PTT
Statut Historia Informacje Odznaki PTT  Nowy Sącz Bezpieczeństwo GOPR Kontakt Księga Gości
Aktualności
Wycieczki i wyprawy
Regulamin wycieczek
Szlaki spacerowe
Przewodnicy
Na niebieskich szlakach
Przyjaciele
Relacje
GALERIA
Strona główna
Facebook

"Beskid" pismo PTTNS
eBeskid
Kroniki
Pamiętnik PTT
Biblioteczka
Śpiewnik
Konkursy
Jak się zapisać do PTT?
Polary I podkoszulki
Twój Mount Everest
AKTUALNOŚCI I OGŁOSZENIA
16.12.2017  OPŁATEK SZKOLNEGO KOŁA PTT W ŁABOWEJ
Dzieci ze Szkolnego Koła PTT w Łabowej urządzili sobie turystyczną wigilię w schronisku „Trzy Korony” w Pieninach. W ten uroczysty i świąteczny wieczór razem z młodymi  turystami przy wigilijnym stole zasiadła przewodnik dziecięcych wycieczek Joanna Król, nauczyciele opiekujący się kołem - Dorota Rolka i Bożena Świgut oraz reprezentacja zarządu Oddziału Beskid PTT z prezesem Wojciechem Szarotą na czele. Zanim na stołach pojawił się tradycyjny barszczyk z uszkami połamano się opłatkiem składając sobie świąteczne życzenia. (ZS)


30.11.2017 SKŁADKI CZŁONKOWSKIE

Przypominamy wszystkim Członkom Oddziału „Beskid” PTT w Nowym Sączu, którzy zalegają z opłaceniem składek członkowskich, o wywiązaniu się z tego obowiązku statutowego. Zgodnie z & 17 pkt. 2 Statutu PTT nie zapłacenie składek za okres przekraczający jeden rok powoduje utratę praw członkowskich.

                                                                                                                                 Zarząd Oddziału

27.11.2017 WIECZÓR AUTORSKI URSZULI GAWRON

    W uroczym klimacie kamiennych piwnic Sądeckiej Biblioteki Publicznej liczna grupa wielbicieli artystycznego i literackiego talentu Urszuli Gawron gościła na promocji Jej nowej książki „Życie jest piękne – historia rodzinna”. Urszula zadebiutowała jako pisarka w ubiegłym roku książką „Życie jest piękne – historia prawdopodobna” i już w debiucie osiągnęła duży sukces, czego potwierdzeniem była nominacja do prestiżowej Nagrody im. ks. prof. Bolesława Kumora w kategorii „Sądecki Autor”.
    Zarówno pierwsza jak i druga książka to bajki dla dzieci i… dla dorosłych. Ci, co przeczytali pierwszą książkę o przygodach pary uroczych kotków - Miłomruczki i Złotołapka byli troszkę zaskoczeni bohaterami książki drugiej. Sądzili, że będą mogli przeczytać o dalszych losach kociej rodziny, a tu niespodzianka, bowiem „Życie jest piękne – historia rodzinna” to opowieść o rodzinie sąsiadów, którą tworzą sympatyczne pieski - Wiernotka, Stanowczuś, Pięknotka i Pieszczotek. Czytając książkę przekonamy się, że funkcjonujące powiedzenie „żyć jak pies z kotem” w przypadku bohaterów „Historii rodzinnej” ma zupełnie inny wymiar.
    Na zakończenie autorskiego wieczoru, odpowiadając na jedno z pytań, Urszula przyznała, że pisanie przychodzi Jej łatwo, a to oznaczać może tylko jedno – będą następne książki. Czekamy z niecierpliwością.
Chciałabym bardzo serdecznie zaprosić na ciepłe spotkanie w zimny, listopadowy wieczór z bohaterami drugiej części mojej "pięknej bajki" rodzinnej tym razem :)


Mam nadzieję, że nie zrażeni zeszłorocznym spotkaniem dotrzecie w równie dużej obfitości :)


Pozdrawiam
Urszula Gawron
21.11.2017 II FORUM PRZEWODNICKIE PTT

II Forum Przewodnickie PTT (17 – 19.11.2017) za nami. Janek Nogaś szef komisji przewodnickiej przy ZG PTT zaprosił chętnych z całej Polski do Zawoi. W pierwszym dniu odbywa się posiedzenie ZG PTT a po nim prelekcja Roberta Słonki  „O Wawrzyńcu  Szkolniku”. Sobota to zajęcia specjalistyczne prowadzone teoretycznie i praktycznie przez pracowników Babiogórskiego Parku Narodowego. Frajdą było 5-godzinne przejście po niedostępnych dla turystów miejscach  BgPN z widokami nietkniętej natury, gdzie leżące drewno jest miejscem rozwoju nowych form fauny i flory, szlaków wilka czy zmieniającego się wraz z wysokością drzewostanu. W miejscu „Grubej Jodły” pozostał tylko ślad w postaci kamiennego cokołu symbolizującego wielkość pnia. Już pod koniec dnia mogliśmy zobaczyć w całym majestacie masyw Babiej Góry w blasku zachodzącego słońca. Po powrocie panel dyskusyjny „Przewodnictwo turystyczne w PTT” prowadzone przez Janka. Wiele wniosków z dyskusji zostanie skierowanych do planowanej na maj 2018 Konferencji Programowej PTT. Wieczorem wielopokoleniowa ekipa uczestników bawi się przy akompaniamencie solo a nawet tercetu instrumentalistów. Niedziela to już indywidualne wyjścia w teren poszczególnych grup. Oddział PTT BESKID był reprezentowany przez Jolę Augustyńską, Wojtka Szarotę, Pawła Myślika, Zbyszka Smajdora i Władka Łoboza.
Dziękujemy gospodarzom całej imprezy z Oddziału Bielsko – Biała z prezesem Szymonem Baronem na czele za miłą atmosferę na spotkaniu.
Na marginesie nasuwa się pytanie dlaczego jedno z najliczniejszych kół przewodnickich PTT  w kraju istniejące przy Oddziale Nowy Sącz liczące 42 przewodników poza Wojtkiem Szarotą – który był tam bardziej jako prezes ZG PTT niż przewodnik - nie potrafiło wysłać tam przynajmniej kilku swoich przedstawicieli? Drugim pod względem liczebności jest Koło Przewodników w Bielsku – Białej liczące 30 przewodników z którego to Koła kilku przewodników potrafiło dojechać na Forum. (WLZ)20.11.2017 KOMUNIKAT DLA SEKCJI, KLUBÓW I KÓŁ PTT O/BESKID


Prosimy członków Sądeckiej Grupy Rowerowej, Sekcji Biegowej, Sekcji Narciarskiej, Sekcji Wysokogórskiej oraz Klubu „Szalonych Emerytów” o zorganizowanie do końca 2017 roku spotkań w swoich grupach i wybór przewodniczącego, czyli osoby odpowiedzialnej i koordynującej ich działanie oraz sporządzenie aktualnej listy członków. Szkolne Koło w Łabowej i Szkolny Klub przy Szkole Podstawowej nr 18 w Nowym Sączu proszone są o podanie aktualnych swoich zarządów i listy członków z uwzględnieniem zmian jakie nastąpiły wraz z nowym rokiem szkolnym. Również Koło Przewodników prosimy o  aktualny wykaz członków. Jednocześnie przypominamy, że warunkiem bycia członkiem sekcji, klubu czy koła jest przynależność do Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego zgodnie z zasadami określonymi przez Statut PTT. Wyżej wymienione informacje należy przesłać do sekretarza oddziału   do 31 grudnia 2017r. Zwracamy się o rzetelne i odpowiedzialne podejście do w/w komunikatu.

Zarząd Oddziału


15.11.2017
GALERIA LUDZI POZYTYWNIE ZAKRĘCONYCH W PTT

Pasjonaci, ludzie nietuzinkowi i pozytywnie zakręceni w PTT.

Są takie „bziki”, takie pozytywne zakręcenia, które sprawiają, że choć lata mijają ludzie są wciąż młodzi, jeśli nie ciałem, to duchem na pewno. Niezależnie od wieku, płci, profesji, statusu materialnego oddają się swojej  pasji, która nadaje ich życiu sens. Społeczność PTT składa się z ludzi mających „bzika” na punkcie  aktywności ruchowej. Góry, bieganie, rowery, narciarstwo to ich nakręca, powoduje, że ciągle są pełni energii i zarażają nią wszystkich dokoła. Niektórzy z nich mają jeszcze inne pasje. Warto poznać ich bliżej. Stwórzmy galerię „ludzi z pasją” czyli pozytywnie zakręconych, na wzór tej teleekspresowej. Proszę zgłaszać kandydatury z uzasadnieniem, czyli opisem ich pozytywnie zakręconych pasji. Można też zgłosić siebie. Galeria będzie publikowana w kolejnych nr „Beskidu”

Maria Dominik


14.11.2017 ANKIETA DLA PRZEWODNIKÓW GOT PTT


Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego zwraca się z prośbą o wypełnienie karty ewidencyjnej przewodnika.

Przewodnikiem GOT PTT jest osoba, która:
 • posiada legitymację przewodnika
 • jest członkiem PTT z opłaconą składką.
Proszę w terminie do 15 grudnia 2017 o przesłanie wypełnionej karty na adres mejlowy lub w wersji papierowej proszę złożyć w Wakacyjnym Raju.

Władysław Łoboz


5.11.2017 JUBILEUSZ PRZEWODNICKI PAWŁA GROŃSKIEGODla Pawła Grońskiego wycieczka na Cergov była 50 poprowadzoną społecznie dla naszego oddziału. Patrząc na dokonania naszych wybitnych przewodników, którzy mają na swoim koncie ponad 200 poprowadzonych wycieczek, może to się wydawać skromna liczba. Jednak fakt, że Paweł dokonał tego w ciągu 16 miesięcy od złożenia ślubowania przewodnickiego musi imponować. Gratulujemy i życzymy dalszych przewodnickich sukcesów. (ZS)


3.11.2017 KALENDARZE NA ROK 2018
Jeszcze cieszymy się rokiem 2017, a Rajmund Życzyński już uprzedził bieg czasu i Jego Firma IPRESS STUDIO wyprodukowała dla naszego oddziału dwa tysiące kieszonkowych kalendarzy na 2018 rok. Remek zaprojektował kalendarz tak, aby spełniał jednocześnie trzy funkcje: kalendarza, podstawowego źródła informacji o Oddziale „Beskid” PTT oraz był ulotką zachęcającą i pomocną do przekazania odpisu z 1% podatku na rzecz naszego Towarzystwa. (ZS)

5.11.2017 ZAPROSZENIE NA WIKTORÓWKI
W pierwszą niedzielę listopada o godz. 11.00 w kaplicy Matki Bożej Jaworzyńskiej zostanie odprawiona Msza św. w intencji tych co zginęli w Tatrach w ostatnim roku oraz za tych, których tablice znajdują się w Miejscu Pamięci na Wiktorówkach. Po krótkim przybliżeniu historii tego miejsca odczytane zostaną nazwiska osób, które zginęły w Tatrach polskich, a następnie ratownicy słowaccy z Tatr Wysokich oraz Tatr Zachodnich ze Zwierówki wymienią tych, co zginęli w Tatrach słowackich. Kapela góralska zagra wierchowe melodie tym, co już odeszli na tatrzańską grań. Spotkajmy się więc na Wiktorówkach 5 listopada o godz. 11 – zapraszają o.o. dominikanie oraz ratownicy tatrzańscy (ZS)

1.11.2017 RATUJMY SĄDECKIE NEKROPOLIE
1 listopada na sądeckich cmentarzach miała miejsce XVII kwesta „Ratujmy Sądeckie Nekropolie”. Podjęta w 2001 roku inicjatywa sądeckich stowarzyszeń ma na celu uratowanie lub przywrócenie świetności mogiłom posiadającym znaczną wartość artystyczną lub emocjonalną. Środki zebrane na szesnastu poprzednich kwestach pozwoliły na odnowienie 109 nagrobków. Potrzeby są jednak znacznie większe i na renowację czeka kolejnych kilkadziesiąt zniszczonych upływem czasu pomników. W tą szlachetną akcję włączyli się, jak co roku, przewodnicy Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. (ZS)


22.10.2017 WYRÓŻNIENIA NA ZAKOŃCZENIE SEZONUPodczas symbolicznego Zakończenia Sezonu w Łomnicy wyróżniającym się w społecznej pracy na rzecz Oddziału członkom przyznane zostały wyróżnienia. Joanna Bogucka – Jurasović i Katarzyna Hejmej otrzymały wyróżnienia wraz z podziękowaniami od Prezydenta Miasta Nowego Sącza „Za wieloletnią pracę na rzecz turystyki”. Z kolei Ewa i Wiesław Ciarachowie oraz Rajmund Życzyński nagrodzeni zostali dyplomami Prezesa Oddziału w podziękowaniu „Za bezinteresowny wkład pracy na rzecz PTT O/Beskid”. Wyróżnionym serdecznie gratulujemy! (ZS)


IX EDYCJA AKCJI „ZDOBYWANIA SWOJEGO EVERESTU Z PTT O/BESKID” ZAKOŃCZONA
W 2017 roku do akcji przystąpiło 13 osób. Podobnie jak w ostatnich sześciu latach najlepszy wynik osiągnęła Ewa Ciarach. Wanda Rutkiewicz gdy jako pierwsza Polka i pierwsza Europejka zdobywała najwyższy szczyt Ziemi była nazywana „Królową Everestu”. Ewa jest  taką naszą „Oddziałową Królową Everestu”. Od czasu gdy przed siedmioma laty pojawiła się na wycieczkach może poszczycić się niemal stuprocentową na nich obecnością. Jak sama mówi, nie traktuje udziału w akcji zdobywania swojego Everestu jako rywalizacji, ale jako znakomitą zabawę, zaś tak częsty udział w wycieczkach podyktowany jest umiłowaniem gór i potrzebą przebywania w Dobrym Towarzystwie, które w PTT Beskid ma zagwarantowane.

Pierwsze miejsce w kategorii III zdobył Piotr Połomski, w IV - Ewa Ciarach, a w V - Jan Liber.
Wszyscy zdobywcy Everestów:

w Kategorii III od 18 do 50 r. życia

Piotr Połomski: 7,29; Marta Premba: 6,49; Jolanta Matczyńska: 5,79; Andrzej Połomski: 4,74; Rajmund Życzyński: 3,19; Maciej Woźniak: 3,12; Agnieszka Szeliga: 2,7; Wioletta Kleczyńska: 1,8
W kategorii IV od 50-65

Ewa Ciarach: 7,43; Lucyna Migacz: 5,49; Zbigniew Smajdor: 4,93; Wiesław Ciarach: 4,67

W kategorii V 65+

Jan Liber: 2,85


18.10.2017 KRONIKA PTT BESKID


Został opracowany i wydany kolejny tom Kroniki PTT Beskid obejmujący pierwsze półrocze 2017 roku. Przeglądając, możemy wrócić wspomnieniami do naszych niedzielnych wycieczek, do kilkudniowych wypraw do Rumunii, Czech, w Niżne Tatry, Beskid Śląski i Bieszczady. W kronice znajdziemy też o świętowaniu na Radziejowej, opłatku w Gondoli i balu karnawałowym na Cyrli. Wyeksponowana jest też prężna działalność Klubu Szalonych Emerytów. Z treścią kroniki będzie się można zapoznać na Zakończeniu Sezonu. W zakładce „KRONIKI” są już dostępne do obejrzenia w wersji elektronicznej obydwa tomy za 2016 rok. (ZS)


11.10.2017  II FORUM PRZEWODNICKIE W ZAWOI

W dniach 17-19 listopada w Zawoi Wilcze odbędzie się II Forum Przewodnickie. Organizatorzy zapraszają na to spotkanie nie tylko przewodników ale także sympatyków przewodników i członków PTT. Osoby z naszego oddziału deklarujące wyjazd na Forum proszone są o zapisanie się w  Wakacyjnym Raju do dnia 31 października. Koszt uczestnictwa wynosi 150 zł – wpłata do końca października. Szczegółowy program i dodatkowe informacje na załączonym plakacie.
 


9.10.2017 WYRÓŻNIENIE DLA NASZEGO ODDZIAŁU


Dzisiaj odbyło się uroczyste posiedzenie Nowosądeckiej Izby Turystycznej podczas którego wręczono wyróżnienia dla członów Izby. Między innymi nasz Oddział otrzymał wyróżnienie za ofertę aktywnego wypocznku "Wycieczki rowerowe wokół Nowego Sącza i regionu".
6–8.10.2017 SPOTKANIE ODDZIAŁÓW PTT W ZAKOPANEM


Organizatorami tegorocznego spotkania były Oddziały PTT z Łodzi i Warszawy. Wzięło w nim udział około 60 osób z siedmiu oddziałów, w tym skromna delegacja z Nowego Sącza. W piątek, po wspólnej kolacji, obejrzeliśmy slajdowisko autorstwa Włodzimierza Janusika o wyprawach Oddziału z Łodzi do Albanii i w Dolomity oraz prezentację ekwipunku jaki należy zabrać udając się na ferraty. W sobotę uczestnicy spotkania, podzieleni na dwie grupy, udali się w góry. Jedni, pod kierowniczym nadzorem Oddziału z Bielska – Białej, zdobyli w zimowych warunkach Kopę Kondracką, a drudzy, pod przewodnictwem organizatorów, wybrali się do Orawic na wędrówkę pod Osobitą. Na niedzielę organizatorzy zaplanowali wyjście na Wiktorówki i udział we mszy św. w Sanktuarium MB Królowej Tatr. Spotkanie było znakomitą sposobnością do integracji i wymiany poglądów na temat działalności naszego Towarzystwa. (ZS)6.10.2017 LAURY DLA NASZYCH - WIELKIE ODKRYWANIE MAŁOPOLSKI


6 października odbyły się w Gorlicach Małopolskie Obchody Światowego Dnia Turystyki. Podczas tych uroczystości głównym punktem było ogłoszenia wyników plebiscytu "Wielkie Odkrywanie Małopolski". I bardzo widoczna była tu Sądecczyzna.  W kategorii "Miejsce niezwykłe" zwyciężyło Rytro. Wyróżnienia w kategorii "Atrakcje Turystyczne" zdobył Dom Historii w Nowym Sączu a w kategorii "W gościnie-hotele,SPA" wyróżniona została "Perła Południa w Rytrze. I wreszcie w nasze Towarzystwo. Maciej Zaremba wygrał w kategorii "Przewodnik Turystyczny Roku" a Barbara Morawska-Nowak  otrzymała dyplom Marszałka Województwa Małopolskiego "Za wkład w rozwój Turystyki".

30.09.2017 RAJD WALIGÓRYPrzedstawiciele Sądeckiej Grupy Rowerowej PTT - Janek Mikulec, Jacek Bereziński i Piotr Połomski wzięli udział w I Rajdzie Waligóry w Ochotnicy. Tak piszą o rajdzie organizatorzy: "Rajd Waligóry to impreza, która jest przygodą w wielu wymiarach. Daje możliwość dotknięcia górskiej przyrody, przemierzania najpiękniejszych szlaków, prowadzących do wyjątkowych miejsc. Formuła na orientację jest inspiracją do kreatywnego działania, dając możliwość wyboru własnej trasy pomiędzy wyznaczonymi punktami. Ciekawa forma rywalizacji w połączeniu z silną konkurencją to dla uczestników skuteczna forma motywacji do wysiłku." Nasi reprezentanci przejechali na rowerze  bardzo trudną trasę na orientację: GIGA  - ok. 100 km z 3660 m przewyższeń, zajmując drużynowo 6 miejsce. Gratulujemy! (JBJ)

30.09.2017 PAMIĘTNIK PTT
Kilka dni temu ukazał się jubileuszowy, 25 tom Pamiętnika PTT, poświęcony w temacie wiodącym ludziom nauki i gór. Wśród wielu interesujących artykułów możemy przeczytać o wybitnym fizyku profesorze Marianie Smoluchowskim, wielkim pasjonacie gór i narciarstwa, którego 100. rocznicę śmierci obchodzimy w tym roku. Znajdziemy w Pamiętniku również publikacje o innych wybitnych postaciach związanych z Tatrami i Zakopanem: Mariuszu Zaruskim i ks. Józefie Stolarczyku, a także tematy związane z Oddziałem Beskid. Władysław Łoboz pisze o naszej działalności w 2016 roku, Maciej Zaremba recenzuje lokalne periodyki: „Almanach Sądecki” i „Rocznik Sądecki”, Jolanta Augustyńska przybliża działalność Zarządu Głównego i Towarzystwa w początkowym okresie bieżącej kadencji, a Wojciech Szarota prezentuje swoje krótkie CV po wyborze na Prezesa PTT. Pamiętnik liczy blisko 370 stron i jest znakomitą lekturą dla ludzi gór na jesienne i zimowe wieczory. Można go nabyć w „Wakacyjnym Raju” w cenie 25 zł.

Godne podkreślenia jest również to, że jubileuszowy Pamiętnik PTT wydrukowała Firma IPRESS STUDIO Rajmunda Życzyńskiego – członka naszego oddziału.
 (ZS)
 Archiwum Pamiętników PTT 1992-2001


25.10.2017 TWÓJ MOUNT EVEREST

Prosimy o składanie swoich „Mount Everestów” w ramach wycieczek PTT do 15 października 2017 r. w „Wakacyjnym Raju”. Zasady regulaminowe oraz arkusze potwierdzeń są dostępne na stronie internetowej oddziału w zakładce „Twój Mount Everest”. Podsumowanie akcji będzie miało miejsce  22 października w Łomnicy podczas Zakończenia Sezonu. (ZS)

16.09.2017 JUBILEUSZ SZKOLNEGO KOŁA PTT W ŁABOWEJKoło PTT przy Zespole Szkół w Łabowej działa prężnie już pięć lat. We wrześniu 2012 roku pierwszą swoją wycieczkę zorganizowało w słowackie Tatry. Pięć lat później, na świętowanie, wybrało się nad Czarny Staw Gąsienicowy. Z okazji jubileuszu prezes Wojciech Szarota i Zarząd Oddziału uhonorowali Szkolne Koło PTT w Łabowej okolicznościowym grawertonem z gratulacjami i życzeniami dalszej owocnej działalności. Prezes Koła – pani Dorota Rolka oraz organizator i przewodnik wycieczek dla dzieci – Joanna Król zostały uhonorowane Listem Gratulacyjnym „za zaangażowanie i społeczny wkład pracy w organizację wycieczek, propagowanie wśród dzieci i młodzieży turystyki i piękna polskich gór oraz idei Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego”. Młodzi turyści otrzymali turystyczne  i słodkie upominki. (ZS)


15.09.2017 V ROCZNICA ŚMIERCI RYŚKA PATYKA

16 września minie pięć lat od tragicznej śmierci Ryśka. Spotkajmy się w przeddzień tej smutnej rocznicy w piątek 15 września o godz. 17:30 przy Jego grobie. Zapalimy znicze, powspominamy 151 wycieczek, które dla nas poprowadził i zanucimy „Va pensiero”.

W sobotę 30 września o godzinie 17:00 w Kaplicy Garnizonowej przy ulicy I Pułku Strzelców Podhalańskich zostanie odprawiona msza św. w intencji śp. Ryszarda Patyka. (ZS)

15.08.2017 BIEG I RAJD KURIERÓWII Bieg I Rajd Kurierów odbył się na tradycyjnej kurierskiej trasie spod  ryterskiego dworca  PKP, przez Połom pod słynnymi ryterskimi wiatrakami, Kanarkówkę, Wdżary, Rezerwat „Wietrzne Dziury”, zboczami Wielkiej Przehyby z metą przy schronisku na Przehybie. W tegorocznej edycji tej patriotyczno – sportowo – turystycznej imprezy wzięło udział około 140 osób, a wśród nich kilkunastoosobowa reprezentacja Oddziału „Beskid” PTT. Organizatorami Biegu i Rajdu Kurierów było Stowarzyszenie Visegrad Maraton Rytro oraz Oddział „Beskid” PTT. W naszym oddziale trud organizacyjny spoczął na barkach Jolanty Augustyńskiej i Roberta Biernackiego, przy dużym wsparciu i zaangażowaniu Małgorzaty i Pauliny Biernackiej oraz Agnieszki Szeligi. Ponadto Rajd prowadzili przewodnicy PTT: Paweł Groński, Tadeusz Pogwizd i Maciej Zaremba. Zwycięzcą Biegu Kurierów, podobnie jak w roku ubiegłym, został Andrzej Długosz, a najlepszy wynik z reprezentantów PTT odnotowała Lilianna Nazimek, która wyprzedziła męską część familii Augustyńskich: Piotra (seniora), Krzyśka i Maćka oraz Adama Szeligę. Na Przehybie gościła Rodzina sądeckiego kuriera – Romana Stramki, którego działalność kurierską i sportową przybliżył nam jej przedstawiciel Zbigniew Wolanin.
(ZS)


8-9.07.2017 KARPATY - GÓRY KULTURY

Serdecznie zapraszamy wszystkich Członków Waszych oddziałów PTT, a w szczególności przewodników do udziału w wydarzeniu kulturalnym pt. Sanockie Święto Kultury Karpat Wschodnich "Karpaty - góry kultury" Liczymy na spotkanie w sanockim Skansenie.

Chętni proszeni są o zgłaszanie się do Wojtka Szaroty lub do Wakacyjnego Raju.

Z turystycznym pozdrowieniem,

Wojciech Wesołkin
Centrum Informacji Turystycznej w Sanoku
10.06.2017  WYRÓŻNIENIA DLA CZŁONKÓW ODDZIAŁU BESKID PTTPodczas Zjazdu PTT w Nowym Targu troje członków naszego oddziału otrzymało Honorowe Złote

Odznaki PTT z Kosówką przyznane przez Zarząd Główny na wniosek prezesa Oddziału "Beskid" Wojciecha Szaroty. Wyróżnieni zostali: Dorota Rolka - prezes Szkolnego Koła PTT w Łabowej, które w tym roku obchodzi jubileusz pięciu lat swojej działalności, Iwona Kowalczyk - Tudaj oraz Władysław Łoboz. Gratulujemy!
(ZS)

10.06.2017  ZJAZD PTT

W siedzibie Związku Euroregion Tatry w Nowym Targu odbył się Zjazd Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. Celem Zjazdu było przyjęcie sprawozdania finansowego i merytorycznego za 2016 rok. Do Prezydium Zjazdu  powołano Wojciecha Szarotę, który prowadził obrady oraz Jolantę Augustyńską, która protokółowała jego przebieg. Ponadto sekretarzem Komisji Mandatowo - Skrutacyjnej został wybrany Zbigniew Smajdor.
Podczas Zjazdu przyznano godność Członka Honorowego PTT Antoniemu Leonowi Dawidowiczowi  z Oddziału w Krakowie oraz Romualdowi Zarębie z byłego Oddziału w Kaliszu. Wręczono też zasłużonym członkom Honorowe Złote Odznaki PTT z Kosówką. Nasz oddział reprezentowali delegaci: Jolanta Augustyńska, Joanna Król, Agnieszka Szeliga, Anna Cisowska, Wojciech Szarota, Władysław Łoboz, Paweł Myślik, Robert Biernacki, Wiesław Ciarach i Zbigniew Smajdor. Gośćmi Zjazdu były też: Dorota Rolka, Iwona Kowalczyk - Tudaj i Katarzyna Hejmej.


(ZS)


7.06.2017  FOLDER PTT BESKIDZostał wydany folder informacyjno - reklamowy Oddziału "Beskid" PTT oraz plakat z odznakami Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. Autorką obu projektów jest Joanna Bogucka - Jurasović, zaś autorem bazowych zdjęć Sebastian Ciesielka.  Folder o objętości sześciu stron zawiera podstawowe informacje o historii i działalności oddziału. Zostały też wyprodukowane naklejki z logo PTT. Wykonawcą w/w rekwizytów jest Rajmund Życzyński i Jego firma IPRESS STUDIO.

(ZS)

3.06.2017 CZŁONKOWIE PTT WSPARLI CHARYTATYWNY BIEG

IV Międzynarodowy Bieg Charytatywny Run 4a Smile za nami. Jego organizatorem byli studenci WSB-NLU, a jednym z partnerów aktywnie wspierających organizację biegu była Sekcja Biegowa, działająca przy Oddziale Beskid PTT. Jej członkowie wzięli także czynny udział w biegu. W tym roku biegano "po uśmiech" piętnastomiesięcznego Patryka Mrowcy, który od roku zmaga się z białaczką. Podczas charytatywnego biegu udało się zebrać kwotę 8900 zł, która w całości zostanie przeznaczona na leczenie małego Patryka.Powodzenie biegu i osiągnięcie zamierzonego celu to przede wszystkim zasługa uczestników, a także wolontariuszy wspomagających organizację i sponsorów.
Przy organizacji biegu pomagali: Jolanta Augustyńska, Izabela Berezińska, Agnieszka Szeliga, Jolanta Rachwał, Małgorzata Biernacka, Maciej Augustyński, Robert Mrowca, Robert Biernacki i Łukasz Mikulski.
Szczególne podziękowania należą się sponsorom biegu - Marzenie i Markowi Limanówkom.
(ZS)

29.05.2017 PLAKIETKA DLA PTT

Podczas zebrania Nowosądeckiej Izby Turystycznej w dniu 29.05.2017  została przyznana przez Prezydenta Miasta Nowego Sącza naszemu Oddziałowi gratulacyjna plakietka.

26.05.2017 MAŁGORZATA PRZYBYLSKA PRZEWODNIKIEM TATRZAŃSKIM


Miło nam poinformować, że Gosia Przybylska 26 maja zdała ze znakomitym wynikiem egzamin państwowy na przewodnika tatrzańskiego. Gratulujemy!
DELEGACI NA ZJAZD PTT W NOWYM TARGU 10.06.2017

Wojciech Szarota, Joanna Król, Zbigniew Smajdor, Jolanta Augustyńska, Władysław Łoboz, Paweł Myślik, Wojciech Lippa, Robert Biernacki, Agnieszka Szeliga, Anna Cisowska, Jerzy Jabłoński, Janusz Czerwiński.

Rezerwowi: Barbara Michalik, Leszek Małota, Wiesław Ciarach, Jerzy Gałda, Lucyna Migacz, Jadwiga Dąbrowska.

Delegaci proszeni są o potwierdzenie swojego udziału w Zjeździe do końca maja u kol. Zbigniewa Smajdora  (tel.: 505 411 803, mail: zbigniewsmajdor@wp.pl)


20.04.2017 WALNE ZGROMADZENIE CZŁONKÓW ODDZIAŁU BESKID PTTZarząd Oddziału „Beskid” Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego w Nowym Sączu zwołuje na dzień 20 kwietnia 2017 roku Walne Zgromadzenie Członków, które odbędzie się w sali obrad Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu, ul. Jagiellońska 33 o godz.17:15 – I termin, godz. 17:30 – II termin.

Proponowany porządek zgromadzenia:
 1. Otwarcie zgromadzenia.
 2. Wybór przewodniczącego i sekretarza zgromadzenia.
 3. Przyjęcie porządku obrad.
 4. Przyjęcie regulaminu obrad
 5. Przyjęcie protokołu z Walnego Zgromadzenia Sprawozdawczo-Wyborczego z dnia 8.04.2016r. oraz Nadzwyczajnego Zgromadzenia Członków Oddziału z 4.11.2016r.
 6. Wybór Komisji Mandatowo-Skrutacyjno-Wyborczej i Komisji Uchwał i Wniosków
 7. Sprawozdanie merytoryczne i finansowe Zarządu Oddziału za rok 2016.
 8. Sprawozdanie Komisji Rewizyjnej Oddziału za rok 2016.
 9. Sprawozdanie Sądu Koleżeńskiego Oddziału za rok 2016.
 10. Dyskusja nad sprawozdaniami.
 11. Stwierdzenie prawomocności obrad.
 12. Uchwała w sprawie zatwierdzenia sprawozdań za rok 2016.
 13. Uchwała w sprawie przyjęcia Statutu ze zmianami wprowadzonymi na Zjeździe Delegatów PTT w dniach 11-12 czerwca 2016 r.
 14. Uchwała w sprawie przeznaczenia ewentualnych nadwyżek finansowych z prowadzonych wycieczek na działalność statutową.
 15. Wybory uzupełniające do Zarządu Oddziału
 16. Sprawy bieżące Oddziału i wolne wnioski
 17. Zakończenie zgromadzenia.

Z dokumentami będącymi przedmiotem Walnego Zgromadzenia będzie można zapoznać się w Biurze „Wakacyjny Raj” w dniach: 12 kwietnia w godz. 10 -12 oraz 18 kwietnia w godz. 15-17. Statut oraz sprawozdanie merytoryczne są dostępne na stronie internetowej Oddziału.

19.04.2017 ODSZEDŁ HENRYK SZEWCZYKOdszedł znakomity dziennikarz, redaktor portalu i miesięcznika Sądeczanin. Przyjazny nam człowiek. Zawsze mogliśmy liczyć na to, że informacje  o działalności PTT, o naszych wycieczkach, które wysyłaliśmy na Jego maila, na portalu się ukażą. Nigdy nie odmówił. (ZS)15.04.2017 E-BESKID


 


Informujemy, że dzięki inicjatywie członków naszego oddziału powstał eBeskid - magazyn internetowy n
aszego oddziału ukazujący się kwartalnie tylko w wersji elektronicznej. To zbiór aktualności, wydarzeń, wycieczek i wszystkiego co
działo się w ostatnim czasie. Nie zabrakło również części humorystycznej. Zapraszamy do lektury.
Kolejne numery będą dostępne w zakładce E-BESKID w dolnym menu.
31.03.2017 BIEGNIJ Z NAMI PO UŚMIECH PATRYKA MROWCY


Zapraszamy na  IV Międzynarodowy Bieg Charytatywny Run 4 a Smile dla dzieci (w czterech kategoriach wiekowych) i dorosłych, zawody Nordic Walking oraz liczne atrakcje podczas imprezy. Organizatorem są studenci WSB-NLU, a jednym z partnerów PTT.
Bieg odbędzie się w Miasteczku Galicyjskim,  03.06.2017r. (sobota)

Celem jest  zebranie 6.000 zł, które w całości zostaną przeznaczone na leczenie  i rehabilitację chorego na białaczkę Patryka Mrowcy (wnuka naszego kolegi z PTT),  podopiecznego Stowarzyszenia SURSUM CORDA.
Opłata: za udział w biegu – cegiełka 10zł – całość zebranych środków zostanie przeznaczona nna leczenie  i rehabilitację chorego na białaczkę Patryka. W zamian za opłatę gwarantujemy: medal, wodę mineralną, kiełbaskę, słodki upominek i udział w innych atrakcjach.

Rejestracja RUN $ A SMILE

30.03.2017 NOWY NUMER "BESKIDU"

Ukazał się nowy numer "Beskidu" za 2016 rok. Można go odebrać w "Wakacyjnym Raju".

 Numer opracowany przez Marysię Dominik zawiera m.in. artykuł okolicznościowy z okazji 110 lecia Oddziału PTT "Beskid" w Nowym Sączu, wywiad z nowym prezesem Zarządu Głównego PTT Wojciechem Szarotą, sprawozdanie z działalności Oddziału za 2016 rok, informację na temat I Biegu i Rajdu Kurierów na trasie Rytro-Przehyba, obszerną relację z oddziałowej wyprawy do Gruzji i Armenii oraz interesujący wywiad z sądeckim himalaistą Walkiem Fiutem. (MZ)
29.04-3.05.2017 WOLONTARIAT W BABIOGÓRSKIM PARKU NARODOWYM

W dniach 29 kwietnia – 3 maja 2017 r. zapraszamy chętnych członków i sympatyków naszego Oddziału do udziału w wolontariacie na rzecz Babiogórskiego Parku Narodowego.
W ramach wolontariatu będziemy udzielać informacji i pomocy turystom, którzy odwiedzą rejon Królowej Beskidów w długi weekend majowy. Istnieje możliwość bezpłatnego noclegu w placówkach wskazanych przez Dyrekcję BgPN – warunkiem jest terminowe zgłoszenie.
Wszystkie osoby zainteresowane udziałem w akcji prosimy o kontakt z Tomaszem Rakoczym (e-mail: trakoczy(at)ptt.org.pl, tel.: 509-922-270), który koordynuje współpracę Oddziału PTT w Bielsku-Białej z Babiogórskim Parkiem Narodowym oraz udziela dodatkowych informacji na jej temat w terminie do 15 marca 2017 r..

13.03.2017 SPOTKANIE AUTORSKIE Z URSZULĄ GAWRON

 

Sądecka Biblioteka Publiczna oraz Urszula Gawron zapraszają na wieczór autorski  i promocję bajki "Życie jest piękne - historia prawdopodobna". Spotkanie odbędzie się  13 marca 2017 roku o godz. 18.00 w zabytkowych piwnicach biblioteki przy  ul. Franciszkańskiej 11. Wstęp wolny.
SZTANDAR DLA PTT

Na wniosek wielu członków PTT/Beskid, Zarząd Oddziału na zebraniu w dniu 9 lutego 2017 r. podjął decyzję o wykonaniu sztandaru Oddziału „Beskid” PTT. W związku z tym zwracamy się z prośbą do wszystkich  członków i  sympatyków naszej organizacji o dobrowolne finansowe wsparcie na ten cel. Wpłat można dokonywać w „Wakacyjnym Raju”.
 Zarząd Oddziału

KOMUNIKAT KOMISJI PRZEWODNICKIEJ ZG

Bieszczadzki Park Narodowy organizuje w dniach 1 - 2. 04. 2017 szkolenie podstawowe przewodników beskidzkich posiadających uprawnienia na Beskidy Wschodnie a nie posiadających dotychczas licencji Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Regulamin dla przewodników oprowadzających grupy turystyczne po BdPN i załączniki na stronie : www.bdpn.pl - Turystyka - Licencja przewodnicka. Szczegółowe informacje z wzorem formularza zgłoszeniowego ukażą się na w/w stronie BdPN.

Komisja Przewodnicka ZG.

4.03.2017 SPOTKANIE DELEGACJI  ZC PTT  I ZARZĄDU SLOVENSKEHO VYSOKOHORSKEGO TURISTICKEGO SPOLOKA W ŻYLINIE

Kontakty Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego z organizacjami turystycznymi państw sąsiednich datują się od chwili powstania TT. Były to zdecydowanie kontakty nieformalne, koleżeńskie.
 Z inicjatywy wiceprezesa Oddziału PTT w Bielsku - Białej Jana Nogasia w 2012 roku w schronisku na Wielkie Raczy odbyło się spotkanie ówczesnego prezesa ZG PTT Szymona Barona i członków Oddziału bielskiego PTT z ówczesnym prezesem (prezidentem) Slovenskeho Vysokohorskego Turistickego Spoloka ing. Jozefem Zábojnikiem i członkiem zarządu SVTS Jurajem Dlábikiem. Obie strony z chęcią deklarowały gotowość współpracy w wielu dziedzinach z zakresu działań statutowych.
Zarząd Główny wybrany na X Zjeździe Delegatów PTT, z prezesem Wojciechem Szarotą, postanowił kontynuować współpracę z słowackimi turystami. Na propozycje zacieśnienia kontaktów Zarząd SVTS odpowiedział pozytywnie.  SVTS, który ma siedzibę w Żylinie i 12 oddziałów regionalnych w całej Słowacji, organizował w tym mieście festiwal filmowy "Vysoke hory". Propozycja spotkania się przy tej okazji została przyjęta przez Słowaków i na  festiwal i spotkanie udała się delegacja ZG PTT w składzie : prezes Wojciech Szarota, v-prezes Szymon Baron, sekretarz Jolanta Augustyńska i członek Prezydium Jan Nogaś. W Żylinie przyjęli nas i gościli prezes SVTS (prezident) Ing. Jozef Zábojnik i v-ce prezesi Juraj Dlábik i Ján Šimon.  Głównym tematem rozmów, w których uczestniczyło przemiennie także kilka innych osób z Zarządu SVTS , była z naszej strony chęć brała udziału w szkoleniach prowadzonych przez SVTS z wysokogórskiej turystyki letniej i zimowej. Członkowie PTT będą mile widziani na takich kursach, a Słowacy wyrazili zgodę na przetłumaczenie na j. polski wydanego przez nich podręcznika do takich zajęć. Wymienione zostały z obu stron, jak propozycje do wspólnego uczestnictwa, imprezy i działania obu organizacji i propozycje zostały przyjęte do przygotowania szczegółowych informacji. Gospodarze zostali obdarowani kilkoma najnowszymi egzemplarzami Pamiętnika PTT i naszymi nowymi znaczkami organizacyjnymi.
Będziemy się starać, żeby PTT odniosło korzyści z tego nawiązania bezpośrednich kontaktów i przeniosły się te korzyści na jak największą część naszych członków.
                                                                                                                        Jan Nogaś

URSZULA GAWRON PRETENDUJE DO NAGRODY  KS. PROF. BOLESŁAWA KUMORA

Nasza koleżanka z PTT, znana z wszechstronnych talentów artystycznych - Urszula Gawron zadebiutowała jako pisarka. Jej urocza książka została nominowana do Nagrody ks. Kumora (więcej o konkursie)

Głosujemy na Urszulę? Oczywiście, że tak! LINK DO GŁOSOWANIA„Życie jest piękne – historia prawdopodobna” Urszuli Gawron to urocza książeczka dla dzieci z dydaktycznym przesłaniem.

Autorka opisuje przygody dwóch sympatycznych kotków: Miłomruczki i Złotołapka na balu, w kawiarni, na basenie, na zakupach, na rybach, na wycieczce, na grzybach etc. Na końcu kotki się pobierają, a nawet obchodzą rocznicę ślubu. Wszystkie zabawne historie, osadzone w sądeckich realiach, kończą się budującym morałem, co powinni zapamiętać mali słuchacze tych bajek.     

Autorka, urodzona w Tarnowie, od wielu lat mieszka i pracuje w Nowym Sączu. Artysta grafik, ukończyła z wyróżnieniem na kierunku: edukacja artystyczna Uniwersytet Śląski.  W książce zamieściła grafiki własnego autorstwa. Te zabawne historie przeszły już ogniową próbę. „Książka ta pewnie  by nigdy nie powstała, gdyby nie wiara i entuzjazm moich przyjaciół i rodziny. Pierwsze podziękowania składam na ręce Henryka Leśniary, który był głównym źródłem inspiracji do jej napisania. Ogromną rolę miała tu także moja bratowa, Agnieszka  Gawron, która na bieżąco czytała Borysowi i Blance każdy  nowy napisany rozdział, sprawdzając ich reakcję i odbiór tekstu” – pisze na wstępie autorka.

Starannie wydana książka została zgłoszona do Nagrody im. Ks. Prof. Bolesława Kumora w kategorii „sądecki autor” . Bajki Urszuli Gawron były już promowane w Tarnowie,
w Sączu planowane jest spotkanie z Autorką 13.03.2017 w Bibliotece im.Szujskiego (o czym jeszcze poinformujemy dokładniej)

24.02.2017 SLAJDOWSKO - GRUZJA I ARMENIA Z PTTPTT oraz Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu zapraszają na spotkanie z cyklu "Slajdowisko - tajemnicze podróże, którego tematem będzie opowieść o wyprawie PTT z 2016 roku do Gruzji i Armenii. Spotkanie odbędzie się 24.02.2017 (piątek)  na godz. 17:00 w sali konferencyjnej Ratusza w Miasteczku Galicyjskim. Na gości będzie czekał skromny poczęstunek. Wstęp wolny.

17.02.2017 WYRÓŻNIENIE DLA ALEKSANDRA JARKA


Podczas obchodów Międzynarodowego Dnia Przewodnika Turystycznego, które miały miejsce na terenie Kopca Kościuszki w Krakowie, Aleksander Jarek został wyróżniony Dyplomem Marszałka Województwa „Za wkład w rozwój i promocję turystyki w Małopolsce”. Gratulujemy!   (ZS)
DEBIUT LITERACKI URSZULI GAWRON
Do bogatego dorobku artystycznego w dziedzinie fotografii, rysunku, grafiki i malarstwa Urszula Gawron dołożyła sukces literacki. W ubiegłym roku wydała swoją pierwszą książkę pt. „Życie jest piękne – historia prawdopodobna”. Książka w objętości 160 stron ilustrowana rysunkami autorki jest przeznaczona dla dzieci, ale opowieść o perypetiach, przyjaźni i miłości pary kotków zaciekawi z pewnością także nieco starszych. Kto ma dzieci bądź wnuki niech nie zwleka, bo szkoda przegapić taką lekturę. Dr Krystyna Sadecka - literaturoznawca w recenzji o książce napisała, że jest „wzruszająco niedzisiejsza i dlatego właśnie tak cenna”. Książkę można zakupić bezpośrednio u autorki. Przyjaciele z PTT i ich pociechy mogą liczyć na specjalną dedykację Urszuli. (ZS)

24.02.2017  BASIA MICHALIK NOMINOWANA DO TYTUŁU „SĄDECZANIN ROKU”

Basia Michalik – szefowa Klubu „Szalonych Emerytów” działającego przy Oddziale „Beskid” PTT znalazła się wśród trzynastu kandydatów nominowanych do zaszczytnego tytułu „Sądeczanin Roku 2016”. Głosowanie trwa do 24 lutego. Można głosować przez internet:

LINK DO GŁOSOWANIA

oraz na inne sposoby:
Instrukcja głosowania

   Barbara Michalik od zawsze związana była z szeroko rozumianą turystyką. Do dzisiaj jest  aktywnym uczestnikiem  wycieczek PTT i PTTK. W miarę upływu czasu zaczęła skupiać wokół siebie koleżanki i kolegów, którzy przechodząc na emeryturę chcieli chodzić nie tylko na niedzielne wycieczki, ale również w środku tygodnia. Tak to od 2007 roku zrodziła się idea środowych wycieczek.
   Skalę zjawiska potwierdzają liczby: w roku 2015 – 1769 , w 2016 roku to już 2133 uczestników wycieczek. Tylko w ubiegłym roku odbyło się 50 wycieczek (56 dni wycieczkowych). To nie tylko poznawanie kolejnych fragmentów Sądecczyzny w ramach akcji „Nasza Mała Ojczyzna”, ale także Beskidy, Tatry, wielodniowe wyprawy po Ziemi Kieleckiej, stolicy czy Sudetach.

   Barbara Michalik to „człowiek instytucja”.  Wszystkie czynności wykonuje sama: począwszy od zaplanowania trasy, poprzez wyszukanie darmowego przewodnika, zawiadomienie telefoniczne każdej z osób z jej rejestru (to jest prawie 70 do 80 rozmów telefonicznych), sporządzenie listy chętnych i zgłoszenie wycieczki do ubezpieczyciela oraz nadzór jako przewodnik zamykający nad uczestnikami wycieczki. Takiej działalności nie powstydziło by się pewnie profesjonalne biuro podróży.

   W ubiegłym roku Klub Szalonych Emerytów (KSE), bo pod taka nazwą ta grupa seniorów jest znana włączył się aktywnie w logistykę przygotowań do IV Zjazdu Sądeczan tj. 22 dni pracy prawie 90 uczestników KSE.
   Drugą sztandarową akcją była w okresie przedświątecznym akcja Fundacji Sądeckiej „Serce – Sercu”. Przez kilka dni członkowie własnymi samochodami zwozili zebrane w sklepach Biedronki, Hali Gorzkowskiej czy Intermarche artykuły spożywcze, które następnie trzeba było posegregować  asortymentowo i przygotować około 750 paczek dla osób potrzebujących.
   W ramach programu „Kulturalny Senior” organizowanego przez fundację Sursum Corda  40 członków KSE uczestniczyło w wyjazdach do Krakowa do opery i filharmonii. Członkowie Klubu korzystali również z tanich karnetów do kina. Wszystkie te akcje to efekt zaangażowania i wytrwałości  Barbary Michalik.

   Sedno sprawy oddaje cytat fragmentu tekstu Basi Michalik „Stwierdzić należy, że Klub Szalonych Emerytów solidnie pracował przez cały rok. Fakt – tylko na emeryturze można spędzić czas  w pożyteczny sposób. Zobaczyć Polskę – jaka jest piękna, zrealizować marzenia – choćby te najmniejsze (czyli wyjść z domu i przejść 5, 10 czy 15 km), zapalić ognisko, upiec ziemniaki czy zrobić jajecznicę. Wszystko to wśród przyjaciół co pozwala choćby na chwilę zapomnieć o problemach dnia codziennego”

    Uważamy, że takich nietuzinkowych ludzi jak Barbara Michalik należy szeroko wspierać, bo wszystko co robi wykonuje zupełnie społecznie.

6.02.2017 ODSZEDŁ ZBIGNIEW GĄDEK
Z ogromną przykrością  informujemy, że zmarł nasz towarzysz ze szlaków, członek PTT - Zbigniew Gądek.  Uroczystości pogrzebowe odbędą się 9.02.2017 (czwartek) godz 13:00 na cmentarzu komunalnym w Nowym Sączu przy ul. Śniadeckich 19. Różaniec w kaplicy o godz 12:30.
27-29.01.2017 SPOTKANIA PTT W GÓRACH ŚWIĘTOKRZYSKICH

Galeria
    W dniach 27-29 stycznia czteroosobowa delegacja naszego oddziału uczestniczyła w IV Zimowym Spotkaniu PTT w Górach Świętokrzyskich organizowanym przez Oddział PTT w Ostrowcu Świętokrzyskim. Miejscem spotkania była Wólka Milanowska. Gospodarze zapewnili bardzo ciekawy program turystyczny i towarzyski. Piątkowy wieczór upłynął na śpiewie przy dźwiękach gitary.W sobotę 53 uczestników z 11 oddziałów  p
odzielonych na dwie grupy wyruszyło na szlaki Gór Świętokrzyskich.  Grupa, która w większości musiała zdążyć na posiedzenie Zarządu Głównego wybrała trasę krótszą z Wałsnowa na Chełmową Górę, a pozostali trasę dłuższą na Szczytniak, Jeleniowską i Kobylą Górę. Sobotni wieczór wypełnił pokaz slajdów z poprzednich trzech spotkań  oraz integracyjne spotkanie z tańcami. Na niedzielę zaplanowane było wyjście na Święty Krzyż połączone ze zwiedzaniem Muzeum Przyrodniczego Świętokrzyskiego Parku Narodowego i udziałem we mszy św. w intencji członków i sympatyków PTT. Oficjalnym zakończeniem IV Zimowego Spotkania PTT było wspólne zdjęcie na tle Klasztoru Misjonarzy Oblatów. (ZS)


29.01.2017 OPŁATEK FUNDACJI SĄDECKIEJ


29 stycznia w Marcinkowicach na tradycyjnym noworocznym opłatku spotkali się pracownicy, współpracownicy i sympatycy Fundacji Sądeckiej. Wśród zaproszonych gości byli też przedstawiciele Oddziału „Beskid” Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. Reprezentował nas Klub „Szalonych Emerytów”, którego wolontariusze w minionym roku wspierali organizacyjnie wiele akcji społecznych, kulturalnych i charytatywnych Fundacji Sądeckiej. (ZS)

25.01.2017  TABLICE Z LOGO PTT BESKID

 
Mamy nowe tablice z logo PTT Beskid. Z inicjatywą ich wykonania wystąpił Paweł Groński. Pomysł dotarł do uczestnika naszych wycieczek, członka oddziału  Rajmunda Życzyńskiego – w górach „Remek”, który zadeklarował, że podejmie się ich wykonania. Błyskawicznie wykonał projekt, a Jego firma IPRESS STUDIO dokonała reszty. Trzy tablice w rozmiarach A3 i A4 są gotowe. Pomysł na ich wykorzystanie już jest. Zostały wykonane bezinteresownie. Rajmund  Życzyński i Jego firma IPRESS STUDIO deklarują gotowość  współpracy z PTT, jeżeli będzie tylko taka potrzeba. (ZS)


22.01.2017 KRONIKA PTT BESKID


 Kolejny tom Kroniki Oddziału „Beskid” PTT obejmujący II półrocze 2016 r. ukończony. Wśród przeglądu wydarzeń z naszej działalności jest m.in. o wyprawie do Gruzji i Armenii oraz w ukraińskie Gorgany. Oglądając możemy powspominać wycieczki tatrzańskie oraz sukcesy naszych kolegów, którzy przeszli Główny Szlak Sudecki i Główny Szlak Beskidzki. Jest też o biegowym wyczynie Joli Augustyńskiej, która ze znakomitym wynikiem ukończyła jedną z najtrudniejszych imprez biegowych w Polsce – Wielkiego Lublinieckiego Szlema, składającego się z trzech ekstremalnie trudnych biegów. Na kartach kroniki możemy też prześledzić imponującą działalność  Klubu Szalonych Emerytów, Szkolnych Kół PTT i Sądeckiej Grupy Rowerowej PTT. (ZS)


12.01.2017   OPŁATEK PRZEWODNIKÓW W KAMIANNEJ
Galeria

Gospodarze „Pasieki Barć” w Kamiannej państwo Emilia i Jacek Nowakowie po raz kolejny zaprosili przewodników na noworoczne spotkanie opłatkowe. Rozpoczęła je msza św. w ich intencji, którą odprawił proboszcz tutejszej parafii ks. Grzegorz Sowa. W „Miodowej Kawiarence” przewodnicka brać połamała się opłatkiem składając sobie życzenia noworoczne. W radosny nastrój uczestników spotkania wprowadziła grupa kolędnicza dzieci ze Szkoły Podstawowej w Bereście, pod artystycznym kierownictwem nauczyciela Mariusza Kłapacza. Przy lampce miodowego eliksiru toczono rozmowy do godzin wieczornych. Z naszego oddziału w spotkaniu uczestniczyło osiem osób pod przewodnictwem Jurka Gałdy, który, podobnie jak w latach ubiegłych, pełnił ważną i zaszczytną powinność podczaszego uroczystości. Gospodarze wiedzą, że nikt tak jak Jurek nie potrafi obsłużyć słynnej już drewnianej beczułeczki, dlatego jemu powierzają to odpowiedzialne zadanie. Spotkanie opłatkowe swoją obecnością zaszczycił wójt Gminy Łabowa Marek Janczak, członek Zarządu Powiatu Nowosądeckiego Marian Ryba oraz kapelan przewodników ks. dr Andrzej Jedynak. Przy rozstaniu wszyscy otrzymali od organizatorów miodowe suweniry. (ZS)


11.01.2017 ROCZNICA URODZIN PROF. FELIKSA RAPFA

W środę 11 stycznia przypada 126 rocznica urodzin patrona Oddziału "Beskid" PTT prof. Feliksa Rapfa. W tym dniu, wszystkich, którym czas pozwoli, zapraszamy o godzinie 16.15 na ulicę Rejtana przy głównej bramie Cmentarza Komunalnego. Wspólnie zapalimy znicze na grobie patrona Oddziału i powspominamy. (ZS)


1.01.2017  ZMIANA WYSOKOŚCI SKŁADKI CZŁONKOWSKIEJ


Zarząd Oddziału w dniu 13 grudnia 2016 r. podjął uchwałę ustalającą od 1.01.2017 r. następującą wysokość składki członkowskiej:
 • 24 zł - składka w pełnej wysokości dla członków pełnoletnich, pracujących
 • 12 zł - składka ze zniżką dla emerytów, rencistów, studentów, młodzieży i dzieci