PTT
Statut Historia Informacje Odznaki PTT  Nowy Sącz Bezpieczeństwo GOPR Kontakt Księga Gości
Aktualności
Wycieczki i wyprawy
Regulamin wycieczek
Szlaki spacerowe
Przewodnicy
Na niebieskich szlakach
Przyjaciele
Relacje
GALERIA
Strona główna
Facebook

Ludzie 30-lecia
Sprawozdania OPP
"Beskid" pismo PTTNS
eBeskid
Kroniki
Pamiętnik PTT
Biblioteczka
Śpiewnik
Konkursy
Jak się zapisać do PTT?
Polary I podkoszulki
Twój Mount Everest
AKTUALNOŚCI I OGŁOSZENIA
30.12.2021 "CO SŁYCHAĆ" NR 372

  
Grudniowy numer „Co słychać?” o objętości 16 stron otwierają życzenia świąteczne od prezes PTT, Jolanty Augustyńskiej. Wśród informacji Zarządu Głównego znajdziemy tym razem relacje z V posiedzenia Prezydium ZG oraz ze spotkania z prezesem i wiceprezesem ZG PTTK, a także zaproszenie do udziału w kursach turystyki zimowej, organizowanych przez Słowaków z zaprzyjaźnionego SVTS.
    Wśród tradycyjnie bogatych wieści z życia oddziałów przeczytamy o utworzeniu Koła Akademickiego w Nowym Sączu oraz zakończeniu zdobywania Korony Gór Polski z młodzieżą z domów dziecka przez kolegów z O/Bielsko-Biała. Zapoznamy się z wynikami IX Powiatowego Konkursu Wiedzy o Górach, który poświęcony był w tym roku Beskidowi Sądeckiemu oraz dowiemy się z kim przeprowadzili wywiady autorzy 2. tomu „W dobrym Towarzystwie – rozmowy o górach”. Przełom listopada i grudnia to smutny czas dla PTT, gdyż na niebieskie granie odeszło trzech naszych kolegów – wspomnienia o nich oraz krótką relację z wizyty na grobach zmarłych działaczy Towarzystwa także znajdziemy w tym dziale. Tegoroczne wyjazdy mikołajkowe oddziałów PTT znalazły odzwierciedlenie w aż czterech tekstach – dowiemy się, jak ten czas spędzały oddziały z Bielska-Białej, Ostrowca Świętokrzyskiego, Tarnobrzega i Tarnowa.     
    W dziale „Z kart historii…” przybliżamy sylwetki dwóch Mieczysławów – członków PTT sprzed lat: Orłowicza i Karłowicza. Numer uzupełnia dział Varia, w której tym razem przeczytamy o dwóch wystawach, do których odwiedzenia zachęca autor tekstu.


2.12.2021 ZAPROSZENIE DO WSB-NLU22.11.2021 "CO SŁYCHAĆ" NR 371

Październikowy numer „Co słychać?” o objętości 12 stron otwiera relacja z VII Rajdu im. Czesława Klimczyka, który tym razem odbył się w Górach Świętokrzyskich. Wśród informacji Zarządu Głównego znajdziemy artykuł o inwentaryzacji zwierzyny w Babiogórskim Parku Narodowym, w którym wzięli udział członkowie PTT z oddziałów w Bielsku-Białej i Nowym Sączu. Wśród tradycyjnie bogatych wieści z życia oddziałów przeczytamy o wyróżnieniu dla Antoniny Sebesty (O/Kraków) w konkursie poetyckim oraz koleżanek i kolegów z Oddziału w Nowym Sączu z okazji Światowego Dnia Turystyki. Dowiemy się także o nowych władzach Oddziału PTT w Tarnowie oraz górskich wydarzeniach zorganizowanych z okazji Narodowego Święta Niepodległości przez oddziały z Bielska-Białej i Tarnowa. Ten dział dopełniają artykuł o dwóch edycjach Rajdu na Orientację w Chrzanowie oraz wycieczce opolskich „Sabałek” w Pieniny.

    W dziale „Z kart historii…” przybliżamy z kolei sylwetkę członka honorowego PTT, Leszka Cichego z okazji 70. rocznicy urodzin. Numer uzupełnia dział Varia, w którym tym razem przeczytamy o tym, jak powstał Szlak Niepodległości w Poznaniu, pomyśle studenta Politechniki Krakowskiej na kompleks skoczni narciarskich w Szczawnicy oraz o wystawie fotografii tatrzańskiej.

17.11.2021 MSZA ŚW. W INTENCJI PTT

W środę, 17 listopada 2021 r. o godz. 18:00 w kościele św. Małgorzaty w Nowym Sączu zostanie  odprawiona msza św. w intencji zmarłych członków Oddziału "Beskid" Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. Zapraszamy do licznego uczestnictwa zarówno członków jak i sympatyków PTT.

                                                                                                          Zarząd Oddziału

4.11.2021 "CO SŁYCHAĆ" NR 370

Październikowy numer „Co słychać?” o objętości 12 stron otwiera artykuł o nowym szlaku w Kozach wyznakowanym podczas szkolenia dla kandydatów na znakarzy szlaków PTT. Wśród informacji Zarządu Głównego znajdziemy tym razem tylko relację z IX posiedzenia ZG PTT XI kadencji.
Wśród tradycyjnie bogatych wieści z życia oddziałów przeczytamy o wyróżnieniu dla Tomasza Węgrzyna (prezesa Koła w Kozach), nowych Szkolnych Kołach PTT w Bielsku-Białej i Libiążu oraz akcji ekologicznej „Mieszkańcy dla Żylicy”. Mamy tu też okazję zapoznać się z relacjami z oddziałowych wyjazdów na Pożegnanie „Lata na Jesieniu” (O/Sosnowiec), Rakuską Czubę w Tatrach Słowackich (O/Jaworzno) oraz weekendzie spędzonym w Kazimierzu Dolnym (O/Nowy Sączu). W dziale „Z kart historii…” przybliżamy z kolei sylwetkę Jędrzeja Marusarza Jarząbka w 60. rocznicę śmierci.
Numer uzupełnia dział Varia, w którym tym razem przeczytamy o „Xacobeo”, czyli wędrówce naszych kolegów z Tarnowa do grobu św. Jakuba w Roku Świętym Jakubowym. Na koniec chcielibyśmy zwrócić uwagę na nowy layout naszego informatora, za który od tego numeru odpowiada Nikodem Frodyma z Oddziału PTT w Krakowie.

1.11.2021  RATUJMY SĄDECKIE NEKROPOLIE

1 listopada na sądeckich cmentarzach miała miejsce jubileuszowa XX kwesta „Ratujmy Sądeckie Nekropolie”. Podjęta w 2001 roku inicjatywa sądeckich stowarzyszeń ma na celu uratowanie lub przywrócenie świetności mogiłom posiadającym znaczną wartość artystyczną lub emocjonalną. Środki zebrane na dziewiętnastu poprzednich kwestach pozwoliły na odnowienie 122 zabytkowych nagrobków. Potrzeby są jednak znacznie większe i na renowację czeka kolejnych kilkadziesiąt zniszczonych upływem czasu pomników. W tą szlachetną akcję włączyli się, jak co roku, przewodnicy i członkowie Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego.


30.10.2021  PAMIĘTAJĄC O ZMARŁYCH
W sobotę poprzedzającą Święto Zmarłych delegacja Oddziału PTT „Beskid” z prezes Jolantą Augustyńską odwiedziła sądeckie nekropolie, by na grobie patrona oddziału prof. Feliksa Rapfa oraz na grobach przewodników, koleżanek i kolegów zapalić znicze pamięci i wrócić do wspomnień ze wspólnych wędrówek po górskich szlakach, do pięknych chwil, które razem przeżyliśmy.


26.10.2021 LICZENIE ZWIERZĄT W BABIOGÓRSKIM PARKU NARODOWYM

26 października 2021 roku po raz pierwszy, członkowie naszego Oddziału „Beskid”, w składzie Małgorzata Kiełbasa, Krzysztof Jankowski, Aleksander Groński, Jerzy Siwek i Jolanta Augustyńska brali udział w corocznym jesiennym liczeniu zwierząt na tereni
e Babiogórskiego Parku Narodowego. Dołączyliśmy do zespołu z Bielsko – Bialskiego Oddziału, pod przewodnictwem prezesa – Szymona Barona, który jako stały bywalec tej akcji, udzielił nam na wstępie kilku ważnych informacji i który zdał nam relację z dnia poprzedniego, pierwszego dnia akcji.
W BgPN liczenie zwierzyny zostało przeprowadzone metodą pędzeń próbnych. Jest to jedna z metod inwentaryzacji zwierzyny (zwłaszcza płowej), polegającej na prowadzeniu naganki przez odpowiednio rozmieszczonych ludzi, którzy płoszą zwierzynę i kierują ją w stronę obserwatorów, których zadaniem z kolei, jest dokładne policzenie wszystkich zwierząt.
Liczenie zwierzyny prowadzone było w trzech rejonach, na trzech powierzchniach: Czatoża, powyżej zielonego szlaku z Zawoi Markowej oraz w okolicy Stonów.
Każdy kto chciałby się do woli wykrzyczeń w lesie jest jak najbardziej mile widzianym uczestnikiem naganki ;) Można śpiewać, pohukiwać, lub wydawać inne odgłosy, byle głośno! Każdy z nas miał okazję spróbować tej „sztuki”. Z kolei liczenie to pozostawanie na jednym miejscu i dokładne liczenie zwierzyny, każdy jeden okaz którego udało się dostrzec wzbudzał zachwyt!

Po  zakończeniu inwentaryzacji, udaliśmy się wraz z pracownikami parku oraz szkolną młodzieżą, która także tego dnia pracowała, do leśniczówki na Stonowie, gdzie na wszystkich czekał pyszny gulasz, gorąca herbata i kawa, a także kiełbaski, który tylko czekały aby je usmażyć w rozpalonym ognisku.
Za rok koniecznie trzeba ponowienie się wybrać! Zapraszamy chętnych, którzy chcieli by dołączyć.


11.10.2021 "CO SŁYCHAĆ" NR 369

Wrześniowy numer „Co słychać?” o objętości 8 stron otwierają trzy artykuły poświęcone reaktywacji naszego Towarzystwa, której próby zostały podjęte przed 40 laty. W wieściach z życia ZG PTT przypominamy sylwetkę niedawno zmarłego członka honorowego PTT, Józefa Nyki.
Wśród tradycyjnie bogatych wieści z życia oddziałów znajdziemy relacje z wakacyjnych wyjazdów O/Bielsko-Biała w ukraińską Czarnohorę i O/Nowy Sącz na rumuńskie dwuipółtysięczniki.  Ponadto przeczytamy o 68. Rajdzie Przyjaźni Bieszczadzkich, który został zorganizowany przez O/Carpatia z Mielca oraz pierwszym w karierze prezes PTT Jolanty Augustyńskiej biegu górskim ultra o długości 100 km. W dziale „Z kart historii…” przybliżamy z kolei sylwetkę Adam Liberaka, który wraz z Barbarą Morawską-Nowak redagował pierwsze tomy „Pamiętnika PTT”.

3.10.2021 ODSZEDŁ JUREK JABŁOŃSKI

Jerzy Jabłoński
                 +3.10.2021


Jerzy Jabłoński był zawodowym kierowcą. Od połowy lat 90. jako kierowca, obsługiwał wycieczki turystyczne. W 1999 roku kupił autokar i rozpoczął własną działalność gospodarczą. W tym samym roku nastąpił jego debiut w PTT a był nim wyjazd z wyprawą do Rumunii.  Szybko stał się bardzo popularnym i lubianym kierowcą, obsługując wiele naszych wycieczek. Przerwę miał tylko po ciężkim wypadku któremu uległ podczas naprawiania autokaru. Za swoją pracę został w 2015 roku wyróżniony Złotą Odznaką PTT z Kosówką a w latach 2016-2019 pełnił funkcję członka Sądu Koleżeńskiego. Zmarł nagle 3 października 2021 w Nowym Sączu.

Msza święta żałobna zostanie odprawiona 7 października 2021r. (czwartek) o godz. 14  w kaplicy na cmentarzu komunalnym przy ul. Śniadeckich 19 w Nowym Sączu, po czym urna z prochami Zmarłego zostanie odprowadzona na miejsce wiecznego spoczynku.

 15.09.2021 TWÓJ MOUNT EVEREST 2021

Prosimy uczestników naszych wycieczek o składanie wypełnionych arkuszy potwierdzeń na „Swój Mount Everest”. Zaliczamy najwyższe szczyty tylko z tych wycieczek w 2021 roku, które znajdują się w wykazie na stronie głównej pttns. Arkusze oraz zasady wypełniania są dostępne na stronie internetowej oddziału w zakładce „Twój Mount Everest”. Arkusze można składać w formie elektronicznej do Władysława Łoboza lub w formie papierowej do Wakacyjnego Raju w terminie do 11 października 2021 r. W tym roku, oprócz dotychczas obowiązujących pięciu kategorii wiekowych, wprowadzamy dodatkową kategorię wyłącznie z wycieczek środowych KSE. Wycieczek tych nie można łączyć z wycieczkami weekendowymi. Podsumowanie wraz z wyróżnieniem najlepszych nastąpi podczas zakończenia sezonu.

6.09.2021 "CO SŁYCHAĆ" NR 367-368

Wakacyjny numer „Co słychać?” o objętości 16 stron otwierają relacje z rajdów rowerowych zorganizowanych przez Oddział PTT w Sosnowcu i Koło PTT w Kozach. Dział „Z życia ZG PTT” przynosi nam krótki artykuł na temat działań zmierzących do utworzenia Turnickiego Parku Narodowego.
Wśród wieści z życia oddziałów znajdziemy informację o aktywności były członków Koła PTT „Sabałowy Klan” z Opola, odnowieniu map nowosądeckich szlaków spacerowych oraz zdobyciu dwóch szczytów zaliczanych do Korony Góry Polski przez kolegów z Sosnowca.Okres wakacji to tradycyjnie czas ciekawych i dalekich podróży członków naszego Towarzystwa. Janusz Pilszak relacjonuje wędrówki po Górach Przeklętych, a Stefan Sytniewski przybliża wyjazd do Kirgistanu. Nieco bliżej zaprasza na Wojciech Szatkowski, który zachęca do wędrówek po tatrzańskich reglach. Od wielu numerów przybliżamy te
maty historyczne, które w końcu doczekały się swojego działu „Z kart historii…”. Przeczytamy w nim wspomnienia o Lionelu Terray’u i Michale Jagielle oraz, a także inne spojrzenie na zmianę granicy polsko-radzieckiej sprzed 70 lat.

18.07.2021 PAMIĘTNIK PTT           Zgodnie z podtytułem "Tatry - wczoraj i dziś, legendowe postaci Zakopanego", tom zawiera kilkanaście prac na ten temat. Myślę że każdemu z nas znane są takie nazwiska jak Onufry Trembecki, Sabała, Tytus Chałubiński, Bartłomiej Obrochta, Jan Kasprowicz, Kazimierz Przerwa - Tetmajer czy Juliusz Zborowski. Najnowszy tom "Pamiętnika PTT" przybliża te postaci. Oczywiście nie brakuje również stałych działów jak "Recenzje" czy niestety "Kronika żałobna", a także "Kronika PTT", gdzie znajdziemy sprawozdania Zarządu Głównego oraz poszczególnych oddziałów, w tam naszego nowosądeckiego. Wydawnictwo jest do nabycia w punkcie informacyjnym PTT mieszczącym się w biurze "Wakacyjny Raj", wejście od ul. Wałowej.


15.07.2021  NOWE MAPY NOWOSĄDECKICH SZLAKÓW SPACEROWYCH PTT
Dzięki zaangażowaniu wiceprezesa oddziału Władysława Łoboza na tablicach ogłoszeniowych Oddziału „Beskid” PTT przy Dworcu Kolejowym na Alejach Batorego i przy Dworcu Autobusowym na Alejach Wolności zostały wykonane i wymienione mapy Nowosądeckich Szlaków Spacerowych PTT. Poprzednie pod wpływem czasu i warunków atmosferycznych zostały zniszczone, a nowe mają być lepszej jakości i służyć mieszkańcom Nowego Sącza jako informacja o możliwościach aktywnego spędzania wolnego czasu bez dalekich i kosztownych wyjazdów. Łącznie okalający pierścieniem Nowy Sącz szlak posiada  blisko 53 km długości, składa się z pięciu odcinków, a na jego przejście potrzeba około 16 godzin. W 2017 roku Władysław Łoboz dokonał całkowitej renowacji oznakowania szlaku, który oferuje piękne widoki na Kotlinę Sądecką i okalające ją pasma górskie.


30.06.2021 "CO SŁYCHAĆ?"

Czerwcowy numer „Co słychać?” o objętości 12 stron otwiera relacja ze Zjazdu Delegatów PTT, podczas którego kolejnym członkom PTT wręczono Medale Stulecia Odzyskanej Niedpoległości.
Wśród wieści z życia ZG PTT dowiemy się o spotkaniu członków PTT na przełęczy pomiędzy Haliczem i Rozsypańcem w Bieszczadach.
Wśród tradycyjnie bogatych wieści z życia oddziałów znajdziemy  kilka relacji z akcji ekologicznych – O/Nowy Sącz ponownie sprzątał Kamienicę, a O/Bielsko-Biała relacjonuje przebieg akcji „Sprzątamy Beskidy z PTT 2021”. W tej części także o nietypowym walnym zgromadzeniu w Jaworznie i nowych władzach Oddziału PTT w Ostrowcu Świętokrzyskim. Ten dział uzupełniają posumowanie ostatnich wydarzeń Sekcji Biegowej nowosądeckiego oddziału PTT oraz relacja z rajdu O/Radom, którego celem była Dolina Prądnika.
Po raz kolejny mamy też okazję przeczytać wywiad Kingi Buras, która tym razem „przepytała” Ninę Mikołajczyk z Oddziału w Łodzi. Możecie dowiedzieć się m.in. skąd pomysł na „nietypowe” stylizacje naszej koleżanki.
W numerze mamy także okazję przeczytać trzy artykuły wspomnieniowe: o Ignacym Janie Paderewskim w 80. rocznicę śmierci, Arno Puškášu w 20. rocznicę śmiercu, a także kolejne opracowanie o zmianie granicy polsko-radzieckiej sprzed 70 lat.

26.06.2021 ŁEMKOWSKA BAJKA
 
Na zaproszenie naszego kolegi z Oddziału PTT Nowy Sącz – Zbigniewa Wolanina, zawodowo związanego z Domem Nikifora mieszczącym się w pięknej krynickiej willi Romanówka mieliśmy przyjemność uczestniczyć w wernisażu wystawy „Łemkowska Bajka”. Łemkowska Bajka, której autorkami są trzy siostry Lidia, Irena i Anna Kocur jak podkreślał kurator wystawy - Zbigniew Wolanin jest zbiorem prac wykonanych przy pomocy różnych technik plastycznych. Na wystawie można było zobaczyć prace wykonane w technice linorytu od którego autorki zaczynały po monotypie w której obecnie tworzą najczęściej. Tematem prac jest Łemkowszczyzna czyli kraina łagodności, pachnąca kwiatami i ziołami, a jednocześnie owiana tajemnicą i wzbudzająca nostalgię. Wernisaż przyciągnął znane osobistości związane z Łemkowszczyzną. Wśród zgromadzonych gości można było dostrzec m.in. świetnego etnografa, od lat zajmującego się tematem Łemków – Antoniego Kroha, który co rusz raczył towarzystwo zabawnymi przyśpiewkami po łemkowsku, słowacku i góralsku lub zabierając głos wspominał dziadka autorek wystawy – Roman Chomiaka, który także wniósł swój wkład w zachowanie kultury niematerialnej Łemków. Kolejną ciekawą postacią spotkaną przez nas był Bohdan Gocz – dyrektor Muzeum Kultury Łemkowskiej w Zyndranowej, a osobiście syn Teodora Gocza, założyciela wspomnianego muzeum. Pojawił się nawet pomysł, aby odwiedzić muzeum przy okazji pokonując szlak z Jaślisk do Zyndranowej, który wyznaczyli nasi oddziałowi koledzy Włodek Łoboz i Zbyszek Smajdor i być może poznać smak słynnej w tamtych okolicach „goczówki”. Kolejną bardzo ciekawą osobą jaką spotkaliśmy była Melania Chomiak z Uścia Gorlickiego, kultywatorka i strażniczka pozostałości kultury łemkowskiej zarówno materialnej jak i niematerialnej. Od Pani Melani otrzymaliśmy również poziomki. Warto też dodać, że poczęstunek przygotowany przez autorki wystawy i wyśmienite wino pite z widokiem na krynicki deptak były dobrą podstawą do ciekawych rozmów.17.06.2021 SPRZĄTANIE NOWEGO SĄCZA


 Kolejna akcja sprzątania Nowego Sącza za nami. Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom, które poświęciły swój czas w piękne, słoneczne czwartkowe popołudnie i uczestniczyły w sprzątaniu brzegów Kamienicy. Pana Prezydenta, który objął patronat nad akcją, reprezentował Pan Tomasz Ba-liczek – Dyrektor Wydziału Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Nowego Sącza. Najliczniejszą grupą byli uczniowie Zespołu Szkół Nr 4 w Nowym Sączu pod przewodnictwem Pani Dyrektor Olgi Wojciechowskiej, a była to młodzież z klas informatycznych z Panią Anną Kulą, wychowawczynią klasy 2 h i Panią Elżbietą Michalik, wychowawczynią klasy 2 J. Oczywiście nie zabrakło niezawodnych członków Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego oraz mieszkańców Nowego Sącza. Zebraliśmy kolejną tonę śmieci! Podziękowania dla NOVA Sp. z o.o. za dostarczenie worków, rękawic oraz odbiór zebranych śmieci.

GALERIA

15.06.2021  WALNE ZGROMADZENIE PTT BESKID


15 czerwca 2021 roku w gościnnych progach WSB-NLU odbyło się Walne Zgromadzenie Członków Oddziału „Beskid” Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, na które przybyło 18 osób. Prezes Jolanta Augustyńska podsumowała działalność oddziału w 2020 roku, a skarbnik Katarzyna Hejmej omówiła sprawozdanie finansowe. Sprawozdanie Komisji Rewizyjnej przedstawiła sekretarz Lucyna Migacz, a sprawozdanie Sądu Koleżeńskiego przewodniczący Paweł Myślik. Walne zgromadzenie jednogłośnie podjęło uchwałę o zatwierdzeniu sprawozdania finansowego za 2020 rok. Na zakończenie poruszono bieżące sprawy oddziału. Po obradach miała miejsce miła uroczystość - życzenia i „100 lat” dla prezes Joli z okazji imienin.

12.06.2021 ZJAZD PTT


12 czerwca 2021 roku w budynku II Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie odbył się Zjazd Delegatów Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. Na zjazd, którego głównym celem było zatwierdzenie sprawozdania finansowego za 2020 rok przybyło 27 delegatów. Oddział „Beskid” był reprezentowany przez Jolantę Augustyńską, Katarzynę Hejmej, Macieja Zarembę, Pawła Myślika i Zbigniewa Smajdora. Podczas zjazdu Maciej Zaremba został odznaczony Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości, przyznanym przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Aktu uroczystego wręczenia dokonał Szymon Strzelichowski – Dyrektor Generalny Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie.

GALERIA

15.06. 2021 WALNE ZGROMADZENIE CZŁONKÓW PTT

Działając na podstawie & 39, pkt 2 Statutu PTT Zarząd Oddziału „Beskid” PTT w Nowym Sączu zwołuje na dzień 15 czerwca 2021 roku, na godz. 16:30 – pierwszy termin, godz. 16:45 – drugi termin Walne Zgromadzenie Członków, które odbędzie się w lokalu WSB-NLU ul. Zielona 27 C wjazd od ul. Grunwaldzkiej, Budynek Główny C, sala 126 (wejście od strony Dzwonu Wolności)

Proponowany porządek zgromadzenia:
    1. Otwarcie zgromadzenia
    2. Wybór przewodniczącego i protokolanta zgromadzenia
    3. Przyjęcie porządku obrad
    4. Przyjęcie regulaminu obrad
    5. Przyjęcie protokołu z Walnego Zgromadzenia Członków Oddziału w dniu 26 czerwca 2020r.
    6. Wybór Komisji Mandatowo-Skrutacyjnej i Komisji Uchwał i Wniosków
    7. Sprawozdanie merytoryczne i finansowe Zarządu Oddziału za 2020 rok
    8. Sprawozdanie Komisji Rewizyjnej Oddziału za 2020 rok
    9. Sprawozdanie Sądu Koleżeńskiego Oddziału za 2020 rok
    10. Dyskusja nad sprawozdaniami
    11. Stwierdzenie prawomocności obrad
    12. Podjęcie uchwały  w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego za 2020 r.
    13. Podjęcie uchwały w sprawie pokrycia straty w wyniku finansowym za 2020 r.
    14. Sprawy bieżące Oddziału i wolne wnioski
    15. Zakończenie zgromadzenia

Materiały będące przedmiotem Walnego Zgromadzenia będą dostępne do wglądu w siedzibie Oddziału - Biurze Turystycznym „Wakacyjny Raj” na dwa tygodnie przed jego terminem.
Zgodnie z zaleceniami sanitarnymi wszyscy uczestnicy Walnego Zgromadzenia są zobowiązani do posiadania maseczek ochronnych.

14.05.2021 WIZYTA W MUZEUM

Odpowiadając na zaproszenie Zbigniewa Wolanina liczna grupa członków Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego odwiedziła wystawę „40 lat minęło… Sztuka ludowa i nieprofesjonalna ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu”. Wystawa prezentowana w Domu Gotyckim związana jest z jubileuszem 40-lecia pracy zawodowej w sądeckim muzeum Zbigniewa Wolanina – etnografa zaprzyjaźnionego z PTT. Zobaczyliśmy wybór prac znakomitych sądeckich artystów z kręgu sztuki ludowej, zakupionych przez jubilata do kolekcji muzeum w latach 1980 – 2020. Okazało się, że większość z nas niewiele wiedziała o takich sądeckich artystach jak m.in. Maria Wnęk z Olszanki, Władysława Iwańska i Stanisław Hołda z Nowego Sącza, Piotr Kwit z Zalesia, Ludwik Więcek z Wilczysk, Piotr Zelek z Berestu czy Wojciech Oleksy z Paszyna. Zbigniew Wolanin znał ich wszystkich osobiście, dlatego barwnie przybliżył nam ich postacie opowiadając wiele ciekawostek i anegdot z ich życia, których nie znajdziemy w żadnych publikacjach, za co bardzo dziękujemy. Już jesteśmy wstępnie umówieni na kolejne spotkanie, tym razem w Muzeum Nikifora w Krynicy.       (ZS)

12.05.2021  ZAPROSZENIE DO MUZEUM
Zbigniew Wolanin oraz Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu zapraszają członków i sympatyków Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego w piątek 14 maja 2021 roku na godzinę 16:00 do Domu Gotyckiego ul. Lwowska 3 w celu obejrzenia wystawy „40 lat minęło…”Sztuka ludowa i nieprofesjonalna ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu”. Wystawa jest związana z jubileuszem 40-lecia pracy zawodowej w sądeckim muzeum kuratora kolekcji, etnografa Zbigniewa Wolanina, który osobiście nas po niej oprowadzi.

   
30.04.2021 OSTATNIE POŻEGNANIE JÓZEFA KWIATKOWSKIEGO
Ze smutkiem przyjęliśmy wiadomość o przejściu na „niebieskie szlaki” Członka Honorowego Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, śp. Józefa Kwiatkowskiego. Ceremonia pogrzebowa rozpocznie się w dniu 5.05.2021 r. o godz. 11.00 Mszą Świętą w kościele p.w. Matki Bożej Królowej Świata, przy ul. Grzybowskiej 22, w Radomiu. Po mszy św. wyprowadzenie zwłok na cmentarz przy ul. Limanowskiego.  Zapraszamy koleżanki,  kolegów i  znajomych  do udziału w tym  smutnym obrzędzie.


ZG PTT

24.04.2021 AKCJA SPRZĄTANIA NAD KAMIENICĄ


Serdecznie dziękujemy wszystkim Członkom  O/Beskid Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego oraz Mieszkańcom Miasta Nowego Sącza (przedstawicielom stowarzyszeń: Miejsce Aktywności Mieszkańców, Polska 2050 Nowy Sącz i powiat nowosądecki, Rada uczelniana WSB-NLU, Zespół Szkół nr 2 im. Sybiraków w Nowym Sączu, Gospodarstwo Wodne Wody Polskie  i wszystkim innym Osobom), którzy odpowiedzieli na nasz apel i 24 kwietnia 2021 roku o godzinie 9 stawili się na zbiórce, aby wziąć udział w „II akcji sprzątania terenów nad rzeką Kamienicą”, akcji organizowanej przez nasz Oddział.

Serdecznie dziękujemy Panu Prezydentowi Ludomirowi Handzlowi za przybycie oraz objęcie akcji swoim patronatem oraz firmie Nova Sp. z o.o. za dostarczenie worków, rękawiczek oraz odebranie zebranych śmieci.

Można powiedzieć, że odnieśliśmy duży sukces! Pomimo czasu pandemii, który nakłada na nas wiele ograniczeń pokazaliśmy, że wspólnie jesteśmy w stanie działać ramię w ramię w szczytnym celu, poświęcając na to swój wolny czas i dzięki temu osiągać znaczące efekty.

A zwieńczeniem naszego sprzątania było zebranie ponad 5 ton śmieci! Akcja zgromadziła rodziny, dzieci, seniorów, było nas ponad 150 osób!

Serdecznie dziękujemy!

 GALERIA ZDJĘĆ

23.04.2021 ZAPROSZENIE DO MUZEUM
Cześć Koleżanki i Koledzy z PTT

    przesyłam link do wirtualnego spaceru po wystawie „40 lat minęło… Sztuka ludowa i nieprofesjonalna ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu”. Możecie go ewentualnie swoimi lub PTT „kanałami” przesłać zainteresowanym. Wystawa istnieje jak najbardziej realnie. Jest związana z jubileuszem 40-lecia mojej pracy zawodowej w sądeckim muzeum. Prezentuje wybór prac znakomitych artystów z kręgu sztuki ludowej, naiwnej i art. brut, których zakup do kolekcji muzeum przeprowadziłem w latach 1980-2020. Sądecczyzna jest regionem szczególnie bogatym w postacie niezwykłych artystów z tego kręgu, obok legendarnego Nikifora, żyli tutaj i tworzyli tak znani dziś twórcy jak, m.in. Maria Wnęk z Olszanki, Władysława Iwańska i Stanisław Hołda z Nowego Sącza, Piotr Kwit z Zalesia, Ludwik Więcek z Wilczysk, Piotr Zelek z Berestu, Wojciech Oleksy i cała generacja twórców ze słynnego ośrodka sztuki ludowej w Paszynie. Prace tych i wielu innych niezwykłych artystów z terenu Karpat, także  ze Słowacji, można zobaczyć na tej wyjątkowej wystawie.
Wystawa jest prezentowana w Domu Gotyckim, ul. Lwowska 3, potrwa do 16 maja.
Namawiam również do obejrzenia na stronie Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu filmu z drugiej wystawy, pt. „Łemkowska bajka”, którą przygotowałem w Muzeum Nikifora w Krynicy. Ta jest czynna do końca czerwca, wiec zapraszam też do Krynicy. A może na wyprawę do Krynicy zdecyduje się większa ekipa PTT?. Zaproszenie jest otwarte…

    Pozdrawiam serdecznie Koleżanki i Kolegów z PTT
Zbigniew Wolanin


2.04.2021 "CO SŁYCHAĆ?" - MARZEC I KWIECIEŃ

Marcowy numer „Co słychać?” o objętości 8 stron otwiera artykuł Józefa Haducha na temat niepokojących zmian zachodzących w polskich Karpatach.  Wśród wieści z życia ZG PTT w tym numerze znajdziemy relację z VII posiedzenia Zarządu Głównego PTT oraz krótką notką o spotkaniu przewodników na Jasnej Górze.Z wieści z życia oddziałów dowiemy się o zimowej aktywności naszych oddziałów. Oddział PTT w Sosnowcu po raz 36 wybrał się zimową porą na Babią Górę, a członkowie i sympatycy PTT z Bielska-Białej i Mielca wzięli udział w zimowych biwakach, odpowiednio pod Pilskiem i pod Lachów Groniem. W tej części także wspomnienie zmarłego założyciela Oddziału PTT w Jaworznie, Romana Agdana. Po raz kolejny mamy okazję przeczytać wywiad Kingi Buras, która tym razem rozmawiała z wiceprezesem PTT, Tomaszem Kwiatkowskim z Oddziału w Radomiu.
Tematem historycznym, poruszonym w tym numerze, jest 30. rocznica śmierci Jana Alfreda Szczepańskiego oraz 85. rocznica pierwszego kursu kolejki na Kasprowy Wierch.Numer uzupełniają wspomnienie niedawno zmarłego Stanisława Biela, taternika i alpinisty oraz tradycyjny o tej porze roku apel o przekazanie 1% podatku na rzecz PTT.

Kwietniowy numer „Co słychać?” o objętości 16 stron otwierają życzenia wielkanocne od Prezes PTT, Jolanty Augustyńskiej.Wśród bogatych wieści z życia oddziałów znajdziemy relacje z zimowej aktywności naszych oddziałów i kół – o wędrówce bieszczadzkimi szlakami K/Oświęcim, wyrypie O/Radom oraz tatrzańskich wejściach naszej prezes. Nieco wiosny przynoszą z kolei dwa artykuły o wydarzeniach zorganizowanych przez O/Ostrowiec Św. Co jeszcze w tym dziale? Antonina Sebesta (O/Kraków) została laureatką konkursu poetyckiego, a tarnowianie słuchali górskich opowieści na festiwalu „Górnolotni 2021”. Smutną wiadomość przynoszą z kolei wieści z Nowego Sącza, gdzie w ostatnim czasie pożegnaliśmy dwie koleżanki.
Po raz kolejny mamy okazję przeczytać wywiad Kingi Buras, która tym razem rozmawiała z członkiem tarnowskiego oddziału PTT, Tomaszem Markiem Badurem, który w ostatnim czasie podjął pierwszą próbę zimowego przejścia Szlaku Karpackiego. O tym, że mieszkając w Szwajcarii nie da się zapomnieć o górach pisze Martyna Ptaszek-Pabian, a tradycyjnie poruszanymi tematami historycznymi są w tym numerze wspomnienia o generale Mariuszu Zaruskim w 80. rocznicę śmierci oraz Erhardzie Loretanie, który zmarł 10 lat temu.
25.03.2021 OSTATNIE POŻEGNANIE ALDONY MIKI

W dniu 21.03.2021 zmarła nasza koleżanka, Aldona Mika, niezapomniana towarzyszka wypraw górskich i organizatorka wielu wycieczek rowerowych.

Uroczystości pogrzebowe  odbędą się 25.03.2021 roku (czwartek) w kościele w Sól-Kiczorze  (Sól-Kiczora 172, 34-370 Sól-Kiczora ) - o godz. 14:00 różaniec; o godz. 14:30 Msza Święta i odprowadzenie Zmarłej na miejsce wiecznego spoczynku

17.02.2021 "CO SŁYCHAĆ" NR 1/2021

Lutowy numer „Co słychać?” o objętości 12 stron otwiera omówienie zawartości 29. tomu „Pamiętnika PTT” wraz z zachętą do dokonania przedpłaty na jego zakup.   Wśród wieści z życia ZG PTT w tym numerze znajdziemy relację z III posiedzenia Prezydium ZG, które ponownie odbyło się w sposób zdalny, natomiast wyjątkowo krótkie wieści z życia oddziałów to relacja z kolejnej „Radziejowej na krechę”, którą od wielu lat organizuje Oddział PTT z Nowego Sącza.
Po raz kolejny mamy okazję przeczytać wywiad Kingi Buras, która tym razem rozmawiała z członkiem zarządu Oddziału PTT w Krakowie, Marcinem Kolonką. Tematem historycznym, poruszonym w tym numerze, jest 80. rocznica śmierci Emila Zegadłowicza, wybitnego polskiego poety zakochanego w Beskidach. Numer uzupełniają odszerna relacja z wyjazdu w Kaukaz, odbytego jeszcze przed pandemią oraz tradycyjny o tej porze roku apel o przekazanie 1% podatku na rzecz PTT.
15.02.2021 OSTATNIE POŻEGNANIE DANUSI MATRAS
Zmarła Danusia Matras (1969-2021), poprzednio Ryba,
przez wiele lat pracowała jako bibliotekarka w Bibliotece dla dzieci w Nowym Sączu, była absolwentką kursu przewodnickiego PTT w 1998 roku.

Rozpoczęcie uroczystości pogrzebowych  we wtorek o godz. 13.00 w Starym Sączu w kościele parafialnym pod wezwaniem św. Elżbiety

29.01.2021 SKŁADKI I KONSEKWENCJE STATUTOWE

Szanowne Koleżanki i Szanowni Koledzy,

Zwracamy się do Was z prośbą o wpłatę składek członkowskich za rok 2021 oraz, jeśli ktoś ma nieopłacone składki za poprzednie lata, również za ten okres, w nieprzekraczalnym terminie do 1 czerwca 2021r.
Osoby, które mają nieopłacone zaległe składki mogą u Skarbnika - Kasi Hejmej dowiedzieć się za jaki okres i jaką kwotę należy uiścić, kontakt mailowy: kasiah10@wp.pl Po tym terminie Zarząd Oddziału, zgodnie ze Statutem, będzie zmuszony do podjęcia Uchwały o skreśleniu z listy członków osoby, których zaległości w opłacaniu składki przekraczają jeden rok.

§ 17 Członkostwo PTT ustaje w przypadku: pkt. 2. skreślenia z listy członków przez Zarząd Oddziału z powodu nie zapłacenia składki członkowskiej za okres przekraczający jeden rok.

Jednocześnie chcemy poinformować, że po wykreśleniu z listy członków nie będzie możliwości opłacania zaległych składek, trzeba będzie na nowo zapisać się do Oddziału (opłacenie wpisowego, składki członkowskiej, legitymacji).
Zarząd Oddziału

28.01.2021 "CO SŁYCHAĆ' NR 1/2021

Styczniowy numer „Co słychać?” o objętości 8 stron otwiera krótki artykuł o historycznym zdobyciu K2 zimą przez grupę Nepalczyków.   Wśród wieści z życia ZG PTT w tym numerze znajdziemy relację z VI posiedzenia Zarządu Głównego, które z powodu pandemii odbyło się w sposób zdalny. Covid-19 wpłynął też na działalność oddziałów. Wieści z życia oddziałów są wyjątkowo skromne, a przeczytamy w niech o przekształceniu Oddziału PTT w Ostrzeszowie w Koło im. Józefa „Bacy” Michlika przy oddziale poznańskim, nietypowym rozpoczęciu sezonu turystycznego przez Oddział PTT w Bielsku-Białej oraz dwóch wydarzeniach zorganizowanych przez O/Poznań: grudniowym Dniu Taternika i noworocznym spotkaniu turystów na Dziewiczej Górze.
Po raz kolejny mamy okazję przeczytać wywiad Kingi Buras, która tym razem rozmawiała z prezesem honorowym Oddziału PTT „Beskid” w Nowym Sączu, Maciejem Zarembą. Tematem historycznym, poruszonym w tym numerze, jest 150. rocznica śmierci Ludwika Zejsznera, wybitnego polskiego kartografa i geologa.
Numer uzupełniają artykuł o pseudoturystach i grupach młodzieży, dewastujących bazy namiotowe SKPG Wisłoczek i Rabe oraz zachęta do przekazania 1% podatku na rzecz PTT.


22.01.2021 NOWY NUMER "BESKIDU"

Ukazał się najnowszy nr 1/77 naszego pisma 'Beskid” zredagowanego przez Marysię Dominik a wydanego przez IMPESS Studio Remka  Życzyńskiego. Wiodącym tematem „Beskidu” jest 30-lecie reaktywowania Oddziału które miało miejsce w ubiegłym roku. Pierwszy artykuł dotyczy bardzo ważnego wydarzenia w historii PTT czyli poświęcenia sztandaru Oddziału które miało miejsce we wrześniu. Następnie w dziale „30 lat minęło” możemy przeczytać wspomnienie członków Oddziału. Następnie mamy „Galerię 30-lecia” z sylwetkami 39 działaczy najbardziej zasłużonych dla sądeckiego Oddziału. No i „Przygoda z PTT” zawierająca wspomnienia z dwóch pierwszych wycieczek zorganizowanych w 1990 roku, oraz z jubileuszowych - tysięcznej, dwutysięcznej i trzytysięcznej. Wreszcie artykuł o naszej działalności w okresie pandemii, sprawozdanie z działalności Oddziału w 2020 roku oraz imponująca lista 68 naszych nowych członków. Atutem numeru są archiwalne zdjęcia które wyszukała Marysia w starych kronikach PTT.

11.01.2021 130 ROCZNICA URODZIN PROF. FELIKSA RAPFA, PATRONA O/BESKID PTT 

W poniedziałek 11 stycznia 2021, jak co roku spotkaliśmy się przy grobie naszego patrona Profesora Feliksa Rapfa, minęła właśnie 130 rocznica Jego urodzin. Profesor to postać niezwykle zasłużona dla I Gimnazjum im. Jana Długosza, dla Nowego Sącza, dla turystyki i dla Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego.
Wspomnieć należy, że prof. Feliks Rapf  do Towarzystwa Tatrzańskiego zapisał się już w 1908 roku, a po przeprowadzce do Nowego Sącza wstąpił w szeregi Oddziału Beskid, i już dwa lata później tj. 11 maja 1924 roku podczas Walnego Zebrania Członków Oddziału w nowosądeckim ratuszu, został wybrany prezesem. Prezesem Oddziału Beskid był przez 24 lata, pełnił również funkcje w Zarządzie głównym, którego został członkiem w 1935 roku (od 1928 był zastępcą). Podczas Jubileuszowego Zjazdu Delegatów PTT, który odbył się w Zakopanem, w dniach od 7 – 8 sierpnia 1948 roku odznaczony został Krzyżem Kawalerskim i otrzymał odznakę honorową PTT. Niestety działalność Prof. Rapfa jak i całego PTT nie wpisywała się w kanon komunistycznego systemu totalitarnego, w którym nasz kraj pozostawał, dlatego też jesienią 1948 roku Profesor zrezygnował z funkcji członka Zarządu Głównego PTT, a 19 lutego 1949 roku zrezygnował z funkcji prezesa Oddziału. Wkrótce podobny los spotkał całe PTT, bowiem 16 grudnia 1950 roku, na Zjeździe Delegatów, na polecenie władz, Polskie Towarzystwo Tatrzańskie rozwiązało się, przekazując cały swój majątek PTTK które powołano dzień później.

Feliks Rapf i jego zasługi dla turystyki nie zostały zapomniane. Zarząd reaktywowanego w 1990 roku staraniem Macieja Zaremby Oddziału "Beskid" Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego podjął  19 lutego 1997 roku uchwałę o uznaniu profesora Feliksa Rapfa  za swojego patrona.

Dzięki staraniom Dariusza Kulpy, Pan Tomasz Janik z Zakładu „Kamieniarstwo Janik Robert & Sławomir” odnowił tabliczkę nagrobną, która była już nieczytelna, za co serdecznie dziękujemy!

4.01.2021 POMOC DLA CHORWACJI

Ostatnio Chorwację nawiedziło tragiczne w skutkach trzęsienie ziemi. Zachęcamy członków naszego oddziału (który współpracuje z górskim towarzystwem chorwackim PD Kamenjak z Rijeki), w ramach solidaryzowania się z Chorwatami, do wpłat darowizn na rzecz Chorwackiego Czerwonego Krzyża.

Oficjalnie środki finansowe na pomoc Petrinji zbiera Chorwacki Czerwony Krzyż.

Numer konta:
Bank: Privredna banka Zagreb d.d.
IBAN: HR6923400091511555516
Model: HR 00
dla wpłat zagranicznych: SWIFT CODE: PBZGHR2X
Kontakt z Chorwackim Czerwonym Krzyżem: donacije@hck.hr

1.01.2021 SKŁADKA CZŁONKOWSKA

Informujemy, że składka członkowska za rok 2021 wynosi:

    30 zł – składka roczna w pełnej wysokości dla członków pełnoletnich, pracujących
    15 zł – składka roczna ze zniżką dla emerytów, rencistów, studentów, młodzieży i dzieci

Osoby, które pragną wstąpić w nasze szeregi prosimy o zapoznanie się z informacjami zamieszczonymi w  zakładce  ZAPISY

Serdecznie dziękujemy wszystkim darczyńcom, którzy w zeszłym i poprzednich latach przekazali nam 1% podatku. Pieniądze te, zgodnie z zapisami ustawy o OPP są przez nas przeznaczane na działalność statutową, m.in. na finansowanie wydawnictw. W zeszłym roku został wydany kolejny numer "Beskidu" oraz "Monografia" z okazji 30 lecia reaktywacji Oddziału.

Zwracamy się również z prośbą o przekazanie w bieżącym roku 1% na PTT O/Beskid w Nowym Sączu, nr KRS - 0000343564

Zwracamy się do Was z prośbą o wpłatę składek członkowskich za rok 2021 oraz, jeśli ktoś ma nieopłacone składki za poprzednie lata, również za ten okres, w nieprzekraczalnym terminie do 1 czerwca 2021r. Osoby, które mają nieopłacone zaległe składki mogą u Skarbnika - Kasi Hejmej dowiedzieć się za jaki okres i jaką kwotę należy uiścić, kontakt mailowy: kasiah10@wp.pl Po tym terminie Zarząd Oddziału, zgodnie ze Statutem, będzie zmuszony do podjęcia Uchwały o skreśleniu z listy członków osoby, których zaległości w opłacaniu składki przekraczają jeden rok.

§ 17 Członkostwo PTT ustaje w przypadku: pkt. 2. skreślenia z listy członków przez Zarząd Oddziału z powodu nie zapłacenia składki członkowskiej za okres przekraczający jeden rok.

Jednocześnie chcemy poinformować, że po wykreśleniu z listy członków nie będzie możliwości opłacania zaległych składek, trzeba będzie na nowo zapisać się do Oddziału (opłacenie wpisowego, składki członkowskiej, legitymacji).
Zarząd Oddziału