PTT
Statut Historia Informacje Odznaki PTT  Nowy Sącz Bezpieczeństwo GOPR Kontakt Księga Gości
Aktualności
Wycieczki i wyprawy
Regulamin wycieczek
Szlaki spacerowe
Przewodnicy
Na niebieskich szlakach
Przyjaciele
Relacje
GALERIA
Strona główna
Facebook

"Beskid" pismo PTTNS
eBeskid
Kroniki
Pamiętnik PTT
Biblioteczka
Śpiewnik
Konkursy
Jak się zapisać do PTT?
Polary I podkoszulki
Twój Mount Everest
AKTUALNOŚCI I OGŁOSZENIA

21.12.2018 SKŁADKI CZŁONKOWSKIE


Przypominamy Członkom Oddziału Beskid PTT, którzy nie zapłacili składek członkowskich za 2018 rok i lata wcześniejsze, o obowiązku ich uregulowania. Zgodnie ze Statutem PTT, kto zalega z opłaceniem składek dłużej niż jeden rok traci prawa członkowskie. Tak więc, kto na dzień 1 stycznia 2019 roku będzie zalegał ze składkami za lata 2017 i 2018, przestaje być członkiem PTT.

Zarząd Oddziału

12.12.2018  XXI MAŁOPOLSKIE FORUM ORGANIZACJI POZARZĄDOWYCH12 grudnia w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie spotkały się organizacje pozarządowe z całej Małopolski. Oddział Beskid PTT był reprezentowany przez Macieja Zarembę i Zbigniewa Smajdora. Program forum wypełniły panele stanowiące doskonałe źródło wiedzy o najnowszych możliwościach pozyskania środków z Narodowego Instytutu Wolności w ramach Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich oraz Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. Uczestnicy konferencji zapoznali się z tematami związanymi z przyszłością III sektora, nowymi programami, najważniejszymi zasadami ubiegania się o środki i realizacji projektu oraz późniejszego rozliczenia. Podczas forum poznaliśmy także laureatów nagród Amicus Hominum i Kryształy Soli, poprzez które Samorząd Województwa Małopolskiego docenił osoby działające na rzecz innych oraz organizacje pozarządowe za ciekawe inicjatywy społeczne.

(ZS)

8.12.2018 KOSZULKI PTT


Zarząd Główny postanowił, że PTT będzie miał jednolite koszulki. Zamówienia prosimy składać w Wakacyjnym Raju do 5.01.2019 (do Opłatka). Koszt koszulki: 30 zł (wplata przy zapisie). Przy zapisie prosimy też podać rozmiar (prosimy o zwrócenie uwagi, że rozmiaróka jest zaniżona, dokładne rozmiary podane są w załączniku)

ROZMIARY


10.11.2018 KOSZULKI DLA ROWERZYSTÓW
koszulki

Ze względu, że nie wszyscy posiadają fb, informuję, iż  w  dalszym ciągu ( przez około trzech tygodni ) istnieje możliwość zamówienia koszulki rowerowej z logiem Sądeckiej Grupy Rowerowej. Po  uwzględnieniu dofinansowania  cena koszulki  wyniesie  75 zł a typu downhll  110 zł ( rzeczywisty koszt koszulki typu downhill to 150,00 zł a  pozostałych  105 zł ). W tej chwili jest 29 osób które wpłaciły zaliczkę. Koszulkę można zamówić  telefonicznie  dzwoniąc pod mój nr 609 185 005 i wpłacając na konto SGR: 37 1050 1070 1000 0097 0420 4784 zaliczkę w wysokości  50,00 zł. Oczywiście należy wybrać jeszcze model  i podać rozmiar. Jeżeli ktoś nie jest przekonany co do swojego rozmiaru  to będzie miał możliwość przymiarki przykładowych koszulek  przysłanych przez firmę w najbliższych dniach.

Aldona Mika
4.11.2018 CZŁONKOWIE TOWARZYSTWA TATRZAŃSKIEGO UPAMIĘTNIENI NA PRZEHYBIE4 listopada na Przehybie został odsłonięty obelisk upamiętniający członków Towarzystwa Tatrzańskiego, którzy w latach 1914 – 1918 swoją postawą przyczynili się do odzyskania przez Polskę Niepodległości. Obelisk wraz z pamiątkową tablicą powstał z inicjatywy i staraniem Oddziału PTTK Beskid w Nowym Sączu. Aktu odsłonięcia obelisku dokonali: Radny Sejmiku Województwa Małopolskiego Patryk Wicher, Członek Zarządu Powiatu Nowosądeckiego Marian Ryba oraz Prezes Oddziału PTTK Beskid Adam Sobczyk. Uroczystości odsłonięcia poprzedziła msza święta, którą odprawił ks. dr Andrzej Jedynak. W pięknej, patriotycznej homilii nawiązał do historii Towarzystwa Tatrzańskiego i niepodległościowych zasług jego członków, w tym działaczy sądeckich: burmistrza Władysława Barbackiego, Henryka Suchanka, Romana Sichrawy, Stanisława Flisa, Józefa Wojdygi i prof. Feliksa Rapfa. W tym wyjątkowym dniu na Przehybie była też obecna skromna grupa członków PTT. To dobrze, bo zarówno PTTK jak i PTT w swojej historii odnoszą się do spuścizny i tradycji Towarzystwa Tatrzańskiego.   

                                                                                                                                                           (ZS) 

1.11.2018 PAMIĘTAJĄC O ZMARŁYCH

„Jest droga, która wiedzie nas do celu, gdzie się kończy czas”. Pamiętając o koleżankach i kolegach, dla których ziemska droga już dobiegła końca, Zarząd Oddziału PTT Beskid w przeddzień Święta Zmarłych odwiedził ich groby. Złożyliśmy wiązankę kwiatów i zapaliliśmy znicze na grobie patrona Oddziału prof. Feliksa Rapfa oraz na grobach naszych przewodników i tych, z którymi wędrowaliśmy po górskich szlakach.
1 listopada kilkunastu przedstawicieli PTT aktywnie włączyło się w XVIII kwestę „Ratujmy Sądeckie Nekropolie”. Wspólnie z szesnastoma innymi organizacjami i stowarzyszeniami  kwestowali na sądeckich cmentarzach w szczytnym celu, jakim jest renowacja zabytkowych nagrobków.
                                                                                                                                    (ZS)

28.10.2018 PÓŁMARATON W STOLICY SŁOWENII28 października w Lublanie w ramach 23 Volkswagen Maratonu odbył się półmaraton, w którym wystartowało trzech reprezentantów Sekcji Biegowej PTT Beskid: Jolanta Augustyńska, Piotr Augustyński i Robert Biernacki. W swoim debiucie na tym dystansie najlepszy wynik uzyskał Piotr Augustyński, osiągając czas 2:17:18 h. Jola i Robert startowali jako support Piotrkowi. Gratulujemy wszystkim naszym reprezentantom.

(ZS)
                                                                                                                                          
20.10.2018 ODSZEDŁ NAJWIĘKSZY BACA PTT


Ze smutkiem informuję, że zmarł Baca Józef Michlik – gospodarz schroniska PTT na Mładej Horze. Kilkanaście dni temu gościł u siebie uczestników Konferencji Programowej PTT. Ja osobiście miałem przyjemność poznać Bacę podczas wielu Zjazdów PTT, ale w Jego Królestwie byłem po raz pierwszy przy okazji Konferencji. Byłem pod wrażeniem Jego gościnności. Cały czas zabiegał aby nam niczego nie brakowało, serwując wspaniałą grochówkę, kwaśnicę, domowe ciasta, wodę mineralną, herbatę i kawę. U Bacy nie było cennika. Zawsze polegał wyłącznie na uczciwości odwiedzających Go turystów i kultowej maśniczce z dziurką, do której można było wrzucać zapłatę za otrzymane usługi. Każdy poczuwał się do obowiązku, że najlepiej papierowe, aby nie rysowały dna. W przedsionku Jego schroniska widniał napis „Turyści kochani, przecież Wy nie bobry, kiedy tu wchodzicie, to mówcie dzień dobry!” Nie wyobrażał sobie, aby ktoś wchodząc do domu nie witał się z gospodarzem. Dzięki temu zapisowi – nie łamiąc swoich zasad – mógł przyjąć każdego. 13 października podczas posiedzenia Zarządu Głównego podjęto inicjatywę, aby każdy oddział przynajmniej raz w roku odwiedził Bacę i Schronisko PTT na Mładej Horze. Nie zdążyliśmy!

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną  się w środę 24 października w kaplicy cmentarnej w Ostrzeszowie o godz. 12:30 - różaniec, o 13:00 pogrzeb.
                                                                                                                                                    (ZS)

12.10.2018 KONFERENCJA PROGRAMOWA PTT

12 października w Schronisku PTT „Chyz u Bacy” na Mładej Horze odbyła się V Konferencja Programowa PTT. Uczestniczyły w niej 22 osoby z oddziałów w Nowym Sączu, Sosnowcu, Tarnowie, Krakowie, Bielsku-Białej, Ostrzeszowie, Łodzi i Łodzi Karpackiej. Oddział nowosądecki był reprezentowany przez Jolantę Augustyńską, Pawła Myślika, Zbigniewa Smajdora i Roberta Biernackiego. Konferencję prowadził wiceprezes Zarządu Głównego PTT Zbigniew Jaskiernia. W sześciu bardzo obszernych panelach dyskusyjnych poruszono wiele ważnych tematów i wniesiono wiele wniosków dotyczących kierunków dalszych działań Towarzystwa. Zostaną one zebrane, opracowane i przedstawione członkom PTT. W merytorycznej dyskusji przedstawiciele naszego oddziału byli bardzo aktywni i wnieśli wiele cennych uwag. Po wielu godzinach obrad wygospodarowaliśmy troszkę czasu i wybraliśmy się całą sądecką czwórką na Rycerzową. W dniu następnym, 13 października, odbyło się posiedzenie Zarządu Głównego.
 Dziękujemy Bacy Józefowi Michlikowi za bardzo gościnne przyjęcie.       
                                                                                                                                                               (ZS)
 
8.10.2018 XIX SĄDECKIE OBCHODY ŚWIATOWEGO DNIA TURYSTYKI. WYRÓŻNIENIE DLA ODDZIAŁU PTT BESKID


W poniedziałek 8 października 2018 roku w Hotelu HERON w Siennej odbyły się XIX Sądeckie Obchody Światowego Dnia Turystyki zorganizowane przez Nowosądecką Izbę Turystyczną. W trakcie uroczystości wręczono wyróżnienia dla przedstawicieli branży turystycznej Sądecczyzny za działalność na rzecz rozwoju turystyki, oraz ogłoszono wyniki XIX Konkursu „Sądecki Laur Turystyczny”. Wśród wyróżnionych znalazł się Oddział PTT „BESKID”, w uznaniu za inicjatywę „Odnowienie, modernizacja i promocja Nowosądeckich Szlaków Turystycznych”. Nagrodę odebrał Władysław Łoboz, który swoim wkładem pracy najbardziej przyczynił się do tego wyróżnienia. Nasz Oddział reprezentowali także Maciej Zaremba i Zbigniew Smajdor.               
                                                                           (ZS)

9.10.2018 NIKIFOR (1895 – 1968) - ZAPROSZENIE NA UROCZYSTE SPOTKANIE
Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu i Gmina Krynica – Zdrój zapraszają na uroczyste spotkanie dla uczczenia 50. rocznicy śmierci artysty. Spotkanie odbędzie się 9 października o godz. 17.00 w Sali Balowej Starego Domu Zdrojowego w Krynicy – Zdroju, al. Nowotarskiego 2. W programie spotkania m.in. koncert łemkowskich pieśniarzy – Julii Doszny i Piotra Trochanowskiego, występ chóru „Rosa” z Uścia Gorlickiego i recytacja wierszy. Wstęp wolny.        

         
30.09.2018 SEKCJA WYSOKOGÓRSKA PTT

Po raz kolejny członkowie Sekcji Wysokogórskiej PTT zorganizowali wycieczkę w Tatry i dokonali przejścia fragmentu Grani Baszt - ze Skrajnej Baszty na Szatana. Pogoda i widoki dopisały. Zapraszamy na wspólne wspinaczki, aby uzyskać szczegółowe informacje należy dołączyć do grupy Sekcji Wysokogórskiej PTT na FB.

28–30.09.2018  IV ZJAZD KARPACKI

galeria
W 1938 roku w Nowym Sączu odbyło się IV Święto Gór, wielka manifestacja kultury i tradycji góralskiej. W 80. rocznicę tego wydarzenia w Nowym Sączu odbył się IV Zjazd Karpacki, zorganizowany przez Zarząd  Związku Podhalan oraz Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ. W dniach 28 – 30 września do Nowego Sącza zjechali górale z Rumunii, Węgier, Czech, Słowacji i Ukrainy, by wspólnie z Polakami promować bogatą kulturę Karpat. Zjazd rozpoczął się w piątek od spotkania karpackich baców w bacówce w Wojkowej, gdzie baca Włodzimierz Oleksy na 150 hektarach polan Beskidu Niskiego wypasa 1200 owiec. Jest to jedno z największych stad w polskich Karpatach. Oficjalne rozpoczęcie Zjazdu miało miejsce w Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu. Otwarcia dokonał prezes Związku Podhalan Andrzej Skupień, dyrektor MCK SOKÓŁ Antoni Malczak oraz członek Zarządu Województwa Małopolskiego Leszek Zegzda. Zjazd rozpoczęły dźwięki karpackiej pieśni trąbity. Dźwięki trombity to prawdziwa muzyka gór, a muzyka pasterska to pierwowzór muzyki góralskiej. Kolejnym  wydarzeniem Zjazdu był wykład Jana Karpiela-Bułecki na temat architektury szałasów pasterskich w Karpatach oraz wystawa fotografii obrazująca  przedwojenne Święta Gór. W piątkowy wieczór karpaccy górale rozpalili watrę w Dolinie Wielkiej Roztoki w Rytrze i integrowali się na Karpackiej Biesiadzie u podnóża Radziejowej.

W sobotę uczestnicy Zjazdu gościli w Miasteczku Galicyjskim, które przerodziło się w miast
eczko twórców i smaków Małopolski i Karpat. Można było posmakować karpackich potraw i posłuchać góralskiej muzyki . W galicyjskim ratuszu karpaccy samorządowcy radzili jak wykorzystać kapitał naturalny Karpat do dalszego rozwoju regionu. Głównym punktem sobotniego dnia Zjazdu był Karpacki Korowód i koncert Wirtuozi Karpat na sądeckim Rynku. Na czele kolorowego korowodu maszerowała bandera kilkudziesięciu koni i jeźdźców, za nimi karpaccy Harnasie i zespoły folklorystyczne karpackich krajów. Piękne stroje, muzyka i śpiew budziły powszechne zainteresowanie mieszkańców Nowego Sącza i przybyłych gości. Na scenie sądeckiego Rynku zaprezentowały się zespoły regionalne i kapele z Rumunii, Węgier, Czech, Słowacji, Ukrainy i Polski, a wśród nich trzy zespoły, które wystąpiły na Święcie Gór w Nowym Sączu w 1938 roku. Tak długo tańczy i śpiewa Podegrodzie, Górale Łąccy i Koniaków. Sobotni dzień zakończył występ zespołu Trebunie Tutki.
W niedzielę uczestnicy Zjazdu przenieśli się do Starego Sącza, by przy Ołtarzu Papieskim uczestniczyć we Mszy Świętej. W regionalnej oprawie, w asyście licznych pocztów sztandarowych Związku Podhalan nabożeństwo odprawił ks. arcybiskup Henryk Nowacki. Modlono się, każdy w swoim języku, o pomyślność dla świata, dla swoich krajów, regionów i rodzin. Na zakończenie nastąpiło symboliczne przekazanie laski pasterskiej Krakowiakom, którzy w 2019 roku będą organizatorami V Zjazdu Karpackiego.
                                                                                         
                                                                                                          Zbigniew Smajdor

30.09.2018 „SZLAKIEM NIKIFORA I HARASYMOWICZA PO ŁEMKOWSZCZYŹNIE” – ZAPROSZENIE NA WYCIECZKĘ ROWEROWĄ
Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu zaprasza członków i sympatyków Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego na rowerową wycieczkę edukacyjną „Szlakiem Nikifora i Harasymowicza po Łemkowszczyźnie”. Na trasie m.in. cerkwie w Złockiem, Jastrzębiku, Powroźniku i Tyliczu. W razie deszczu zamiast wycieczki rowerowej odbędzie się wyprawa piesza. Zbiórka uczestników 30 września o godz.10.00 przy Ławeczce Harasymowicza na Rynku w Muszynie. Zapisy do dnia 28 września osobiście w Muzeum Nikifora w Krynicy, bądź telefonicznie : 18/4715303 lub 785932569.
Jest to kolejne wydarzenie w ramach programu uczczenia 50. rocznicy śmierci Nikifora, którego jednym z patronów jest Polskie Towarzystwo Tatrzańskie.               

PLAKAT
    (ZS)
24-25.08.2018: "BABIE LATO" W ŻEGIESTOWIE-ZDROJU

Stowarzyszenie Miłośników Doliny Popradu zaprasza członków i sympatyków Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego na V Festiwal Piosenki Turystycznej „Babie Lato” w Żegiestowie-Zdroju. W ramach imprez towarzyszących odbędzie się Rajd Górski, którego jednym z partnerów jest Polskie Towarzystwo Tatrzańskie. Nasz Oddział organizuje wyjazd na Rajd. Szczegóły na plakacie wycieczkowym w planie oddziałowych imprez.   Rajd Górski „Śladami Harasymowicza, Belona I Ziemianina”: 24.08.2018 Rajd Górski „Śladami Harasymowicza, Belona i Ziemianina” zainaugurował V Festiwal Piosenki Turystycznej „Babie Lato” w Żegiestowie-Zdroju, którego organizatorem jest Towarzystwo Przyjaciół Doliny Popradu. Komandorami rajdu byli Zuzanna Długosz oraz Krzysztof Płowiec – prezes Towarzystwa. Organizatorzy do partnerstwa w rajdzie zaprosili Polskie Towarzystwo Tatrzańskie.
    Na starcie w Żegiestowie-Zdroju 60 uczestników rajdu otrzymało wodę mineralną, mapę turystyczną „Żegiestów-Zdrój i okolice ” oraz inne turystyczne suweniry. Zanim wyruszyliśmy na górski niebieski szlak prowadzący na Pustą Wielką Krzysztof Płowiec przybliżył nam historię uzdrowiska, którego początki sięgają 1846 roku. Wtedy to do Żegiestowa przybył węgierski szlachcic Jakub Ignacy Medwecki. Szukając rud żelaza w Dolinie Szczawnego Potoku przypadkiem natrafił na źródła wody mineralnej, co było początkiem rozwoju Żegiestowa jako uzdrowiska. Wędrując dawnym deptakiem zdrojowym obok wraku Domu Zdrojowego, muszli koncertowej czy Pijalni Anna smutno było patrzeć jak niewiele pozostało po latach świetności uzdrowiska. Ponoć za kilka lat ma się to zmienić, gdyż są już plany rewitalizacji tego miejsca, na które ma powrócić życie towarzyskie i kulturalne Żegiestowa-Zdroju.
    Humory poprawiły się nam po wejściu na leśne ścieżki szlaku prowadzącego na Pustą Wielką, a jeszcze bardziej na Hali Milickiej, gdzie Klub Szalonych Emerytów częstował uczestników rajdu chlebem z pysznym domowym smalcem. Po zdobyciu szczytu ruszamy do Bacówki nad Wierchomlą, gdzie czekała na nas muzyka w „Krainie Łagodności” – gitara, poezja i śpiew oraz smakołyki z grilla przygotowane przez organizatorów. Szczególne podziękowania kierujemy pod adresem Basi Michalik i Klubu Szalonych Emerytów, który swoją liczną obecnością tworzył znakomitą atmosferę rajdu.


W drugim dniu przyszedł czas na muzyczną ucztę w „Krainie Łagodności”. Na uroczej Łopacie Polskiej, wśród zielonych wzgórz i szumiącego Popradu, licznie zgromadzona publiczność przeżyła wyjątkowy wieczór. Przed muzycznymi koncertami obejrzeliśmy wystawę fotografii „Odkryj Beskid”, ukazującą uroki Doliny Popradu oraz Jarmark Sztuki prezentujący prace artystów i rzemieślników Małopolski. Pokosztowaliśmy też smaków regionalnych potraw. O godz. 17-tej zaczęło się dziać! Najpierw na scenie wystąpił zespół „Póki Co”, a po nim duet „Kwiat Jabłoni”. Następnie podziwialiśmy gwiazdy festiwalu: Elżbietę Adamiak i Jerzego Filara, którzy swoimi utworami i humorem skutecznie rozgrzali zmarzniętą publiczność. Gościem festiwalu był Adam Ziemianin – Muszynianin, dziennikarz, poeta i autor tekstów, który niedawno obchodził okrągłe urodziny, o czym pamiętali organizatorzy festiwalu. Było „100 lat”, były kwiaty i urodzinowy wiersz. Kilka utworów wykonanych na scenie było do tekstów Jubilata. Szkoda, że tak znakomita impreza dobiegła końca. Powróci tu za rok! (ZS)

2.08.2018 ODZNAKI PTT DLA KOLONISTÓWPoczątkiem sierpnia odwiedziliśmy wspólnie z Jolą Augustyńską – sekretarzem ZG PTT kolonię dzieci w Zakopanem, aby osobiście wręczyć odznaki PTT. Było to zgrupowanie organizowane przez parafię rzymsko – katolicką pw. św. Urszuli Ledóchowskiej w Gdańsku. W trakcie przygotowań do tej kolonii jedna z organizatorek -  siostra Małgorzata zamówiła dla wszystkich uczestników książeczki GOT PTT.  Dziesięciodniowy turnus pozwolił 45 dzieciom zdobyć naszą odznakę KU WIERCHOM a sześciu osobom kadry BRĄZOWĄ ODZNAKĘ GOT PTT.

Władysław Łoboz

30.07.2018 ZAPROSZENIE NA KONFERENCJĘ

Wydział Turystyki i Rekreacji Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie oraz Urząd Miasta Krakowa zapraszają na konferencję „Rynek pracy przewodników turystycznych , pilotów wycieczek i animatorów czasu wolnego”. Konferencja odbędzie się w Krakowie 6 grudnia 2018 roku. Koszt uczestnictwa 100 zł. Celem konferencji jest zaprezentowanie rynku pracy przewodników turystycznych, pilotów wycieczek i animatorów czasu wolnego oraz stworzenie platformy do dyskusji nad jego uwarunkowaniami i modyfikacją świadczenia usług w tych zawodach. Szczegóły konferencji oraz karta zgłoszenia w załącznikach. Termin nadsyłania zgłoszeń do 15 września 2018 roku.

program
zgłoszenie

(ZS)

27.07.2018 ZESTAWIENIE WYCIECZEK W 2018 SEKCJI WYSOKOGÓRSKIEJ KLUBU SZALONYCH EMERYTÓW PTT

 1. 20.06.2018 Osterwa –  Tatry Wysokie Słowacja.  Trasa: Popradzkie Pleso Zastawka - Symboliczny Cmentarz pod Osterwą – Sedlo pod Osterwą – Osterwa (zejście tą samą drogą) - uczestników 16
 2. 27.06.2018 Planowano: Rakuska Czuba, z powodu deszczu zrealizowano : Łazy Brzyńskie – Przehyba – Barcice – 7 uczestników
 3. 04.07.2018 Rysy – Tatry Wysokie.  Trasa: Popradzkie Pleso Zastawka – Popradzkie Pleso – Chata pod Rysami – Rysy (zejście tą samą drogą). 50 uczestników w tym 25 wędrowało do Żabich Ples, kolejne 25 z Klubem Wysokogórskim doszło co najmniej do Chaty pod Rysami, ok. 20 zdobyło szczyt
 4. 11.07.2018 Giewont – Tatry Zachodnie.  Trasa: Kuźnice – schronisko na Hali Kondrackiej – Kondracka Przełęcz – Giewont /zejście tą samą trasą/ 30 uczestników ; 16 zdobyło Giewont, 4 Kopę Kondracką, pozostali doszli do przełęczy Kondrackiej
 5. 19.07.2018 Babia Góra – Beskid Żywiecki. Ze względu na fatalną pogodę zrealizowano trasę: Przełęcz Lipnicka/Krowiarki/ - Schronisko Markowe Szczawiny - Szkolnikowe Rozstaje – Nad Sokolicą – Sokolica – Przełęcz Krowiarki. 18 uczestników z tego 15 przeszło trasę jw. 
 6. 25.07.2018 Batyżowiecki Staw - Tatry Wysokie Słowacja.  Trasa: Wyżne Hagi – Batyżowiecki Staw – schronisko Śląski Dom – Stary Smokowiec

Maria Dominik

23.06.2018 „NIKIFOR MALARZ – NIKIFOR ARTYSTA” – ZAPROSZENIE NA WYSTAWĘ

Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu zaprasza członków i sympatyków Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego na wernisaż wystawy pt. „Nikifor Malarz – Nikifor Artysta”, zorganizowanej z okazji 50. rocznicy śmierci artysty. Wernisaż będzie miał miejsce w sobotę 23 czerwca 2018 roku o godzinie 12:00 w Muzeum Nikifora w Krynicy – Zdroju, Bulwary Dietla 19. Wystawa inauguruje cykl wydarzeń kulturalnych związanych z 50. rocznicą śmierci Nikifora przypadającą 10 października br. W trakcie wernisażu wystąpi łemkowski chór młodzieżowy „Zoria” z Uścia Gorlickiego. Polskie Towarzystwo Tatrzańskie jest jednym z partnerów wystawy.


16.06.2018  ZJAZD PTTW sobotę 16 kwietnia w II Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie odbył się XII Zjazd Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. Na dwunastu delegatów z naszego Oddziału w Zjeździe uczestniczyło czterech: Wojciech Szarota, Władysław Łoboz, Zbigniew Smajdor i Paweł Myślik. Zbyszek został wybrany sekretarzem Zjazdu, a Władek przewodniczącym Komisji Mandatowo – Skrutacyjnej. Głównym celem Zjazdu było zatwierdzenie sprawozdania finansowego i merytorycznego OPP za 2017 rok, które przedstawił Prezes PTT Wojciech Szarota.
                                                                                                                                         (ZS) 


15.06.2018 SACRUM URSZULI GAWRON


Nasza koleżanka, Urszula Gawron serdecznie zaprasza na wernisaż wystawy  pt. "Sacrum", który odbędzie się 15.06.2018 o godz. 17:00 w Miasteczku Galicyjskim. A tak sama pisze o idei tej wystawy:

Człowiek niemalże w każdej chwili swojego życia balansuje między sacrum, a profanum – w swoich myślach, postawach i czynach, a mimo to, trudno jest dziś pokazać gdzieś SACRUM – myśląc oczywiście o wytworze tematycznym, a nie duchowym. Współczesnemu człowiekowi wydaje się, że to temat muzealny, przestarzały, nadający się tylko do kościołów. Teraz mało mówi się o sztuce sakralnej, a pomyśleć, że jeszcze kilka wieków temu była osią i wyznacznikiem całej istniejącej sztuki. Powód? Być może nie ma już tylu odbiorców, a ci którzy byliby ewentualnie zainteresowani wybierają w ramach oszczędności tanie reprodukcje wykonywane w milionowych nakładach, albo życzą sobie kopii „dawnych mistrzów”. Dlaczego? Czy czasy współczesne nie mają swojego języka do wyrażenia sztuki sakralnej? A  może trudno się zmierzyć z tematem, który w świecie idącej dużymi krokami laicyzacji staje się po prostu dla wielu artystów obcy?
    Dla mnie Bóg jest ważny. Wierzę, że jest obecny w każdej chwili mojego życia. Staram się, by był żywym uczestnikiem mojej codzienności.
    Moje wyobrażenie SACRUM dalekie jest od klasycznego renesansu, przeładowanego baroku, czy pozowanego klasycyzmu. Osobiście wolę bardziej ascetyczne przedstawienia, zatopione w ciszy medytacji, kontemplacji i w codzienności.
    Mam nadzieję, że ta wystawa przyniesie odbiorcy chwilę zadumy, refleksji i pozwoli w NIM odpocząć.3.06.2018  STO WYCIECZEK ASI KRÓL


Wyprawa do Rumunii była dla Asi Król 100 wycieczką poprowadzoną społecznie dla naszego Oddziału. Wśród nich szczególne miejsce zajmują wycieczki dla najmłodszych, w które wkłada wiele serca i zaangażowania. Za te wszystkie spędzone razem chwile pięknie dziękujemy, a jubileuszu gratulujemy!
                                                                                                           
   Koleżanki i Koledzy


22.05.2018   PIĘĆDZIESIĄT LAT Z TURYSTYKĄ MACIEJA ZAREMBY

Maciej Zaremba obchodzi jubileusz 50 lat działalności w turystyce oraz przewodnictwa. Przygodę z turystyką rozpoczął 22 maja 1968 roku podejmując pracę w Biurze Turystycznym „Gromada”. Kilkanaście dni później poprowadził swoją pierwszą wycieczkę jako przewodnik. W kolejnych latach aktywności zawodowej pracował w Biurach Turystycznych „Poprad” i „Dunajec” oraz prowadził własne Biuro Turystyczne „Pieniny”. Działalność Macieja Zaremby w turystyce nie ograniczała się tylko do pracy zawodowej. Minione 50 lat to ciągła aktywność społeczna w PTT, TKKF i innych organizacjach. W 1990 roku doprowadził do reaktywowania Oddziału „Beskid” PTT w Nowym Sączu, będąc  przez pięć kadencji jego prezesem. Pełnił też ważne funkcje w Zarządzie Głównym PTT. Poprowadził jako przewodnik kilkaset wycieczek, w tym 251 dla PTT. W swoim dorobku ma wiele publikacji na tematy turystyczne i historyczne. Za swoją działalność był wielokrotnie wyróżniany odznaczeniami państwowymi, resortowymi  i organizacyjnymi. Jest Honorowym Członkiem PTT i Honorowym Prezesem naszego Oddziału. Gratulujemy tak pięknego, turystycznego dorobku!

(ZS)

22.04.2018 WŁADYSŁAW ŁOBOZ I ZBIGNIEW SMAJDOR ZNAKARZAMI SZLAKÓW
Władek i Zbyszek ukończyli kurs znakarza szlaków zorganizowany przez Komisję Znakarską ZG PTT w dniach 20-22 kwietnia 2018 roku w Zyndranowej w Beskidzie Niskim. Bazą kursu było Schronisko Studenckie SKPB Rzeszów. Program kursu obejmował szkolenie teoretyczne i praktyczne. Kierownikiem kursu był Jerzy Piotr Krakowski – Przewodniczący Komisji Znakarskiej PTT, a kadrę szkoleniową stanowili Stanisław Tomaszek i Bolesław Stecz z PTT Tarnów. Kursanci w ramach szkolenia praktycznego wyznakowali sześciokilometrowy odcinek szlaku spacerowego z Zyndranowej do Jaślisk. W kursie wzięło udział 15 osób. Na zakończenie wszyscy pomyślnie napisali test sprawdzający wiedzę, otrzymując dyplomy ukończenia kursu oraz legitymacje i odznaki „Znakarza Szlaków”. 26.04.2018 WALNE ZGROMADZENIE CZŁONKÓW ODDZIAŁU BESKID PTT

Zarząd Oddziału „Beskid” Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego w Nowym Sączu zwołuje na dzień 26 kwietnia 2018 roku Walne Zgromadzenie Członków, które odbędzie się w sali obrad Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu, ul. Jagiellońska 33 o godz.17:15 – I termin, godz. 17:30 – II termin.

Proponowany porządek zgromadzenia:
 1. Otwarcie zgromadzenia.
 2. Wybór przewodniczącego i protokolanta zgromadzenia.
 3. Przyjęcie porządku obrad.
 4. Przyjęcie regulaminu obrad.
 5. Przyjęcie protokołu z Walnego Zgromadzenia Członków Oddziału w dniu 20 kwietnia 2017 roku.
 6. Wybór Komisji Mandatowo-Skrutacyjnej i Komisji Uchwał i Wniosków
 7. Podjęcie uchwały w sprawie zmian w Polityce Rachunkowości, w części dotyczącej wzoru sprawozdania finansowego PTT Oddział Beskid w Nowym Sączu
 8. Sprawozdanie merytoryczne i finansowe Zarządu Oddziału za rok 2017.
 9. Sprawozdanie Komisji Rewizyjnej Oddziału za rok 2017.
 10. Sprawozdanie Sądu Koleżeńskiego Oddziału za rok 2017.
 11. Dyskusja nad sprawozdaniami.
 12. Stwierdzenie prawomocności obrad.
 13. Podjęcie uchwały  w sprawie zatwierdzenia sprawozdania merytorycznego i finansowego za rok 2017.
 14. Podjęcie uchwały w sprawie wdrożenia rozporządzenia Parlamentu Europejskiego  i Rady Unii Europejskiej 2016/678 z dnia 27 kwietnia 2016 r.
 15. Wręczenie wyróżnień za staż w PTT
 16. Sprawy bieżące Oddziału i wolne wnioski
 17. Zakończenie zgromadzenia.

 Dokumenty będące przedmiotem Walnego Zgromadzenia będą do wglądu w Biurze Turystycznym „Wakacyjny Raj” na dwa tygodnie przed terminem Walnego Zgromadzenia. Sprawozdanie merytoryczne jest dostępne na stronie internetowej Oddziału.


19.03.2018 PROJEKT GÓRSKI ODDZIAŁU PTT W TARNOWIE  "100 SZCZYTÓW NA 100-LECIE NIEPODLEGŁOŚCI"

W związku ze zbliżającym się nowym rokiem, w którym obchodzić będziemy setną rocznicę odzyskania przez nasz kraj niepodległości zdecydowaliśmy, że uczcimy go wyjątkowo i najlepiej, jak potrafimy. W ten sposób powstał nasz nowy górski projekt „ 100 szczytów na 100-lecie niepodległości”. Poniżej zamieszczamy krótki regulamin projektu, zapraszając i zachęcając wszystkich członków Oddziału do przyłączenia się do naszej rocznicowej inicjatywy.
Celem projektu jest uczczenie 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
Projekt realizowany będzie od 1 stycznia 2018 r. do 31 grudnia 2018 r.
1. Zdobywać można szczyty górskie leżące zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami.
2. Na listę zdobytych szczytów wpisywane będą te, na wierzchołku których stanęło jednocześnie minimum 3 członków tarnowskiego Oddziału PTT.
3. Szczyty mogą być zdobywane wielokrotnie, ale na liście będą znajdować się tylko raz, chociaż z uwzględnieniem kolejnych wejść.
4. W czasie jednego dnia wycieczkowego liczba szczytów mogących zostać zdobytymi jest nieograniczona.
5. Wejścia na poszczególne szczyty będą odnotowywane na stronie internetowej oddziału Tarnowa oraz na oddziałowym profilu FB
(tarnowskim)


8.02.2018  KURS ZNAKARZA SZLAKÓW GÓRSKICH

Komisja Znakarska PTT organizuje w dniach 20 – 22 kwietnia 2018 roku kurs Znakarza Szlaków Górskich. Przeznaczony jest on dla członków PTT, a liczba uczestników jest ograniczona maksymalnie do 15 osób. Bazą szkoleniową i noclegową będzie Schronisko SKPB w Zyndranowej w Beskidzie Niskim. W ramach szkolenia uczestnicy kursu znakować będą odcinek nowego, zaplanowanego szlaku Zyndranowa – Jaśliska. Koszt uczestnictwa około 50 zł od osoby przeznaczony będzie na pokrycie wydatków związanych ze szkoleniem. Kadrę szkoleniową stanowić będą doświadczeni znakarze: Jerzy Piotr Krakowski (PTT Mielec), Stanisław Tomaszek i Bolesław Stecz (PTT Tarnów).

Zgłoszenia i informacje: tel. 505 729 181, Jerzy Krakowski

Jerzy Piotr Krakowski,
Komisja Znakarska ZG PTT


31.01.2018   V KONFERENCJA PROGRAMOWA PTT


Zarząd Główny PTT organizuje w Wiśle w dniach 18 – 20 maja 2018 roku Konferencję Programową, na którą zaprasza członków i sympatyków Towarzystwa. Organizator oprócz panelu dyskusyjnego o kierunkach działania PTT na najbliższe lata proponuje też atrakcyjny program turystyczny. Przewidziany jest miedzy innymi spacer „Pętlą Cieńkowską”, zwiedzanie kompleksu skoczni i Galerii Sportowych Trofeów Adama Małysza oraz Zamku – Rezydencji Prezydenta RP. Koszt udziału w Konferencji wynosi 195 zł i obejmuje 2 noclegi, 2 śniadania, 2 kolacje i 1 obiad. Cena nie uwzględnia kosztów transportu, które będą uwarunkowane ilością chętnych. Podana zostanie po terminie zgłoszeń. Zapisy z wpłatą zaliczki 65 zł dokonujemy w Wakacyjnym Raju w nieprzekraczalnym terminie do 9 lutego. Czasu pozostało niewiele, więc prosimy o szybką decyzję.

Osoby które nie wybierają się na Konferencję, a  mają jakieś propozycje, uwagi czy też konkretne wskazówki do dalszego funkcjonowania PTT i chcą się nimi podzielić - proszone są o przekazanie tych uwag do wiceprezesów PTT/Beskid - Zbigniewa Smajdora lub Władysława Łoboza.


29.01.2018  XIX NOWOROCZNE SPOTKANIE BRANŻY TURYSTYCZNEJ SĄDECCZYZNY

29 stycznia w Diecezjalnym Centrum Pielgrzymowania im. Jana Pawła II w Starym Sączu odbyło się kolejne Noworoczne Spotkanie Branży Turystycznej Sądecczyzny. Przybyłym na spotkanie życzenia noworoczne złożył ks. dr Marcin Kokoszka, poseł Andrzej Czerwiński, starosta nowosądecki Marek Pławiak, wiceprezydent Nowego Sącza Wojciech Piech oraz prezes NIT Andrzej Danek. Podczas spotkania samorządy powiatowy i miejski podpisały z Nowosądecką Izbą Turystyczną porozumienie o współpracy przy wdrażaniu projektu pod nazwą „Kulinarna Sądecczyzna”. Wręczono też „Podziękowania” instytucjom, podmiotom gospodarczym i samorządom „za wyjątkowe i nowatorskie działania na rzecz Nowego Sącza i Sądecczyzny w 2017 roku”. Spotkanie zakończono wspólnym obiadem. Oddział PTT Beskid reprezentowany był przez Macieja Zarembę, Władysława Łoboza i Zbigniewa Smajdora.

                                                   

23.01.2018  II OGÓLNOPOLSKI KONKURS WIEDZY O GÓRACH POLSKI


Polskie Towarzystwo Tatrzańskie po raz drugi organizuje Ogólnopolski Konkurs Wiedzy o Górach Polski. Tym razem przedmiotem konkursu są Góry Świętokrzyskie i polskie Tatry. Konkurs ma charakter indywidualny i organizowany jest w dwóch kategoriach: dla uczniów siódmych klas szkół podstawowych i gimnazjów oraz uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Organizator może dopuścić do konkursu uczniów z niższych klas. Zachęcamy Szkolne Koła PTT działające przy Oddziale Beskid aby zgłosiły swoich reprezentantów do konkursu w terminie do dnia 12 marca 2018 roku.  (ZS)


20.01.2018  SUKCES BIEGOWY LILIANNY NAZIMEK

W sobotę 20 stycznia podczas Walnego Zebrania Stowarzyszenia Visegrad Maraton Rytro podsumowano Ligę Biegów Patriotycznych za 2017 rok. W myśl regulaminu, aby zostać sklasyfikowanym trzeba było wziąć udział w co najmniej dwóch z trzech następujących biegów na terenie Rytra: Biegu Wilczym Tropem na dystansie  4 km, II Biegu Kurierów Sądeckich na dystansie  11 km i V Biegu Niepodległości na dystansie 10 km.
Duży sukces odniosła reprezentantka Sekcji Biegowej PTT Lilianna Nazimek, która ukończyła wszystkie trzy biegi i w klasyfikacji generalnej kobiet zajęła znakomite 3 miejsce. Serdecznie gratulujemy!
                                                                                                                                               (JAu)

12.01.2018 NOWY NUMER "BESKIDU"

Ukazał się najnowszy nr 1(74) pisma "Beskid" redagowanego przez Marię Dominik. Pismo posiada zmieniony format i po raz pierwszy wydrukowane zostało przez firmę "IPRESS STUDIO. Jak zawsze, "Beskid" mozna bezpłatnie otrzymać w "Wakacyjnym Raju" lub Centrum Informacji Turystycznej przy ul. Jagiellońskiej. Niezależnie od tego, jest dostępny w wersji elektronicznej.

 Numer zawiera m.in. sprawozdania kół, klubów i sekcji za 2017 rok działających przy naszym Oddziale. Wywiady z młodym ale bardzo aktywnym w PTT przewodnikiem Pawłem Grońskim oraz z Maciejem Zarembą na temat jego turystycznych podróży na wszystkie kontynenty. Są także reportaże Wojciecha Szaroty i Marii Dominik z wyprawy nowosadeckiego PTT "Od Triglava do Castora" oraz wrażenia Anny Dominik-Krupy z wyjazdu na Kubę. No i kolejną pracę Bartłomieja Grzegorza Sali "Szekler, Polak - dwa bratanki". Zapraszamy do lektury.


11.01.2018 OPŁATEK PRZEWODNIKÓW W KAMIANNEJ


Gospodarze Pasieki Barć  Emilia i Jacek Nowakowie po raz kolejny zaprosili przewodników turystycznych z Nowego Sącza, Krynicy i Sanoka na tradycyjny opłatek. Ten wyjątkowy wieczór rozpoczęto mszą św. w intencji przewodników, celebrowaną przez proboszcza parafii w Kamiannej ks. Grzegorza Sowę, kapelana przewodników ks. Andrzeja Jedynaka oraz ks. Piotra Bartnika z Sanoka. Po mszy św., w Miodowej Kawiarence życzenia wszystkim  złożył gospodarz Jacek Nowak, po czym przewodnicy PTTK i PTT połamali się opłatkiem w atmosferze słów kolędy:

„Jest taki dzień, bardzo ciepły, choć grudniowy
 Dzień, zwykły dzień, w którym gasną wszelkie spory”Opłatkowe spotkanie uświetniły jasełkami dzieci ze Szkoły Podstawowej w Bereście pod kierownictwem nauczyciela Mariusza Kłapacza, a chór działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Łabowej wystąpił z koncertem kolęd. Z tradycją przewodnickich spotkań opłatkowych związana jest od lat legendarna już drewniana beczułeczka i jej etatowy operator, podczaszy Jerzy  Gałda. Jej zawartość, jak w Kanie Galilejskiej, za sprawą gościnnych gospodarzy nigdy się nie kończy.
 (ZS)


6.01.2018 WYRÓŻNIENIA ZA STAŻ W PTT


Zarząd Główny PTT przyznał 42 członkom naszego oddziału odznaki i dyplomy za staż w PTT.
Wyróżnieni zostali:
 • Za 25 lat - Teresa Kowalczyk
 • Za 20 lat – Joanna (Dryla) Bogucka-Jurasović, Grażyna Świerczek, Iwona Kowalczyk-Tudaj, Łukasz Musiał,  Wacław Szarota, Wojciech Szarota, Marzena Musiał, Adam Bossy, Stanisława Pogwizd, Józef Gądek, Aleksander Jarek
 • Za 10 lat – Ludwik Józef Skruch, Maria Dominik, Beata Lorek, Iwona Kuna, Adam Kuna, Jolanta Augustyńska, Joanna Król, Małgorzata Cempa, Krzysztof Jedliński, Wacław Klimek, Małgorzata Przybylska, Wojciech Miszkurka, Katarzyna Citak, Jan Polak, Józefa Polak, Krystyna Smajdor, Maria Ogórek, Alicja Drwal, Ryszard Beba, Ryszard Wójs, Józef Bartkowski, Piotr Leśniak, Grzegorz Jędrzejas, Czesław Król, Piotr Meder, Zuzanna Lorek, Olga Bossy, Ewa Damian, Sławomir Głąbowski, Paweł Groński
Wyróżnionym gratulujemy wytrwałości i przywiązania do Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego.
                                                                                                                                                                          (ZS)

3.01.2018  V ZIMOWE SPOTKANIA PTT W GÓRACH ŚWIĘTOKRZYSKICH

Zapraszamy członków PTT do licznego udziału w V Zimowych Spotkaniach w Górach Świętokrzyskich, połączonych z uroczystościami jubileuszowymi 15-lecia Oddziału PTT w Ostrowcu Świętokrzyskim. Organizatorzy zapewniają bardzo ciekawy program turystyczny i integracyjny. Zapisy i wpłaty dokonujemy w Wakacyjnym Raju, a nie bezpośrednio u Organizatora, jak sugeruje plakat. Zaliczkę wpłacamy przy zapisie, pełną kwotę do 20 stycznia 2018 r.


1.01.2018 NOWI PRZEWODNICZĄCY SEKCJI I KLUBÓW PTT BESKID


Sekcje i kluby PTT Beskid dokonały wyboru swoich przewodniczących. Klubem Szalonych Emerytów pokieruje nadal Barbara Michalik, a Sekcją Biegową Jolanta Augustyńska. W pozostałych sekcjach nastąpiły zmiany. Przewodniczącym Sekcji Wysokogórskiej został Stanisław Papciak, a Sądeckiej Grupy Rowerowej Aldona Mika. Sekcja Narciarska podzieliła się na dwa człony. Grupę zjazdową poprowadzi Robert Biernacki, a grupę biegową i backcountrową Paweł Kogut.          
  (ZS)