroju.

Dzień drugi: 1 maja
 • Zwiedzanie zamku Karstejn najsłynniejszego zamku Czech zbudowanego przez cesarza Karola IV
 • Krivoklat zamek kiedyś słynne więzienie.
 • Marjańskie Łaźnie słynne uzdrowisko Czeskie (jedno ze słynnej czeskiej trójki) unikalną, zachowaną architekturą uzdrowiskową.
 • Zakwaterowanie w okolicach Chebu (zachodni kraniec Czech) w domkach letniskowych bungalowach 2 piętrowych. Na dole 4 os. 2 pokoje + kuchnia. Na górze 5 os. 2 pokoje + kuchnia. (bez wyżywienia). Możliwość zjedzenia posiłku (np. obiad 100 KSC, piwo 18-20 KSC)

Dzień trzeci: 2 maja
 • Przejazd do miejscowości Jachymov skąd nastąpi wyjście lub wyjazd dla chętnych na najwyższy szczyt Rudaw Klinowiec (1244m.n.p.m), dla reszty wędrowanie.
 • Przejazd do Karlowych Varów zwiedzanie miasta najsłynniejszego kurortu Czech i wyjście na Jeleni Skok.
 • Powrót do bazy zakwaterowania.

Dzień czwarty: 3 maja
 • Przejazd do Niemiec zwiedzanie Bambergu - miasta na liście UNESCO ze wspaniałą romańsko-gotycką katedrą,  ratuszem, zielonym rynkem, pałacem biskupim. To jest miasto wymieniane w podręcznikach historii sztuki.  Zwiedzanie poprzedzone będzie wędrowaniem po  Lasie Frankońskim.
 • Powrót do bazy zakwaterowania.

Dzień piąty: 4 maja
 • Melnik drugi z ośrodków winiarstwa w Czechach położony u ujścia Wełtawy do Łaby, zwiedzanie kościoła św. Piotra i Pawła. To jest miejsce, gdzie skończyła swój marsz 2 Armia Wojska Polskiego pod dowództwem gen. Świerczewskiego.
 • Powrót do Nowego Sącza w późnych godzinach nocnych.
Rudawy (cze. Krušné hory, niem. Erzgebirge) - pasmo górskie o długości ok. 150 km  i szerokości ok. 40 km w północnych Czechach i południowo-wschodnich Niemczech (Saksonia) w sąsiedztwie doliny rzeki Łaby. Część niemieckich gór średniej wysokości (Deutsches Mittelgebirge).Góry zbudowane się ze skał krystalicznych. Najwyższym szczytem Rudaw jest czeski Klínovec (niem. Keilberg) - 1244 m n.p.m., najwyższym szczytem po stronie niemieckiej - Fichtelberg (1215 m n.p.m.).. Podobnie jak w całej Europie zasiedlanie gór rozpoczęło się w wieku XII i to z inicjatywy żywo rozwijającego się życia monastycznego. Od 2 poł. wieku XV Góry stają się zagłębiem dobywania srebra cynku i złota. Po upadku koniunktury „kruszcowej” w rejonie tym jeszcze produkuje się barwniki, szczególnie błękit kobaltowy. Rozwija się rzemiosło, np. produkcja guzików, koralików czy koronczarstwo. To w tych górach wyprodukowano pierwszą harmonijkę ustną (informacja dla Wacława Gutowskiego). Obecnie wydobywa się jeszcze nieco ołowiu i rud uranu, które stały się „materiałem badawczym „naszej” noblistki Marii Curie Skłodowskiej oraz twórców bomby atomowej w Związku Sowieckim. Na linii uskoku tektonicznego tych gór źródła mineralne, w tym cieplice (72 stopnie Celsjusza –Karlove Vary).

Karlowe Wary (cz. Karlovy Vary; niemiecka nazwa: Karlsbad), znana miejscowość uzdrowiskowa. Jest położona w dolinie rzeki Ciepła (cz. Teplá) (prawy dopływ Ohrzy), na wysokości 380 m n.p.m. Liczba mieszkańców: 52,3 tys (2002) Powierzchnia: 59,1 km². Nazwę miejscowość zawdzięcza cesarzowi Karolowi IV, który przebywał w nim ok. roku 1370. W Karlowych Warach znajdują się gorące źródła (do 72º°C),
a zakłady zdrojowe zaczęły powstawać już w XVIII wieku. Karlowe Wary znane są z: Becherovki, festiwalu filmowego, huty szkła Moser oraz rekodziała (koronczarstwa). To uzdrowisko emanujące przepychem i luksusem pięknym otoczeniu Rudaw. Legenda mówi że.. źródła mineralne miał odkryć  założyciel tego uzdrowiska Karol IV podczas polowania.
W Karlowych Warach przebywał na leczeniu Fryderyk Szopen i Adam Mickiewicz. Licznie przybywała tutaj szlachta rosyjska, stad i liczne osadnictwo rosyjskie, której śladem jest cerkiew św. Św. Piotra i Pawła, zbudowana na wzór podmoskiewskiej  z Ostankina. Do najstarszych budowli należy kościół pw. Św. Urbana z XIII w. oraz kościół Św. Andrzeja  z XIV.W centrum po obu stronach rzeki Ciepłej wspaniałe Kolumnady: (Vridelni, Tryźni, Mlynska, Zamecka, Sadowa) w których bija cieplice z najcieplejszą  Vridlo 72ºC.

Mariańskie Łaźnie (Mariánské Lázně) (liczba mieszkańców 14 277 osób) ustępują Karlowym Warom kurortową atmosferą, przewyższają je za to pod względem walorów klimatycznych. Uzdrowisko szczyci się najpiękniejszą w Czechach kolumnadą i Śpiewającą Fontanną. Większość przyprawiających o zawrót głowy obiektów zdrojowych pochodzi z XIX stulecia i reprezentuje style empire oraz secesję. prócz kolumnady i fontanny na uwagę zasługują cerkiew, ze wspaniałym wyposażeniem, oraz neobizantyjski kościół z 1848 r. Mariańskie Łaźnie są najmłodsze z wielkiej trójki czeskich uzdrowisk. Choć już w XIII w. znano tutejsze zimne źródła (w sumie około 40), dopiero w XIX w. powstał kurort, który już pod koniec stulecia dorównywał poziomem Karlowym Warom i Franciszkowym Łaźniom. Mariańskie Łaźnie wyrosły dosłownie z niczego – jeszcze kilkadziesiąt lat wcześniej na ich miejscu szumiał las.. Gościło m.in. Chopina, Ibsena, Twaina (nazwał Mariańskie Łaźnie „najmilszym i najnowocześniejszym miastem na kontynencie”), Gogola, Turgieniewa,  Gorkiego i Kafkę. Goethe, w pewnym okresie swego życia prawie w ogóle nie opuszczał uzdrowiska.

Franciszkowe Łaźnie Niewielkie uzdrowisko Franciszkowe Łaźnie (Františkovy Lázně) wyróżnia się małym, zwartym centrum oraz jednolitą żółtą zabudową. O wiele łatwiej dotrzeć tu z Niemiec niż z Czech, jako że miasto i jego najbliższe okolice z trzech stron otoczone są terytorium niemieckim. Goethe określił to najmniejsze i najspokojniejsze z wielkiej trójki czeskich uzdrowisk jako raj na ziemi. Polaków zapewne bardziej zainteresuje fakt, że w celach leczniczych przebywała tutaj kiedyś żona Jana Matejki, Teodora. W tym czasie mistrz pędzla zaprosił do swej pracowni w Krakowie jej ponętną siostrzenicę i namalował ją jako Kasztelankę. Nie był to żaden akt, tym niemniej po powrocie Teodora urządziła mężowi karczemną awanturę, niszcząc jeden z wcześniejszych obrazów artysty.
Uzdrowisku patronuje cesarz Franciszek I. Pierwsze próby wykorzystania miejscowych wód są jednak znacznie starsze, sięgają XII w. Wody pijał brat króla Przemysła Ottokara II. W XVI w. prawdziwą reklamę leczniczej wodzie zrobił znany uczony Paracelsus. Uzyskane wówczas dochody pozwoliły zmodernizować chebskie fortyfikacje. Budowa uzdrowiska z prawdziwego zdarzenia zaczęła się po 1793 r. z inicjatywy dra B. Adlera. Do dziś w architekturze dominuje modny w tym czasie klasycyzm. Otwarcie nastąpiło rok później. Prócz Goethego i żony Matejki Franciszkowe Łaźnie gościły takie znakomitości, jak Beethoven i Božena Němcová – najwybitniejsza czeska pisarka.

Cheb jest jednym z najstarszych czeskich miast - jego udokumentowane początki sięgają XI w. Kolejny wiek wyraźnie odcisnął się na wizerunku miasta, czego przykładami są romański zamek i dwupiętrowa kaplica św. Erharda i Urszuli, którą nakazał zbudować Friedrich Barbarossa. W miejskiej zabudowie najbardziej zachwyca malowniczy rynek z charakterystycznymi dwuspadowymi dachami. Dawny dom nr 3 (budynek Chebskiego Muzeum) jest znany jako miejsce mordu cesarskiego generalissimusa Albrechta z Valdštejna.
 W dobie baroku powstały wspaniałe budynki kościelne oraz monumentalny ratusz. Także dziś w mieście można zauważyć silne przenikanie różnych kultur, dzięki czemu Cheb stał się żywym centrum euroregionu Egrensis.

Bamberg W ciągu ponad 1000 lat historii tego miasta powstał niepowtarzalny zabytkowy zespół miejski. O charakterze miasta uznawanego za światowe dziedzictwo kultury decyduje największy w Europie zachowany w nienaruszonym stanie zespół staromiejski. Około 2400 objętych ochroną konserwatorską zabytkowych budynków i pochodząca sprzed wieków Dzielnica Ogrodników (Gärtnerviertel) składają się na to niezwykłe dzieło sztuki. Spektakularne ornamenty, bogate zdobienia i unikatowe detale zdobią fasady tutejszych domów i budynków. Miasto zostało zbudowane na siedmiu wzgórzach, przez co często jest porównywane z Rzymem. Na jednym ze wzgórz wznosi się czterowieżowa katedra cesarska Kaiserdom. Jest to serce miasta, a zarazem najważniejsze dzieło architektoniczne całego regionu wokół Bambergu. Stary Ratusz (Altes Rathaus) stojący w nurcie rzeki Regnitz, Mała Wenecja (Klein Venedig), czy też Nowa Rezydencja (Neue Residenz) z barokowym Ogrodem Różanym (Rosengarten) to inne ciekawe atrakcje turystyczne. Na wzgórzu nad miastem wznosi się jedna z najwspanialszych budowli średniowiecznych i jedno z najznamienitszych świadectw czasów przejścia od romanizmu do gotyku w Niemczech. Katedrę wzniósł cesarz Henryk II, który w 1007 roku założył biskupstwo Bamberg. Już w 1237 roku trzeci gmach katedry został poświęcony i uroczyście oddany do użytku: obie poprzednie budowle spłonęły w wyniku pożaru. We wnętrzu świątyni, w prezbiterium wschodnim (św. Jerzego) spoczywa cesarz Henryk II (1024) wraz z małżonką Kunegundą (1033). W zachodnim skrzydle prezbiterium (św. Piotra) pochowany został papież Klemens II (1047). Katedrę rozsławił jednak przede wszystkim pochodzący z ok. 1235 roku „Jeździec bamberski” (Bamberger Reiter), uważany za pierwszy posąg konny wzniesiony w Niemczech od czasów starożytnych. Niezwykłej urody są ponadto ołtarz bożonarodzeniowy (1520–25) dłuta Wita Stwosza oraz wspaniałe portale.


Co warto zabrać?
 • Dokument
 • Ubranie pozwalające na wędrówkę w górach wczesną wiosną (nie zapominamy jeszcze o ciepłych rzeczach, a jesteśmy przygotowani na upały- (letnia odzież –kremy ochronne, zapas napojów  oraz np.: strój kąpielowy
 • Ponieważ dysponować będziemy aneksami kuchennymi, możemy zabrać prowiant na kilka dni.
 • Na wstępy ok.150 KCz.+10 €.
 • Przydać się może EKUZ, pomimo ubezpieczenia od NNW i KL.
 • Warto zabrać aparaty fotograficzne.
 • Zapas dobrego humoru i wyrozumiałości, w razie niezamierzonych „potknięć” i wymuszonych zmian planów (np. przez aurę).
 • Program jest bardziej bogaty i urozmaicony niż to oznajmia ten biuletyn i na takie niespodzianki również trzeba być przygotowanym!  :)

Serdecznie zapraszamy!!!!Zapisy i szczegółowe informacje w punkcie PTT „Beskid”
w lokalu BP "LAVISTA"
33-300 Nowy Sącz, ul. Lwowska 32
tel. / fax. (0-18) 44-44-445

Wyjazd sponsorowany przez Urząd Miejski w Nowym Sączu