Polskie  Towarzystwo Tatrzańskie
Statut Historia Informacje Odznaki PTT  Nowy Sącz Bezpieczeństwo GOPR Kontakt Księga Gości
                                   
Aktualności
Wycieczki i wyprawy
Regulamin wycieczek
Szlaki spacerowe
Przewodnicy
Koło przewodników PTT
Koło PTT w Tarnobrzegu
Przyjaciele
Relacje
GALERIA
Strona główna


Retezat
POLSKIE TOWARZYSTWO TATRZAŃSKIE
Oddział  „BESKID”
im. prof. Feliksa Rapfa  w NOWYM  SĄCZU

zaprasza na doroczną wycieczkę:
„Winnym szlakiem”

SŁOWENIA
  Termin:16 października do 21 pażdziernika

Koszt: 390 zł (PTT); 410 (pozostali)
W tym przejazd i zakwaterowanie a apartamentach 5/6 osobowych z aneksem kuchennym
(bez wyżywienia)

Przewodnik: Robert Cempa & Co

Po raz kolejny Polskie Towarzystwo Tatrzańskie Oddział Beskid w Nowym Sączu - Koło Przewodników PTT organizuje wycieczkę krajoznawczo-turystyczna „WINNYM SZLAKIEM” tym razem jest to Słowenia mały kraj o niesamowitej różnorodności krajobrazowej i wielu atrakcjach, również winiarskich.

  • 1/2 dzień, 16/17 października: Wyjazd autokarem spod Domu Kultury MOK (Aleje Wolności d.DKK)o godz. 18.00. Przejazd na trasie: Nowy Sacz –Bratysława-Graz- Maribor Lublana-Bovec zakwaterowanie (baza noclegowa). Na trasie zwiedzanie Stolicy Słowenii Lublany, Kobaridu – z mostem Napoleona, wodospadu Boka 30m szerokości 106 wysokości (ale od dogodniejszej strony)
  • 3 dzień, 18 października Wyjazd spod Hotelu zwiedzanie przeuroczej doliny Soczy, (Alpy Julijskie) z możliwością dotarcia do jej źródeł. Zwiedzanie fortu Hermann –front włoski I wojny światowej (to tutaj korespondentem wojennym był E.Hemigawy i tutaj umiejscowił „Pożegnanie z Bronią”)  Alternatywnie można skorzystać z kolejki linowej na Kanin i Rombon (prawie 2 tys metrów przewyższenia!!
  • 4 dzień 19 pażdziernika, Przejazd przez dolinę Soczy w stronę  jej ujścia, to dzień zwiedzania okręgu winiarskiego Primorsko wraz z jego atrakcjami Jaskinia Skoczyńska, Koper port perła Adriatyku –czy  Nova Gorica  (Słoweńska Nowa Huta) zaprojektowana przez Le Corbusiera) nieopodal miasta winnice, XVII zamek Kromberk.
  • 5 dzień  20 pażdziernika Przejazd do Lublany i dalej do największego systemu jaskiń w świecie Postojna – to turystyczna wizytówka Słowenii czy jezioro Cerkwica fenomenu zanikającego jeziora. Zwiedzanie zamku Predjamskiego. Powrót przez Lublanę zwiedzanie i zakupy.
  • 6 dzień 21 pażdziernika zwyjazd wczesnym ranem do Polski aby dojechać do Nowego Sącza około godz. 24 !!
Uwaga! Z racji tego że wyjazd jest już jesienny warunki pogodowe zmuszą  Przewodników do zmiany programu ( kolejności) ewentualnie do zastąpienia innymi równie atrakcyjnymi miejscami których w Słowenii nie brakuje.

 

Słowenia słynie z win już od czasów rzymskich, a niektóre z produkowanych gatunków są naprawdę wysokiej jakości. Na 14 wydzielonych obszarach w 3 regionach o powierzchni 16,5 tys ha uprawia się tutaj winorośl. Okręgi te to: Podrawje, Posavje i Primorsko ( my głownie będziemy w okręgu Primorsko) Okręg Primorsko słynie z czerwonych win, a największym uznaniem cieszy się Teran ze słoweńskiego szczepu Refosk  Krasu, czy Merlot  z doliny Vipavy i wzgorz Brdy. Nad morzem ceniona  jest Malvazija (białe) z racji serwowania do potraw z ryb. My na naszej wyprawie zatrzymamy się w winnych piwnicach Dobrowo w okolicach Nowej Goricy. Na Słoweńskich Etykietach pierwsze słowo oznacza region pochodzenia, drugie gatunek winogron. Niektóre nazwy wzięły się od miejs gdzie zostały pierwszy raz wyprodukowane, np.: Jeruzalemcan, Bizeljcan, Haloźan. Pojecie apelation controle nie funkcjonuje. Wybierając wino należy zwrócić uwagę na etykietę (nalepkę)
zlota – vrhusko vino (renomowane),
srebna - kakovostno vinonamizno vino.
brązowa
Rocznik w przypadku win słoweńskich nie jest tak istotny jak w przypadku francuskich czy kalifornijskich. wysokiej jakości) 

Słowenia to kraj gdzie powiedzenie małe jest piękne nabiera sensu!!! To jedyny kraj alpejski zamieszkały przez Słowian, z dużym wpływem Austrii i Włoch co tworzy bardzo ciekawy konglomerat kulturowy. Słowenia nigdy ale to przenigdy  nie należała geograficznie, kulturowo, historycznie, mentalnie do Bałkanów!! To kraj o powierzchni 200265 km kw. Granicę północna -330 km z Austrią, na południu i południowym wschodzie  670 km z Chorwacją, na wschodzie 232 km z Włochami, a na północnym wschodzie 102 km z Wegrami. Pod względem geograficznym wyróżnia się 12 krain a topograficzny 6 podstawowych: Alpy ( Alpy Julijskie, A.Kamnicko-Savinjskie, Karawanki i masyw Pohorje), obszar subalpejski ( wzgórza Idrja, Cerko, Skofja Loka i Posavije), obejmujący całe południe Alp wapienny płaskowyż miedzy Lublana i granicą z Włochami., 47 km wybrzeże Adriatyku, niziny ( 1/5powierzchni) i nizina Panońska. Podczas ostatniego spisu ludności  doliczono się 1,964 mln mieszkańców. W 83% to Słoweńcy. Pozostała ludność to Węgrzy. Cyganie, Włosi Bośniacy Serbowie, Albańczycy i Muzułmanie.

Lublana  stolica, to 268 tys miasto, będące politycznym gospodarczym i kulturalnym centrum Słowenii. Nazwa miasta kojarzy się  ze słoweńskim słowem „ukochana”. Panuje tutaj sielska atmosfera. Jest to również dość duży ośrodek akademicki ( 56 tys studentów). Do najważniejszych zabytków tego zielonego miasta położonego nad Lublanicą należą : starówka z Mastnim trg ( rynkiem) na którym wznosi się gotycki ratusz., fontanna Robby 1751 ( replika rzymskiego oryginału. Cerkiew Św. Jakuba ( kościół) z ołtarzem dłuta F. Robby (1732), Most westchnień stanowiący kiedyś wschodnią bramę miasta ( Bramę bałkańska) Cerkiew Floriana  1672, no i wreszcie Lublański Grad ( po 1511 roku ). Warto zobaczyć targ Francuskiej Rewolucji  z zabudowaniami zamku krzyżackiego i z Kolumna Iliryjska wzniesiona ku czci Napoleona  ( wprowadził język słoweński do szkół). Niepopdal Miejskie Muzeum, Oraz kompleks muzealny przy placu Republiki Narodowe muzeum, Historii, Narodowej Galerii. Warto odwiedzić ciekawy ogród Botaniczny czy Park Tivoli z XVII zamkiem. Do ciekawych nalezą też dzielnica Krakovo i Trnovo będące kiedyś najstarszymi podmiejskimi osadami. Swojsko brzmiące Krakovo to Lublański Montmartre, znajdują się tutaj również rzymskie ruiny. Ciekawostką jest most 1932 roku wysadzany brzozami!.

Bovec  (włos. Plezzo niem. Pletz) miejsce naszego zakwaterowania, to 1,6 tys miasto w Górnej Soczy To ośrodek turystyczny otoczony górami wznoszącymi się na wys. Ponad 2 tys. M. Kanin  2587 m npm. Oferuje on całe spektrum atrakcji turystycznych ze sportami ekstremalnymi włącznie ( rafting). Notowane już XI w. Miasto historii wojen Napoleońskich i teatr działań I wojny swiatowej. Wroku 1976 i 1998 Bovec nawiedziły silne trzęsienia ziemi, mocno je niszcząc.

Zapisy i szczegółowe informacje w punkcie PTT „Beskid”
w lokalu BP "LAVISTA"
33-300 Nowy Sącz, ul. Lwowska 32
tel. / fax. (0-18) 44-44-445

Wyjazd sponsorowany przez Urząd Miejski w Nowym Sączu