PTT
Statut Historia Informacje Odznaki PTT  Nowy Sącz Bezpieczeństwo GOPR Kontakt Księga Gości
Aktualności
Wycieczki i wyprawy
Regulamin wycieczek
Szlaki spacerowe
Przewodnicy
Na niebieskich szlakach
Koło PTT w Tarnobrzegu
Przyjaciele
Relacje
GALERIA
Strona główna


Retezat

"Beskid" pismo PTTNS
Kroniki
Biblioteczka
Śpiewnik
Konkursy
Jak się zapisać do PTT?
Punkty Informacyjne
Polary I podkoszulki
Twój Mount Everest
Rabaty dla PTT
AKTUALNOŚCI I OGŁOSZENIA

29.12.2016 MSZA ZA ZMARŁYCH CZŁONKÓW PTT

29 grudnia o godz.17 w Kaplicy Garnizonowej przy ulicy I Pułku Strzelców Podhalańskich została odprawiona
msza św. za zmarłych członków Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego O/Beskid w Nowym Sączu.13.12.2016 KONKURS DLA UCZNIÓW

Polskie Towarzystwo Tatrzańskie serdecznie zaprasza uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, członków Szkolnych Kół PTT, jak i innych organizacji młodzieżowych z całej Polski na I Ogólnopolski Konkurs Wiedzy o Górach Polski. Regulamin, wykaz literatury na podstawie której będą opracowane pytania oraz przykładowe pytania jakie mogą się znaleźć w obu częściach konkursu można znaleźć tutaj
Zarząd Główny PTT upoważnił Ewę i Tomasza Gawlików do organizacji Konkursu, wszelkie uwagi bądź wątpliwości można zgłaszać do ww. osób telefonicznie: 602-714-705, lub poprzez e-mail: togawmaszlik@gmail.com. Serdecznie zapraszamy do udziału.

26.11.2016 MARATON KOMANDOSA

    Jako debiutant Maratonu Komandosa chciałbym sie podzielić moimi odczuciami. Moje pierwsze spotkanie z Maratonem Komandosa miało miejsce rok temu. Byłem w Lublińcu w listopadzie tamtego roku jako kibic, jeszcze wtedy nie wiedziałem ze przyjdzie mi się zmierzyć za rok jako uczestnik w tej imprezie. I tak 26.11.2016 o godzinie 7.45 zameldowałem się w Lublińcu na XIII Maratonie Komandosa, pełen obaw i oczekiwań. Od razu poszedłem do biura biegu zarejestrować się i odebrać numer startowy, po drodze mijałem podobnie jak ja ubranych w mundury i wysokie buty chętnych do pokonania tego dystansu. Po zarejestrowaniu nastąpiło obowiązkowe ważenie plecaków. Regulamin jasno określa wagę i wielkość plecaka - " minimalne wymiary 45x30 cm w kolorze ciemnym najlepiej odpowiadającym umundurowaniu i oczywiście magiczna waga minimum 10 kilo. Mój plecak zaważył 11,80 kg "po czym wylądował w depozycie.
  O godzinie 9.00 padła komenda "pobrać plecaki ", wszyscy szybkim krokiem ruszyli do depozytu po swoje plecaki, po czym udali sie na linie startu, która była na pobliskiej łące. Parę minut po dziewiątej, po szybkim odliczaniu 10,9,8.....1,0 start ruszyłem zmierzyć się z 42 kilometrami i 195 metrami biegu w pełnym umundurowaniu i z prawie 12 kilogramowym plecakiem. Trasa była poprowadzona przede wszystkim leśnymi ścieżkami ale zdarzały się też krótkie odcinki po piachu i asfalcie, było też trochę łagodnych podbiegów i zbiegów - fajna urozmaicona trasa. Cały bieg składał się z dwóch okrążeń, po drodze nie było żadnych punktów odżywczych jak to bywa na "zwykłych maratonach ", więc całe picie i ewentualne jedzenie trzeba było zabrać ze sobą. Jedynym miejscem, w którym można było uzupełnić wodę, żele i napić sie ciepłej herbaty - był półmetek. Pierwsze okrążenie biegło mi się całkiem dobrze, o dziwo szybko przyzwyczaiłem się do tego 11 kilowego ciężaru na plecach. Kilometry dość szybko uciekały - trochę przez las, trochę po piachu i tak pierwsze 21 kilometrów przeleciało. Po dobiegnięciu na półmetek wszystko było w porządku, nawet nie potrzebowałem uzupełnić wody w bukłaku. Jednak na 27 kilometrze zrozumiałem że buty które mam na nogach na pewno nie nadają się do biegania. Czułem że po prostu mnie obżerają!!! Próby poprawienia skarpety nic nie dawały, buty z wysoką cholewka po prostu zjadały mi stopy.
     Kolejne kilometry uciekały, ale od 35 kilometra zauważyłem że mój plecaczek :) co kilometr jest coraz cięższy. Ale to nie on był coraz cięższy, to ja byłem coraz bardziej zmęczony. Te kilogramy na plecach zaczęły mi bardzo ciążyć. Ostatnie trzy kilometry ciągnęły się w nieskończoność mocno sfatygowane stopy i ten...11 kilowy ciężar nie pomagał mi w szybkim przebyciu końcówki biegu. Pamiętałem z poprzedniego okrążenia, że ostatnie 3 kilometry to bieg wałem nad jeziorem, na końcu skręt w lewo, kawałeczek prosto, potem zaraz w prawo, lekki podbieg, a później kawałek w dół i znowu ostry podbieg w prawo i już meta !!!!!
    To w wielkim skrócie były te moje ostanie trzy kilometry... Wylądowałem na mecie zmęczony i zadowolony z czasem 5 godzin 50 minut. Był to jeden z cięższych biegów w jakim brałem udział . Jeżeli ktoś przebiegł wiele maratonów płaskich to taki Maraton Komandosa pomimo tej samej ilości kilometrów będzie dla niego zupełnie nowym przeżyciem i wyzwaniem.
    Sekcje Biegową PTT w XIII Maratonie Komandosa reprezentowała też Jolanta Augustyńska ,ukończyła go z czasem 5godzin 32 minuty.

25.11.2016 ODSZEDŁ ANDRZEJ ZBOZIEŃ


Z głębokim żalem zawiadamiamy, że 25 listopada 2016 roku w wieku 62 lat zmarł nasz kolega z Koła Przewodników PTT Andrzej Zbozień. Chętne osoby, które chcą uczestniczyć w ceremonii pogrzebowej prosimy o zabranie czerwonych polarów.  Informacja Łukasz Musiał tel. 660383960.

23.11.2016 "POZDROWIENIE" - NOWA PŁYTA ZESPOŁU ZIELONY SZLAK

Wiosną bieżącego roku miało miejsce jeszcze jedno wydarzenie związane z Rokiem Kazimierza Przerwy-Tetmajera obchodzonym przez Polskie Towarzystwo Tatrzańskie. Powstała niezwykła, nastrojowa i wyjątkowo liryczna płyta z piosenkami do Jego tekstów. Nagrał ją zespół „Zielony Szlak”, związany z krakowskim oddziałem PTT. W skład zespołu wchodzą Agnieszka Beniowska-Ślusarczyk, Joanna Kantor, Radosław Partyka (kompozytor i wykonawca muzyki do wszystkich dziesięciu wierszy zamieszczonych na krążku) oraz Michał Myśliwiec – Prezes Oddziału Kraków upływającej za niedługo kadencji. Z PTT jest również związana Asia „Skrzypasia” Kantor – od kilkunastu miesięcy pełni rolę Sekretarz oddziału krakowskiego PTT. Płyta jest wydawnictwem okolicznościowym, kosztuje 30 zł.
Do recenzji autorstwa Marcina „Doktorka” Kolonko odsyłamy na stronę Oddziału PTT w Krakowie.
Płyta jest do nabycia na spotkaniach PTT Oddziału Kraków (informacje o spotkaniach na ww. stronie) lub bezpośrednio u lidera zespołu, Radka Partyki (e-mail:  r.partyka(at)poczta.fm) i Asi Kantor (tel. 784003792, e-mail: joannakantor1(at)onet.eu).   Natomiast aktualności, koncerty, wydarzenia z udziałem zespołu „Zielony Szlak” można śledzić na stronie http://www.zielonyszlak.art.pl lub na Facebooku.

25.11.2016 FAMILY TOUR THE USA
Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu zaprasza 25.11.2016 (piątek), godz. 18:00  do Miasteczka Galicyjskiego na spotkanie z cyklu "Slajdowisko - tajemnicze podróże: przez USA - wspomnienia Marka Limanówki" 

18-20.11.2016 OGÓLNOPOLSKIE SPOTKANIE ODDZIAŁÓW PTT W JAWORKACH
Galeria
    Gospodarzem i organizatorem tegorocznego spotkania był prezes Wojciech Szarota i Oddział „Beskid” PTT. W Jaworkach gościliśmy przedstawicieli oddziałów z Bielska-Białej, Łodzi, Ostrowca Świętokrzyskiego, Sosnowca, Radomia, Jaworzna i koła w Tarnobrzegu. Wspólnie spędzony weekend  podzielić można na część turystyczną, część towarzysko-integracyjną oraz roboczą. W ciągu trzech dni pokazaliśmy naszym gościom Rezerwat „Biała Woda”, byliśmy wspólnie w Sanktuarium Matki Boskiej Litmanowskiej na Górze Zwir i w Bacówce na Obidzy, wędrowaliśmy pasmem Eliaszówki i Ruskiego Wierchu. Niektórzy wybrali też wycieczki do Wąwozu Homole i na najwyższy szczyt Pienin – Wysoką.   Była to też znakomita sposobność do towarzyskich spotkań, poznania się i wymiany poglądów na temat naszego Towarzystwa. W sobotni wieczór prezes Wojciech Szarota zwołał posiedzenie Prezydium Zarządu Głównego, które trwało niemal cztery godziny. Świadczy to o tym, że pracy w Towarzystwie nie brakuje.
    W niedzielę uczestnicy spotkania wzięli udział we mszy św. w dawnej cerkwi greckokatolickiej w Jaworkach oraz zwiedzili Muzeum Pienińskie im. Józefa Szalaya w Szlachtowej. Na zakończenie trzydniowego spotkania prezes Wojciech Szarota  zaprosił gości na Polanę Bukowinki  na wspólną turystyczną biesiadę z uczestnikami wycieczki sądeckiego PTT, symbolicznie kończącą sezon turystyczny.

ZS
11.11.2016 ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI NA SPORTOWO


Czworo reprezentantów Sekcji Biegowej PTT wystartowało w IV Biegu Niepodległości w Rytrze na dystansie 10 km. Te  sportowe zawody z patriotycznym przesłaniem zgromadziły 200 uczestników. Start nastąpił o godzinie 11:11 spod wielkiej biało –czerwonej flagi,  po odśpiewaniu hymnu Polski. Chociaż wynik nie był tu sprawą priorytetową, to nasi reprezentanci spisali się świetnie. W kategorii kobiet Marta Łęczycka zajęła  3 miejsce, a w kategorii mężczyzn Piotr Połomski był 6. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale, a pierwsza trójka wśród kobiet i mężczyzn także oryginalne repliki szabli Marszałka Piłsudskiego.  Wójt Gminy Rytro pogratulował wszystkim zawodnikom patriotycznej i
sportowej postawy
Józef Bratkowski

8.11.2016 KONKURS "SĄDECZANINA":  NASZ REGION - NASZA DUMA

 

"Sądeczanin" zaprasza wszystkich członków PTT, a szczególnie członków Klubu Szalonych Emerytów do udziału w konkursie "Nasz region - nasza duma" Zgłoszenia uczestnika należy dokonać poprzez wypełnienie elektronicznego formularza, jego wydrukowania, uzupełnienia o właściwe podpisy oraz dostarczenia do biura SKT Sądeczanin. Formularz ów dostępny jest w banerze na stronie głównej portalu www.sadeczanin.info.Znajdą tam Państwo również regulamin, wykaz literatury z zamieszczonymi lekturami on-line oraz pełny informator.
Zgłoszeń należy dokonać w terminie do 15 listopada 2016 r.

5.11.2016 ZIMOWY KURS TURYSTYKI WYSOKOGÓRSKIEJ

Dla tych, którzy marzą o lodowcach i zimowej turystyce wysokogórskiej w załączeniu informacja o zimowym kursie turystyki wysokogórskiej w Tatrach Słowackich.                                                              
4.11.2016 ARTYSTYCZNE PASJE PRZEWODNIKA PTT


Paweł Groński
znany jest w naszym Towarzystwie przede wszystkim jako młody, znakomicie zapowiadający się przewodnik górski. Tylko wtajemniczeni wiedzą, że Pawła oprócz gór pochłania też artystyczna pasja - rzeźbiarstwo. Jego prace to głównie płaskorzeźby w desce lipowej. Jak sam mówi, warsztat pracy ma ograniczony do blokowego  M-4, ale mamę ma  na tyle wyrozumiałą, że toleruje pozostawione czasem wióra na podłodze. O przewodnicką przyszłość Pawła jesteśmy spokojni, a w artystycznych dokonaniach czekamy na pierwszą wystawę. A tymczasem zapraszamy do naszej GALERII.


ZS
4.11.2016  NADZWYCZAJNE  WALNE ZGROMADZENIE CZŁONKÓW ODDZIAŁU

I
nformujemy że zgodnie z § 39 pkt 3c Statutu PTT, zostaje zwołane Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Członków Oddziału w sprawie zmiany w składzie osobowym Zarządu Oddziału.
Zgromadzenie odbędzie się w piątek 4 listopada 2016 roku o godzinie 17.15, drugi termin o 17.30, w sali konferencyjnej nr 208 Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu, ul. Jagiellońska 33

1.11.2016 RATUJMY SĄDECKIE NEKROPOLIE


W dniu Wszystkich Świętych na sądeckich cmentarzach odbyła się XVI Kwesta "Ratujmy Sądeckie Nekropolie" z której zebrane pieniądze są przeznaczane na renowację zabytkowych nagrobków. Jak to bywa co roku, również  przedstawiciele PTT wspomogli tę akcję - wzięło w niej udział ośmiu naszych kolegów. Ludzie chętnie wrzucali pieniądze do puszek,  w zamian za datek wszyscy dostawali pamiątkową widokówkę, a dzieci lizaki i cukierki.31.10.2016 PAMIĘĆ O TYCH, KTÓRZY ODESZLI


 Przed Świętem Zmarłych odżywają wspomnienia i pamięć o tych, którzy odeszli. Wspominamy też naszych zmarłych przewodników i kolegów ze wspólnych górskich wędrówek.  Jak w latach poprzednich, tak i w tym roku na grobie patrona naszego oddziału prof. Feliksa Rapfa oraz grobach przewodników i kolegów zapłonęły znicze pamięci od PTT.
31.10.2016 WYKAZY "TWOJEGO MOUNT EVERESTU"

Informujemy, że 31.10.2016 mija termin składania wykazów zdobytych szczytów sumujących się na "Twój Mount Everest". Wypełnione arkusze potwierdzeń  prosimy składać w "Wakacyjnym Raju" lub bezpośrednio u naszego Prezesa - Wojtka Szaroty.


28.10.2016 ROMANE BUTIA W MIASTECZKU GALICYJSKIM

Zapraszam serdecznie na film dokumentalny o Cyganach (Romach) i  spotkanie z jego współautorką dr. Magdaleną Kwiecińską z Krakowa - prywatnie - naszą koleżanką z wielu wypraw górskich z ekipą sądeckiego PTT i skitourowych z sekcją narciarską PTTK. 
Pozdrawiam, Zbigniew Wolanin
29.10.2016 WYCIECZKI WSPÓŁFINANSOWANE Z FUNDUSZY STAROSTWA POWIATU NOWOSĄDECKIEGO

W ramach współpracy ze Starostwem, chcielibyśmy zrealizować następujące wycieczki współfinansowane z funduszy Starostwa Powiatu Nowosądeckiego:
 • 29.10.2016 - Atrakcje geologiczne Powiatu Nowosądeckiego: Skałka Składziszczańska, Skałki Wierchu nad Kamieniem w Beskidzie Sądeckim
 • 5.11.2016 „Skalne Miasto w okolicach Bukowca”
 • 19.11.2016 Wycieczka do Diablego Kamienia w okolicach Jaworzyny Krynickiej

22.10.2016 KONCERT CHÓRU "ECHO II"

W imieniu Chóru Echo II, zapraszam wszystkich sympatyków chóru Echo II,i muzyki chóralnej na Koncert Jubileuszowy z okazji 25 lecia istnienia Chóru Echo II do Sali MOK w Nowym Sączu w dniu 22 października 2016 o godz. 18.00.

Prezes Chóru Echo II
Józef Unold
10.10.2016 KRONIKI NASZEGO ODDZIAŁU W WERSJI ELEKTRONICZNEJ

Dzięki zaangażowaniu i współpracy wielu osób (szczególnie Pawła Myślika i Zbyszka Smajdora) mamy cyfrowe wersje KRONIKI naszego Oddziału redagowanej od 2013r przez Krysię i Zbyszka Smajdorów. Poszczególne tomy zostały zdigitalizowane przez Bibliotekę Cyfrową w Krakowie, dzięki czemu mogłam zamieścić je w zakładce "Kroniki" (cierpliwości, długo się wczytują). Czynimy starania, aby starsze tomy, innych autorów, również mogły się ukazać w przestrzeni wirtualnej. Zapraszamy do lektury!

10.10.2016 SĄDECKIE OBCHODY ŚWIATOWEGO DNIA TURYSTYKI

W poniedziałek 10 października w ośrodku "Wiktor Cechini" w Żegiestowie odbyły się XVII Sądeckie Obchody Światowego Dnia Turystyki. W ich trakcie, wręczono w czterech kategoriach Sądeckie Laury Turystyczne za 2016 rok. Nowosądecki Oddział "Beskid" Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego był reprezentowany na tym spotkaniu przez Władysława Łoboza, Zbigniewa Smajdora i Macieja Zarembę którzy odebrali przyznany Oddziałowi dyplom honorowy
 Maciej Zaremba

9.10.2016 XXXV ROCZNICA REAKTYWOWANIA PTT

   W sobotę 8 października, z udziałem 40 osób odbyła się w Krakowie uroczystość z okazji XXXV rocznicy reaktywowania Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. Spotkaliśmy się w Klubie Dziennikarzy „Pod Gruszką”, a więc w miejscu gdzie 10 października 1981 roku, podczas zebrania Krajowego Sejmiku Obywatelskiego podjęto decyzję o wskrzeszeniu PTT po 31-letniej przymusowej przerwie.  
   Uroczystość rozpoczął  prezes Zarządu Głównego Wojciech Szarota, następnie zebrani uczcili chwilą ciszy zmarłych członków PTT a Barbara Morawska-Nowak przypomniała  historię reaktywowanego   Towarzystwa i poszczególnych Oddziałów. Z kolei członkowie-założyciele wspominali tamte pionierskie czasy. Przede wszystkim Stefan Maciejewski, który był motorem ówczesnych działań i głównie dzięki któremu PTT zostało wtedy reaktywowane. Z dużym zainteresowaniem zebrani wysłuchali też wspomnień Stanisława Trębacza z Chrzanowa, Romualda Zaręby z Kalisza i Antoniego Dawidowicza z Krakowa. A dalszy ciąg wspomnień miał już miejsce podczas obiadu ufundowanego przez Zarząd Główny PTT.
   Z nowosądeckiego Oddziału PTT „Beskid”  w uroczystości uczestniczyli Jolanta Augustyńska, Władysław Łoboz, Zbigniew Smajdor, Wojciech Szarota i Maciej Zaremba a z Koła w Tarnobrzegu Ludwik Szymański  i Aleksander Stybel.
Maciej Zaremba 
4.10.2016 POLARY PTT

W Wakacyjnym Raju przyjmowane są zapisy na nasze organizacyjne polary. Każdy chętny musi podać rozmiar i 20 zł zaliczki. Całkowita cena to: polar:  60 zł, kamizelka: 50 zł. Emblematy z logo  PTT (naszywki) - 3 zł. Termin składania zamówieniń - do końca października.

30.09.2016 - WYRÓŻNIENIE DLA JOLANTY AUGUSTYŃSKIEJ
Podczas obchodów Światowego Dnia Turystyki 2016 w Małopolsce, które miały miejsce w Sękowej, Jolanta Augustyńska została wyróżniona dyplomem Marszałka Województwa Małopolskiego "Za wkład  w rozwój i promocję turystyki w Małopolsce". Gratulujemy!
ZS

21.09.2016 PRZESZLI GŁÓWNY SZLAK SUDECKI

Jan Liber i Jerzy Siwek przeszli Główny Szlak Sudecki. Widać obaj lubią poważne wyzwania, bowiem w roku ubiegłym ich łupem padł Główny Szlak Beskidzki.

Główny Szlak Sudecki im. Mieczysława Orłowicza jest koloru czerwonego i prowadzi ze Świeradowa-Zdroju do Prudnika przez Góry Izerskie, Karkonosze, Rudawy Janowickie, Góry Suche, Góry Sowie, Góry Stołowe, Góry Orlickie, Góry Bystrzyckie, Masyw Śnieżnika, Góry Złote, Pogórze Paczkowskie i Góry Opawskie. Liczący 444 km szlak ukończyli wspólnie 30 sierpnia 2016 r.

Logistycznie, z racji odległości od Nowego Sącza, było to trudniejsze zadanie niż przejście Głównego Szlaku Beskidzkiego, dlatego podzielili je na kilka etapów. Janek zrobił to w trzech etapach - każdy po pięć dni, a Jurek w dwóch – dziesięć i pięć dni. Suma przewyższeń na szlaku wynosiła prawie 16 000 metrów. Dodatkowo w trakcie przejścia GSS zdobyli także 16 najwyższych szczytów w poszczególnych pasmach Sudetów zaliczanych do Korony Gór Polski. Tylko 2 z tych szczytów znajdują się na trasie GSS, dla zdobycia pozostałych musieli zboczyć ze szlaku, co znacznie zwiększyło ilość pokonanych kilometrów i wzniesień. Janek i Jurek przyznają, że przejście GSS było dla nich okazją do poznania wielu pasm górskich w Sudetach, do których pewnie nigdy by nie zawędrowali.
ZS
3-4.09.2016 REJESTRACJA DAWCÓW  SZPIKU

W dniach 3-4.09.2016 r. zostanie przeprowadzona rejestracja Potencjalnych Dawców Szpiku, która jest dedykowana 7-mio miesięcznemu Patrykowi, choremu na młodzieńczą białaczkę mielomonocytową (JMML).
Jedyną szansą dla Patryka na przeżycie jest przeszczep od dawcy niespokrewnionego.
Dlatego zwracamy się do Państwa - miłośników gór - o pomoc w nagłośnieniu ww. wydarzenia, abyśmy dotarli do jak największej liczby osób.
Gorąco zachęcamy Państwa do przybycia na akcję i zarejestrowanie się, jako potencjalny Dawca.
Sam proces rejestracji jest bardzo prosty: wystarczy krótki wywiad lekarski polegający na wypełnieniu ankiety osobowej, a następnie pobranie szpatułką wymazu z jamy ustnej (z policzka). To trwa dosłownie kilka minut, a może uratować życie małego Patryka i Innych.
 
Proszę nie zapomnieć zabrać ze sobą dokumentu z numerem PESEL ponieważ jest on niezbędny podczas procesu rejestracji.
 
Akcja rejestarcji "Pomóż Patrykowi i Innym" odbędzie się:

Data: 3 i 4 września 2016
Godzina: 10:00 - 16:00
Miejsce: Filia Pałacu Młodzieży
Adres: Jagiellońska 8, Nowy Sącz
 
Data: 4 września 2016
Godzina: 10:00 – 16:00
Miejsce: Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji
Adres: ul. Nadbrzeżna 34, Nowy Sącz
 
Data: 4 września 2016
Godzina: 11:00 – 19:00
Miejsce: Grzyb Hans Cafe
Adres: Al. Zdrojowa 3, Muszyna
 
Link do wydarzenia na facebooku
 

28.08.2016 II ZJAZD KARPACKI

    Organizatorzy zaprosili PTT na II Zjazd Karpacki „Karpaty – Góry Kultury”, który obywał się w 80 rocznicę Zjazdu Górskiego w Sanoku. Program był bardzo rozbudowany i rozłożony na 5 dni (24-28 sierpnia 2016). Nasza ekipa w skromnym składzie: Wojciech Szarota, Czesław Król i Władysław Łoboz uczestniczyła tylko w niedzielnej części tych uroczystości. Udział biorą delegacje z całych Karpat nie tylko polskich (od Beskidu Śląskiego przez region Tatr, Bieszczady ale również z  Ukrainy, Słowacji i Rumunii) ze sztandarami i regionalnymi zespołami ludowymi.

    Z uznaniem odnotowujemy w wystąpieniach fakt obchodów 65-lecia Sanockiego Oddziału PTTK potwierdzający realną datę powołania tej organizacji w 1950 roku. Po uroczystościach na dziedzińcu Zamku uczestnicy przeszli w  barwnym korowodzie ulicami miasta do Muzeum Budownictwa Ludowego nad Sanem. Wystąpienia gości, występy artystyczne oraz wiele stoisk z wyrobami ludowymi na terenie całego skansenu to druga część uroczystości.


15.08.2016 250 WYCIECZEK WOJTKA SZAROTY


 Dziękujemy Wojtku za ciekawe lekcje historii i geografii, za cierpliwość i wytrwałość,  a przede wszystkim za mile wspólnie spędzony czas i życzymy satysfakcji z pełnienia jakże zaszczytnej funkcji  przewodnika turystycznego.

                                                          Koleżanki i Koledzy

Wojciech Szarota poprowadził 250 wycieczek dla Oddziału Beskid PTT.. Tą jubileuszową była wycieczka na Małą Fatrę 13-15 sierpnia. Nie sposób wymienić wycieczki poprowadzone przez Wojciecha, ale były to na pewno wszystkie  pasma w polskich górach, a także w górach naszych sąsiadów: Słowacji, Czech i Ukrainy.
Był przewodnikiem wypraw po Alpach, Apeninach, Bałkanach, Górach Sierra Newada, Rumunii, Grecji i Macedonii, Hiszpanii, Włoszech i Portugalii, a ostatnio Gruzji i Armenii.

 

13.08.2016 JOLA AUGUSTYŃSKA I SABINA SŁOWIŃSKA W BIEGU KATORŻNIKA W LUBLIŃCU


„Woda, bagno, rowy, błoto, smród i stęchlizna, pijawki i inne robactwo, czyli środowisko przyjazne każdemu Katorżnikowi umili spędzenie sierpniowego weekendu w Kokotku. Ale zanim podejmiecie decyzję o zgłoszeniu zastanówcie się czy Katorżnik jest imprezą, która Was usatysfakcjonuje.  Czas pokonywania ok. 10 km trasy jest zbliżony do Waszych wyników w maratonie.  Nie tylko pot i łzy ale naprawdę dużo krwi, skręceń, zerwań i zasłabnięć jest nieodłącznym elementem tych zawodów. Pomimo przebywania w wodzie dręczyć będzie Was pragnienie, a w chwilach słabości nie otrzymacie pomocy. Czy warto za niemałe przecież pieniądze być jeszcze upodlanym, katowanym i mieszanym z błotem? Niech Twoja decyzja o starcie będzie głęboko przemyślana”

Tymi słowami organizatorzy zapraszają na jedyną w swoim rodzaju imprezę biegową – „ Bieg Katorżnika” w Lublińcu.  Mimo tak „zachęcającego” zaproszenia w biegi wystartowały: Jolanta Augustyńska i Sabina Słowińska.


10.08.2016 LIMANÓWKOWIE ZABIERAJĄ PTT DO USA

Członkowie naszego oddziału PTT odwiedzają nieraz bardziej trudniej dostępne kraje niż USA, ale chyba po raz pierwszy w taką wędrówkę udaje się nasze logo PTT. Podczas luźnej rozmowy na wiosnę tego roku Marek Limanówka zdradził swoje wakacyjne plany. Zasugerowałem wtedy, czy byłoby problemem, aby nasz znak pojawił się na koszulkach, które On, jego żona Marzena i córka Martynka zabierają ze sobą. Marek bez chwili wahania zaakceptował pomysł, oczywiście zupełnie gratis. W taki oto sposób symbol Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego  pojawi się na słynnej ROUTE 66 przecinającej Stany Zjednoczone w poprzek. To kultowa „Matka Dróg” otwarta w 1926 roku, po wielu przeróbkach straciła swoje znaczenie na rzecz bardziej nowoczesnych autostrad. Odcinki przebiegające przez stany Illinois, Nowy Meksyk oraz Arizonę zostały uznane narodową drogę krajobrazową – Historic Route 66. To prawdziwa amerykańska legenda, inspiracja pisarzy, malarzy, muzyków i filmowców m.in. „Grona Gniewu” Johna Steinbecka.
Życząc spokojnej i bezpiecznej wyprawy liczę na duży materiał fotograficzny i filmowy, który mógłby być tematem jesiennego lub zimowego pokazu slajdów.
PROGRAM WYPRAWY

WLZ
10.08.2016 JACEK BEREZIŃSKI PRZESZEDŁ GŁÓWNY SZLAK BESKIDZKI

 
Jacek jest kolejną osobą w naszym oddziale, która przeszła najdłuższy w Polsce szlak turystyczny prowadzący z Ustronia w Beskidzie Śląskim do Wołosatego w Bieszczadach. Z tym liczącym ponad 500 km szlakiem   zaprojektowanym w okresie międzywojennym przez dwie wybitne postacie polskiej turystyki: Kazimierza Sosnowskiego i Mieczysława Orłowicza zmierzył się w ciągu 19 dni. Zrobił to "za jednym zamachem" wykorzystując wakacyjny urlop. Blisko trzy tygodnie wędrówki  dzień po dniu w słońcu i deszczu. Jak sam mówi, gdyby tego ostatniego było mniej urwałby jeszcze  dwa, trzy dni. Gratulujemy!

ZS
2.08.2016 BAŁKAŃSKI PAMIĘTNIK PTT

 


W czasie X Zjazdu Delegatów PTT w Zakopanem, ukazał się najnowszy 24. tom "Pamiętnika PTT". Tematem przewodnim tomu są tym razem Bałkany. Wśród artykułów poświęconych temu regionowi Europy, są dwa "sądeckie", bowiem ich autorami są Stjepan Jurasović i Wojciech Szarota.
Znajdziemy też prace poświęcone Tatrom, Żywiecczyźnie czy Huculszczyźnie. W dziale recenzji wyróżniają się omówienia "Rocznika Sądeckiego", "Almanachu Sądeckiego" i monografii nowosądeckiego Oddziału PTT, wydanej z okazji 25. lecia jego reaktywowania. W kronice PTT znajdziemy sprawozdanie z działalności Oddziału w 2015 roku, kompletny wykaz jego członków a w kronice żałobnej, wspomnienie o legendarnej już postaci Mietka Winiarskiego z naszego Koła w Tarnobrzegu. "Pamiętnik"  można nabyć w "Wakacyjnym Raju" w cenie 25zł.

Maciej Zaremba


1.08.2016 PANORAMA SPORTU SĄDECKIEGONiedawno odbyła się promocja monumentalnego, dwutomowego wydawnictwa "Panorama sportu nowosądeckiego". Znalazło się też tam miejsce na turystykę aktywną i m.im. naszemu Towarzystwu poświęcono aż 16 stron. Zainteresowani mogą "Panoramę" kupić w Miejskim Ośrodku Kultury przy Al;. Wolności w cenie 100 zł za dwa tomy.

12.07.2016 - CHUSTY WIELOFUNKCYJNE

Zostały zamówione przez nasz oddział chusty wielofunkcyjne, tzw. kominy, buffy. Chusty są w trzech wzorach: czerwony, mapa i niebieski. Motywem tego ostatniego jest grafika naszej koleżanki Urszuli Gawron. Będą do nabycia od 25.07.2016 w cenie 20 zł - w "Wakacyjnym Raju" (ZS)26.06.2016 110 LAT ODDZIAŁU "BESKID" PTT: 1906-2016

   Polskie Towarzystwo Tatrzańskie jest najstarszą organizacją turystyczną w Polsce. Nie tylko o bardzo  długiej, bo ponad 140-letniej, ale i pięknej i chlubnej tradycji.
    PTT budowało schroniska, wytyczało turystyczne szlaki, organizowało przewodnictwo i ratownictwo górskie, wydawało przewodniki i mapy, inspirowało i prowadziło badania naukowe, było prekursorem ochrony przyrody, prowadziło działalność oświatową, kulturalną i sportową. Towarzystwo zajmowało się nie tylko wąsko pojętą turystyką. Dbało również o rozwój ziem górskich i kultury jej mieszkańców. Było także szkołą patriotyzmu i to nie tylko w czasach zaborów, gdy państwo polskie nie istniało, a Tatry nazywane były Ołtarzem Ojczyzny i uchodziły za symbol Polski niepodległej. Z tego patriotyzmu członkowie Towarzystwa dobrze zdali egzamin w trudnych czasach.
   Nowy Sącz zawsze słynął z wielu szeroko znanych inicjatyw i patriotycznych i społecznych. Ma też piękne tradycje w rozwijaniu turystyki górskiej. Było to możliwe dzięki mieszkającym tu wspaniałym ludziom, ale też dzięki wyjątkowemu klimatowi tu panującemu, co spowodowało, że ich praca znajdowała należyty oddźwięk i przynosiła zamierzony efekt.
   Nowosądecki  „Beskid” był jednym z najstarszych i prężniejszych Oddziałów PTT w kraju. W latach 1906 – 1950 wykonał olbrzymią pracę na rzecz rozwoju turystyki górskiej. Miało tu miejsce kilka prekursorskich inicjatyw w skali kraju. Właśnie w Nowym Sączu powstała jeszcze w 1906 roku, pierwsza w Polsce Sekcja Narciarska. Tutaj też w 1914 roku ukazał się pierwszy przewodnik po Beskidach autorstwa prof. Kazimierza Sosnowskiego, na którym wychowały się całe pokolenia turystów. Tu wreszcie narodził się pomysł, aby przy znakowaniu szlaków, dla lepszej widoczności dodawać pasek biały do paska z podstawowym kolorem. Autorem tej myśli i pierwszym jej wykonawcą był również prof. Sosnowski w 1909 roku. Rozwinięciem  tego pomysłu było dodawanie dwóch białych pasków do podstawowego koloru, a wprowadził go prof. Feliks Rapf w 1924 r.
Myśl utworzenia w Nowym Sączu organizacji turystycznej powstała w 1906 roku z inicjatywy Towarzystwa Nauczycieli Szkół Wyższych. 11 kwietnia opublikowano odezwę do mieszkańców miasta i zawiązano Towarzystwo Turystyczne „Beskid”.  Niedługo później, bo 24 maja, w sali Towarzystwa Kasynowego  odbyło się I Walne Zebranie Towarzystwa. Na jego czele stanął hr. Fryderyk August Breza, wiceprzewodniczącym został Antoni Lenczowski, a sekretarzem Kazimierz Sosnowski. Rozpoczęto intensywną i owocną pracę na rzecz turystyki górskiej. Pierwsza wycieczka odbyła się 1 lipca z Piwnicznej do schronu myśliwskiego na Radziejowej, z zejściem przez Halę Konieczną do Rytra. Znakowanie szlaków rozpoczęto od trasy z Piwnicznej przez Obidzę do Jaworek. Utworzono sekcję wycieczek szkolnych. Prężność działań „Beskidu” spowodowała, że zarząd Towarzystwa Tatrzańskiego zaproponował mu przystąpienie do TT na prawach Oddziału. Formalnie nastąpiło to w lutym 1908 roku. Po śmierci hr. Brezy kolejnymi prezesami byli Michał Töpfer, a następnie Henryk Suchanek.
    Wybuch I wojny światowej przerwał działalność „Beskidu” na pięć lat. Inicjatorem jej wznowienia był dr Bogusław Chrzan, który też został wybrany prezesem Oddziału PTT . Złotą erą w historii Oddziału jest okres prezesury prof. Feliksa Rapfa od 1924 roku. Funkcję tę pełnił przez 25 lat. Wielokrotnie wzrosła długość znakowanych szlaków turystycznych, powstały terenowe koła w Krynicy, Starym Sączu i Grybowie, rozwinęła się działalność wydawnicza. Koło w Krynicy uruchomiło schron na Runku, a Oddział schronisko „Na Piaskach” w Szczawnicy. Wreszcie sztandarowa inwestycja, czyli schronisko na Przehybie, oddane do użytku w 1937 roku.
    Wybuch II wojny światowej zahamował działalność Beskidu a góry zostały przez okupanta zamknięte. Niestety, po drugiej wojnie światowej, działalność PTT przestała się mieścić w ramach nowych porządków. Z funkcji prezesa Oddziału zrezygnował prof. Rapf, a jego miejsce zajął Kazimierz Dagnan. Totalitarna władza komunistyczna nie tolerowała żadnych samorządnych, niezależnych od niej organizacji. Do wszystkich dziedzin życia na długie lata wtargnęła polityka. Systemowo zlikwidowano setki różnych organizacji, w tym tak zasłużone jak Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół”, YMCA, Związek Harcerstwa Polskiego, czy Akademię Umiejętności. Inne, o podobnym profilu działalności, łączono ze sobą w jedną, w celu łatwiejszego nimi sterowania.
    Taki los spotkał też Polskie Towarzystwo Tatrzańskie. Decyzję tę władze państwowe, ściślej polityczne, podjęły na początku 1950 roku. Została ona sformułowana w dokumencie Rady Turystycznej z dnia 2 marca 1950 roku. Wykonanie jej dokonało się podczas Zjazdu Delegatów PTT odbytego w dniu 16 grudnia 1950 roku w Warszawie, gdzie podjęto wymuszoną uchwałę o treści:
„a) z dniem dzisiejszym rozwiązać Polskie Towarzystwo Tatrzańskie,
b) cały majątek PTT łącznie z przejętym majątkiem Oddziałów przeznaczyć na rzecz nowopowstałego /podkreślenie autora/ Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego”.
Bezskuteczne próby reaktywowania Towarzystwa miały miejsce podczas przemian politycznych w naszym kraju w latach 1956 i 1957, a następnie w 1970 i 1971. Jednak dopiero sierpniowy zryw społeczeństwa w 1980 roku stworzył możliwość odtworzenia PTT. Ostatecznie Towarzystwo zostało reaktywowane 10 października 1981 roku.
    Wprowadzenie stanu wojennego 13 grudnia 1981 roku, zawieszającego prawo do zrzeszania się, uniemożliwiło zaplanowaną na 17 grudnia rejestrację i spowodowało, że PTT działało w całym kraju nielegalnie lub półlegalnie, występując m.in. pod szyldami różnych organizacji, jak domy kultury, kluby turystyczne, Towarzystwo Ochrony Tatr itp. Kilkakrotne próby zalegalizowania działalności, podejmowane w różnych miastach, kończyły się odmową władz i udało się tego dokonać dopiero 8 grudnia 1988 roku w Katowicach.
Przygotowania do reaktywowania Oddziału „Beskid” Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego zostały podjęte przez Macieja Zarembę jesienią 1981 roku. Przerwało je wprowadzenie przez komunistyczne władze stanu wojennego i dopiero zarejestrowanie Towarzystwa w grudniu 1988 roku oraz przyjęcie statutu na I Zjeździe Delegatów w  Zakopanem w październiku 1989 roku, otworzyły drogę do ich ponowienia.
Zebranie założycielskie odbyło się 31 marca 1990 roku w sali konferencyjnej hotelu „Panorama” przy ul. Romanowskiego 4 i uczestniczył w nim prezes Zarządu Głównego PTT Maciej Mischke. Po przyjęciu porządku zabrania, Maciej Zaremba przypomniał historię i osiągnięcia Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego oraz Oddziału w Nowym Sączu, a Maciej Mischke przedstawił informację o reaktywowaniu PTT oraz omówił jego statut. W wyniku dyskusji, obecni na zebraniu jednogłośnie podjęli uchwałę o reaktywowaniu Oddziału i przyjęli program działania. Omówiono także sprawy organizacyjne oraz wybrano władze. Prezesem został Maciej Zaremba (który sprawował tę funkcję przez 5 kadencji), wiceprezesami Stanisław Leśnik i Lech Traciłowski; sekretarzem Tadeusz Ogórek a skarbnikiem Wacław Kowalewski. Uprzedzając późniejsze wydarzenia, w 2004 roku Maciej Zaremba otrzymał godność Prezesa Honorowego Oddziału, a prezesem urzędującym wybrano Wojciecha Lippę. Natomiast w 2007 roku funkcję tę objął Wojciech Szarota, pełniąc ją do dnia dzisiejszego.
    Rozpoczęto intensywną i wszechstronną, trwającą do dzisiaj działalność. Nowosądecki „Beskid” szybko stał się największym i najprężniejszym oddziałem Towarzystwa w kraju. Wszystkie prace wykonywane są wyłącznie społecznie, bez pobierania wynagrodzenia. Ilość członków stale wzrasta i obecnie wynosi ponad 480 osób. Już na początku przyjęto hasło „Nasze miejsce jest w górach”. Zgodnie z nim, organizacja wycieczek górskich jest podstawową działalnością Oddziału. W latach 1990 – 2016 zorganizowano ich łącznie ponad 3300 a wzięło w nich udział ponad 73 tysiące osób. Odbywają się ona przede wszystkim w polskich górach, choć jest też sporo wyjazdów zagranicznych, w tym kilkunastodniowe wyprawy w Alpy, Pireneje, Apeniny, na Bałkany czy w Karpaty rumuńskie i ukraińskie. Od 9. lat bardzo aktywnie działa Klub Szalonych Emerytów, organizujący cotygodniowe, środowe wycieczki dla osób starszych. Od 12 lat trwa też współpraca z Sądeckim Uniwersytetem Trzeciego Wieku, dzięki której jego słuchacze mogą uczestniczyć w ciekawych imprezach górskich. W 1999 roku Oddział powołał Koło PTT W Tarnobrzegu, które stało się najprężniejszym kołem w kraju. Co miesięczne wycieczki organizuje Szkolne Koło PTT w Łabowej. Bardzo aktywnie działają też od kilku lat Sekcja Biegowa i Sądecka Grupa Rowerowa PTT. Istnieją także Sekcja Wysokogórska i Sekcja Narciarska. Oddział dwukrotnie zorganizował kurs przewodników beskidzkich oraz pilotów wycieczek. Dzięki temu powstało Koło Przewodników PTT uczestniczące we wszystkich działaniach Oddziału. Od 1994 roku prowadzona jest akcja zdobywania Górskiej Odznaki Turystycznej PTT, mająca na celu propagowanie turystyki górskiej, szczególnie wśród młodzieży. Do tej pory przyznano ponad 500 odznak GOT różnych stopni. Oddział wyznakował też Nowosądeckie Szlaki Turystyczne PTT, przebiegające otaczającymi miasto wzgórzami o łącznej długości 52 km. Od 1990 roku wydawane jest pismo „Beskid”. Do tej pory ukazały się 72 numery. W ubiegłym roku została wydane monografia Oddziału z okazji 25 -lecia jego reaktywowania, a jej promocja miała miejsce 11 kwietnia w Feleczynie, gdzie zorganizowane były uroczystości jubileuszowe. Oddział też prowadzi największą w Nowym Sączu Bibliotekę Górską obejmującą ponad 6.900 pozycji. O szczegółach działalności Oddziału można się dowiedzieć z 29. tomów kronik, a także ze strony internetowej www.pttns.pl.
    Obecnie działalnością Oddziału kieruje Wojciech Szarota, jego zastępcami są Władysław Łoboz i Zbigniew Smajdor, funkcję sekretarza pełni Grażyna Gałda a skarbnika Katarzyna Hejmej. Świętem Oddziału jest zawsze ostatnia niedziela czerwca, gdy uczestnicy pokonują szlak z Piwnicznej przez Radziejową i Halę Konieczną do Rytra, a więc historyczną trasę pierwszej wycieczki „Beskidu” z 1 lipca 1906 roku. W tym roku ta wycieczka miała miejsce 26 czerwca, z tradycyjną jajecznicą na Hali Koniecznej.

Maciej Zaremba

26.06.2016 ŚLUBOWANIE PRZEWODNICKIE I BLACHOWANIE PAWŁA GROŃSKIEGO
Galeria


W niedzielę 26 czerwca na szczycie Radziejowej miała miejsce uroczystość złożenia ślubowania przewodnickiego przez Pawła Grońskiego oraz blachowanie. Ślubowanie odebrali: prezes PTT Wojciech Szarota, szef Koła Przewodników Łukasz Musiał oraz przewodnik Jerzy Gałda. Uroczystość ta była elementem wycieczki i Święta Oddziału w 110 rocznicę działalności PTT na Ziemi Sądeckiej.


               ZS

19.06.2016 ZDIGITALIZOWANE "BESKIDY"

Dzięki pomysłowi, zaangażowaniu i staraniom Pawła Myślika oraz współpracy wielu os
ób mamy cyfrowe wersje wszystkich "Beskidów" Zdigitalizowane zostały przez Bibliotekę Cyfrową w Krakowie i przekazane nam dzięki czemu mogłam  zamieścić je na www.pttns.pl w zakładce "Beskid". Zapeszam do czytania i poznawania Ludzi, którzy tworzyli historię PTT, wsłuchania się w nasze dzieje, odkrywania korzeni Oddziału "Beskid" PTT. (JB)

14.06.2016 PROMOCJA KSIĄŻKI "JAK WYSOKO SIĘGA MIŁOŚĆ"

Wraz z Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką w Nowym Sączu zapraszamy na spotkanie z Ewą Berbeką, żoną tragiczne zmarłego himalaisty Macieja Berbeki oraz Beatą Sabałą-Zielińską, autorką poruszającej książki pt. "Jak wysoko sięga miłość. Życie po Broad Peak". Premiera książki przypadła na trzecią rocznicę słodko gorzkiego wydarzenia, jakim było zimowe, pionierskie zdobycie Broad Peak, które niestety zakończyło się śmiercią dwóch himalaistów: Macieja Berbeki oraz Tomka Kowalskiego. Lektura książki staje się pretekstem do rozmów na temat miłości do człowieka pełnego pasji, o odpowiedzialności, o dawaniu poczucia niezależności w małżeństwie.

„Pokochałam himalaistę (…) Imponowało mi to, kim jest. Wiedziałam, jaką ma pasję, i nigdy nie chciałam tego zmieniać. Nie wiem, jakim człowiekiem byłby Maciek bez gór, doskonale za to wiedziałam, kim jest, mając je” */- mówi bohaterka książki, i trudno się dziwić Wandzie Rutkiewicz, która deklarowała, że /„więcej niż wszystkich himalaistów świata podziwia ich żony"

Każdy, kto śledził wydarzenia sprzed trzech lat, na spotkaniu dowie się, jak górski dramat wyglądał z innej strony - z perspektywy osób Maciejowi Berbece najbliższych.

Podczas wydarzenia będzie można kupić książkę oraz zdobyć autografy.


14.06.2014 ODZNAKA "KU WIERCHOM' DLA 5-LETNIEGO FILIPA FEJKIELA

Przy znacznej ilości zgłoszeń do różnorodnych odznak PTT w pierwszej chwili nie zwróciłem uwagi na datę urodzenia Filipa Fejkiela, ale nazwisko nie było mi obce. Pamiętamy tę miłą uroczystość przed schroniskiem na Turbaczu gdzie Jurek Gałda wręczał jako pierwszym w kraju odznakę Turystyczna Korona Tatr, właśnie dla Piotra Fejkiela – ojca Filipka oraz drugiego mieszkańca Gorlic Kazimierza Michalca.
Bez chwili wahania postanowiłem odwrócić sytuację – normalnie odznaki wręczamy na wycieczkach- a tym razem uroczystość ta odbyła się w miejscu „pracy” Filipka czyli w jego przedszkolu w Gorlicach. Po uzgodnieniach z rodzicami i dyrekcją przedszkola ustaliliśmy nieprzypadkowo datę na 14 czerwca 2016 ponieważ w tym dniu nasz mały bohater obchodził swoje 5 urodziny. Jego rodzice biorą urlop, przeżywając chyba bardziej niż ich syn tę uroczystość czekają na mnie przed przedszkolem. Sam trochę byłem zestresowany, bo długie lata miałem kontakt z młodzieżą szkół średnich a tu w okręgu na dywanie wpatruje się we mnie z uwagą grupa pięciolatków. Dzieci deklarują się, że będą swoich rodziców namawiać do wspólnych górskich wędrówek. Następuje uroczyste wręczenie odznaki i legitymacji „Ku Wierchom”. Po chwili wraz z panią dyrektor pojawia się dziennikarz z Gazety Krakowskiej – dodatek Gazeta Gorlicka, który w piątkowym wydaniu (17 czerwca 2016) umieszcza całostronicową relację z tego wydarzenia
Filipek rezolutnie odpowiada na pytania dziennikarza: „Ja już od dawna chodzę po górach – mówi. To nic nadzwyczajnego, trzeba tylko rano wstać, tato jedzie samochodem, a potem idziemy już szlakiem na szczyt – dodaje uśmiechnięty chłopiec. Filip zapytany, czy chodzenie go nie męczy, chwilę zastanawia się, dyskretnie spogląda na tatę, jego twarz rozjaśnia uśmiech i odpowiada. Nie, daję radę i zawsze koło mnie jest tata i mama – tłumaczy. A jak czasem bolą mnie nóżki, to tata bierze mnie na ręce, bo jest bardzo silny”.
Kolejna atrakcja czeka Filipka w najbliższym czasie, a mianowicie pierwszy nocleg w schronisku w paśmie Radziejowej.

Władysław Łoboz
11.06.2016 WYRÓŻNIENIE DLA PAWŁA MYŚLIKA
Podczas X Zjazdu PTT w Zakopanem Paweł Myślik został wyróżniony odznaką honorową „Za zasługi dla ochrony środowiska i gospodarki wodnej” przyznaną przez Ministra Środowiska. Odznakę wręczył Wicewojewoda Małopolski Piotr Ćwik. Paweł w minionej kadencji bardzo aktywnie działał w Komisji ds. Ochrony Przyrody i Zabytków przy Zarządzie Głównym. Serdecznie gratulujemy!


                     ZS12.06.2014 WOJCIECH SZAROTA PREZESEM ZARZĄDU GŁÓWNEGO
Galeria

W dniach 11-12 czerwca w budynku dyrekcji Tatrzańskiego Parku Narodowego w Zakopanem  odbył się jubileuszowy X Sprawozdawczo-Wyborczy Zjazd Delegatów Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. W czasie dwudniowych obrad delegaci udzielili absolutorium ustępującemu Zarządowi oraz dokonali wyboru nowych władz. Wielki zaszczyt spotkał nowosądecki Oddział PTT Beskid i Wojciecha Szarotę, który został wybrany na prezesa Zarządu Głównego na kadencję 2016 - 2019. W skład Zarządu Głównego weszli także: Jolanta Augustyńska powołana na stanowisko sekretarza oraz Władysław Łoboz i Paweł Myślik. Ponadto Zbigniew Smajdor został członkiem Głównego Sądu Koleżeńskiego.

Z naszego Koła w Tarnobrzegu w skład Zarządu Głównego weszli również: Ludwik Szymański- skarbnik i Aleksander Stybel - członek. Ponadto Piotr Rutkowski - vice przewodniczący Komisji Rewizyjnej.Nowy Sącz na X Zjeździe reprezentowali: Jolanta Augustyńska, Joanna Król, Agnieszka Szeliga, Anna Cisowska, Barbara Michalik,  Janusz Czerwiński, Wiesław Ciarach, Jerzy Gałda, Leszek Małota, Paweł Myślik,Wojciech Szarota, Władysław Łoboz i niżej podpisany

Zbigniew Smajdor

6.06.2016 ODSZEDŁ ZDZISŁAW KRZYŻANOWSKI 1926-2016

 

 Z głębokim żalem zawiadamiamy że w dniu 2 czerwca w wieku 90 lat zmarł Zdzisław Krzyżanowski. Lekarz, członek naszego Oddziału od lipca 1990 r. Prawie do końca bardzo aktywny. Chodził na nasze wycieczki górskie, choć z upływem lat oczywiście rzadziej. Wcześniej był też uczestnikiem naszych wypraw. W marcu 2014 r. otrzymał na szczycie Mogielicy wyróżnienie jako najstarszy uczestnik Drogi Krzyżowej organizowanej przez PTT. Jego pasją było też narciarstwo, które uprawiał jeszcze w ubiegłym roku. 6 czerwca spoczął w rodzinnym grobowcu w Częstochowie. Będziemy go zawsze pamiętali.

Maciej Zaremba

5.06.2016 PTT WSPÓŁORGANIZATOREM  „BIEGU PO UŚMIECH”

    W niedzielę 5 czerwca 2016 r. odbył się III Międzynarodowy Bieg Charytatywny „Run 4 a smile" („Bieg po uśmiech”), którego głównym organizatorem byli studenci Wyższej Szkoły Biznesu - National-Louis University w Nowym Sączu, natomiast Oddział Beskid Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego był współorganizatorem, zaś Państwo Limanówka także sponsorem wydarzenia. Biuro biegów jak i imprezy towarzyszące odbywały się w Miasteczku Galicyjskim w Nowym Sączu, trasy poprowadzone zostały na stadionie Jedności oraz w Skansenie.
    Głównym celem imprezy była zbiórka funduszy, które przeznaczone zostaną na leczenie i rehabilitację Faustynki Pajor - podopiecznej Stowarzyszenie Sursum Corda. Dzięki hojności wszystkich uczestników  udało nam się zebrać 4.300 zł (...)
    PTT O/Beskid w zawodach reprezentowali: Piotruś Ciesielka, Zosia Ciesielka (II m w swojej kategorii), Piotruś Augustyński, Martyna Limanówka (II m w swojej kategorii), Krzysztof Augustyński, Adam Szeliga, Jakub Dębniak, Maciej Augustyński, Dorota Kogut, Piotr Augustyński, Sabina Słowińska (III m w swojej kategorii), Katarzyna Ciesielka i Sebastian Ciesielka.
Gratulacje dla wszystkich uczestników!
Jola Augustyńska.
PEŁNA RELACJA

3.06.2016 WERNISAŻ URSZULI GAWRONZapraszamy na kolejną wystawę Urszuli, \naszej koleżanki z PTT - tym razem do Gorlic, do Galerii Sztuki "Dwór Karwacjanów", w piątek 3 czerwca o godz. 17:00

Urszula Gawron ukończyła PLSP , specjalność wystawiennictwo oraz Policealne Studium Plastyczne w zakresie meblarskich technik konserwatorskich w Tarnowie. W roku 2003 ukończyła z wyróżnieniem studia na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Śląskiego Filii w Cieszynie, na kierunku Edukacji Artystycznej w pracowni grafiki warsztatowej prof. Eugeniusza Delekty. Pracę magisterską pisała pod kierunkiem prof. Katarzyny Olbrycht. W ramach programu Erasmus/Sokrates otrzymała stypendium naukowe i kontynuowała swoją naukę we Francji na Universitaire Rennes 2. Po studiach odbywała staż w Muzeum Okręgowym w Tarnowie, a obecnie jest nauczycielem w Katolickim Liceum Plastycznym w Nowym Sączu. Ma na swoim koncie wiele indywidualnych wystaw oraz nagród.


31.05.2016 „ŻYCIE JEST PIĘKNE” – WYSTAWA GRAFIKI URSZULI GAWRON
Galeria


W Domu Polsko - Słowackim im. Duśana Jurkovića w Gorlicach miał miejsce wernisaż wystawy grafiki Urszuli Gawron pt. "Życie jest piękne". Koleżanki i koledzy z PTT są na bieżąco z artystycznymi dokonaniami  Urszuli, gdyż to już kolejna z wystaw, którą mieliśmy przyjemność obejrzeć. W Jej grafikach zobaczyliśmy piękno życia w codziennej egzystencji: w kuchni przy gotowaniu, przy pracy w ogródku, na grzybach, przy tłoczeniu kapusty, na zakupach, na wakacjach, w kawiarence i w wielu innych sytuacjach dnia codziennego. Trzeba mieć duszę artysty aby w każdym swoim poczynaniu to piękno dostrzec. Wystawa "Życie jest piękne" była w swojej treści różnorodna. Tematem wielu grafik był motyw wsi polskiej, góry, mama i tata, miłość. Uzupełniały ją listy do Boga, słowa - motyle i słowa kłujące jak osy. Bohaterami części grafik była para zakochanych pomarańczowych kotów, z którymi wiąże się niespodzianka jaką Urszula Gawron szykuje w swoim debiucie literackim. Jeżeli wszystko dobrze pójdzie to niebawem na półkach księgarskich ukaże się pierwsza książka Urszuli dedykowana dzieciom. Jak sama zdradziła, książka już jest napisana i zbiera bardzo pozytywne recenzje. Czekamy z niecierpliwością, a póki co dziękujemy Urszuli za piękny wieczór artystycznych doznań.

ZS

27.05.2016 XIII BIEG RZEŹNIKA

Tegoroczny XIII Bieg Rzeźnika był nieco inny niż w roku poprzednim. Tuż przed rozpoczęciem zawodów zawodnicy dowiedzieli się o problemach organizatorów związanych z organizacją biegu w obrębie Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Fundacja Bieg Rzeźnika nie uzyskała zgody na poprowadzenie tras w obrębie Parku. Stanowisko organizatorów biegu jak i Bieszczadzkiego Parku Narodowego były publikowane, dyskusja na forach się toczyła... a zawodnicy do końca nie wiedzieli co i jak. Wiadomość od organizatorów o ostatecznym wyglądzie trasy dotarła  - przynajmniej na moją skrzynkę pocztową 25 maja o godzinie 23:52. Wtedy byliśmy już w Bieszczadach i mieliśmy slaby dostęp do internetu. Trasa w porównaniu do roku poprzedniego została częściowo zmieniona i wydłużona. Nic to!  27 maja o godzinie 3 rano na starcie stanęło 1559 osób, gotowych na pokonanie około 82 km trasy. Zawodnicy zgodnie z formułą biegu startowali w parach MM. KK i MIX (zgłoszonych do zawodów było 800 par). Na mecie zameldowały się 1403 osoby, biegu nie ukończyły 153. Najszybsza para (MM Piotr Hercog i Miłosz Szcześniewski) pokonała trasę w czasie 08:45:24 h. Członkowie PTT O/Beskid z Sekcji Biegowej udali się na zawody wspólnie z biegaczami  Visegrad Maraton Rytro. Ja startowałam z Sabiną Słowińską i z czasem 13:57:20 zajęłyśmy 11 miejsce w kategorii par kobiecych, a 357 miejsce w kategorii open. Robert Biernacki i Łukasz Mikulski z czasem 14:54:11 zajęli 383 miejsce w kategorii duetów męskich oraz 486 miejsce w kategorii open.
Jolanta Augustyńska

20.05.2016 2 W DRODZE PO KORONĘ ZIEMI - SPOTKANIE Z ZYGMUNTEM BERDYCHOWSKIM

    20. maja w auli Instytutu Kultury Fizycznej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu Polskie Towarzystwo Tatrzańskie zorganizowało spotkanie ze zdobywcą Korony Ziemi Zygmuntem Berdychowskim. Kilkadziesiąt osób wysłuchało ciekawej opowieści o zdobyciu najwyższych szczytów siedmiu kontynentów. Oczywiście największe zainteresowanie wzbudzała relacja ze zdobycia Mount Everestu: kulisy logistyczne, aklimatyzacja, niewyobrażalnie trudne warunki powyżej ośmiu tysięcy metrów, a także koszty finansowe takiej wyprawy.
   Niemniej ciekawe były wrażenia ze zdobycia McKinleya (obecnie Denali) - najwyższego szczytu Ameryki Północnej w górach Alaska. Zimno nie spotykane na żadnej innej górze, zdanie na samego siebie bez możliwości skorzystania z usług tragarzy, to tylko niektóre z powodów potęgujących skalę trudności w surowym klimacie Alaski.
   Z humorem prelegent opowiadał o przymusowych badaniach lekarskich przed wyjściem na Aconcaguę - najwyższy szczyt Ameryki Południowej w Andach. Duże emocje towarzyszyły wspomnieniom z wyprawy do Nowej Gwinei na Piramidę Carstensza w Górach Śnieżnych - najwyższy szczyt Australii i Oceanii. Dojście do podnóża góry, która z dżungli wyrasta jest niezwykle trudne i ryzykowne. W Dżungli Papui czyha wiele przykrych niespodzianek. Z zapartym tchem oglądaliśmy film z kilkudziesięciometrowego przejścia po linach nad głęboką na 200 metrów przepaścią na wysokości ponad 4800 metrów. Dowiedzieliśmy się też, że podczas tej wyprawy pan Zygmunt miał sposobność popracować przez cztery dni  w największej w świecie kopalni złota, położonej kilkanaście kilometrów od Piramidy Carstensza. Całość opowieści uzupełniały piękne zdjęcia.
ZS
 20.05.2015 W DRODZE PO KORONĘ ZIEMI

 


Polskie Towarzystwo Tatrzańskie serdecznie zaprasza na spotkanie z Zygmuntem Berdychowskim, zdobywcą Korony Ziemi, które odbędzie się w piątek 20 maja o godzinie 17:00 w Instytucie Kultury Fizycznej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Sączu, budynek A, I piętro, aula A (ul. Kościuszki 2)
16.04.2016 PTT NOWY SĄCZ NA MARATONIE W BELGRADZIE


Sześcioro biegaczy Sekcji Biegowej PTT wzięło udział w XXIX Maratonie Belgradzkim - największym biegowym wydarzeniu w Serbii. Bieg był bardzo trudny. Trasa tylko w niewielkim fragmencie była zacieniona, większość drogi uczestnicy pokonywali w pełnym słońcu, a temperatura przekraczała 30 stopni C. Świetny wynik osiągnęła Jolanta Augustyńska reprezentująca PTT Nowy Sącz i Visegrad Maraton Rytro. Z czasem 4.16.38 była najszybszą Polką, zajmując 19 miejsce wśród kobiet. Oprócz startu w zawodach znalazł się też czas na zwiedzanie miasta.

Polskie Towarzystwo Tatrzańskie O/Beskid reprezentowane było przez pięcioro maratończyków: Jolantę Augustyńską, Roberta Biernackiego, Sebastiana Ciesielkę, Łukasza Mikulskiego i Jana Polaka oraz jednego uczestnika biegu Fun Run (nieco ponad 5 km) - Piotra Augustyńskiego.

Wrażenia Joli Augustyńskiej z maratonu w zakładce RELACJE.

10.04.2016 PAWEŁ GROŃSKI - NASZYM  NOWYM PRZEWODNIKIEMPaweł Groński
W sobotę (9 kwietnia) zdał ze świetnym wynikiem egzamin na przewodnika 
beskidzkiego z uprawnieniami na cały obszar polskich Beskidów - od Beskidu Śląskiego po Bieszczady. Gratulując Pawłowi, warto przy tej okazji przypomnieć, że jako 11-letni chłopiec zdobył ze swoim tatą  Rysy, a mając kilkanaście lat był  już posiadaczem wszystkich stopni odznak GOT PTT. To nie przypadek, że w tak młodym wieku nabył też uprawnienia Przewodnika GOT PTT.  Przewodnicka "blacha", którą niebawem otrzyma, będzie Pawła godna. Gratulujemy i życzymy sukcesów w turystycznej i przewodnickiej pasji.
ZS

9.04.2016 PIERWSZY ZDOBYWCA "TURYSTYCZNEJ KORONY TATR"

Piotr Fejkiel, mieszkaniec Gorlic, członek PTT naszego Oddziału BESKID w Nowym Sączu jest pierwszym, który  zdobył Brązową Odznakę Turystyczna Korona Tatr.
Tak pisze o sobie „po górach chodzę od około 6 lat. Swoje pierwsze górskie szlaki wydeptywałem po dzikim, ale jakże klimatycznym Beskidzie Niskim, który leży tuż obok Gorlic miasta którym mieszkam i pracuję. Staram się chodzić po wielu pasmach górskich, bo przecież wszędzie jest ta magia, to piękno, ta niezwykła i niemożliwa do opisania słowami metafizyczna więź, która ciągle ,,każe Nam'' planować i rozpoczynać kolejną wędrówkę...  Jednak to właśnie w Tatrach spędzam najwięcej czasu i to tam moje serce bije najmocniej.
Górskim wędrówkom poświęcam każdą wolną chwilę, to tam znajduję spokój i ciszę tak potrzebną w biegu codzienności, tam odnajduje równowagę i głębiej wchodzę w relację z Bogiem wzorując się na największym turyście Karolu Wojtyle papieżu Janie Pawle II.
Wbrew pozorom to wysiłek w górach najlepiej regeneruje i relaksuje mój organizm i sprawia, że jestem po prostu szczęśliwy. Marzy mi się pokazywać kiedyś góry innym ludziom jako przewodnik. Chciałbym jednak najpierw dobrze je poznać, więc dłuuuuuuuuga droga przede mną... :)
Odznaki to osobny temat który zawsze odsuwałem na bok, bo nie dla nich chodzę po górach jednak od nie dawna wpadłem na pomysł, żeby połączyć to moje wędrowanie ze zdobywaniem różnych ciekawych odznak, żeby pozostała jakaś pamiątka. Na Turystyczną Koronę Tatr PTT natknąłem się w Biurze podróży Wakacyjny Raj w Nowym Sączu podczas weryfikowania Górskiej Odznaki Turystycznej PTT :)”

8.04.2016 DELEGACI NA ZJAZD PTT W ZAKOPANEM

Wojciech Szarota, Joanna Król, Zbigniew Smajdor, Jolanta Augustyńska, Władysław Łoboz, Paweł Myślik, Wojciech Lippa, Robert Biernacki, Agnieszka Szeliga, Anna Cisowska, Jerzy Jabłoński, Janusz Czerwiński.

Rezerwowi: Barbara Michalik, Leszek Małota, Wiesław Ciarach, Jerzy Gałda, Lucyna Migacz, Jadwiga Dąbrowska.

8.04.2016 WOJTEK SZAROTA PONOWNIE PREZESEM
Galeria

Wojtek
                    Szarota
    W piątek (8 kwietnia) w sali obrad Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu odbyło się Walne Zgromadzenie Sprawozdawczo - Wyborcze Oddziału "Beskid" Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. Obradom przewodniczył prezes honorowy oddziału Maciej Zaremba. Licznie zebrani członkowie PTT „Beskid”  wysłuchali sprawozdania merytorycznego i finansowego zarządu za lata 2013 – 2016 oraz udzielili absolutorium ustępującym władzom organizacji.
     W wyniku nowych wyborów prezesem ponownie został wybrany Wojciech Szarota. To już jego czwarta kadencja. Minione dziewięć lat prezesury Wojciecha Szaroty to wiele sukcesów organizacyjnych  i turystycznych Oddziału "Beskid" PTT, który w tym okresie uzyskał osobowość prawną, a następnie status organizacji pożytku publicznego. Zostało zorganizowanych wiele ekscytujących wakacyjnych wypraw w Alpy, Apeniny, na Bałkany, w góry Sierra Nevada i Alpy Francuskie, do Grecji i Macedonii, Hiszpanii, Włoch i Portugalii. Razem z prezesem Wojciechem Szarotą mogliśmy świętować dwa jubileusze - XX i XXV-lecie reaktywowania  oddziału.
    Walne Zgromadzenie wybrało także nowy Zarząd, Komisję Rewizyjną, Sąd Koleżeński oraz delegatów na X Zjazd PTT, który odbędzie się 11 i 12 czerwca w Zakopanem. W skład nowego Zarządu weszli: Joanna Bogucka-Jurasović, Grażyna Gałda, Katarzyna Hejmej, Joanna Król, Jacek Kościółek, Władysław Łoboz, Łukasz Musiał, Józef Orlita , Stanisław Pałka i niżej podpisany - Zbigniew Smajdor

8.04.2016 WALNE ZGROMADZENIE SPRAWOZDAWCZO-WYBORCZE

Informujemy, że zgodnie ze statutem, zostaje zwołane Walne Zgromadzenie Sprawozdawczo – Wyborcze Członków Oddziału „Beskid”. Celem zebrania będzie udzielenie absolutorium ustępującemu Zarządowi Oddziału oraz wybór Prezesa, Członków Zarządu, Komisji Rewizyjnej i Sądu Koleżeńskiego oraz Delegatów na X Walny Zjazd Delegatów.

Zgromadzenie odbędzie się w piątek 8 kwietnia o godz. 17.15 – I termin, o 17.30 – II termin w sali obrad Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu, ul. Jagiellońska 33.

W przypadku nieobecności więcej niż połowy członków Oddziału uprawnionych do głosowania, Zgromadzenie jest ważne w II terminie.

Porządek Walnego Zgromadzenia Sprawozdawczo – Wyborczego.
1. Przywitanie przybyłych Członków Oddziału.
2. Rozpoczęcie zebrania w I terminie o godz. 17:15 jeśli będzie wymagane kworum.
3. Rozpoczęcie zebrania w II terminie o godz. 17:30 jeśli nie będzie wymaganego kworum.
4. Otwarcie zebrania. Wybór przewodniczącego zebrania i protokolanta.
5. Przyjęcie porządku obrad.
6. Wybór Komisji Mandatowej i Komisji Uchwał i Wniosków.
7. Przedstawienie sprawozdania z działalności Oddziału.
8. Przedstawienie sprawozdania finansowego.
9. Przedstawienie sprawozdania Sądu Koleżeńskiego.
10. Przedstawienie sprawozdania Komisji Rewizyjnej.
11. Dyskusja nad sprawozdaniami.
12. Głosowanie w sprawie udzielenia absolutorium ustępującemu Zarządowi.
13. Podjęcie uchwały w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego Oddziału za rok 2015.
14. Wybór Komisji Skrutacyjno – Wyborczej.
15. Wybór Prezesa i członków Zarządu
16. Wybór Członków Sądu Koleżeńskiego i Komisji Rewizyjnej.
17. Wybór Delegatów na Zjazd.
18. Ukonstytuowanie się władz.
19. Wolne wnioski.
20. Zakończenie Walnego Zgromadzenia.


27.03.2016 NOWY NUMER "BESKIDU"Ukazał się 72 numer "Beskidu" zredagowany przez Marię Dominik. Wśród wielu ciekawych
artykułów znajdziemy m.in. sprawozdanie z działalności oddziału za 2015 rok w opracowaniu Władysława Łoboza, obszerną relację Marii Dominik z wakacyjnej wyprawy "W pogoni za Fado" oraz wrażenia  Jolanty Augustyńskiej z ekstremalnego Biegu Rzeźnika. Warto też zapoznać się z opiniami Chorwatów po pobycie w Polsce w czerwcu ubiegłego roku oraz obejrzeć ciekawe zdjęcia. Pismo jest do pobrania nieodpłatnie w Biurze Turystycznym "Wakacyjny Raj" i w Centrum Informacji Turystycznej w Nowym Sączu. Zapraszamy do lektury.
18.02.2016 WYRÓŻNIENIE DLA JOANNY KRÓL

18 lutego, podczas obchodów Międzynarodowego Dnia Przewodnika Joanna Król została wyróżniona dyplomem marszałka województwa „Za Wkład w Rozwój i Promocję Turystyki w Małopolsce”. Gratulujemy!15.02.2016 AUTORZY Z PTT ZGŁOSZENI DO KONKURSU O NAGRODĘ IM. KS. PROF. BOLESŁAWA KUMORA


Maciej Zaremba został zgłoszony przez Oddział „Beskid” Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego do IV edycji konkursu o Nagrodę im. ks. prof. Bolesława Kumora, organizowanego przez Fundacją Sądecką oraz SKT Sądeczanin. Celem konkursu jest wyróżnienie oraz promocja utworów literackich, które podejmują tematy związane z Sądecczyzną i Sądeczanami oraz uhonorowanie sądeckich ludzi pióra. Prezes honorowy naszego oddziału został zgłoszony w dwóch kategoriach: „sądecki autor” oraz jego książka „Polskie Towarzystwo Tatrzańskie Oddział Beskid w Nowym Sączu 1990 2015” – w kategorii „książka o Sądecczyźnie”.Również album naszego kolegi z PTT, sądeckiego fotografika - Janusza Wańczyka - "Sądecczyzna bliska i daleka" został zgłoszony w kategorii "książka o Sądecczyźnie". Na ponad 180 stronach autor  prezentuje sądeckie krajobrazy i architekturę. Wańczyk ma swój wysmakowany styl i wyczucie obrazu – często zwykłym krajobrazom nadaje niepowtarzalny wygląd jak mistrzowie impresjonizmu.

Głosowanie rozpoczyna się 15 lutego o godzinie 18:00 za pośrednictwem portalu Sądeczanin. info. Wyniki poznamy 21 lutego podczas Wielkiej Gali Sądeczan w MCK „Sokół" - link do głosowania


14.02.2016 JUBILEUSZ PRZEWODNICKI JURKA GAŁDY


Tak się pięknie złożyło, że XVII "Radziejowa na krechę" była 150 wycieczką Jurka Gałdy poprowadzoną społecznie dla Oddziału "Beskid" PTT. Dziękujemy Jurku za wszystkie "krechy" długo pamiętane i skróty "nie mające końca". Gratulujemy i prosimy o więcej! Koleżanki i Koledzy z PTT

14.02.2016 RADZIEJOWA NA KRECHĘ


Wiata za potokiem „Grzybek” schowana w lesie  czyli przy drodze na Prehybę z Gabonia.

Grzanic
przygotowany się "gryzie"... Ma sypać śnieg - super....Wiec będzie tradycyjnie 17 raz biało i... na krechę.

Zaprasza Jurek Gałda - przewodnik tej wycieczki.

13-14.02.2016 PARTYZANCKI PRZYSŁOP

Grupa Rekonstrukcji Historycznych "Żandarmeria" zaprasza na Przełęcz Przysłop w Obidzy, gdzie odbędą się obchody upamiętniające partyzantów Armii Krajowej. Ze względu na miejsce szczególny hołd oddajemy najsłynniejszemu oddziałowi AK na terenie Inspektoratu Nowy Sącz, OP "Wilk".
19 lutego 1944 oddział "Wilk" wraz z posiłkami z Zabrzeży i Kamienicy opanował znajdujący się w Ochotnicy Dolnej posterunek policji. Zdobyto dzięki temu wiele uzbrojenia i wyposażenia. Po akcji OP „Wilk po całodobowym marszu zatrzymał się na Przysłopie, by tam przenocować. Około 7:00 rano 21 lutego 1944 partyzanci zostali zaskoczeni przez niemiecką obławę, która poszukiwała sprawców ataku na posterunek w Ochotnicy. Oddział został otoczony, wywiązała się strzelanina. Dobrze wyszkoleni Niemcy prowadzili celny ogień. W wyniku obławy zginęło pięciu partyzantów: pchor. Bolesław Durkalec „Sławek” , strz. Józef Rogal „Strzała”, strz. Jan Rogal „Żbik”, strz. Józef Cyrwus „Kruk”, strz. Franciszek Klimowski „Wicher”. Siedmiu Polaków zostało rannych. Partyzantom udało się wyrwać z okrążenia, Niemcy nie kontynuowali pościgu gdyż również ponieśli dotkliwe straty. Zginęło 3 uczestników obławy. Jednym z nich był oberscharführer Franz Maywald, funkcjonariusz Gestapo z „Palace”, owianej czarną sławą zakopiańskiej „katowni Podhala”.

Obchody ubarwi wspaniałe widowisko historyczne, rekonstrukcja wydarzeń z lutego 1944 r. Jedna z najpiękniejszych przełęczy w Beskidach czeka na państwa i zaprasza do podróży w czasie.

Jeśli nie uczestniczymy w rajdzie, a chcemy dostać się na Przełęcz w jak najkrótszym czasie, to mamy 2 opcje: z ostatniego przed przełęczą przysiółka Obidzy o nazwie Mościska dojdziemy na Przełęcz w niespełna 30min. A osiedla Potoki od strony Szczawnicy dojdziemy w niecałe 25 min.

 • 7:30 – Zbiórka i rejestracja uczestników rajdu w centrum Obidzy-koło kościoła
 • 8:00 – Start rajdu
 • 11:00 – Planowane przybycie ostatniej grupy rajdowej i zbiórka uczestników na Przełęczy.
 • 11:30 – Rozpoczęcie rekonstrukcji historycznej wydarzeń z lutego 1944 r. na Przełęczy Przysłop. (Niezwykłe widowisko historyczne połączone z narracją)
 • 12:30 – Rozpoczęcie właściwych obchodów pod pomnikiem poległych partyzantów, Apel Poległych, złożenie kwiatów prelekcje i wystąpienia.
 • 13:20 – Watra Partyzancka z muzyczną oprawą.

W tym roku zapraszamy serdecznie do rajdu historyczno-krajoznawczego „Szlakiem Wilka”. Grupy mają do pokonania dystans niebieskiego szlaku z centrum Obidzy do Przełęczy Przysłop (czas przejścia od 2 do 2,5h).


Rekonstruktorzy GRH "Żandarmeria",  tel. 603071318
12.02.2016 KSIĄŻĘ Z KRAINY ŁAGODNOŚCI  
Chętnych na spotkanie autorskie pt. "Jerzy Harasymowicz - Książę z Krainy łagodności o poecie pod Niebem Łemków" w piątek 12 lutego 2016 o godz. 17 w muzeum Nikifora (willa Romanówka, Krynica (filia muzeum w Nowym Sączu) prosimy o zgłaszanie tego zamiaru do B.T Wakacyjny Raj z hasłem "Harasymowicz u Nikifora". Planujemy wyjazd o godz. 16.15 z ul. Morawskiego, jeśli się uzbiera odpowiednia ilość chętnych. Zapraszamy przewodników, pasjonatów poezji, wszystkich chętnych na  spotkanie z dr Alanem Weissem z Wrocławia
Wykład jest działaniem towarzyszącym wystawie Harasymowicz u Nikifora, zorganizowanej w ramach 20. lecia istnienia tej kulturalnej placówki w Krynicy – Zdroju. Początek godz. 17.29.01.2016 TANGO ARGENTYŃSKIE Z HENIĄ LEGUTKO

    W piątkowy, zimowy wieczór tango argentyńskie rozgrzało Miasteczko Galicyjskie i gości przybyłych na zaproszenie Heni Legutko, która postanowiła podzielić się wrażeniami z podróży po Argentynie - stolicy tanga.
Zanim obejrzeliśmy słynne Show Madero Tango Henia swoimi slajdami i komentarzem wprowadziła nas  w klimat Buenos Aires i historii jednego z najsłynniejszych tańców świata.
    Obejrzeliśmy zdjęcia z La Boci - najstarszej dzielnicy stolicy Argentyny, gdzie osiedlali się emigranci włoscy nadając jej obecny wygląd. Domy z falowanej blachy malowane na różne kolory farbami pozostałymi po malowaniu statków to charakterystyczny element tej portowej i robotniczej dzielnicy, gdzie tango ma swoje korzenie. Recoleta to z kolei najbogatsza dzielnica Buenos Aires. Na slajdach zobaczyliśmy wyjątkowy cmentarz o tej samej nazwie, gdzie znajdują się marmurowe mauzolea najwybitniejszych postaci Argentyny. Najsłynniejszą osobą pochowaną na cmentarzu jest niezwykle lubiana przez Argentyńczyków Eva Peron. Wielkie wrażenie zrobiły zdjęcia z nowoczesnej dzielnicy Puerto Madero, obejmującej swoim terytorium znaczne obszary rzeki La Plata. Najszersza ulica świata (ok.200 m), luksusowe sklepy, hotele, restauracje i biurowce budziły zachwyt.
   Po tym wstępie przyszedł czas na wydarzenie wieczoru - odtworzenie Show Madero Tango, będącego historią tanga argentyńskiego. Dowiedzieliśmy się, że tango wywodzi się z tradycji tańców hiszpańskich: habanery i flamenco,  zmieszanych z candombe, które na grunt Ameryki Południowej zaszczepili afrykańscy niewolnicy. W swojej prymitywnej wersji tango pojawiło się pod koniec XVIII wieku na przedmieściach Buenos Aires  i Montevideo. Początkowo było uważane za taniec podrzędny - uliczny i wyuzdany, tańczony głównie w dzielnicach portowych i domach publicznych. Z czasem jednak jego popularność rosła, zwłaszcza gdy na początku XIX wieku pojawił się najbardziej znany styl tego tańca - tango argentyńskie. Szczególnie popularny był on w Argentynie za rządów Juana Domingo Perona, który faworyzował ten taniec jako narodowy. Z Ameryki Południowej ta odmiana tańca dotarła do Stanów Zjednoczonych, potem do Europy, a najbardziej zadomowiła się w Paryżu.  W okresie międzywojennym protestowano przeciwko erotycznemu zabarwieniu tanga. Negatywnie wypowiadał się  o nim papież, a cesarz niemiecki zabronił go tańczyć na swoich salonach.  Po okresie chwilowego regresu, od lat osiemdziesiątych XX wieku tango przeżywa swój renesans , nie tylko w Argentynie, i jest tańczone po dziś dzień na balach i salonach całego świata.
   Po zakończeni prezentacji przedstawiciel organizatora, którym było Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu  podziękował Heni Legutko za wspaniały wieczór, a prezes Oddziału Beskid PTT wręczył od koleżanek  i kolegów bukiet kwiatów. Nie mniej miłym podziękowaniem dla Heni były gorące brawa od wszystkich  gości za trzy godziny pełne wrażeń.
ZS

29.01.2015 TURYSTYCZNA KORONA TATR" - NOWA ODZNAKA PTT

   W Polskim Towarzystwie Tatrzańskim funkcjonuje wiele odznak turystycznych, ale jak dotychczas nie było odznaki tematycznie powiązanej z nazwą towarzystwa, czyli z Tatrami. Na pomysł wypełnienia tej luki wpadł kilka miesięcy  temu prezes Oddziału "Beskid" PTT Wojciech Szarota. Na jednym z posiedzeń Zarządu Głównego PTT zaproponował utworzenie odznaki turystycznej związanej z Tatrami.
   Jak wiadomo, na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN w polskiej części Tatr i TANAP w części słowackiej) turyści poruszają się wyłącznie po znakowanych szlakach turystycznych. To dla nich dedykujemy odznakę "Turystyczna Korona Tatr", której zdobywanie z założenia przyczyni się do poznania piękna i przyrody tych najwyższych gór leżących na terytorium Polski i Słowacji oraz zachęci i zmotywuje do uprawiania turystyki. Będzie też jednocześnie dowodem umiejętności i doświadczenia turystycznego osoby, która ją zdobędzie. Pomysł 
się spodobał i władze naczelne PTT upoważniły nowosądecki oddział do podjęcia prac w tym temacie. Podjęli się tego zadania członkowie Zarządu Oddziału "Beskid" PTT - Władysław Łoboz i Zbigniew Smajdor. Opracowali regulamin, projekt odznaki i książeczki "Turystycznej Korony Tatr". Po wielu roboczych spotkaniach i konsultacjach z panią Pauliną Załęską z drukarni "Poligrafia Małopolska"  prace zostały sfinalizowane. W dniu 23 stycznia 2016 roku Zarząd Główny PTT zatwierdził regulamin, wzór odznaki i projekt książeczki TKT przygotowany przez Sądeczan.
    Odznaka "Turystyczna Korona Tatr"  jest trójstopniowa: brązowa, srebrna i złota. Aby zdobyć ten najwyższy złoty stopień trzeba wejść na 60 tatrzańskich szczytów dostępnych szlakiem turystycznym, zarówno po polskiej jak i słowackiej stronie Tatr. Jak sama nazwa mówi nie jest to odznaka dla wspinaczy czy taterników, ale dla  przeciętnego tatrzańskiego turysty. Rozpiętość w wysokości szczytów jest duża - od słowackiego wierzchołka Rysów 2503 m n.p.m. po szczyt  niewysokiego, ale jakże turystycznie atrakcyjnego Nosala 1206 m n.p.m. Jednym z motywów odznaki jest głowa kozicy w góralskiej parzenicy - symbol powstałego w 1873 roku Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. (ZS)

29.01.2016 SLAJDOWISKO HENI LEGUTKO - BUENOS AIRES


Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu zaprasza 29.01.2016 (piątek) do Miasteczka Galicyjskiego na spotkanie z cyklu "Slajdowisko - tajemnicze podróże" z podróżniczką - Henryką  Legutko (naszą koleżanką z PTT): "Tamgo argentyńskie, symbol Buenos Aires - najoryginalniejsze zjawisko La Platy". W programie m.in. odtworzenie Show Madero Tango.

14.01.2016 OPŁATEK PRZEWODNIKÓW W KAMIANNEJ

Galeria

Ponad 30 lat temu ks. dr Henryk Ostach zapoczątkował w Kamiannej tradycję noworocznych spotkań opłatkowych braci przewodnickiej. Tradycję tę kontynuują państwo Emilia i Jacek Nowakowie, gospodarze "Pasieki BARĆ", którzy co roku na początku stycznia zapraszają do Kamiannej przewodników turystycznych z Nowego Sącza i Krynicy. Tegoroczne spotkanie rozpoczęła msza św. w kościele parafialnym  pw. Nawiedzenia NMP w Kamiannej celebrowana przez miejscowego proboszcza ks. Grzegorza Sowę  i kapelana przewodników ks. prałata Andrzeja Jedynaka. Po mszy św. w miodowej kawiarence przewodnicy łamali się opłatkiem, składali sobie życzenia i kolędowali. Artystyczną oprawę spotkania opłatkowego  przygotowały dzieci ze Szkoły Podstawowej w Bereście pod kierunkiem nauczycieli: pana Mariusza Kłapacza i pani Sylwii Tokarczyk . Była to oryginalna prezentacja nowoczesnych Jasełek o wydarzeniach sprzed dwóch tysięcy lat w nieco współczesnej wersji. Niezwykle mili i gościnni  gospodarze Miodowego Królestwa w Kamiannej państwo Emilia i Jacek Nowakowie uraczyli  przewodników pyszną szarlotką, bigosem, kiełbaskami z grilla i oczywiście lampką pitnego miodu. Na zakończenie wszyscy uczestnicy spotkania zostali obdarowani miodowymi suwenirami i kalendarzem, którego ozdobą jest urocza wnuczka pani Emilii i pana Jacka.
ZS

11.01.2016 ROCZNICA NASZEGO PATRONA

Feliks Rapf11 stycznia 2016 roku przypada 125 rocznica urodzin profesora Feliksa Rapfa - działacza turystycznego i pedagoga, patrona nowosądeckiego oddziału Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego.
Urodził się 11 stycznia 1891 roku w Tarnowie, ale większość swojego życia związał z Nowym Sączem. Tu uczęszczał do gimnazjum, a dalszą naukę kontynuował na studiach we Lwowie. Podczas I wojny światowej służył w armii austriackiej, brał udział w walkach na froncie rosyjskim i włoskim. Po demobilizacji rozpoczął pracę jako nauczyciel matematyki i fizyki w I Gimnazjum im. Jana Długosza  w Nowym Sączu, w którym nauczał aż do przejścia na emeryturę. W roku 1939 brał udział w kampanii wrześniowej w randze kapitana jako dowódca kompanii.
  Postać Feliksa Rapfa kojarzy się jednak przede wszystkim z turystyką. Od 1908 roku był członkiem  Towarzystwa Tatrzańskiego, a w roku 1924 został prezesem Oddziału "Beskid" PTT w Nowym Sączu. Funkcję tą sprawował do 1949 roku, z przerwą w okresie II wojny światowej. To dzięki jego staraniom powstały schroniska turystyczne w Szczawnicy Niżnej  i na Przehybie. Do historii polskiej turystyki wszedł jako autor nowoczesnego znakowania szlaków. Osobiście wyznakował i odnowił ich 470 km. Dużą wagę przykładał do organizacji wycieczek dla członków  oddziału, a przede wszystkim dla młodzieży szkolnej. To głównie dzięki niemu nowosądecki oddział PTT stał się jednym z najprężniejszych w kraju.
Postać Feliksa Rapfa i jego zasługi dla turystyki nie zostały zapomniane. Zarząd reaktywowanego w 1990 roku staraniem Macieja Zaremby Oddziału "Beskid" Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego podjął  19 lutego 1997 roku uchwałę o uznaniu profesora Feliksa Rapfa  za swojego patrona. W dniu 125 rocznicy urodzin profesora delegacja Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego spotkała się przy jego grobie. Niektórzy - jak Maciej Zaremba - znali Feliksa Rapfa osobiście.
         Zbigniew Smajdor
9.01.2016 KRONIKA PTT BESKID
Został opracowany i wydany kolejny tom Kroniki Oddziału "Beskid" Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego w Nowym Sączu obejmujący drugie półrocze 2015 roku. Wśród przeglądu wydarzeń z działalności oddziału znajdziemy obszerny materiał z wyprawy w Pireneje przygotowanej i poprowadzonej przez Wojciecha  Szarotę i Roberta Cempę. Jest też o sukcesach górskich członków oddziału, którzy zdobyli Kazbek, Ararat  i przeszli Główny Szlak Beskidzki. Odnotowany jest  podróżniczy wyczyn Macieja Zaremby, który odwiedził 100 krajów na sześciu kontynentach oraz dynamicznie rozwijająca się działalność Klubu "Szalonych Emerytów", pod równie dynamicznym przywództwem Barbary Michalik. Swoje miejsce ma też Sądecka Grupa Rowerowa PTT i Sekcja Biegowa. Z treścią kroniki będzie się można zapoznać na spotkaniu opłatkowym.

ZS