PTT
Statut Historia Informacje Odznaki PTT  Nowy Sącz Bezpieczeństwo GOPR Kontakt Księga Gości
Aktualności
Wycieczki i wyprawy
Regulamin wycieczek
Szlaki spacerowe
Przewodnicy
Na niebieskich szlakach
Koło PTT w Tarnobrzegu
Przyjaciele
Relacje
GALERIA
Strona główna


Retezat

AKTUALNOŚCI I OGŁOSZENIA

28.12.2015 SZLAK TARNÓW - WIELKI ROGACZ

W 2016 roku proponujemy uczestnikom wycieczek PTT przejście etapami niebieskiego szlaku Tarnów - Wielki Rogacz. Jest to trzeci co do długości szlak w polskich Karpatach i piąty na terenie polskich gór. Ma długość około 190 km, a jego przejście w całości zajmuje około 55 godzin. Przebiega przez Pogórze Ciężkowickie, Pogórze Rożnowskie, Beskid Wyspowy, Gorce, Pieniny i Beskid Sądecki. Najwyższym punktem na trasie jest szczyt Lubania 1211 m n.p.m. Jego przejście honorowane jest odznaką PTT " Szlak Tarnów - Wielki Rogacz", którą  weryfikuje i przyznaje Oddział PTT w Tarnowie. Na stronie internetowej www.tarnow.ptt.org.pl można zapoznać się  z regulaminem i pobrać druki potwierdzeń. Rozpoczynamy 31 stycznia 2016 roku. Zapraszamy do zdobywania kolejnej odznaki PTT.

                             Zarząd Oddziału
14.12.2015 MSZA ZA ZMARŁYCH CZŁONKÓW PTT
14 grudnia o godz. 18 w Kaplicy Garnizonowej przy ulicy I Pułku Strzelców Podhalańskich odbyła się msza św. za zmarłych członków Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego O/Beskid w Nowym Sączu

100 KRAJÓW MACIEJA ZAREMBY Galeria

Maciej Zaremba - długoletni prezes, a obecnie Prezes Honorowy Oddziału "Beskid" Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego na początku listopada odwiedził Maltę, czym skompletował okrągłą liczbę 100 krajów, które poznał na podróżniczym szlaku po sześciu  kontynentach. Jak powszechnie wiadomo, góry i egzotyczne podróże to Jego życiowa pasja.
Zwiedził niemal całą Europę. W Azji spacerował po chińskim murze , był w słynnym klasztorze Szaolin, wędrował po Himalajach, a w Nepalu poczuł atmosferę wielkich wypraw na himalajskie ośmiotysięczniki. W Japonii przywdział kimono, odwiedził Ziemie Biblijne i kraje Dalekiego Wschodu. W Australii zaprzyjaźnił się z kangurami, w Afryce poznał życie i kulturę egzotycznych plemion oraz zdobył Kilimandżaro. Na brazylijskich plażach podziwiał urodę latynoskich dziewczyn. Poznał egzotykę krajów Ameryki Środkowej i ogrom wodospadu Niagara.
   Można by tak wymieniać długo, a przecież sądecki globtroter nie powiedział jeszcze ostatniego słowa.
Na pewno planuje już następne ekscytujące podróże.

(ZS)
20.11.2015 ZAPROSZENIE NA KONCERT

Koncert: 20.11.2015

7.11.2015 V TUCHOWSKA NOC FILMÓW GÓRSKICH


7 listopada 2015 roku w Tuchowie odbyła się V Tuchowska Noc Filmów Górskich. Jest to okazja do zwiedzenia na dużym ekranie ciekawych zakątków świata i poznania interesujących podróżników. Wśród nich była Jola Augustyńska, która wraz z Robertem Biernackim przedstawiła prezentację ze zdobycia świętej góry Ormian na terytorium Turcji - Araratu. Gwiazdą wieczoru był himalaista Krzysztof Wielicki, piąty człowiek na Ziemi, który zdobył Koronę Himalajów i Karakorum. Wraz z Leszkiem Cichym w 1980 roku dokonał pierwszego zimowego wyjścia na Mount Everest. Był to także pierwszy ośmiotysięcznik zdobyty zimą.Na widowni można  było dostrzec członków Oddziału Beskid PTT. (ZS)

1.11.2015 KWESTA NA SĄDECKICH CMENTARZACH Galeria

Są cmentarze sławne, wielkie i wspaniałe, wpisane na zawsze w panteon narodowej pamięci: Cmentarz na Powązkach, Rakowicki czy na Pęksowym Brzyzku. Sądeckie cmentarze nie mają tej sławy, ale przecież nie sława i ogrom jest tym , co przyciąga nasze myśli i uczucia. Dzień Wszystkich Świętych to najbardziej wyrazisty, ale nie jedyny przejaw poszanowania dla zmarłych. Na sądeckich cmentarzach ten dzień to również dzień troski o zachowanie reliktów przeszłości, jakimi są nagrobki naszych najbliższych i tych Sądeczan, których pamięć otaczamy szacunkiem,  którzy swoim życiem pozostawili ślad w naszej teraźniejszości. To tym Sądeczanom ofiarowana jest idea przywrócenia piękna starych grobów i przypomnienia o zasługach naszych przodków. Podjęta w 2001 roku  inicjatywa sądeckich stowarzyszeń ma na celu uratowanie lub przywrócenie świetności mogiłom posiadającym znaczną wartość artystyczną lub emocjonalną. Polskie Towarzystwo Tatrzańskie włączyło się w akcję kwestowania w 2004 roku. Jej koordynatorem w naszym oddziale jest Wiesław Wcześny.  31 października i 1 listopada 2015 roku odbyła się już XV kwesta. Zebrane środki w czternastu dotychczasowych  pozwoliły odnowić 86 zabytkowych nagrobków.
Zbigniew Smajdor

31.10.2015 PRZEWODNICY PTT "BESKID" PAMIĘTALI O RYSZARDZIE PATYKU                  Galeria

"Jest droga, która wiedzie nas do celu, gdzie kończ
y się czas..." - pamiętając o patronie Oddziału "Beskid" PTT Feliksie Rapfie, przewodnikach, koleżankach i kolegach z górskich wędrówek, którzy dotarli już "do celu" Zarząd Oddziału w przeddzień Wszystkich Świętych w sentymentalnym spacerze po sądeckich nekropoliach zapalił światełko pamięci na Ich grobach.
Przewodnicy Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego byli również na symbolicznym cmentarzu ofiar Tatr pod Osterwą w słowackich Tatrach, aby oddać hołd i zapali
ć znicze swojemu koledze Ryśkowi Patykowi - znakomitemu przewodnikowi, który poprowadził społecznie 151 wycieczek dla PTT. Ryszard Patyk zginął tragicznie w ukochanych przez siebie Tatrach 16 września 2012 roku, a 24 maja 2014 roku uczestniczyliśmy licznie w odsłonięciu tablicy Jego pamięci na cmentarzu pod Osterwą. Jest upamiętniony wśród takich postaci ludzi gór jak: Jerzy Kukuczka, Wanda Rutkiewicz, Piotr Morawski, Wawrzyniec Żuławski czy Klimek Bachleda.
Zbigniew Smajdor

10.10.2015 JUBILEUSZ WIESŁAWA WCZEŚNEGOW sobotę 10 października w Oddziale „Beskid” Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego w Nowym Sączu świętowano 50-lecie działalności Komisji Turystyki Rowerowej, działającej w Oddziale od l kwietnia 1965r. Od 37 lat kieruje nią nasz kolega przewodnik,  Vice-prezes Oddziału PTT Beskid w Nowym Sączu - Wiesław Wcześny.   W czasie uroczystości Prezes Oddziału PTTK „Beskid”  Adam Sobczyk wręczył Wiesławowi Wcześnemu  okolicznościowy grawerton z podziękowaniem za 37-letnie prowadzenie Komisji.

Naszemu koledze Wiesiowi gratulujemy! Życzymy zdrowia, wytrwałości i energii do dalszego działania w rozwoju i organizowaniu turystyki rowerowej na Sądeczczyźnie.

Jerzy Gałda
5.10.2015 WYRÓŻNIENIA DLA PTT5 października 2015 roku w Diecezjalnym Centrum Pielgrzymowania OPOKA w Starym Sączu podczas obchodów Światowego Dnia Turystyki po raz szesnasty Nowosądecka Izba Turystyczna nadała Sądeckie Laury Turystyczne w pięciu kategoriach. Przyznano też wyróżnienia - statuetki za działalność turystyczną - otrzymały je dwie nasze koleżanki: Jolanta Augustyńska i Małgorzata Przybylska. Również  wyróżnienie w postaci dyplomu otrzymał nasz Oddział BESKID .

1.10.2015 TARGI SENIORA

Członkowie Klubu Szalonych Emerytów działającego w ramach Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego Oddział BESKID w Nowym Sączu tłumnie pojawili się na II Małopolskich Targach Seniora zorganizowanych w hali sportowej przy ul. Nadbrzeżnej. Ich stoisko wyraźnie wyróżniała się na tle pozostałych stoisk. Zupełnie nie pasuje do ich powiedzenie „Starość nie radość”.
 Dzień wcześniej na wycieczce KSE po Beskidzie Niskim twórca tego klubu działającego od 2007 roku – Barbara Michalik informuje nas o targach i zaprasza o gremialny  nich  udział. Już o godz. dziesiątej nasza prawie czterdziestoosobowa grupa wyraźnie się wyróżnia na tle  stoisk z różnorodnymi ofertami dotyczącymi zdrowia, rehabilitacji, zdrowego żywienia czy wyposażenia domu seniora.

Wielu z nas korzysta z okazji i wyrabia Kartę Seniora, aby w przyszłości korzystać z wielu proponowanych ulg serwowanych przez różne miejskie instytucje. Cotygodniowe nasze środowe wycieczki skutkują dobrymi i b
ardzo dobrymi wynikami badań przy pomiarze ciśnienia krwi czy poziomu cukru. Wielu ze zwiedzających pyta o szczegóły naszej działalności i wyraża chęć udziału w organizowanych przez nas wycieczkach. Chętnie dzielimy się numerami telefonów oraz polecamy galerię ze zdjęciami i relacjami z naszych imprez na stronie www.pttns.pl. Ze względu na akustykę hali zrezygnowaliśmy z odśpiewania naszego hymnu, dlatego przytaczam poniżej jego tekst:

Nareszcie jesteś seniorem
Więc nie smuć się, nie narzekaj
Oddychaj pełną piersią
I wszystkie złe dni przeczekaj.

Bo być seniorem jest fajnie
Nie musisz zrywać się rano
Żeby do pracy pobiec
Gdy boli cię kolano.

Już masz na wszystko czas
Po co się gapić na zegar?
Twoje są góry i lasy
Tyś przecież życia nie przegrał.

Wciąż masz przyjaciół wielu
I wierz mi – warto żyć
Jak dobrze być seniorem
Jak dobrze seniorem być.
I ten tekst hymnu i nazwa klubu świadczą o stanie ducha naszych członków. Zupełnie nie pasuje do nas powiedzenie „Starość nie radość”.  Kondycja, uśmiech na trasie, wzajemne relacje i przyjaźnie powodują , że jesień życia wcale nie musi być smutna i przygnębiająca. Zapraszamy wszystkich podobnie myślących.

Władysław Łoboz
27.09.2015 WRZEŚNIOWE STARTY SEKCJI BIEGOWEJ PTT

Wrzesień był miesiącem bardzo aktywnej działalności Sekcji Biegowej, działającej przy Oddziale "Beskid" PTT. Jej członkowie wzięli udział w dwóch prestiżowych imprezach biegowych odbywających się na Sądecczyźnie. W Festiwalu Biegowym w Krynicy 11-13.09.2015 na dystansach począwszy od 400 m do maratonu wystartowało 14 osób. Najmłodszym naszym reprezentantem, wśród piątki dzieci, był Piotruś Augustyński, startujący w kategorii powyżej lat 6.
Dwa tygodnie później 27.09.2015 kolejne 5 osób pobiegło w Sądeckiej Dysze o Puchar Newagu, na trasie  ze Starego Sącza do Nowego Sącza. Na razie nasi nie zwyciężają, ale warto podkreślić , że dziesiątka biegaczy PTT poprawiła w tych biegach swoje  rekordy życiowe na poszczególnych dystansach.
ZS
20.09.2015 PRZESZLI GŁÓWNY SZLAK BESKIDZKI

Jan Liber i Jurek Siwek są kolejnymi osobami związanymi z Oddziałem Beskid PTT, które przeszły Główny Szlak Beskidzki imienia Kazimierza Sosnowskiego. Jest to najdłuższy szlak turystyczny biegnący przez terytorium Polski. Ma kolor czerwony i biegnie od Ustronia w Beskidzie Śląskim do Wołosatego w Bieszczadach. Jego długość podawana jest w różnych źródłach w przedziale 492-519 km. Przebiega przez osiem pasm górskich. Janek i Jurek szli od zachodu na wschód przez Beskid Śląski, Beskid Żywiecki, małymi fragmentami przez Beskid Makowski i Beskid Wyspowy, Gorce, Beskid Sądecki, Beskid Niski i Bieszczady.  Czasy przejścia mieli znakomite: Jankowi zajęło to 17 dni, a Jurkowi 19. Na całej trasie mieli w sumie do pokonania 23 kilometry przewyższenia. Wyruszyli z Ustronia w różnym czasie, ale na mecie w Wołosatem zameldowali się razem -  5 września 2015 roku o godzinie 17,45. Gratulujemy!

(ZS)
24.08.2015 KRONIKA PTT "BESKID"
Został opracowany i wydany kolejny tom Kroniki Oddziału "Beskid" Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego w Nowym Sączu obejmujący pierwsze półrocze 2015 rok. Aż 28 stron poświęconych jest najważniejszemu  wydarzeniu bieżącego roku, którym bez wątpienia były obchody XXV-lecia reaktywowania Oddziału Beskid.  Ponadto w Kronice o wszystkich wycieczkach górskich, o rowerowych wojażach Sądeckiej Grupy Rowerowej PTT, o sukcesach Sekcji Biegowej PTT i o wycieczkach dla najmłodszych. Po raz pierwszy w Kronice ujęto  wszystkie wycieczki Klubu Szalonych Emerytów. Treść Kroniki uzupełniają relacje z wernisaży, spotkań autorskich itp. Chętnych do obejrzenia prosimy o kontakt z autorami (Krystyna i Zbigniew Smajdor)

(ZS)

21.08.2015 PAMIĘTNIK PTT

 
Kilka dni temu ukazał się najnowszy, 23. tom "Pamiętnika PTT". Nasze Towarzystwo rok 2015 ogłosiło Rokiem Kazimierza Przerwy - Tetmajera, z okazji 150 rocznicy urodzin tego poety i pisarza, piewcy Tatr i Podhala. Jego postać jest tematem wiodącym tomu. Jak zwykle jest też dział "Człowiek i Góry" oraz kilka innych ciekawych artykułów, w tym o ratownictwie w Tatrach Polskich, o Legionach Polskich w Karpatach Wschodnich czy Parkach Narodowych Andów. W dziale "Recenzje" znajduje się miedzy innymi kilka omówień wydawnictw związanych z Sądecczyzną, a w dziale "Kronika PTT" przeczytać możemy sprawozdanie z działalności nowosądeckiego Oddziału PTT w 2014 roku wraz z wykazem 418 członków Oddziału.


 "Pamiętnik" można kupić w Biurze "Wakacyjny Raj" w cenie 25 zł.
Maciej Zaremba
15.08.2015 ŚWIĘTOWANIE W JAMNEJ
Galeria
Patriotycznie, religijnie, turystycznie i radośnie  było 15 sierpnia na Jamnej. Jamna to maleńka miejscowość położona w głębokich lasach Ciężkowicko - Rożnowskiego Parku Krajobrazowego, wśród jarów i parowów. Jamna to też miejsce nasycone historią, pamiętające pacyfikację wsi we wrześniu 1944 roku i bitwę stoczoną tu przez Armię Krajową.
Jamna to także góra (530 m n.p.m.), której rozległy masyw w dużej części zalesiony, jest ozdobą parku krajobrazowego. Blisko 40 osób z PTT wzięło udział w tradycyjnych uroczystościach patriotyczno - religijnych na Jamneńskim Wzgórzu. Święto Matki Boskiej Zielnej i obchody 95 rocznicy Bitwy Warszawskiej zgromadziły ponad 1000 uczestników. Uroczystości patriotyczne rozpoczęto odśpiewaniem hymnu państwowego, a delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym poległych w dniach  25-26 września 1944 roku , kiedy to rozegrała się zwycięska bitwa batalionu "Barbara" 16 pułku piechoty Armii Krajowej. Mszę Świętą celebrował ojciec dominikanin Jan Góra, animator ośrodka duszpasterstwa akademickiego "Respublica Dominicana" w Jamnej i organizator Ogólnopolskich  Spotkań  Młodzieży na Polach Lednickich. Wśród gości uroczystości był minister finansów RP Mateusz Szczurek, parlamentarzyści Ziemi Tarnowskiej oraz władze samorządowe. Po uroczystościach  oficjalnych  wszyscy chętni odtańczyli poloneza na łące, a także inne "jamneńskie" tańce.
Było czynne stoisko księgarskie, gdzie bestsellerem była książka Jana Grzegorczyka pt. "Święty i Błazen", będąca  publiczną spowiedzią ojca Jana Góry (wielkiego grzesznika - jak o sobie mówi), który pragnie zostać świętym. "Grochówka starosty" była dopełnieniem przeżyć patriotycznych i duchowych. (ZS)


3.08.2015 GORĄCA RELACJA Z WYPRAWY W PIRENEJE
Film z wyprawy by Paweł Kogut

W godzinach rannych 2 sierpnia br. do domu wrócili uczestnicy kolejnej wakacyjnej wyprawy Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego Oddział „Beskid” w Nowym Sączu odbywającej się pod hasłem: „W pogoni za Fado”. W dosłownym tłumaczeniu „Fado” oznacza los, przeznaczenie, ale jest również znanym gatunkiem muzycznym powstałym w XIX w. w biednych dzielnicach portowych Portugalii i to na tyle barwnym, ekscytującym i niepowtarzalnym, że w 2011 roku został wpisany na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.

Polskie Towarzystwo Tatrzańskie Oddział „Beskid” w swój los i przeznaczenie ma wpisane między innymi przybliżanie gór i pogoń za nimi, choć i tragedii, i ciężkich losów też można byłoby się doszukać. W Portugalii wyprawa miała za cel zdobycie jej najwyższego kontynentalnego szczytu Torre, (Malhão da Estrêla) 1993 m n.p.m. Sztuka ta się udała dzięki wspaniałym umiejętnościom kierowców wyprawy: Mieczysławowi, Mariuszowi i Wojciechowi Najduch, którym towarzyszyła pani Maria Najduch, żona Mieczysława i matka Mariusza i Wojciecha. 

Góry te są starymi górami pokrytymi głazami narzutowymi, co świadczy o tym, że były one w plejstocenie zlodowacone. Obecnie na obszarze tych gór ustanowiono jeden z dziewięciu parków narodowych Portugalii, znajduje się tu jedyna w Portugalii stacja narciarska oraz wypływają z niej trzy rzeki: Mondego, Zezere i Alva. W górach tych wydobywa się rudy: cyny, tytanu i wolframu.  Kresem wyprawy była kąpiel w Oceanie Atlantyckim w Figuiera da Foz oraz zwiedzanie pierwszej stolicy Portugalii – Coimbry, równocześnie drugiej stolicy Fado po Lizbonie.

Taka podróż wzdłuż przekątnej kontynentu europejskiego wymagała wielu przystanków i otwierała szanse na zdobywanie kolejnych gór i pasm górskich oraz zwiedzanie wspaniałych zabytkowych miast. W Alpach, w podróży do Portugalii góry w okolicach Bardonecchii m.in. Monte Thabor o wys. 3178 m. n.p.m., w Górach Kotyjskich położony już na terenie Francji, najdłuższy „most tybetański” w okolicach Claviere przecinający wąwóz w okolicach Gervasio San na długości ok. 500 m, zawieszony ok. 30 m nad ziemią wraz z krótką ferratą biegnącą obok starych fortów wojennych.

W okolicach Lurdes, gdzie gościliśmy w polskiej Misji Katolickiej sióstr Nazaretanek zdobyto Małego Vignemalle o wys. 3032 m. n.p.m. z doliny Gaube. Oczywiście niezapomnianym wrażeniem był udział w „procesji światła” na placu przed Katedrą Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny, czy porannej mszy św. w języku polskim przy Grocie Objawień, koncelebrowanej przez kilkunastu księży z Polski.

Kolejnymi atrakcjami górskimi było zdobycie najwyższego szczytu Gór Kastylijskich w Sierra de Gredos - Almanzora 2592 m n.p.m., czy przepięknej urody Pedraforca 2497 m n.p.m. w Pierenejach wschodnich w okolicach Bergi.  Ukoronowaniem wyprawy był zdobycie Barre des Ecrins, 4102 m n.p.m. przez jednego uczestnika oraz Petit Ecrins 4008 m n.p.m. przez 10-osobowa grupę, przez lodowiec Blanc w Alpach Delfinackich. Z miast zabytkowych zwiedzaliśmy Turyn, Salamancę i Segovię ze wspaniałym akweduktem rzymskim. W drodze tam i powrotnej plażowaliśmy w okolicy Narbonne i zwiedzaliśmy Narbonne.

Wrażeń z podróży tak dalekiej jest co niemiara i już dziś zapraszamy na wernisaż fotografii, który jak zawsze odbędzie się w gościnnych wnętrzach restauracji Ratuszowa w Nowym Sączu. Nadmienić warto, że całość zaplanował i poprowadził Robert Cempa z logistycznym wsparciem Arkadiusza Rybińskiego.

Wojciech Szarota
7.07.2015 ODSZEDŁ MIECZYSŁAW WINIARSKIMieczysław Winiarski


Przekazujemy smutną wiadomość. 7.07.2015 odszedł od nas, Mieczysław Winiarski, przewodnik i działacz naszego Koła PTT w Tarnobrzegu, a dla wielu z nas - prawdziwy przyjaciel.
Tak o Nim pisze Maciej Zaremba:
Mietek, to od lat jedna z najwspanialszych postaci w naszym Towarzystwie. Przez 15 lat był duszą Koła, organizatorem wielu imprez, a także bardzo aktywnym przewodnikiem, gdyż prowadził społecznie ponad 150 wycieczek. Głównie dzieki niemu, tarnobrzeskie Koło stało się największym i najaktywniejszym Kołem PTT w kraju. Jednocześnie był człowiekiem niesłychanie skromnym i wielokrotnie odmawiał przyjęcia kierowniczych funkcji w Kole. Wykonywał społecznie olbrzymią pracę, pozostając z własnego wyboru w cieniu...3.07.2015 "SĄDECCZYZNA BLISKA I DALEKA" JANUSZA WAŃCZYKA

3 lipca w Centrum Informacji Turystycznej w Nowym Sączu miała miejsce promocja albumu fotograficznego Janusza Wańczyka pt. "Sądecczyzna bliska i daleka". Treścią albumu jest fotografia pejzażowa natury Ziemi Sądeckiej osadzona w ramach czterech pór roku. Oprócz fotografowania wielką pasją Janusza są  górskie wędrówki. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego i wielokrotnie spotykamy Go na wycieczkach organizowanych przez Oddział Beskid PTT.
Wśród licznych gości, rodziny, przyjaciół i znajomych byli też obecni koleżanki i koledzy z PTT. Można było nabyć album w promocyjnej cenie z dedykacją autora. Gratulujemy Januszowi i życzymy nowych pomysłów i sukcesów w fotograficznej pasji. (ZS)


3.07.2015 ZAPROSZENIE NA WERNISAŻ

Janusz Wańczyk serdecznie zaprasza przyjaciół z PTT na wernisaż i promocję albumu "Sądecczyzna bliska i
daleka". Spotkanie odbędzie się 3 lipca (piątek) 2015  o godz. 17:30 w CIT przy ul. Szwadzkiej 2 w Nowym Sączu.
29.06.2015 POMOC MIERZONA KILOMETRAMI Z PTT

W sobotę 20.06.2015 ruszyła akcja „Pomoc Mierzona Kilometrami”. Akcja polega na „zbieraniu” kilometrów, które później zostaną przeliczone na pieniążki i przekazane Fundacji TVN. Dokładne informacje są na stronie www.kilometrami.pl. Osoby chętne do uczestniczenia w akcji powinny na telefonie zainstalować aplikację Endomondo, zarejestrować się na stronie i „zbierać” kilometry.

Założyłem grupę Polskie Towarzystwo Tatrzańskie gdzie wszyscy chętni mogą wstąpić. Warunkiem przyłączenia się do grupy jest wysłanie do mnie na adres:  trakoczy@ptt.org.pl waszego adresu mailowego na którym jesteście zarejestrowani w Endomondo a ja będę wszystkich zapraszał do wstąpienia do naszej grupy.

Zapraszam wszystkich chętnych do przyłączenia się do akcji. Pozdrawiam,
Tomasz Rakoczy
PTT Bielsko-Biała

26.06.2015 FELIKS RAPF I PTT TEMATEM PRACY KONKURSOWEJ

"Feliks Rapf - patron Nowosądeckiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego Beskid" to temat  pracy konkursowej Joanny Damian - uczennicy Gimnazjum Społecznego SPLOT im. Jana Karskiego  w Nowym Sączu.
Organizatorami XV edycji konkursu wiedzy historycznej pod nazwą "Ziemia Sądecka - od przeszłości do współczesności" były nowosądeckie instytucje i organizacje: Muzeum Okręgowe, Gimnazjum nr 2, Stowarzyszenie Civitas Christiana, Szkoła Podstawowa nr 21, PTH, Starostwo Powiatowe, Stowarzyszenie "Dla Miasta", Urząd Miasta i Związek Sądeczan. Finałowy etap konkursu realizowany był pod patronatem honorowym Małopolskiego Kuratora Oświaty oraz pod patronatem Prezydenta Miasta Nowego Sącza i Starosty Powiatu Nowosądeckiego.
W dniu 12 czerwca 2015 r. komisja konkursowa powołana przez Dyrektora Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu dla szkół gimnazjalnych przyznała 1 miejsce i główną nagrodę Joannie Damian za pracę o międzywojennej działalności Feliksa Rapfa i Oddziału Beskid PTT. Uczestnicy konkursu przedstawiali swoje wypowiedzi w formie prezentacji multimedialnej na temat "Sądecczyzna w latach 1918 - 1939 - fakty i ludzie".

Joannie Damian gratulujemy i radujemy się, że postać Feliksa Rapfa - patrona naszego oddziału, wybitnego pedagoga, działacza turystycznego i społecznego, weterana obu wojen światowych i wojny  polsko - bolszewickiej wzbudza zainteresowanie wśród młodych ludzi. (ZS)

19-26.2015 CHORWACI NA POLSKICH SZLAKACH

W dniach 19-26.06.2015 będziemy gościć 50-osobową grupę Chorwatów, którzy przyjeżdżają na zaproszenie Prezesa Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, oddziału „Beskid” z Nowego Sącza - Wojtka Szaroty. Początkiem przyjaźni stało się spotkanie w Chorwacji, w 2014r dwóch towarzystw górskich – PTT i PD „Kamenjak” z Rijeki. Teraz Chorwaci przyjeżdżają z rewizytą do Polski  w celu eksploracji polskich gór (w planach Trzy Korony, Babia Góra, Radziejowa, Giewont i Rysy) i poznawania naszej kultury. Grupa zamierza zwiedzić Kraków, Wieliczkę, Stary Sącz, Nowy Sącz ze Skansenem i Miasteczkiem Galicyjskim oraz Szczawnicę. Podczas całego pobytu towarzyszyć im będą przewodnicy (non profit) i członkowie PTT, a tłumaczem będzie Stjepan. Mieszkać będą w hotelu "Jantar" w Rytrze. Pobyt rozpocznie się wspólną wędrówką z PTT na Radziejową (powtórzenie historycznej trasy z 1906r), po zejściu z gór odbędzie się pierwsze spotkanie integracyjne w Moszczenicy
. Na zakończenie pobytu Chorwatów w Polsce zapraszamy członków i sympatyków PTT na pożegnalną imprezę. W piątek Chorwaci będą zwiedzać z przewodnikiem Stary i Nowy Sącz (można się również dołączyć), zaś wieczorem odbędzie się wspólna biesiada w Rytrze, w hotelu Jantar.

20.06.2015 ARTYKUŁ W BIBLIOTECE: 80 LAT GOT

W dniu 23 czerwca 2015 roku upłynęło osiemdziesiąt lat od ustanowienia przez Polskie Towarzystwo Tatrzańskie Górskiej Odznaki Turystycznej Odznaka jest jedną z najstarszych polskich odznak turystycznych (chronologicznie drugą po Górskiej Odznace Narciarskiej, przejętej po wojnie przez PTTK od Polskiego Związku Narciarskiego). Idea odznaki pojmowanej jako wyróżnik poziomu umiejętności turystycznych oraz znawstwa gór przez jej posiadacza, a równocześnie jako swoista materialna nagroda za trud górskiej wędrówki, torowała sobie drogę w Polskim Towarzystwie Tatrzańskim bardzo powoli. Wynikało to z ideologii Towarzystwa, u której podstaw leżała zasada bezinteresowności w uprawianiu turystyki górskiej. Głównym motywem podejmowania trudu górskich wędrówek były względy natury estetycznej, emocjonalnej i poznawczej. O żadnych innych, bardziej wymiernych, czy tym bardziej materialnych kategoriach nie było mowy. Tak ukształtowany etos turysty górskiego, oficjalnie głoszony przez PTT, obowiązywał przez długi czas aż po lata międzywojenne.

Władysław Łoboz

13.06.2015 ZAKOPANE - ZJAZD PTT I OBCHODY ROKU KAZIMIERZA PRZERWY-TETMAJERA
  galeria zdjęć

W sobotę 13 czerwca delegaci Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego z całego kraju zjechali pod Giewont. Powody ku temu były dwa: Zjazd PTT i obchody Roku Kazimierza Przerwy-Tetmajera.
Zjazd odbył się  w godzinach porannych w Pawilonie TPN w Zakopanem, a głównym jego tematem było przyjęcie sprawozdania  merytorycznego i finansowego Zarządu Głównego PTT za ubiegły rok. Po obradach dziewięciu delegatów naszego oddziału wzięło udział w obchodach Roku Kazimierza Przerwy-Tetmajera. Uroczystości rozpoczęła msza święta w intencji poety w starym kościele na Pęksowym Brzyzku. W asyście pocztów sztandarowych PTT, Związku Podhalan i Gimnazjum Nr 2 w Ludźmierzu  celebrował ją kapelan PTT ks. Józef Drabik. Po mszy wszyscy udali się  na cmentarz gdzie prezes PTT Józef Haduch, prezes Związku Podhalan Andrzej Skupień i władze miasta Zakopanego złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze na grobie Kazimierza Przerwy-Tetmajera. Po uroczystościach na Pęksowym Brzyzku nastąpił przemarsz do Parku Miejskiego na otwarcie wystawy poświęconej życiu  i twórczości Kazimierza Przerwy-Tetmajera oraz na część artystyczną. W roli konferansjera wystąpił były prezes PTT Krzysztof Kabat. Obejrzeliśmy występy zespołu im. Bartusia Obrochty, zespołu góralskiego Zornica i zespołu PTT "Zielony Szlak". Dużą niespodzianką była twórczość Tetmajera w wykonaniu członków PTT. Janina Mikołajczyk i Józef Haduch  bardzo ekspresyjnie, w okolicznościowej  charakteryzacji przeczytali wybrane listy  poety. Z kolei w interpretacji Barbary Rapalskiej i Bożeny Owczarek z oddziału w Jaworznie wysłuchaliśmy pięknych wierszy Tetmajera.

Zbigniew Smajdor

5.06.2015 ZJAZD DELEGATÓW PTT

Zarząd Główny PTT zwołuje na dzień 13.06.2015 (sobota) zjazd delegatów PTT w Zakopanem. Początek obrad o godz. 8.30. (zjazd jest jednodniowy). Zarząd Oddziału PTT prosi delegatów - (ci sami delegaci, którzy brali udział w poprzednim zjeździe) o potwierdzenie uczestnictwa.


31.05.2015 RUN 4 A SMILE
galeria
                  zdjęć

W niedzielę 31 maja 2015 odbył się II Międzynarodowy Bieg Charytatywny „Run 4 a smile" („Bieg po uśmiech”), którego głównym organizatorem byli studenci Wyższej Szkoły Biznesu - National-Louis University w Nowym Sączu, a jednym ze współorganizatorów Polskie Towarzystwo Tatrzańskie Oddział Beskid w Nowym Sączu. Biuro biegów jak i imprezy towarzyszące odbywały się w Miasteczku Galicyjskim, trasy poprowadzone zostały na stadionie Jedność oraz w Skansenie.
Jednym z celów imprezy było włączenie się w ogólnopolską akcję – Kilometry Dobra, podczas której odbywa się zbiórka środków na wakacyjny wypoczynek dzieci w trudnej sytuacji życiowej. Udało się zebrać 3.700 zł, czyli zbudować 84 metry dobra.
Zawodnicy startowali w  następujących kategoriach: przedszkole, klasy I-III, klasy IV-VI, gimnazjum i bieg główny, w którym brała udział również jedna zawodniczka startująca w kategorii nordic walking.
Łącznie wystartowało 280 osób, w tym 121 dzieci, oraz 70 obcokrajowców (z 13 państw). Jedną z atrakcji były prezentacje studentów przybliżające uczestnikom biegów swoje kraje – a tu największym powodzeniem cieszyła się możliwość spróbowania narodowych potraw. Czas umilały też występy zespołów: regionalnego i rockowego.
Każdy zawodnik, który ukończył bieg otrzymał pamiątkowy medal, zwycięzca kategorii puchar, a pierwsza trójka w każdym biegu (oddzielnie dziewczyny i chłopcy) medale za 1, 2 i 3 miejsce oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez sponsorów. Dzięki sponsorom możliwe było stworzenie prawdziwego rodzinnego pikniku, który był tym przyjemniejszy, że pogoda była również na medal.
Jolanta Augustyńska

17.05.2015 W DRODZE PO WIELKĄ KORONĘ BESKIDÓW PTT

Do chodzenia w góry nie trzeba turystów z PTT motywować, ale wyznaczać nowe cele jak najbardziej. Tak właśnie uczynił Zarząd Główny PTT na posiedzeniu w dniu 18 stycznia 2014 roku podejmując uchwałę o ustanowieniu odznaki krajoznawczo - turystycznej PTT "Wielka Korona Beskidów". Aby ją zdobyć trzeba wcześniej wejść na najwyższe beskidzkie szczyty czterech krajów: Polski, Słowacji, Czech i Ukrainy, co też jest honorowane odrębnymi odznakami. W Oddziale "Beskid" reakcja była niemal natychmiastowa.
   Już na przełomie roku 2013/2014 Ewa Ciarach, Lucyna Migacz i Zbigniew Smajdor zdobyli Koronę  Beskidów Polskich w ramach akcji "Zdobywamy Zimową Koronę Beskidów z PTT". W następnych miesiącach uczynili to Józef Tomanek, Stanisław Pałka, Amelia Król, Dorota Rolka i Jan Liber. Koronę Beskidów Słowackich zdobyli już Józef Tomanek i Stanisław Pałka, a kilka osób ma praktycznie na ukończeniu - pozostał im jeszcze Pupov w Górach Kisuckich.

Zdobywcy Korony
               Czeskich Beskidów
 
  Biorąc pod uwagę położenie geograficzne Nowego Sącza wydawało się, że najtrudniej będzie zdobyć cele górskie na Ukrainie i w Czechach. Do Ukrainy ruszamy  w sierpniu, a Korona Beskidów Czeskich już zdobyta! Uczyniliśmy to podczas dwóch trzydniowych wypraw w Beskidy Śląsko - Morawskie w sierpniu 2014 roku i w maju 2015 roku. W roku ubiegłym zdobyliśmy Łysą Górę, Smrek i Wielki Połom, a w tym Bobek, Wielki Jawornik i Ropicę. 13 osób, które tego dokonały to: Katarzyna Hejmej, Jadwiga Dąbrowska, Jolanta Woźniak, Lucyna Migacz, Monika Skwarczyńska, Marta Treit, Małgorzata Rodak, Ewa Ciarach, Cezary Rodak, Jacek Rodak, Wiesław Ciarach, Krzysztof Hancbach i Zbigniew Smajdor. Oprócz  zdobyczy górskich poznaliśmy też troszkę historii Czech. W Hukwaldach zwiedziliśmy ruiny zamku, jedne z największych w Europie Środkowej. W Kozłowicach degustowaliśmy piwo w najsłynniejszym wołoskim browarze w regionie. Byliśmy też na Przełęczy Pustewny, gdzie znajduje się kompleks schronisk turystycznych autorstwa Duśana Jurkovića. Zwiedziliśmy perełkę historyczną - miasteczko Sztramberk, z górującymi nad nim ruinami zamku Strallenberg i wiele innych  ciekawych miejsc (ZS)


14.05.2013 KRAKOWSKA WYSTAWA PLENEROWA POŚWIĘCONA KAZIMIERZOWI PRZERWIE-TETMAJEROWI


14 maja 2015 roku w Krakowie na Placu Szczepańskim, z okazji Roku Kazimierza Przerwy Tetmajera, nastąpiło uroczyste otwarcie przygotowanej przez Polskie Towarzystwo Tatrzańskie (przy współpracy Prezydenta Miasta Krakowa i licznych sponsorów) wystawy poświęconej życiu i twórczości  tego poety . Otwarcia dokonały władze miasta Krakowa, Związku Podhalan i PTT. Wystawa czynna będzie do 28.05.2015 roku.  Koncepcja i nadzór merytoryczny jest autorstwa prezesa PTT, Józefa Haducha przy współpracy Janusza Machulika. Projekt plastyczny - Teresa Frodyma wraz z synem Nikodemem. Jest to kolejna część rocznicowych obchodów tego wybitnego poety i prozaika z okazji 150 rocznicy urodzin. Występy zespołu studenckiej kapeli góralskiej SKALNI oraz zespół Oddziału PTT Kraków „Zielony Szlak” urozmaicały występy oficjalnych gości. Na 22 planszach pokazano różne aspekty działalności Kazimierza Przerwy-Tetmajera.

22.04.2015 SPOTKANIE AUTORSKIE Z MAGDALENĄ PONURKIEWICZZapraszamy na promocję książek Magdaleny Ponurkiewicz: "Okruchy pamięci" i "Okruchy Życia". Ich akcja dzieje się na Sądecczyźnie. Członkom nowosądeckiego oddziału PTT przypominamy,  że w 2002 roku byliśmy organizatorem spotkania z Panią Magdaleną po ukazaniu się I wydania "Okruchów pamięci"
.
Spotkanie odbędzie się 22.04.2015 o godz. 18:30 w "Sokole" w sali multimedialnej.

17.04.2015 WYWIAD Z WOJTKIEM SZAROTĄ W "GAZECIE KRAKOWSKIEJ"


17.04.2015 SLAJDOWISKO "DUBAJ"

Galeria zdjęć ze spotkania 

Dubaj

12.04.2015 PODZIĘKOWANIA

W związku z zakończeniem uroczystych obchodów 25 lecia reaktywowania Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego Oddział „Beskid” w Nowym Sączu w imieniu swoim oraz  Zarządu Oddziału chciałbym podziękować wszystkim uczestnikom uroczystości zwłaszcza tym, którzy aktywnie przyczynili się do uświetnienia jej oprawy. Chciałbym podziękować jednocześnie darczyńcom: Firmie Państwa Małgorzaty i Wiesława Leśniaków za wędliny i wyroby mięsne oraz Panu Wincentemu Żygadle za wspaniałe serniki i inne ciasta, którymi mogliśmy poczęstować wszystkich uczestników. Stosowne podziękowania dla gości i darczyńców zostaną przekazane korespondencyjnie.

Wojciech Szarota

11.04.2015 RELACJA Z OBCHODÓW 25-LECIA ODDZIAŁU PTT "BESKID"                   galeria zdjęć

Główne obchody 25 lecia reaktywowania Oddziału „Beskid” Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego miały miejsce w sobotę 11 kwietnia 2015 roku w Feleczynie koło Łabowej, w gościnnej wiacie Nadleśnictwa Nawojowa. Dzień wcześniej odbyło się slajdowisko w Miasteczku Galicyjskim z cyklu „Tajemnicze Podróże”, gdzie o swoim zdobywaniu najwyższej góry Europy opowiadali członkowie Towarzystwa.

W sobotę rano przy pięknej słonecznej pogodzie i rześkim powietrzu uroczystości rozpoczęła Msza Święta, ofiarowana w intencji Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego O/Beskid. Przed jej rozpoczęciem poczet sztandarowy wprowadził sztandar Koła Przewodników Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, aby jeszcze bardziej podkreślić rangę uroczystości.  Sprawował ją ksiądz Kamil Wróbel, któremu z racji zamiłowania do wspinaczek i górskich wędrówek idea działania towarzystwa jest bliska.

Po zakończeniu Mszy Świętej i wyprowadzeniu sztandaru prowadząca przywitała gości jak również wszystkich członków i sympatyków Oddziału Beskid przybyłych na uroczysty piknik. Wśród wielu zacnych gości byli m.in. Leszek Zegzda – Członek Zarządu Województwa Małopolskiego, Zygmunt Berdychowski – Prezes Fundacji Sądeckiej, Marian Ryba – Członek Zarządu Powiatu Nowosądeckiego, Ryszard Wąsowicz – Kierownik Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego, Mieczysław Gwiżdż – Przewodniczący Komisji Sportu i Turystyki Rady Miasta, Andrzej Bodziony – Członek Komisji Sportu i Turystyki Rady Miasta, Honorowi Członkowie PTT: Józef Kwiatkowski, Barbara Morawska – Nowak, Maciej Zaremba oraz Lucyna Sieja – V-ce Prezes Nowosądeckiej Izby Turystycznej, Jadwiga Banach - V-ce Prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Elżbieta Pachoń i Bartłomiej Migacz – Członkowie Zarządu Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Prócz licznie zgromadzonych członków i sympatyków Oddziału Beskid byli również obecni przedstawiciele Zarządu Głównego, Oddziałów w Tarnowie, Sosnowcu, Chrzanowie, Radomiu, Łodzi, Krakowie, Kół w Tarnobrzegu i Łabowej.

Działalność Oddziału Beskid przez ostatnie 25 lat od reaktywowania można bardzo skrótowo podsumować dwoma liczbami: 2110 imprez i 65300 uczestników. Ogrom włożonej pracy na wypracowanie tego dorobku został zauważony przez władze i inne organizacje, z którymi przez te lata współpracowano. Z okazji jubileuszu Oddział jak i poszczególni jego członkowie zostali uhonorowani wieloma odznaczeniami, wyróżnieniami i dyplomami.
Odznakę „Za zasługi dla turystyki”, będącą szczególnym honorowym wyróżnieniem nadawanym przez Ministra Sportu i Turystyki w uznaniu zasług dla rozwoju polskiej turystyki i umacnianiu współpracy międzynarodowej w tej dziedzinie zostały odznaczone dwie osoby: Stanisław Pałka i Joanna Bogucka – Jurasovic. Wręczenia odznaczeń dokonał Leszek Zegzda – Członek Zarządu Województwa Małopolskiego.
Leszek Zegzda wręczył następnie Złotą Odznakę Honorową Województwa Małopolskiego – Krzyż Małopolski, który został przyznany Maciejowi Zarembie na podstawie Uchwały Zarządu Województwa Małopolskiego nr 343/15 z dnia 26 marca 2015 r.
Następnymi odznaczeniami wręczanymi przez Leszka Zagzdę były Dyplomy Marszałka Województwa Małopolskiego za „Wkład w Rozwój i Promocję Turystyki w Małopolsce” dla:
 Marty Treit,  Wojciecha Lippy, Jerzego Gałdy i Marka Wojsława.
Kolejnymi odznaczeniami, którymi zostali uhonorowani członkowie PTT O/Beskid były przyznane przez Starostę „Złote i Srebrne Jabłka Sądeckie”. Są to najwyższe odznaczenia przyznawane za zasługi dla powiatu.
Dekoracji dokonali: Członek Zarządu Powiatowego Mariana Ryba i Kierownik Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego Ryszard Wąsowicz.
Złote Jabłka Sądeckie otrzymali: Robert Cempa, Leszek Małota, Wiesław Wcześny, Teresa Frączek, Oddział PTT Beskid – odznaczenie odebrał Prezes Oddziału Wojciech Szarota.
Srebrne Jabłka Sądeckie otrzymali: Joanna Król, Łukasz Musiał, Krystyna Smajdor i Zbigniew Smajdor.
Z okazji 25 lecia reaktywowania naszego Oddziału zostały również przyznane dyplomy Prezydenta Miasta Nowego Sącza Ryszarda Nowaka, będące podziękowaniem za zaangażowanie i pracę społeczną na rzecz turystyki. Wręczenia nagród dokonali Mieczysław Gwiżdż - Przewodniczący Komisji Sportu i Turystyki Rady Miasta Nowego Sącza oraz Andrzej Bodziony - Członek Komisji Sportu i Turystyki  Rady Miasta Nowego Sącza.
Odznaczonymi przez Prezydenta Miasta zostali: PTT O/Beskid – Prezes Wojciech Szarota odebrał odznaczenie, Wojciech Szarota, Iwona Kowalczyk –Tudaj, Joanna Bogucka -Jurasovic, Władysław Łoboz, Józef Orlita i Jolanta Augustyńska.
Działalność członków naszego Oddziału na rzecz Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego nie pozostała niezauważona przez Zarząd Główny PTT.
„Złotą odznakę PTT z kosówką” za szczególne zasługi dla turystyki i Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego otrzymali: Barbara Michalik, Ryszard Wójs, Aleksander Jarek, Małgorzata Przybylska, Arkadiusz Rybiński, Ewa Ciarach, Wiesław Ciarach, Małgorzata Leśniak, Jerzy Jabłoński i Adam Płaneta.
Dekoracji dokonał Prezes Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego Józef Haduch.
Jubileusz 25 lecia reaktywowania Oddziału był również okazją do wręczenia odznak dla długoletnich członków PTT.
Odznaki 25 lat w PTT otrzymali: Maciej Zaremba, Leszek Małota, Tadeusz Pogwizd, Jolanta Mikusińska, Józef Orlita, Zdzisław Krzyżanowski, Witold Mikusiński, Barbara Rzepka, Aleksander Berowski i Wojciech Orlita.
Z kolei odznaką 20 lat w PTT zostali wyróżnieni: Stanisław Nieć, Kazimierz Wojnarowski, Henryka Legutko, Jadwiga Bednarek, Robert Cempa, Czesława Janik, Krystyna Wolak i Władysław Macheta.
Dekorację wyróżnionych osób uświetnił występ zespołu regionalnego „Muzyka Klęczany” z Klęczan.
Po zakończeniu wręczania odznaczeń i wyróżnień przyszedł czas na gratulacje i życzenia. Odczytano list gratulacyjny od Oddziału w Bielsku – Białej, od Oddziału w Chrzanowie, od Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego w Nowym Sączu. Następnie głos zabrali zaproszeni goście: Prezes Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego Józef Haduch, z Oddziału w Tarnowie – Prezes Kinga Buras, z Oddziału w Mielcu – Jerzy Krakowski, z Oddziału w Łodzi – V-ce Prezes Janina Mikołajczyk, z Koła w Tarnobrzegu Prezes Grzegorz Bień, z Uniwersytetu Trzeciego Wieku V-ce Prezes Jadwiga Banach i Członek Zarządu – Elżbieta Pachoń, Mieczysław Gwiżdż – z Rady Miasta.

Głos zabrał również Antoni Leon Dawidowicz były Prezes Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, Barbara Morawska – Nowak oraz Maciej Zaremba, którzy w kilku słowach przybliżyli historię reaktywowania Oddziału oraz losów PTT przed 1950 rokiem , jak i po 1990 roku.
Na zakończenie przemówień Wojciech Szarota podziękował zaproszonym gościom oraz wszystkim uczestnikom jubileuszu za życzenia i gratulacje i zaprosił na piknikową biesiadę. Oficjalnie obchody jubileuszu zakończyły się zgodnie z zapowiedzią o godzinie 16.


Jolanta Augustyńska

11.04.2015 MONOGRAFIA PTT BESKID

Jest już monografia oddziału PTT "Beskid" w Nowym Sączu za lata 1990 - 2015 napisana przez Macieja Zarembę.  Będzie ona dostępna bezpłatnie  w biurze "Wakacyjny Raj" przy ul. Wałowej w Nowym Sączu.
11.04.2015 JUBILEUSZ 25-LECIA REAKTYWOWANIA ODDZIAŁU "BESKID" PTT

Spotkajmy się w Feleczynie w sobotę, 11 kwietnia (wyjazd: godz.9:30, ul.Morawskiego, koszt: 15zz)
Niech nie zabraknie wszystkich tworzących i współorganizujących Oddział Beskid. Uroczystość ma mieć charakter swobodny, plenerowy, a wszyscy uczestnicy, zaproszeni goście  powinni czuć się swobodnie jak na pikniku.

    Program uroczystości:

        Godz. 10, Msza Św. w intencji Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego Oddział „Beskid”
        Godz. 11-11.30 rozpoczęcie uroczystości, przywitanie gości.
        Godz. 11.30 -12 -krótkie przemówienia zaproszonych gości oraz wręczanie nagród
        Godz. 12-13.00 - skromny, ciepły, polowy poczęstunek.
        Godz. 13 do 14 - prezentacje multimedialne opisujące działalność Organizacji.
        Godz. 14-16 - piknik z muzyką w tle. Okazja do rozmów, ale i do zabawy na łonie natury
        Godz. 16  - planuje się oficjalne zakończenie uroczystości.

                 Jubileuszowe odznaki od wtorku, 7.04.2015  będą do nabycia w "Wakacyjnym Raju" w cenie 10 zł.

10.04.2014 MONT BLANC W MIASTECZKU GALICYJSKIM

Slajdowisko "Mój Mont Blanc" z cyklu "Tajemnicze Podróże" zorganizowane 10 kwietnia w Miasteczku Galicyjskim przez Muzeum Okręgowe i Polskie Towarzystwo Tatrzańskie rozpoczęło trzydniowe obchody rocznicy 25-lecia reaktywowania Oddziału PTT "Beskid" w Nowym Sączu. Prelegentami byli zdobywcy  najwyższego szczytu Europy: Jolanta Augustyńska, Robert Biernacki i Jerzy Gałda oraz Maciej Zaremba, który trzykrotnie zmagał się z tą górą, ale niestety bez powodzenia. Mimo, że góra ta sama to relacje jakże odmienne. Maciej próbował trzy razy , był kierownikiem wypraw, niestety względy zdrowotne i pogodowe zniweczyły jego zamiary. Z kolei Joli i Robertowi z piątką towarzyszy udało się za pierwszym razem. Wprawdzie czekali kilka dni na odpowiednią pogodę, ale się doczekali i Mont Blanc "był ich". Zdobycie Białej Góry przez Jurka Gałdę i Piotra Żuczkowskiego to relacja "nie z tej ziemi". Zdobyli ją wbrew wszelkim obowiązującym kanonom: w godzinach wieczornych, gdy inni czynią to do południa, i szlakiem po części tylko sobie wiadomym.  Byliśmy zafascynowani relacjami. Zdjęcia i filmy wzbudzały zarówno podziw dla wyczynów koleżanki i kolegów, ale też nutkę zazdrości, że nas tam nie ma. (ZS)
2.04.2014 NOWY NUMER "BESKIDU"BeskidUkazał się nr 71 "Beskidu" opracowanego przez Marię Dominik. Jest on poświęcony jubileuszowi oddziału i na 36 stronach można znaleźć wiele archiwalnych materiałów i zdjęć. Pismo można otrzymać bezpłatnie w biurze "Wakacyjny Raj" oraz w Centrum Informacji Turystycznej w Nowym Sączu.


27.03.2015 SPOTKANIE AUTORSKIE Z JARKIEM MAJCHEREM: "TATRY - ŚLADAMI PIERWSZYCH TURYSTÓW I FOTOGRAFÓW"

Zapraszamy na spotkanie z autorem albumu fotograficznego poświęconego historii Tatr. Spotkanie odbędzie się 27.03.2015r, godz. 16:30 w Civitas Christiana w   Nowym Sączu, przy ul. ks. S.Wyszyńskiego 3


Album fotograficzny Jarka Majchera (ZPAF) "Tatry - Śladami pierwszych turystów i fotografów" jest kontynuacją zainteresowań autora historią opisywania Tatr nie tylko słowami lecz przede wszystkim obrazem fotograficznym. (...) To dzieło artysty fotografika, który zaprasza Czytelnika na tatrzańskie ścieżki, prowadzące nie tylko do określonych punktów w przestrzeni, ale również do miejsc odległych w czasie nawet o 156 lat. Wtedy bowiem w Tatrach pojawili się pierwsi fotografowie pragnący ukazać szerokiej publiczności pejzaże znane dotąd tylko góralom i nielicznym naukowcom.
Książka w niesamowity sposób ukazuje, jak zmienił się tatrzański pejzaż, jak ewoluowały stroje i obyczaje turystów, przewodników, taterników... To przepięknie zrealizowana wizja autorskiego albumu, w której twórca podąża śladami dawnych mistrzów fotografii i stara się odnaleźć ówczesne pejzaże i porównać je z krajobrazami współczesnymi. Jednocześnie książka ta jest podsumowaniem wieloletnich wędrówek artysty po Tatrach. (...) Obok artystycznych fotogramów książka zawiera solidną dawkę tekstów skierowanych zarówno do zaawansowanych miłośników "zakopianiny" i "tatrzańskości", jak i do początkujących turystów, którzy dopiero co przybyli pod Giewont.  (...) Książka powstała dzięki wydatnej pomocy działaczy Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego i powinna być lekturą obowiązkową dla każdego miłośnika gór.

17.02.2015 ZAWIADOMIENIE O WALNYM ZGROMADZENIU

Informujemy że zgodnie ze statutem zostaje zwołane Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Członków Oddziału w celu zatwierdzenia sprawozdania finansowego za 2014 rok. Zgromadzenie odbędzie się w piątek 27 marca o godz. 17.00 w sali KS "Civitas Christiana" w Nowym Sączu przy ul. Kard. Stefana Wyszyńskiego 3. W przypadku nieobecności więcej niż połowa członków Oddziału uprawnionych do głosowania, Zgromadzenie rozpocznie się o godz. 17.15.

17.02.2015 OSTATKI W KLUBIE SZALONYCH EMERYTÓW

W ostatni dzień karnawału (17 luty) nowosądecki Dworzec PKS był w godzinach porannych wyjątkowo czerwony od naszych kurtek i polarów. Grupa ponad 40 osób wyróżniała się wyraźnie od innych pasażerów. Na przystanku obok dworca kolejowego dołącza do nas  Prezes Wojtek Szarota.  Już piechotą przy pięknej, Ostatki w KSEsłonecznej, ale mroźnej pogodzie ruszamy w kierunku Feleczyna.  Tam na posterunku przy ognisku spotykamy przewodnika Stanisława Pałkę oraz komandora całej imprezy Basię Michalik. Zadaszone stoły zapełniają się wszelakimi jadłami i płynami. No cóż ostatni dzień karnawału (ostatki, mięsopust, śledzik, zapusty czy podkoziołek) wymaga odpowiedniej oprawy kulinarnej. W części oficjalnej nasz Prezes wręcza legitymację PTT nr 1195 koledze  Jakubowi Kulaszyńskiemu, szczególnie oddany Klubowi Szalonych Emerytów przewodnik Staszek Pałka otrzymuje piękny grawerton z własnym zdjęciem a Kazimierz Kogut atrybut o wyjątkowo dużej pojemności za zorganizowaną imprezę dla koleżanek i kolegów z Klubu. Uczestnicy spotkania podziękowali za udział w spotkaniu Wojtkowi Szarocie łąckim specjałem.  Podsumowaniem części oficjalnej było odśpiewanie Hymnu Klubu Emerytów. Później piosenki przyjmowały  postać mniej lub bardziej frywolnych tekstów. Prawie od początku spotkania parkiet był cały czas okupowany przez tancerzy. Kaszanka z domową kiszoną kapustą  oraz żurek były tak smakowite, że większość  z nas podchodziła po dokładki. Dorodne świerki lasów Pasma Jaworzyny  zaczęły przesłaniać promienie słoneczne co było sygnałem do zakończenia spotkania. Jak na dobrym weselu otrzymujemy drobne prezenciki i ruszamy w drogę powrotną. Dziękujemy Basi Michalik i grupie jej koleżanek za przygotowanie tak miłego spotkania.
Kończę - nieco modyfikując  - słowami  Mickiewicza ” I ja tam z gośćmi byłem, nie tylko miód i wino piłem. A com widział i słyszał w tym piśmie umieściłem” (WLZ)

15.02.2015 - "PARTYZANCKI BESKID" - HISTORYCZNA REKONSTRUKCJA

GRH „Żandarmeria” ma zaszczyt serdecznie zaprosić na wydarzenie „Partyzancki Beskid” związane z 71. rocznicą wydarzeń na przełęczy Przysłop. To tam 21.02.1944 r. Oddział Partyzancki Armii Krajowej „Wilk” został Przyslupzaskoczony urządzoną przez Niemców obławą, w wyniku której śmierć poniosło 5 partyzantów. 19 lutego oddział (wraz z posiłkami AK z Zabrzeży i Kamienicy) opanował znajdujący się w Ochotnicy Dolnej posterunek niemieckiej policji. Zdobyto dzięki temu dużą część uzbrojenia i wyposażenia wojskowego. Po akcji OP „Wilk” miał dotrzeć do ziemianki na polanie pod szczytem Koszarki. Jednakże ze względu na zimowe warunki i duże obciążenie sprzętem partyzanci nie dotarli na miejsce, lecz po całodobowym marszu zatrzymali się na Przysłopie, by tam przenocować. Dowódca OP „Wilk” – por. Krystyn Więckowski „Zawisza” – nie wystawił warty, dlatego 21 utego partyzanci zostali zaskoczeni przez idących po ich śladach Niemców. Oddział wyrwał się z okrążenia, jednakże 7 ludzi zostało rannych, a poległo 5 (pchor. Bolesław Durkalec „Sławek”, strz. Józef Rogal „Strzała”, strz. Jan Rogal „Żbik”, strz. Józef Cyrwus „Kruk”, strz. Franciszek Klimowski „Wicher”). Po stronie niemieckiej straty także były dotkliwe. Zginęło 3 żołnierzy (w tym SS-Oberscharführer Franz Maywald, oprawca z Palace), a 2 zostało rannych. Z tego to względu Niemcy nie kontynuowali pościgu.
Przełęcz Przysłop była świadkiem nie tylko tych wydarzeń. W czasie całej II wojny stanowiła kryjówkę partyzantów. Zatrzymywali się tam na odpoczynek także kurierzy przeprowadzający ludzi przez granicę.

W związku z uroczystościami rocznicowymi planujemy przejście trasy marszu OP AK „Wilk” z lutego ’44 r. (wraz z rekonstruktorami z naszej GRH „Żandarmeria” oraz partnerów z GRH „Ogniowcy”). Start – 15.02.2015, godz. 8:30 obok mostu na osiedlu Paluchy w Tylmanowej (naprzeciw sklepu). Czas przejścia na Przysłop – 4 godziny. O godz. 13:00 odbędą się główne uroczystości na Przysłopie: apel poległych, modlitwę, zbiórkę, przybliżenie historii miejsca i ludzi z nim związanych. Na zakończenie planujemy urządzenie grilla dla wszystkich przybyłych gości.


14.02.2015 150 ROCZNICA URODZIN KAZIMIERZA PRZERWY-TETMAJERA                              galeria zdjęć

Kazimierz Przerwa-TetmajerW sobotę 14 lutego odbyła się w Ludźmierzu pierwsza część uroczystych obchodów 150 rocznicy urodzin Kazimierza Przerwy-Tetmajera, zorganizowana przez Polskie Towarzystwo Tatrzańskie, Związek Podhalan i Gimnazjum im. Kazimierza Przerwy-Tetmajera w Ludźmierzu. Wśród licznie zgromadzonych gości była również delegacja naszego oddziału. Uroczystości rozpoczęła msza św. w honorowej asyście licznych pocztów sztandarowych Związku Podhalan oraz szkół z Ludźmierza i Marcinkowic, mających za swego patrona Kazimierza Przerwę-Tetmajera. Po mszy św. nastąpił przemarsz na pobliski cmentarz, gdzie odsłonięto tablicę upamiętniającą symboliczny "powrót" ludźmierskiego poety w rodzinne strony w 1986 roku.
Po uroczystościach na cmentarzu, w asyście pocztów sztandarowych i kapeli góralskiej udaliśmy się do Domu Podhalańskiego im. Kazimierza Przerwy-Tetmajera i Władysława Orkana na dalszą część obchodów. Wypełnił je program artystyczny w wykonaniu uczniów Gimnazjum nr 2 w Ludźmierzu, występ zespołu Podhalanie oraz prezentacja laureatów XV Konkursu Poezji Kazimierza Przerwy-Tetmajera i Twórców Podhala, który odbył się dwa dni wcześniej w tutejszym gimnazjum.
Część oficjalną obchodów rocznicowych uświetnił swoją obecnością wojewoda małopolski Jerzy Miller, wręczając  odznaczenia państwowe zasłużonym działaczom PTT z oddziałów w Chrzanowie
i Dęblinie. Po przerwie na poczęstunek odbyła się  sesja historyczna poświęcona życiu i twórczości Kazimierza Przerwy-Tetmajera, a uroczystości zakończył koncert piosenki poetyckiej i turystycznej w wykonaniu związanego z PTT zespołu "Zielony Szlak". Na kolejnych obchodach Roku Kazimierza Przerwy-Tetmajera spotykamy się 14 maja w Krakowie i 13 czerwca w Zakopanem. (ZS)

11.02.2015 NAUKA JAZDY NA NARTACH BIEGOWYCH

Nasz zasłużony przewodnik Tadeusz Pogwizd (kiedyś członek kadry narodowej w biegach narciarskich) zaprasza chętnych do nauki jazdy na nartach biegowych, śladowych w środę 11 lutego (godz. 16.30-17) oraz w sobotę 14 lutego (godz. 11.00) na bezpłatne lekcję podstawowych technik jazdy na nartach biegowych w okolicach Miasteczka Galicyjskiego- parkingu (stadion w Piątkowej ). Dla dwójki chętnych nie posiadających żadnego sprzętu a mających nr buta 42 Tadeusz Pogwizd oferuje wypożyczenie. W imieniu Tadeusza Pogwizda  serdecznie zapraszamy!

4.01.2015 POZDROWIENIA Z KANADY

Serdeczne pozdrowienia, szczęśliwego Nowego Roku oraz  radosnego przeżywania spotkania opłatkowego dla członków, sympatyków, koleżanek i kolegów z Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego w Nowym Sączu
przesyła

Czesława Janik z rodziną