Up Galeria » Klub Szalonych Emerytów: Szlachtowa - Pieniny, 8.06.2016 Slideshow

   Czy nie jest to nadmiar atrakcji, że jedna grupa KSE wygrzewa się od dołu w ciepłych wodach Vrbova a druga od góry w promieniach słońca w Pieninach (i nie są to frakcje czy odłamy – terminów tych używa ostatnio jeden z członków PTT), ale świadomy wybór spędzania wolnego czasu.
   Jadzia Bednarek jako przewodnik grupy górskiej kolejny raz udowadnia, że Pieniny nie mają przed nią tajemnic proponując nam polsko – słowackie „Pienińskie Łąki”. Z żółtego szlaku ze Szlachtowej pokonując kolejne metry obserwujemy dolinę Grajcarka z pięknie błyszczącymi w dole kopułami cerkwi – pozostałość po łemkowskim osadnictwie. W bacówce przy serkach dochodzi do integracji dwóch grup wiekowych – dzieci ze szkoły podstawowej z Chełmca z grupą seniorów. Rzadki to widok nawet dla dorodnego konia pasącego się obok nas.
   Wspinamy się na Wysoki Wierch ze słupkami granicznymi, skąd roztacza się 360 – stopniowa panorama na Masyw Trzech Koron, Tatr, Gorców, Beskidu Wyspowego, Beskidu Sądeckiego i pobliską Grupę Golicy. Nalewka z domieszką kory dębowej cieszy się tutaj dużym wzięciem. Zejście po stronie słowackiej to epicentrum Pienińskich Łąk z mnogością traw, kwiatów i głosami ptaków. Pora na odpoczynek na Przełęczy pod Tokarnią (Lesnické Sedlo) w barze Rabstin. W dole Velký Lipnik z charakterystyczną zwartą zabudową i nowoczesnym akcentem wykorzystania jednego ze zboczy pod lokalizację paneli słonecznych. Słońce coraz wyżej, czas w dalszą drogę. Nieujarzmione siły przyrody obserwujemy na przykładzie potężnej jodły złamanej w połowie i rozłupanej do podłoża przez uderzenie pioruna.
   Jak to w Pieninach raz w górę raz w dół aż do Leśnicy –jedynej miejscowości całkowicie położonej w środku Pienin, gdzie w barze z miłą obsługą ratujemy się przed odwodnieniem chłodnym piwem Šariš. Stąd już niedaleko do Dunajca z flisackimi łodziami, rowerzystami na ścieżkach i dorodnymi rybami w jego wodach.
   Przepraszam, że z grupy 60 osób KSE, które w tę środę aktywnie spędzały czas opisałem tylko grupę pienińską, ale nie można być w dwóch miejscach jednocześnie. (WLZ)

szlachtowa_wlz
szlachtowa_wlz_02
szlachtowa_wlz_03
szlachtowa_wlz_04
szlachtowa_wlz_05
szlachtowa_wlz_06
szlachtowa_wlz_08
szlachtowa_wlz_09
szlachtowa_wlz_10
szlachtowa_wlz_12
szlachtowa_wlz_13
szlachtowa_wlz_14
szlachtowa_wlz_15
szlachtowa_wlz_16
szlachtowa_wlz_17
szlachtowa_wlz_18
szlachtowa_wlz_19
szlachtowa_wlz_20
szlachtowa_wlz_21
szlachtowa_wlz_22
szlachtowa_wlz_23
szlachtowa_wlz_24
szlachtowa_wlz_25
szlachtowa_wlz_26
szlachtowa_wlz_27
szlachtowa_wlz_28
szlachtowa_wlz_29
szlachtowa_wlz_30
szlachtowa_wlz_31
szlachtowa_wlz_32
szlachtowa_wlz_33
szlachtowa_wlz_34
szlachtowa_wlz_35
szlachtowa_wlz_36
szlachtowa_wlz_37
szlachtowa_wlz_38
szlachtowa_wlz_39
szlachtowa_wlz_40
szlachtowa_wlz_42
szlachtowa_wlz_43
szlachtowa_wlz_44
szlachtowa_wlz_45
szlachtowa_wlz_46
szlachtowa_wlz_47
szlachtowa_wlz_48
szlachtowa_wlz_49
szlachtowa_wlz_50
szlachtowa_wlz_51

Całkowita ilość zdjęć: 48 | Create web photo albums with Jalbum | Chameleon skin | Pomoc