PTT
Statut Historia Informacje Odznaki PTT  Nowy Sącz Bezpieczeństwo GOPR Kontakt Księga Gości
Aktualności
Wycieczki i wyprawy
Regulamin wycieczek
Szlaki spacerowe
Przewodnicy
Na niebieskich szlakach
Koło PTT w Tarnobrzegu
Przyjaciele
Relacje
GALERIA
Strona główna


Retezat

AKTUALNOŚCI I OGŁOSZENIA

27.12.2014 PAMIĘTNIK PTT    

pamietnik
Spóźniony o kilka miesięcy ale jeszcze w tym roku, ukazał się 22-gi tom „Pamiętnika PTT”. Trudno wymieniać wszystkie pozycje z tego 394 – stronicowego wydawnictwa. Otwiera je praca Wojciecha Gąsienicy Byrcyna „Wilk w kulturze Podtatrza”. Po niej następuje ciąg artykułów związanych z Syberią, która jest tematem przewodnim tomu. Potem możemy się zapoznać z kolejnymi działami – „Człowiek i góry”, „Dziedzictwo” poświęcone działalności PTT w okresie 1922 – 1950, Władysławowi hrabiemu Zamoyskiemu oraz Muzeum Tatrzańskiemu, a w Ocalić od zapomnienia” m.in. jest artykuł o karpackim szlaku Żelaznej Brygady. Ponadto w „Kronice żałobnej” znajdziemy wspomnienie o tragicznie zmarłym w 2013 roku członku naszego Oddziału Janie Krajewskim, a w „Recenzjach” m.in. omówienie czterech sadeckich wydawnictw regionalnych. I wreszcie, w obszernym dziale „Kronika PTT” zamieszczone są szczegółowe informacje na temat działalności PTT w 2013 roku, zarówno Zarządu Głównego jak i poszczególnych Oddziałów, w tym oczywiście nowosądeckiego „Beskidu”. Sprawozdania zawierają też imienne wykazy członków Towarzystwa.

„Pamiętnik” można zakupić w „Wakacyjnym Raju” w cenie 25 zł. Zachęcamy wszystkich członków PTT do lektury. (MZ)
12.12.2014 SLAJDOWISKO KRYSI WOLAK
Tajlndia
 Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu oraz PTT po raz ostatni w tym roku zapraszają na spotkanie z cyklu:  Slajdowisko - tajemnicze podróże”. Tym razem swoimi wrażeniami  z podróży do Tajlandii, Kambodży, Malezji i Singapuru podzieli się z Państwem Krystyna Wolak.
Krystyna Wolak to pasjonatka podróży, zwiedziła wiele krajów, była  na prawie wszystkich kontynentach. Co roku wyjeżdża z grupą przyjaciół aby po
znawać  nowe miejsca. Od r. jest pilotem wycieczek. Z zawodu jest prawnikiem, aktywnie działa w Polskim Towarzystwie Tatrzańskim od czasu jego reaktywacji.
Zapraszamy 12 grudnia 2014, godz. 18.00, Miasteczko Galicyjskie, ul. Lwowska 226

4.12.2014, TAJEMNICZE PODRÓŻE: "BALKAN" godz. 18:00

BalkanPTT i Muzeum Okręgowe w Nowym Saczu zapraszają na spotkanie z cyklu - slajdowisko, tajemnicze podróże: "Balkan" O Bałkanach w różnej optyce opowiedzą kolejno: Stjepan Jurasović: "Czym jest kocioł bałkański (o historii ze szczególnym uwzględnieniem Chorwacji)", Krystyna Wolak: "O pielgrzymowaniu po Bałkanach (Medjugorje") oraz Wojciech Szarota: "Bałkany wzdłuż i wszerz (relacja z wyprawy 2014")

Zapraszamy w czwartek, 4 grudnia o godz. 18:00 do Miasteczka Galicyjskiego przy ul. Lwowskiej 226
4.12.2014 MSZA ZA CZŁONKÓW PTT, godz. 17:00

W 10 rocznicę śmierci ś.p. Krzysztofa Żuczkowskiego, 4 grudnia o godz. 17:00 w kaplicy Straży Granicznej Miłosierdzia Bożego (ul.Pułku Strzelców Podhalańskich) odbędzie się msza św. za żyjących i zmarłych członków Oddziału Beskid Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego w Nowym Sączu
.

28.11.2014 WERNISAŻ W RATUSZOWEJ
WERNISAZ


PTT o/Beskid zaprasza na wernisaż fotografii będącej plonem tegorocznej wyprawy naszego Towarzystwa pt: "Bałkany wzdłuż i wszerz". Wernisaż odbędzie się 28.11.2014, o godz. 17:00 w gościnnych wnętrzach Restauracji Ratuszowa w Nowym Sączu. W imieniu gospodarzy i organizatorów serdecznie zapraszamy

27.11.2014 REHABILITACJA MIETKA WINIARSKIEGO (PTT O/BESKID, KOŁO W TARNOBRZEGU)

Mieciu
               WiniarskiMietek, to od lat jedna z najwspanialszych postaci w naszym Towarzystwie. Przez 15 lat był duszą Koła, organizatorem wielu imprez, a także bardzo aktywnym przewodnikiem, gdyż prowadził społecznie ponad 150 wycieczek. Głównie dzieki niemu, tarnobrzeskie Koło stało się największym i najaktywniejszym Kołem PTT w kraju. Jednocześnie jest człowiekiem niesłychanie skromnym i wielokrotnie odmawiał przyjęcia kierowniczych funkcji w Kole. Wykonywał społecznie olbrzymią pracę, pozostając z własnego wyboru w cieniu. Pomóżmy mu w obliczu tragedii która go dotknęła. Ja już przekazałem pewną kwotę na podane konto 
Maciej Zaremba
***
Koleżanki i Koledzy, 4 miesiące temu nasz Kolega i Przyjaciel Mieciu Winiarski, uległ ciężkiemu udarowi mózgu, co spowodowało prawostronny paraliż i utratę mowy. W ubiegłym tygodniu zakończyło się kilkumiesięczne leczenie szpitalne i rehabilitacja, które trzeba intensywnie kontynuować w warunkach domowych. Obecnie Mieciu ma niedowład prawej strony ciała i nadal nie mówi. Porusza się na wózku inwalidzkim. Wymaga stałej opieki oraz pomocy osób trzecich przy wykonywaniu czynności dnia codziennego. W związku z tym, iż dalsze leczenie i rehabilitacja, wymagają znacznych
środków finansowych, zostało utworzone przy Fundacji -"CIEPŁO I SERCE" subkonto, służące do przekazywania darowizn na leczenie i rehabilitację Miecia.

Nr Konta: 44 9434 00022001 1000 0560 0003* „Na rehabilitację Mieczysława Winiarskiego” Bank Spółdzielczy w Tarnobrzegu.

Staszek Bochniewicz
(tel. 602 692 903)


18.11.2014 JUBILEUSZ PRZEWODNICKI WOJTKA SZAROTYWojtekPrzygotowywane statystyki  za 2014 rok w PTT  wykazały, że podczas wakacyjnej wyprawy Wojtek Szarota poprowadził jubileuszową, 200 społeczną wycieczkę dla PTT Serdecznie gratulujemy i życzymy zwielokrotnienia tego wyniku. 1000 wspaniałych wycieczek Wojtku! A może nawet więcej?

13.11.2014 KALENDARZ PTT

Jak co roku nasz oddział PTT planuje wydać kalendarz ze zdjęciami Tatr. Osoby, które chciałyby ofiarować swoje fotografie, proszone są o wysyłanie ich na adres Wojtka Szaroty. Wybrane z nich zostaną wykorzystane w projekcie graficznym kalendarza.

11.11.2014  BIEG NIEPODLEGŁOŚCI
Jola Augustyńska

Wczoraj czyli 11 listopada, odbył się w Nowym Sączu Bieg Niepodległości. Wzięli w nim udział na dystansie 10 km członkowie Sekcji Biegowej PTT. Największy sukces uzyskała Jolanta Augustyńska, zdobywając tytuł Najlepszej (czyli najszybszej) Sądeczanki. Wyróżnienie wręczył wiceprezydent Miasta Nowego Sącza Jerzy Gwiżdż. (MZ)


3.11.2014 LIST GRATULACYJNY DLA PTTlist


Miło nam poinformować, że otrzymaliśmy list gratulacyjny od Pani Marty Mordarskiej - radnej województwa małopolskiego z okazji otrzymania przez PTT Sądeckiego Lauru Turystycznego za "najlepszą inicjatywę i ofertę okoloturystyczną"

1.11.2014  RATUJMY SĄDECKIE NEKROPOLIE
kwesta
Dzisiaj o 9.00 rozpoczęła się na nowosądeckich cmentarzach XIV KWESTA "RATUJMY SĄDECKIE NEKROPOLIE". Będzie ona kontynuowana również jutro. Nasz Oddział tradycyjnie uczestniczy w kweście na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Rejtana.


30.10.2014 PRZED ŚWIĘTEM ZMARŁYCH
cmentarz


Tradycyjnie przed Świętem Zmarłych Zarząd Oddziału "Beskid" Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego spotkał się przy grobie swojego patrona prof. Feliksa Rapfa zapalając symboliczny znicz. Odwiedziliśmy także groby zmarłych przewodników i kolegów, z którymi jeszcze niedawno przemierzaliśmy  górskie szlaki, a którzy teraz wędrują po niebieskich ścieżkach.
(ZS)
26.10.2014 ZAKOŃCZENIE SEZONU NA POLANIE SOSNY

Jesienne zakończenie sezonu w naszym oddziale PTT jest to moment tylko symboliczny, bo wycieczki  trwają przez cały rok, w każdą niedzielę jest wyjście górskie, w wiele sobót odbywają się wycieczki dla dzieci czy rowerzystów, zaś we środy wędrują „szaleni emeryci”. Aby jednak tradycji stało się zadość w wyjątkowo słoneczną, ostatnią niedzielę października zebrała się ponad 50-osobowa grupa Zakończenie sezonu:
              26.10.2014turystów, która autokarem wyruszyła do Kacwina. Stamtąd ruszyli na Słowację, wędrując przez Magurę Spiską, aż na szczyt Malinowej Góry, skąd roztacza się dookolna panorama łącząca widok na Tatry, Pieniny i Beskid. Jesienne wycieczki zniewalają feerią barw, ale i zaskakują czasem niespodziewanymi trudnościami – w tym wypadku było to błoto, stojące wody, niespodziewane strumyki, które nikomu nie pozwoliły na zakończenie wędrówki w suchych butach.

Druga część „zakończenia sezonu” odbyła się pod wiatą w Niedzicy na Polanie Sosny. Tam na strudzonych wędrowców czekał już żurek, kociołek pełen smakowitości, placki I inne wiktuały przygotowane przez część ekipy, która nie ruszyła w góry, aby móc nakarmić towarzystwo. Dopiero po posiłku nastąpiła oficjalna część, prowadzona przez przewodnika tej wycieczki i wiceprezesa oddziału „Beskid” PTT – Jerzego Gałdę. Wyróżnieni pamiątkowymi dyplomami i buffami z organizacyjnym logo zostali zwycięzcy corocznie organizowanej przez PTT akcji „Twój Mount Everest” Polega to na sumowaniu wysokości górskiej z każdej wycieczki, tak aby suma stanowiła wysokość najwyższej góry świata. Wielokrotność 8848 mnpm to ilość zdobytych „Everestów” Wyłoniono 6 zwycięzców, w tej grupie rekordziści mieli nawet po 7 „Everestów” Nagrodzeni zostali: Katarzyna Hejmej, Zbigniew Smajdor , Jan Libera, Krystyna Smajdor, Paweł Groński i Beata Lorek. Zarząd uhonorował także wolontariuszy działających na rzecz PTT, ponieważ jest to organizacja non-profit i tylko dzięki współdziałaniu i zaangażowaniu wielu osób poświęcających swój czas i energię jest w stanie działać i wychodzić z tak bogatą ofertą do Sądeczan. Nagrody na wolontariat otrzymali: Ewa i Wiesiek Ciarachowie, Jan Puchała, Grażyna Gałda, Maria Dominik, Łukasz Musiał, Małgorzata Przybylska, Jolanta Augustyńska i Robert Biernacki, Stanisław Pałka, Aleksander Jarek, Władysław Łoboz, Tadeusz Pogwizd, Robert Cempa, Arek Rybiński, Joanna Bogucka, Leszek Małota (JDB)
21.10.2014 NOWY NUMER "BESKIDU"
Beskid nr 70   Ukazał się kolejny nu mer "Beskidu" opracowany przez Marię Dominik. Wiodącym tematem jest kwietniowo-majowa wyprawa "Na dach Chorwacji - od gór do morza", szczegółowo opisana przez redaktorkę pisma. Ponadto możemy pr zeczytać reportaż z odsłonięcia pamiątkowej tablicy poświęconej Ryszardowi Patykowi na Symbolicznym Cment arzu pod Osterwą w Tatrach Słowackich, wywiad z kronikarzami Oddziału - Krystyną i Zbigniewem Smajdorami, artykuł o siedmiogrodzkich Seklerach Anny Dominik Krupy oraz legendy o zamkach w Czchowie i Wytrzyszczce Bartłomieja Grzegorza Sali.
   Pismo można otrzymać bezpłatnie w biurze  "Wakacyjny Raj" oraz w Centrum Informacji Turystycznej w Nowym Sączu. Przyjemnej lektury. (MZ)
20.10.2014 SĄDECKIE LAURY TURYSTYKI 2014
 
Laury20 października w Sanatorium Uzdrowiskowym "Wiktor" Cechini w Żegiestowie, odbyły się po raz 15 Sądeckie Obchody Światowego Dnia Turystyki. Podczas spotkania wręczono Nagrody Honorowe "Sądeckie Laury Turystyczne 2014". Otrzymali je najlepsi w pięciu kategoriach: hotele, biura turystyczne, agroturystyka, działalność około turystyczna oraz osobowość sądeckiej turystyki. Miło nam poinformować że w kategorii działalność około turystyczna zwyciężył nasz Oddział i otrzymał "Sądecki Laur Turystyczny 2014" oraz grawerton z uzasadnieniem: Za realizację wycieczek "Odkrywanie atrakcji turystycznych Powiatu Nowosądeckiego", "Dzieci zdobywają Koronę Beskidów" oraz "Zdobywamy Zimową Koronę Beskidów". Nagrodę odebrał prezes Oddziału Wojciech Szarota. Doceniono też działalność społeczną Wiesława Wcześnego który otrzymał wyróżnienie w kategorii Osobowość Sądeckiej Turystyki. Ponadto Joanna Dryla-Bogucka wyróżniona została statuetką za profesjonalizm w działaniach promujących miasto Nowy Sącz i Sądecczyznę przez Prezydenta Miasta Nowego Sącza. Także Marek Wojsław, członek naszego Oddziału a jednocześnie właściciel Biura Podróży "LaVista" w Nowym Sączu zwyciężył w kategorii biur turystycznych. (MZ)

8.10.2014 "ZŁOTE JABŁKA" SZALONYCH EMERYTÓW

Klub Szalonych
               Emerytów
Od pięciu lat przy Oddziale "Beskid" Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego w Nowym Sączu działa "Klub Szalonych Emerytów". Z tej okazji 8.10.2014 w górskiej scenerii nad Kamionką Wielką odbyło się uroczyste spotkanie, podczas którego Ryszard Wąsowicz w imieniu starosty nowosądeckiego Jana Golonki wręczył "Złote Jabłka Sądeckie" Barbarze Michalik i Stanisławowi Pałce. Są oni założycielami Klubu i organizatorami wycieczek, a Stanisław Pałka podczas większości z nich pełni funkcję przewodnika. 

Klub Szalonych
               Emerytów
Imponująca jest regularność i ilość organizowanych imprez. 
Odbywają się one głównie w środy i ilość ich wynosi 50 rocznie! W każdej z nich uczestniczy około 30 osób. Serdecznie gratulujemy Basi i Staszkowi!

28.09.2014 KONCERTY MARKA BUDY

Koncert
21 i 28 września zostaliśmy zaproszeni przez Marka Budę na jego autorskie koncerty w kawiarence "Spóźniony Słowik". Marek - z zawodu nauczyciel, dyrektor Szkoły Podstawowej w Maciejowej - jest absolwentem pierwszego kursu przewodnickiego organizowanego przez Polskie Towarzystwo Tatrzańskie w 1998 roku. To człowiek o wielu pasjach. Oprócz gór, Jego wielką pasją jest bieganie [ukończył ponad 30 maratonów] oraz muzyka. Marek gra na gitarze, komponuje utwory i pięknie śpiewa. Mogliśmy się o tym przekonać w niedzielny wieczór, po powrocie z wycieczki na Mincol. Nasz turystyczny ubiór na koncercie był jak najbardziej stosowny, gdyż jego tematem była piosenka  turystyczna. (ZS)


28.09.2014 FESTIWAL EKOLOKALNY

   Polskie Towarzystwo Tatrzańskie O/ Beskid w Nowym Sączu uczestniczyło w projekcie „Sądecki Festiwal EKOlokalny” zorganizowanym przez stowarzyszenie Humaneo. Ideą tegoż festiwalu było przybliżenie szeroko rozumianej ekologii mieszkańcom Sądecczyzny. Jak przystało na PTT, przede wszystkim motywowaliśmy do aktywności, poprzez udział m.in. w imprezach organizowanych przez nasz Oddział.
   18 września zachęcaliśmy młodzież szkolną i gimnazjalną z Nowego Sącza, na naszym stoisku w SP nr 20 wFestiwal
               Ekolokalny trakcie „Targów Ekologicznych” do aktywnego spędzania czasu. Prezentowaliśmy relacje z wycieczek niedzielnych, wycieczek kilkudniowych, rowerowych, jak i tych sobotnich dedykowanych szczególnie dzieciom. Młodzieży proponowaliśmy rodzinne aktywne spędzanie czasu, tak by i oni zachęcali do tego swoich rodziców i dziadków.
    Następna impreza  miała miejsce 20 września w Miasteczku Rowerowym, jej hasło przewodnie brzmiało: „Rowerem przez świat”. Mogliśmy opowiedzieć o naszych wycieczkach rowerowych, tych bliskich i tych dalekich. Nasza Sądecka Grupa Rowerowa może się już poszczycić wieloma ciekawymi imprezami,  niektóre są już na stałe wpisane w nasz harmonogram, jak choćby wyprawa rowerowa wokół Tatr czy też wyjazdy w Beskid Niski.  Liczne grono naszych członków, które było obecne na tym spotkaniu, mogło również wysłuchać innych ciekawych prelekcji, porozmawiać, wymienić doświadczenia.
    Zakończenie festiwalu, który trwał od 18 września, odbyło się w niedzielę 26 września, na płycie sądeckiego Rynku. I tutaj też nas nie zabrakło. Podczas wystąpienia była okazja do przybliżenia odwiedzającym Festiwal Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, jego idei, oraz działalności. Również w indywidualnych rozmowach zachęcaliśmy do korzystania z wielu atrakcji, które są skierowane tak naprawdę do każdego: dzieci, młodzieży, dorosłych, seniorów.
   Spotkaliśmy się z życzliwością i zainteresowaniem, za które bardzo dziękujemy i zapraszamy na nasze wycieczki ;) (JAu)

16.09.2014 SĄDECKI LAUR TURYSTYKI

Od 14 lipca do 14 września były przyjmowane kandydatury do nagród XV konkursu nagrody honorowej Sądecki Laur Turystyczny. Na poniedziałkowym (15 września) posiedzeniu kapituła wybrała laureatów tegorocznego konkursu w pięciu kategoriach.
Za „najlepszą inicjatywę i ofertę około turystyczną" pierwszą nagrodę otrzyma Polskie Towarzystwo Tatrzańskie Oddział „Beskid” w Nowym Sączu w uznaniu za wieloletnią społeczną działalność popularyzującą turystykę w jej najczystszej postaci. Dzięki pasjonatom z PTT Beskid setki mieszkańców regionu, w każdym wieku, co roku mogą poznawać tę małą i tę wielką Ojczyznę.

6.09.2014 - U ŹRÓDEŁ RAJU

wystawaW dniu 6 września w Muzeum Regionalnym "Państwa Muszyńskiego" w Muszynie miał miejsce wernisaż wystawy
fotografii ks. Stanisława Pachowicza pt. "U Źródeł Raju". Ksiądz Stanisław 24 maja na Cmentarzu pod Osterwą poświęcił tablicę upamiętniającą śp. Ryszarda Patyka, a nad Popradzkim Stawem odprawił mszę św. w Jego intencji.
Autor wystawy o swojej "miłości" do gór i fotografowania mówi: "Dużą rolę odegrała moja pierwsza wyprawa w Tatry a dokładnie na Kozie Wierchy. Świat widziany z perspektywy  szczytów górskich ukazał mi zupełnie nowe oblicze. Wtedy dopiero odkryłem, jak cudowny jest ten świat,  jak wielki jest Bóg , który to wszystko stworzył. Od tego czasu postanowiłem zawsze wędrować z aparatem fotograficznym i utrwalać to co piękne".
Chętni wystawę będą mogli obejrzeć do 5 października. Polecamy, bo warto!

12.08.2014 PTT "BESKID" W  ITRP

Oddział BESKID PTT w Nowym Sączu został przyjęty do Izby Turystyki Rzeczpospolitej Polskiej.


CERTYFIKAT
18.07-3.08 BAŁKAŃSKA PRZYGODA PTT


W późnych godzinach wieczornych  03 sierpnia 2014 powróciła Kolejna wyprawa Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego Oddziału Beskid  w Nowym Sączu.  Tym razem odbywała się ona pt.: „Bałkany wszerz i wzdłuż”. Inspiracją tej eskapady była 100 rocznica zamachu w Sarajewie  i wybuchu I wojny światowej.  (...)  Założeniem głównym turystów „tatrzańsko-sadeckich” było odwiedzenie w  krótkim okresie czasu jak najwięcej krajów bałkańskich aby zarejeNa szczycie
                 Złej Kolatystrować  w podobnym czasie ich stan, kondycję a jednocześnie zdobyć ich najwyższe szczyty górskie znajdujące się w Koronie Europy, czyli: Maglić (2389) najwyższy szczyt Bośni i Hercegowiny, Zlą Kolatę (2528) najwyższy szczyt Czarnogóry, Korab (2764) najwyższy szczyt Albanii i Macedonii, drugi po Mont Blanc najwyższy szczyt dwóch państw.Goliam Perelik  w Rodopach bułgarskich (2192)  czy  Bobotov Kuk w Durmitorze. (...)  Wszystkie wymieniane szczyty zostały zdobyte w pięknej pogodzie,  prawie przez wszystkich uczestników. Nadmienić trzeba o odkryciu nowej w wyglądzie stolicy Macedonii Skopje. Rewitalizacja wokół kamiennego mostu na rzece Wardar przyprawiła nas wszystkich z zwłaszcza tych, którzy zwiedzali to miasto 3 lata temu.. (...) W Macedonii odwiedziliśmy Kanion Matka pełen turystów. W Bułgarii zwiedziliśmy  drugie co do wielkości w tym kraju Płowdiw między dwoma burzami, które przeszły nad miastem. (...)  Na zakończenie grupa PTT plażowała jeden dzień w Rawdzie nad morzem Czarnym i kolejny raz odwiedzała w drodze powrotnej Sighisoarę. (...) Noclegi na tegorocznej wyprawie były więcej niż w dobrych warunkach (...)  Więcej wrażeń i zdjęć będzie możliwe do zobaczenia  w późniejszym  terminie na corocznej wystawie fotografii z wyprawy w restauracji Ratuszowa, na która już serdecznie zapraszamy.
Wojtek Szarota

PEŁNA RELACJA
25.07.2014 INTEGRACJA PTT I PTTK Z NOWEGO SĄCZA NA MONT BLANC

Mount Blanc

Wspólne przedsięwzięcie członków i sympatyków PTT O/Beskid Nowy Sącz i PTTK O/Beskid Nowy Sącz, jakim było zdobycie najwyższej góry Europy, zakończyło się pełnym sukcesem! 25.07.2014 r o godz. 10.00 cała siedmioosobowa ekipa stanęła w wyczekiwanym przez kilka dni słońcu na szczycie Mont Blanc. Uczestnikami byli Sądeczanie: Karol Krokowski i Jacek Kalarus (głównodowodzący), Martyna Gródek, Robert Biernacki i Jolanta Augustyńska, oraz Paweł Noworolnik (Gliwice) i Artur Kiryłów (Kraków).

Jola Augustyńska


RELACJA
GALERIA

1.07.2014 DO KOGO NALEŻY ODZNAKA Z KOZICĄ?

Kolejną odsłonę sporu między Polskim Towarzystwem Turystyczno-
-Krajoznawczym i Polskim Towarzystwem Tatrzańskim rozpoznał Naczelny Sąd Administracyjny. (artykuł w Rzeczypospolitej z dnia 18.02.2014)

Uwaga od Wojtka Szaroty: Połączenie 1950 nie miało miejsca tylko rozwiązanie PTT i PTK i zawiązanie dzień później nowej socjalistycznej  organizacji o nazwie PTTK działającej na majątku rozwiązanych organizacji.
Skany wyroków na potwierdzenie powyższej tezy.

1 skan
2 skan
3 skan


14.06.2014 BIEG CHARYTATYWNY

Serdecznie zapraszamy i zachęcamy do wzięcia udziału w biegu charytatywnych Run 4 a Smile   Nasz Oddział jest współorganizatorem tego pięknego przedsięwzięcia  - startować mogą wszyscy, mali i duzi!!! Cel piękny - każdy z nas może pomóc startując - opłata startowa - cegiełka tylko 10 zł wspomoże kosztowne leczenia Piotrusia Bajdela. Aby jeszcze bardziej zachęcić dodam tylko, że sponsorzy ufundowali wiele atrakcyjnych nagród! Preferowane zapisy drogą elektroniczną: rejestracja
Jola Augustyńska
bieg

A PO BIEGU:

PTT patronowało biegowi dla Piotrusia. Udało się zebrać 3.000,18zł. A kilka z naszych członków było wolontariuszami. Kilkoro z nas pobiegło. Znalazła się także mocna grupa dopingująca. Dzięki wszystkim!

Małgorzata Przybylska

.
7.06.2014  ZJAZD DELEGATÓW PTT

W dniu 7 czerwca 2014 odbędzie się  Zjazd Delegatów PTT w Kozach. Listę Delegatów przypominamy poniżej. Porządek obrad i harmonogram uroczystości w Kozach w załączniku zjazd.

Delegaci
 • Wojciech Szarota
 • Jerzy Gałda
 • Wiesław Wczesny
 • Jolanta Augustyńska
 • Teresa Frączek
 • Zbigniew Smajdor
 • Joanna Król
 • Joanna Dryla-Bogucka
 • Łukasz Musiał
 • Władysław Łoboz
 • Stjepan Jurasovic
 • Paweł Myślik
 • Sławek Głąbowski
 • Leszek Opara
Delegaci rezerwowi:
 • Barbara Michalik
 • Czesława Janik
 • Krystyna Wolak
 • Grażyna Gałda
 • Tadeusz Pogwizd
26.05.2014 WYRÓŻNIENIA OD NIT

Dzisiaj w Krynicy odbyło się w Krynicy Walne Zgromadzenie Sprawozdawczo-Wyborcze Nowosądeckiej Izby Turystycznej a następnie uroczyste obchody XV-lecia działalności tej organizacji. W ich trakcie wręczono wyróżnienia. Statuetkę od Prezydenta Nowego Sacza otrzymał nasz Oddział oraz prezes Wojciech Szarota, Złote Jabłko Sądeckie od Starosty Nowosądeckiego odebrał Maciej Zaremba a dyplomy NIT Jerzy Gałda i Maciej Zaremba.
 
24.05.2014 POŚWIĘCENIE TABLICY RYSZARDA PATYKA NA CMENTARZU POD OSTERWĄ

    W minioną sobotę (24 maja) odbyła się niezwykła wycieczka PTT Oddział Beskid Nowy Sącz w słowackie Tatry. Był to wyjazd na odsłonięcie i poświęcenie na symbolicznym cmentarzu ofiar gór pod Osterwą tablicy upamietniającej śp. Ryszarda Patyka, sądeczanina, przewodnika PTT, który zginął w Tatrach 16 września 2012tablica roku.

    Skutki ostatniego huraganu spowodowały, że musieliśmy skorygować trasę przejazdu i nasza grupa wyruszyła ze Szczyrbskiego Jeziora. Gdy zbliżaliśmy się do cmentarza pod Osterwą rozpętała się burza, która z kolei wymusiła zmianę programu zaplanowanych uroczystości. Msza święta za śp. Ryszarda z konieczności została odprawiona nie przy kaplicy cmentarnej, a pod dachem schroniska nad Popradzkim Stawem. W asyście sztandaru Oddziału Beskid Nowy Sącz Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego mszę celebrował ks. Stanisław Pachowicz, beskidzki przewodnik, pasjonat fotografii górskiej.
    Gdy burza minęła udaliśmy się na tatrzański symboliczny cmentarz ofiar gór pod Osterwą na drugą część uroczystości - odsłonięcie i poświęcenie tablicy upamiętniającej śp. Ryszarda Patyka.  Aktu odsłonięcia tablicy dokonali zasłużeni działacze PTT: Leszek Małota i Tadeusz Pogwizd oraz przedstawiciel Centrum Medycznego "Batorego" w Nowym Sączu, którego liczna grupa pracowników przybyła pod Osterwę. Śp. Ryszard Patyk szefo9wał przychodni przy Al. Batorego. Tablicę poświęcił ks. Stanisław Pachowicz, proboszcz parafii w Chomranicach.
    Dwadzieścia miesięcy czekaliśmy na to wydarzenie. To co wydawało się mało realne, stało się faktem!
Dziękujemy: Ryśkowi Wójsowi, Jurkowi Gałdzie i jego żonie Grażynie, Wiesławowi Ciarachowi, Sławomirowi Głąbowskiemu, Janowi Łatce, Joannie Król i pozostałym darczyńcom, bez których pomocy i datków niemożliwa była realizacja tego zamierzenia. Dziękujemy także słowackim kolegom: Rudolfowi Demjanovi, Dominikowi Michalikowi, Janowi Marchevce za bezinteresowną pomoc, przychylność i cenne rady.

Zbigniew Smajdor
ZYGMUNT BERDYCHOWSKI WSZEDŁ NA MOUNT EVEREST

Z.BerdychowskiJak podał portal www.sadeczanin.info "Zygmunt Berdychowski zdobył w sobotę rano Mount Everest. Jest pierwszym Sądeczaninem, który postawił stopę na szczycie najwyższej góry planety Ziemi (8846 m n.p.m.). Było to jego trzecie podejście na Czomolungmę (nazwa tybetańska). Dwa poprzednie, w 2012 i 2013 roku okazały się nieudane. Do tej pory Mount Everest zdobyło ok. 3,8 tys. osób, w tym 37 Polaków. Pierwsi byli w 1953 roku Nowozelandczyk Edmund Hilary i Szerpa Norgay Tenzing (...)".
Zygmunt Berdychowski jest radnym Sejmiku Województwa Małopolskiego, organizatorem i inicjatorem Forum Ekonomicznego w Krynicy Europa-Wschód działaczem PO, Prezesem Fundacji Sądeckiej, ale jest pasjonatem gór, pasjonatem biegów. Dla Oddziału PTT "Beskid" w Nowym Sączu już dwukrotnie prowadził prelekcje o Koronie Ziemi, którą zamierza zdobyć, wręczał też nagrody na dorocznym Opłatku. Jest naszym sympatykiem i dobrym duchem. Serdecznie gratulujemy tego sukcesu! Sobotnie trofeum zbliża Go już bardzo blisko do zdobycia Korony Ziemi.
Zobacz więcej na www.sadeczanin.info.
Wojciech Szarota
3.05.2013 POLSKO-CHORWACKA GÓRSKA INTEGRACJA

PTT  o/Beskid z Nowego Sącza nawiązał współpracę z chorwackim towarzystwem górskim - Planinarsko Drustvo "Kamenjak" z Rijeki. Wśród  członków naszego oddziału jest Chorwat - Stjepan Jurasović i to on  właśnie się zwrócił z propozycją do swoich przyjaciół z Rijeki, aby  nasze towarzystwa się zaprzyjaźniły.J. esienią 2013 został  wystosowany list intencyjny od prezesa PTT Beskid - Wojtka Szaroty, co  spotkało się z aprobatą drugiej strony. Dlatego tez podczas tegorocznej  majówki wyruszyliśmy do Chorwacji. Program tego wyjazdu był bardzo  bogaty - byliśmy w parkach narodowych: Paklenica, Krka i Kornati,  zdobyliśmy dach Chorwacji Vrh Dinare, zwiedzaliśmy wiele zabytkowych miast. Jednak najważniejszym punktem programu
PTT z Chorwatami było spotkanie się z PD "Kamenjak" Chorwaci zaprosili nas na wspólne spotkanie piknikowe z okazji Dnia Rijeki (odbył się wtedy zlot 6 górskich towarzystw z tamtego regionu). Podczas tego spotkania był czas na wymianę doświadczeń, rozmowy przy piwie (bariera językowa okazała się do pokonania), pamiątkowe zdjęcia. Wieczorem był dalszy ciąg  integracji. Na statek, gdzie była zakwaterowana nasza ekipa, przyszli przedstawiciele zarządu PD "Kamenjak". Nastąpiła wymiana koszulek i podarunków, a potem długie wieczorne rozmowy, tak, jak to Słowianie lubią najbardziej. Okazało się, że nasze formy działalności są bardzo podobne - tez organizują dużo wycieczek z dojazdem autokarowym, zdobywają szczyty nie tylko w Chorwacji, ale w całej Europie, dbają o czystość gór i ekologię współpracując z Parkami Narodowymi (gdzie członkowie towarzystwa górskiego mają zniżkowe bilety), zajmują się działalnością edukacyjną w szkołach, propagują turystykę wśród rodzin organizując nawet specjalne wycieczki dla rodziców z małymi dziećmi - w nosidłach. Wstępnie został ustalony już termin rewizyty - będzie to czerwiec 2015r, wtedy  to Chorwaci chcieliby przyjechać do Polski aż na tydzień, aby poznać Tatry, Pieniny, Beskidy. Pasjonaci gór łatwo potrafią znaleźć wspólny język, tak więc mamy nadzieję, że nasza współpraca w przyszłości będzie rozwijała się w bardzo interesującym kierunku.

1.05.2014 TOUR MSZANA DOLNA - 9 SZCZYTÓW W JEDEN DZIEŃ


Trzech członków Oddziału "Beskid" PTT w Nowym Sączu odpowiedziało na 1-szo majową propozycję pana Czesława Szynalika - pomysłodawcy i głównego organizatora Touru Mszana Dolna, którego trasa licząca ponad 42 km wiodła przez 9 beskidzkich szczytów. Ja i Olek Groński pojechaliśmy dzień wcześniej, spędzając  noc w jednym z domków Bazy Lubogoszcz o wdzięcznej nazwie "Agatka". Jurek Siwek dojechał w godzinach tour mszana dolnaporannych, sprawiając nam miłą niespodziankę. W trójkę było nam raźniej. O piątej rano na miejscu startu stawiło się około 100 żądnych mocnych wrażeń turystów z różnych zakątków kraju. Witając wszystkich pan Czesław zapowiedział, że nie ma dyscypliny grupowej - każdy idzie tempem dostosowanym do własnych możliwości. Wśród uczestników Touru była znakomita postać polskiego himalaizmu - pan Dariusz Załuski, zdobywca pięciu ośmiotysięczników, w tym K2 oraz dwukrotnie Mount Everestu. Już na rozbudzenie ostre 1,5 godzinne podejście na Lubogoszcz, której wierzchołek osiągamy w pierwszych promieniach wschodzącego  słońca. Następnie zejście do Kasiny Wielkiej i dość mozolne wejście stokiem narciarskim na szczyt Śnieżnicy. Później Przełęcz Gruszowiec i krótka lecz wymagająca drapa na Ćwilin. Po drodze chwila refleksji przy krzyżu Władka Kowalczyka. Trzy najtrudniejsze szczyty mieliśmy za sobą, więc zejście z Ćwilina przez Czarny Dział i Grunwald - Wsołową do Mszany Dolnej to blisko trzy godziny "oddechu". U stóp Grunwaldu nad brzegiem Mszanki czekała nas niespodzianka. Restauracja "Krakowska" z Mszany Dolnej przygotowała dla wszystkich uczestników wyborny gulasz, herbatę  i wodę mineralną. Troszkę się tym rozleniwiliśmy,  a przed nami było jeszcze pięć godzin marszu. Podejście z Przełęczy Glisne na Szczebel – ostatnią "poważniejszą" górę na naszej trasie okazało się wbrew pozorom łatwiejsze niż niewdzięczne zejście ze szczytu do Kasinki Małej. Najważniejszą nagrodą dla wszystkich uczestników którzy przeszli całą trasę, była olbrzymia satysfakcja z pokonania swoich słabości, a jej uzupełnieniem pamiątkowe odznaki i pyszny żurek od organizatorów na zakończenie. "Do zobaczenia za rok" - to były najczęściej powtarzane słowa przy pożegnaniach. (ZS)


GALERIA

11.04.2014 WALNE ZEBRANIE ODDZIAŁU

Zapraszamy wszystkich członków PTT o/Beskid  na Walne Zebranie Oddziału związane z zatwierdzeniem Sprawozdania finansowego. Zebranie odbędzie się 11 kwietnia 2014 (piątek) w sali konferencyjnej (1 piętro) Civitas Christiana przy ul. ks.Wyszyńskiego o godz. 16.30. W przypadku nieobecności w pierwszym terminie więcej, niż połowy członków uprawnionych do głosowania, zgromadzenie rozpocznie się w drugim terminie o godz. 16:45 a uchwały będą ważne bez względu na liczbę członków obecnych na zgromadzeniu.

5.04.2014 ZŁOTE JABŁKA SĄDECKIE DLA SŁOWAKÓW

W dniu 5.04.2014 roku, w czasie zawodów strzeleckich organizowanych przez Ligę Obrony Kraju ZŁOTYM Złote JabłkaJABŁKIEM SĄDECKIM oraz okolicznościowymi dyplomami z okazji 15-Lecia Starostwa Nowosądeckiego zostali wyróżnieni przyjaciele ze Słowacji , którzy doprowadzili do umieszczenia pamiątkowej tablicy na Tatrzańskim Symbolicznym Cmentarzu Ludzi Gór pod Osterwą . Wyróżnieni zostali: Rudolf Dejman (adwokat), Dominik Michalik  (pracownik TANAP),  Jan Marhefka (pracownik TANAP). W imieniu starosty wyróżnienia wręczył Ryszard Wąsowicz, kierownik Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego . Inicjatorem i osobą, która  wystąpiła w imieniu PTT o odznaczenia i uhonorowanie dla wymienionych osób był Ryszard Wójs. W ten sposób chcieliśmy wyrazić Nasze skromne podziękowanie za bezinteresowną pomoc umieszczeniu tablicy śp. Ryszarda Patyka. Wyróżnionym serdecznie gratulujemy, a koledze Ryszardowi Wójsowi dziękujemy za osobiste zaangażowanie i pomoc.30.03.2014 NASI BIEGACZE NA PÓŁMARATONIE

Wspólne bieganie Sekcji Biegowej rozpoczęło się w zeszłym roku, uczestnictwem  w Festiwalu Biegowym w półmaratonKrynicy.  A jako, że apetyt rośnie w miarę jedzenia, Łukasz Mikulski (osobisty Treneiro Sekcji Biegowej) namówił nas na udział w  XV Półmaratonie Żywieckim dookoła Jeziora Żywieckiego. Początkowo chętnych było więcej osób, ale z różnych powodów wystartowało 9  i tyleż  bieg ukończyło. Dla większości osób był to pierwszy w życiu półmaraton.  Stroną techniczną wyjazdu zajął się, jak zwykle niezawodny, Robert Biernacki.
Najlepszy wynik spośród nas uzyskał Łukasz Mikulski - 1:33:38 h, zaś wszyscy pozostali biegacze ukończyli w czasie poniżej limitu, który wynosił 2 godz. 30 min.
Kibicowali nie tylko przyjaciele z rodzimego Oddziału, ale również z pobliskiego bielskiego  - za co bardzo dziękujemy.
Jolana Augustyńska
29.03.2014 ODZNAKI OD SUTW

SUTW Podczas uroczystości X-lecia działalności Sądeckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku które odbyły się 29 marca 2014 roku w "Sokole", Honorową Odznaką Za Zasługi dla Sądeckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku zostali wyróżnieni członkowie naszego Oddziału Wiesław Wcześny i Barbara Gieroń. Jednocześnie Wiesław Wcześny przekazał grawerton z podziękowaniem Uniwersytetowi za wieloletnią współpracę.
Należy przypomnieć, że w ciągu 10 lat Wiesław Wcześny zorganizował 72 wycieczki dla jego słuchaczy, pełniąc jednocześnie punkcję przewodnika. Do współpracy włączali się też inni przewodnicy PTT, prowadząc tam wycieczki i rajdy.

3.03.2014 WIELKA KORONA BESKIDÓW PTT

WKB PTT


Z inicjatywy Oddziału PTT w Chrzanowie, na posiedzeniu w dniu 18 stycznia 2014 r. w Krakowie, Zarząd Główny PTT podjął uchwałę o ustanowieniu odznaki krajoznawczo-turystycznej PTT „Wielka Korona Beskidów”.
Odznaka krajoznawczo-turystyczna PTT „Wielka Korona Beskidów” (zwana dalej OKT PTT WKB) jest dwustopniowa.  Pierwszy stopień OKT PTT WKB stanowią cztery niezależne odznaki: „Korona Beskidów Polskich”, „Korona Beskidów Czeskich”, „Korona Beskidów Słowackich” i „Korona Beskidów Ukraińskich”. Drugim stopniem OKT PTT WKB jest „Wielka Korona Beskidów" .
OKT PTT WKB można zdobywać podczas wycieczek indywidualnych i zbiorowych, a także innych imprez turystycznych, równocześnie z innymi odznakami turystycznymi. Kolejność zdobywania szczytów jest dowolna. Do zdobycia OKT PTT WKB zalicza się szczyty zdobyte od 1.01.2013 r.
Książeczki do zbierania potwierdzeń można nabyć w cenie 5 zł w Wakacyjnym Raju.
21.02.2014 ADAM PŁANETA WYRÓŻNIONY

Podczas VII Gali Małopolskich Obchodów Międzynarodowego Dnia Przewodnika, która odbyła się 21 lutego w Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnym  im. Tadeusza Kościuszki w Krakowie spotkali się działacze turystyczni i przewodnicy z całej Małopolski. Wśród wyróżnionych przy tej okazji znalazł się nasz kolega Adam Płaneta, Który otrzymał Dyplom Marszałka Województwa Małopolskiego  "Za wkład w rozwój i promocję turystyki w Małopolsce".  Gratulujemy!

21.02.2014 BAL KARNAWAŁOWY
balW  piątek 21 lutego 2014 w Zajeździe Sądeckim odbędzie się Bal Karnawałowy PTT. Rozpoczęcie o godzinie 17, cena 35 zł (będzie przygotowany poczęstunek). Zapisy w Biurze Wakacyjny Raj. Serdecznie zapraszamy!

1.02.2014  WIESIEK WCZEŚNY Z "ZIARNKIEM GORCZYCY"

1 lutego w nowosądeckim "Sokole" odbyło się wręczenie prestiżowej nagrody "Ziarnko Gorczycy 2013" przyznawanej osobom pomagającym innym. Podczas uroczystości prowadzonej przez Artura Andrusa, odebrał ją nasz kolega Wiesiek Wcześny. Z uzasadnienia: "Wiesław Wcześny - zasłużony przewodnik Oddziału "Beskid" Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, organizator rajdów i wycieczek rowerowych, jako wolontariusz angażuje się w szereg inicjatyw podejmowanych na terenie Nowego Sącza (Ratujmy Sądeckie Nekropolie, WOŚP), organizator Ekspresowej Poczty Rowerowej, nowosądecki Mikołaj niosący radość dzieciom, tworzy dobry klimat w mieście". Gratulacje od koleżanek i kolegów z PTT.

21.01.2014 KRONIKA 2013

Kronika 2013
Informujemy, że Kronika roku 2013 w PTT o/Beskid, którą opracowali Krystyna i Zbigniew Smajdorowie, jest dostępna w "Wakacyjnym Raju" - tam można przejrzeć oba tomy.

18.01.2014 TABLICA RYSZARDA NA CMENTARZU POD OSTERWĄ

W miniony piątek, 17.01.2014r. została zamontowana na Symbolicznym Cmentarzu Ofiar Tatr pod Osterwą w Tatrach tablica poświęcona Ryszardowi Patykowi. Po półtorarocznych staraniach udało się zakończyć ziemską przysługę naszemu nieodżałowanemu koledze, przyjacielowi i przewodnikowi. Tablica została sfinansowana  zetablica społecznej, spontanicznej zbiórki jego przyjaciół: rodziny, kolegów i uczestników wycieczek, które prowadził społecznie dla PTT. Wykonał ją odlewnik ludwisarz Jan Łatka z Łabowej (dzięki staniom Joanny Król) według koncepcji będącej pracą zbiorową kilku kolegów Ryśka. Postaraliśmy się, aby na tablicy znalazł się cytat z libretta opery Nabucco Verdiego autorstwa Temistocle Solera, z jego III części w wolnym tłumaczeniu znaczący: "Leć, myśli, na złotych skrzydłach; Leć, odpoczywając na górach i pagórkach..". Ktoś kto często przebywał ze Śp. Ryszardem Patykiem na pewnie nie raz usłyszał, z jaką pewnością Rysiek twierdził, że jego tablica znajdzie się prędzej czy później na tym cmentarzu. Dlatego postaraliśmy się zrealizować jego wolę.  Pomysł zamontowania tej tablicy na Cmentarzu Ofiar Tatr spotkał się początkowo z dość dużą dozą  ostrożnego sceptycyzmu. Wydawało się to niemożliwe do realizacji. Jako PTT rozpoczęliśmy starania poprzez kontakty osobiste z Dyrekcją Stratnych Les'ów TANAP (administratorami cmentarza). To osobiste kontakty Ryszarda Wójsa, aktywnego członka PTT oraz pana inż. Rudolfa Demjana ze Starej Lubovni przyspieszyły realizację i finalizację tej sprawy. W piątek spotkaliśmy się z dużą życzliwością i osobistym zaangażowaniem decyzyjnych pracowników TANAP-  inż Jana Marchevki i Dominika Michalika - odpowiedzialnych za Cmentarz pod Ostervą i przy tej okazji składamy im jeszcze raz duże podziękowania.  Podziękowania kierujemy również dla wszystkich którzy zechcieli wesprzeć tę inicjatywę swoimi datkami oraz aktywnie zaangażowanych w realizację tego przedsięwzięcia: Ryszarda Wójsa, Wiesława Ciaracha, Grażyny i Jerzego Gałdów. Podsumowanie i rozliczenie kosztów i składek wkrótce ukaże się na stronie. (WS)