Polskie Towarzystwo
    Tatrzańskie
Statut Historia Informacje Odznaki PTT  Nowy Sącz Bezpieczeństwo GOPR Kontakt Księga Gości
Aktualności
Wycieczki i wyprawy
Regulamin wycieczek
Szlaki spacerowe
Przewodnicy
Na niebieskich szlakach
Koło PTT w Tarnobrzegu
Przyjaciele
Relacje
GALERIA
Strona główna


Retezat

AKTUALNOŚCI I OGŁOSZENIA
13.12.2012 SZKOLNE KOŁO PTT W ŁABOWEJ

 Koło w Łabowej   W dniu 6 listopada bieżącego roku Zarząd PTT O/ Beskid w Nowym Sączu podjął uchwałę o utworzeniu Koła przy Zespole Szkolno-Gimnazjalnym w Łabowej. Pierwsze zebranie Koła liczącego 10 członków odbyło się w budynku szkoły 13 grudnia w obecności Macieja Zaremby - Prezesa Honorowego, Łukasza Musiała i Joanny Król - członków Zarządu, oraz społeczności szkolnej.  Maciek przedstawił krótko historię i działalność Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, do członkostwa oraz udziału w wycieczkach zachęciła Joanna, Łukasz natomiast zapewnił wsparcie ze strony przewodników. Następnie członkom nowoutworzonego koła rozdano drobne upominki: koszulki PTT, kalendarze oraz ciekawe foldery. Dokonano wyboru władz Koła. Prezesem została pani  Dorota Rolka nauczycielka Szkoły Podstawowej, która od początku uczestniczy w comiesięcznych wycieczkach dla dzieci i młodzieży, dając przykład i wzór do naśladowania.
    W imieniu Zarządu wyrażam uznanie i zadowolenie z faktu, że powstało pierwsze szkolne koło przy naszym oddziale. Nowym Członkom życzę zapału do pracy, ciekawych pomysłów, motywacji do realizacji wyznaczonych celów oraz dużo sił, by móc przemierzać górskie szlaki. Niech każdy dzień będzie dla Was zdobytym szczytem!

 Joanna Król
1.12.2012 MSZA ZA ZMARŁYCH CZŁONKÓW PTT

1 grudnia (sobota) o godz 17:00 odprawiona będzie msza św. w kaplicy w Trzycierzu w intencji zmarłych przewodników, członków i sympatyków PTT. Dla chętnych będzie podstawiony autokar o godz. 16:00 , pod budynkiem MOK, (Al. Wolności lub ul.Morawskiego).  Prosimy chętnych do wzięcia udziału o zgłaszanie tego faktu w biurze „Wakacyjny Raj” (koszt wyjazdu: 7zł).

Zmarli członkowie i przewodnicy PTT: Andrzej Berezowski +2010, Wojciech Brzeziński +2003, Stanisław Chwastowicz +2011, Ryszard Cybulski +1999, Franciszek Czuchra +1992, Antoni Dąbrowski +2010, Jacek Durlak +2004, Adam Dzikiewicz +1995, Bogumił Frej +2004, Kazimierz Fyda +1996, Zenon Gołdyn + 2003, Eugeniusz Kłos +2011, Bogumiła Koszucka +2010, Władysław Kowalczyk +2009, Eugenia Kuczyńska +1999, Wiesław Listwan +2009, Jan Marchacz +1997, Bogdan Maślanka +2011, Robert Mikusiński + 2011, Eugeniusz Mrówka +2011, Ryszarda Paprocka +2011, Ryszard Patyk + 2012, Wacław Raczkowski + 2011, Stanisław Smaga +1998, Barbara Świerczyńska + 2011, Witold Tokarski +2003, Jerzy Włoch +1996, Krzysztof Żuczkowski + 2004
23.11.2012 ŁUKASZ MIKULSKI ZAPRASZA NA FESTIWAL BIEGOWY

Witam,

Drodzy członkowie Sądeckiej Grupy Rowerowej  oraz Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego o/Beskid w Nowym Sączu. W związku z tym, że jestem Ambasadorem kolejnego, bo już IV Festiwalu Biegowego Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdrój, które odbędzie się w dniach 6-8 września 2013r. mam do rozdysponowania kilka darmowych voucherów na biegi odbywające się w ramach IV Festiwalu Biegowego. Voucher upoważnia do darmowego udziału w jednym z odbywających się biegów (Życiowa Dycha Taurona - 10km, Bieg na Górę Parkową, Koral Maraton - 42,195km, Bieg 7-Dolin w wersji 33km, 66km i 100 km, a także Górskie Mistrzostwa Polski w Nordic Walking). Ponadto zawodnikowi przysługuje pakiet startowy zawierający m.in. koszulkę techniczną. Swoją propozycję kieruje do osób, które już biegają lub nieśmiało stawiają pierwsze kroki. Uważam, że ta impreza może stać się początkiem nowej pasji jaką jest bieganie zarówno szosowe jak i górskie. Mogę tylko powiedzieć, że ja również zaczynałem swoją biegową przygodę w Krynicy po namowach kolegi, który wiedział, że biegam. Jeżeli ktoś z Was byłby zainteresowany to piszcie. Ilość voucherów ograniczona:).
z biegowym, rowerowym i górskim pozdrowieniem
16.11.2012 NOWY NUMER "TATERNIKA"

Zachęcamy do lektury nowego numeru "Taternika". A co w numerze? Wywiady, publicystyka, historia, opinie, ciekawostki, relacje,literatura, szkolenie, jaskinie, wspomnienia, pożegnania i wiele innych. „Taternik” dostępny jest w EMPIKACH, wybranych sklepach górskich, zakupu wersji papierowej i elektronicznej można też dokonać przez stronę internetową.


1.11.2012 KWESTA NA CMENTARZACH W DZIEŃ WSZYSTKICH ŚWIĘTYCHkwesta
Przedstawiciele PTT o/Beskid jak co roku w dniu Wszystkich Świętych przyłaczyli się do akcji "Ratujmy sądeckie nekropolie" i kwestowali na sądeckich cmentarzach - kwoty zebrane podczas zbiórki przeznaczone zostaną na odrestaurowanie zabytkowych grobów.


26.10.2012 WERNISAŻ W RATUSZOWEJ

wernisażTradycją PTT o/Beskid jest organizowanie parę miesięcy po letniej wyprawie wernisażu zdjęć zrobionych podczas tego wyjazdu. Tegoroczna wyprawa (jak i wystawa) nosiła tytuł: "Od Zatoki Biskajskiej po Genuańską, od Gór Kantabryjskich po Pireneje, Alpy i Dolomity" Trudu wyboru, selekcji i segregowania zdjęć podjęła się Beata Lorek, zaś plansze ze zdjęciami wykonał Bogumił Lorek. Autorami prezentowanych fotografii są (alfabetycznie): Katarzyna Citak, Aleksander Guzik, Beata Lorek, Anna Mogilska, Renata Kopacz, Michał Osysko, Stanisław Pańszczyk, Wojciech Szarota. Wernisaż, który  miał miejsce w piątek,  26.10.2012 o godzinie 17:00 w podziemiach sądeckiego Ratusza - w restauracji "Ratuszowa", stał się okazją do spotkania nie tylko uczestników wyprawy, ale i pozostołych przyjaciół spod znaku PTT.
22.10.2012 KONKURS NA ARTYKUŁ

Redakcja Pamiętnika PTT ogłasza dla członków PTT konkurs na artykuł o tematyce:

• "Tatry i ja – jak zakochałem(-am) się w Tatrach, jaką rolę odegrały tradycje rodzinne?"
• "Dlaczego uznałem(-am) PTT za dobre towarzystwo do uprawiania turystki górskiej?"

Trzy najlepsze artykuły zostaną opublikowanie w 21 tomie Pamiętnika PTT, w dziale „Człowiek i góry”. Objętość artykułu to maksymalnie 27 tys. znaków (ok. 10 stron formatu B5). Mile widziane fotografie.

21.10.2011  "TWÓJ MOUNT EVEREST 2012" ROZSTRZYGNIĘTY


W tej edycji naszej rywalizacji w zdobywaniu Mount Everestu wystartowało 12 osob. Bezkonkurencyjni w swoich kategoriach i w całościowej punktacji zostali Ewa i Wiesiek Ciarachowie. Kolejne miejsce zajęli Maciek Kulczyk i Zbyszek Smajdor. Serdeczne gratulacje!
Twój
              Mount Everest 2012
A oto szczegółowe wyniki wszystkich uczestników:
 • Ewa Ciarach 8,8 kat.3
 • Wiesław Ciarach 8,12 kat. 4
 • Maciej Kulczyk 7,64 kat. 3
 • Zbigniew Smajdor 6,7 kat. 4
 • Wojciech Dąbrowa 4,92 kat. 3
 • Artur Swierk 4,5 kat. 3
 • Anna Mogilska 3,5 kat. 3
 • Krystyna Smajdor 3,37 kat. 4
 • Aleksander Guzik 3,35 kat. 3
 • Jolanta Wożniak 3,09 kat. 4
 • Katarzyna Citak 2,7 kat. 3
 • Wacław Klimek 2,14 kat. 4

  Gratulacje dla pozostałych uczestników za piękne wyniki. Wszystkich  naszych sympatyków i członków organizacji zapraszamy do uczestnictwa następnej edycji zdobywania "Mount Everestu 2013" - ta edycja rusza natychmiast po zakończeniu poprzedniej, czyli startujemy od 21.10.2012!

20.10.2012 POSIEDZENIE ZARZĄDU PTT W NOWYM SĄCZU

    20 października odbyło się w Nowym Sączu posiedzenie Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. Poświęcone było bieżącej działalności Towarzystwa oraz przygotowaniom do przyszłorocznego Zjazdu.Zarząd PTT
    W trakcie posiedzenia odwiedził nas - na zaproszenie Komisji ds. Ochrony Przyrody i Zabytków przy ZG PTT - Poseł na Sejm RP, Arkadiusz Mularczyk. Pan poseł przedstawił nam swoją opinię na temat planów sprzedaży Polskich Kolei Linowych oraz wysłuchał informacji o naszym stanowisku i działaniach w tej sprawie podejmowanych do tej pory.
Dyskutowaliśmy także o możliwych dalszych krokach, które mogłyby zmniejszyć atrakcyjność PKL dla inwestora zagranicznego. Mamy nadzieję na kolejne spotkania z parlamentarzystami oraz władzami Województwa Małopolskiego.
    Zainteresowaniem Zarządu cieszyła się też informacja o złożeniu przez PTTK (przy pomocy drogiej kancelarii prawnej) skargi kasacyjnej na wyrok odbierający im prawo do korzystania z odznaki PTT jako znaku towarowego. Nie tracimy jednak nadziei, że PTTK dołączy do naszych działań mających na celu ochronę gór i zrównoważonej turystyki.
Szymon Baron
17.10.2012 KLUB SZALONYCH EMERYTÓW

Klub Szalonych Emerytów


Od kilku lat bardzo aktywnie działa Klub Szalonych Emerytów istniejący przy naszym Oddziale. W ostatnią środę odbyła się już 42-ga w tym roku wycieczka. Po biegnącym przez Beskid Wyspowy Małopolskim Szlaku Owocowym prowadzili ją tym razem Jadwiga Bednarek i Stanisław Pałka.


15.10.2012 ZAPROSZENIE NA WERNISAŻ FOTOGRAFII Z WYPRAWY 2012

ZAPROSZENIE
       Zapraszamy na tradycyjny wernisaż zdjęć zrobionych podczas wyprawy PTT/Beskid pt: "Od Zatoki Biskajskiej po Genuańską, od Gór Kantabryjskich po Pireneje, Alpy i Dolomity" Wystawa zostanie otwarta w restauracji Ratuszowa w Nowym Sączu, w piątek, 26 aździernika 2012r, o godzinie 17:00. Fotografie będzie można oglądać w tychże gościnnych piwnicach Ratusza przez kilka miesięcy.

8.10.2012 WYRÓŻNIENIA PODCZAS ŚWIATOWEGO DNIA TURYSTYKI

STATUETKA
Podczas sądeckich obchodów Światowego Dnia Turystyki które odbyły się w dniu 8 pażdziernika, nasz Oddział otrzymał od Prezydenta Miasta Nowego Sącza statuetkę "Za aktywne propagowanie walorów Nowego Sącza i Sądecczyzny".

Natomiast Stanisław Pałka odebrał wyróżnienie "Sądecki Laur Turystyczny 2012" w kategorii "Osobowość Sądeckiej Turystyki". Wyróżnienie przyznano też Wiesławowi Wcześnemu.

2.10.2012 OŚWIADCZENIE PRZEWODNIKÓW

Szanowni Przewodnicy są proszeni są o pobranie "oświadczenia" pobranie w .doc, wypełnienie tego dokumentu i złożenie go w "Wakacyjnym Raju".

22.09.2012 NA RAMIONACH PRZYJACIÓŁ OSTATNIA DROGA RYSZARDA PATYKA.
Rodzina, przyjaciele i znajomi żegnali dziś tragicznie zmarłego Ryszarda Patyka, dyrektora Centrum Medycznego „Batorego” i członka Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. Miłośnik górskich wędrówek dożył 63 lat. Ryszard Patyk zginął w niedzielę 16 września wskutek nieszczęśliwego wypadku w słowackich Tatrach.

 
OSTATNIA DROGA RYSZARDA PATYKA.Za wieczny spokój zmarłego odprawiona została Msza Święta żałobna w bazylice św. Małgorzaty w Nowym Sączu. Świątynię zapełnili ludzie, którzy przyszli pomodlić się o duszę zmarłego i podziękować za wszelkie dobro, którego dokonał. (...) Pamiętajmy o dobru, którym świętej pamięci Ryszard nas obdarowywał, o tym jakim był wspaniałym i bezinteresownym człowiekiem, pełnym miłości –mówił podczas kazania kapłan odprawiający Mszę żałobną Męski chór na zakończenie nabożeństwa wyśpiewał ukochany przez śp. Ryszarda Patyka fragment opery „Nabucco” Giuseppe Verdiego – Chór niewolników „Va, pensiero”.O godzinie 13 na cmentarzu komunalnym odprawiono uroczystości pogrzebowe.OSTATNIA DROGA RYSZARDA PATYKA.
– Prowadził ludzi wysoko w góry, aby podziwiać piękno świata – mówił kapłan podczas ostatniego pożegnania w kaplicy, wokół której zgromadziło się ponad tysiąc osób. Sama lista zamawiających Msze Święte za zmarłego wymagała kilkuminutowego odczytania. Przed trumną szły poczty sztandarowe Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, Koła Przewodników PTT "Beskid" i sądeckiego oddziału PTTK „Beskid”, zaś ją samą nieśli w charakterystycznych czerwonych polarach koledzy Ryszarda Patyka z górskich szlaków.
– Pośredni Ganek będzie dla nas zawsze miejscem, gdzie łączy się życie ze śmiercią – mówiła jedna z pracownic Centrum Medycznego „Batorego”. Podobnie ostatnimi słowami złożyli hołd zmarłemu członkowie Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego.

Nowy Sącz pożegnał dyrektora placówki medycznej, przewodnika górskiego, a przede wszystkim szanowanego i lubianego człowieka, kochanego męża, ojca i dziadka.


(ALF, JB) Fot. JB
20.09.2012 SĄDECZANIE POŻEGNAJĄ MIŁOŚNIKA TATR
Naszemiasto.pl
Stanisław Śmierciak

Po polskiej stronie Tatr pogoda nie była najgorsza. Po słowackiej wręcz przeciwnie. O poranku w minioną niedzielę Ryszard Patyk i dwoje jego przyjaciół byli jednak na Słowacji. On posiadał największe doświadczenie w wyprawach górskich. Ocenił, że zaplanowana wspinaczka nie będzie możliwa. Pozostawili sprzęt taternicki w aucie. Kaski, liny, czekany. Wybrali się w rejon podejścia na szczyt zwany Gankiem, tylko na rekonesans. Nikt nie przypuszczał, że to spacerowe wyjście może być dla Ryszarda ostatnim spojrzeniem z bliska na umiłowane Tatry. Ostatnim spojrzeniem na świat. Około godz. 11.20 runął w przepaść.

Tatry fascynowały i wciągały Ryszarda. Z Nowego Sącza, gdzie zamieszkał z wyboru, przez lata wyruszał w różne masywy. Był na najwyższej górze Irlandii - Carrantuohill (1039 m n.p.m.). Wiele razy patrzył na Karpaty z najwyżej położonych miejsc w Rumunii i Ukrainie. Dwakroć mierzył się z Mont Blanc w Alpach. W zdobyciu tego najwyższego punktu Europy przeszkodziła mu pogoda. W latach 2001 i 2003 zawracał spod szczytu.

Rysiek Patyk w Tatrach 16.09.2012

- Od lat marzył o skompletowaniu Korony Tatr, wejściu na wszystkie szczyty piętrzące się powyżej 2400 metrów nad poziomem morza - opowiada Wojciech Szarota, prezes sądeckiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, w którym działał Ryszard Patyk. - Brakowało mu jedynie Ganku (2462 m n.p.m.) w słowackiej części Tatr. Chciał wdrapać się tam zanim, dla własnej satysfakcji, złoży egzamin na przewodnika tatrzańskiego.

Według członka sądeckiego PTT Ryszarda Wójsa, Patyk był taternikiem rozważnym, ale z dużą fantazją. Dawniej wspinał się, aby fotografować. Teraz fotografował, żeby udokumentować, gdzie się wspiął. W niedzielne przedpołudnie przyjaciele Ryszarda utrwalili go, kiedy szedł z nimi w stronę Ganku.

Słowaccy ratownicy Horskiej Zachrannej Slużby są pewni, że sądeczanin zmylił drogę. Dlatego szedł trasą wspinaczkową. Prezes sądeckiego PTT opowiada, że przyjaciele, z którymi Ryszard wędrował w niedzielę, zapamiętali, jak na odgłos spadającego kamienia zrobił gwałtowny unik. Wtedy stracił równowagę lub złapał się jakiegoś występu skalnego, którego dotknąć nie należało. Runął w dół.

Ryszard Patyk wiele razy mówił znajomym, że marzy, by kiedyś nie męczyć się niedołężnością i powolnym umieraniem. By wyjść w góry nie byle jakie, lecz swe ukochane Tatry i tam zginąć w jednej chwili. Tatry spełniły Jego marzenie. Upomniały się o niego przedwcześnie. Miał dopiero 63 lata i wielkie plany.

16.09.2012 RYSZARD PATYK ZGINĄŁ W TATRACH

Ryszard Patyk


Z głębokim żalem i niedowierzaniem zawiadamiamy, że nie żyje Ryszard Patyk, jeden z najaktywniejszych przewodników PTT, człowiek o wielkim doświadczeniu górskim , kulturze  i uroku osobistym. Ta wstrząsająca wiadomość dotarła do nas dzisiaj - w godzinach południowych  Ryszard spadł w przepaść podczas wspinaczki z grupą przyjaciół,
przy Pośrednim Ganku (Słowacja).
Zaprowadził nas na tyle szczytów, nauczył kochać góry, a w szczególności właśnie Tatry. Wycieczki przez niego prowadzone miały niepowtarzalny urok, a podczas przejazdów autokarem zawsze  za sprawą Ryszarda towarzyszyła nam wspaniała muzyka. Teraz, kiedy znajdziemy się na  tatrzańskich graniach, czy usłyszymy Va pansiero Verdiego zawsze towarzyszyć nam będzie wspomnienie o Rysiu, a On, może czasem na chwilę opuści rajskie łąki, aby razem z nami przemierzać górskie szlaki...

Msza święta żałobna zostanie odprawiona 22.09.2012, w sobotę o godz. 9:00 w Bazylice św. Małgorzaty. Uroczystości pogrzebowe odbędą się 22.09, o godz. 13:00 na cmentarzu komunalnym w Nowym Sączu.
Została również zamówiona msza święta  w dniu 23.09 (niedziela) w Wetlinie  o godz. 17:00.

        
7.09.2012 WERNISAŻ WYSTAWY URSZULI GAWRON "DOTYK"
wernisaż Urszuli Gawron
   


 Dyrekcja Sądeckiej Biblioteki Publicznej oraz autorka wystawy - Urszula Gawron, serdecznie zapraszają na wernisaż wystawy "Dotyk", który odbędzie się 7 września o godz. 17:00 w piwnicach Biblioteki, przy  ul. Franciszkańskiej 11 w Nowym Sączu. Wystawa będzie trwała do 25 września 2012r.


7.09.2012 "MOJA ŁEMKOWSZCZYZNA - DOŚWIADCZENIA BADACZA"

"MOJA ŁEMKOWSZCZYZNA -
                DOŚWIADCZENIA BADACZA"


Zapraszamy 7 września (piątek) o godz. 17:00 do MUZEUM NIKIFORA w Krynicy-Zdroju, Bulwary Dietla 19  na spotkanie z Antonim Korohem - etnografem, znawcą Łemkowszczyzny:  "MOJA ŁEMKOWSZCZYZNA - DOŚWIADCZENIA BADACZA" Dojazd we własnym zakresie.

30.07.2012 DZIELNI SĄDECZANIE W GÓRACH HISZPANII I WŁOCH

      W minioną niedzielę (29 lipca) powróciła po 16. dniach do Nowego Sącza X wyprawa Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego Oddział „Beskid” w Nowym Sączu. Mają się czym pochwalić. Plon wyprawy jest nad wyraz obfity.

- Głównym celem tegorocznej wyprawy były góry Picos de Europa w Hiszpanii, stanowiące fragment masywu Gór Kantabryjskich – opowiada Wojciech Szarota, prezes PTT „Beskid”. - Pobyt w tych górach dostarczył nam niepowtarzalnych wrażeń.
Grupa sądeckich turystów zdobyła Pico Cotalba, położony na wysokości 2026 m n.p.m .w zachodniej części tych gór oraz Torre de los Horcados Rojos - 2562 m n.p.m. Sądeczanom udało się też spróbować lokalnych potraw asturyjskich np. z fasoli czy słynnego napoju z soku jabłkowego – pastisa. Nasi zwiedzili stolicę kraju Basków - Bilbao z arcyciekawym budynkiem muzeum Gugenheima oraz Burgos, położone na szlaku św. Jakuba, z piękną gotycką katedrą romańską.
- Zaliczyliśmy też słynne plaże atlantyckie z klifami – dodaje z uśmiechem Wojciech Szarota. Kolejnym celem były góry Księstwa Andory. Łaziki z PTT „Beskid” wspięli się na najwyższy szczyt Coma Pedrosę - 2939 m n.p.m., może nietrudny technicznie ale bardzo malowniczy i z przepięknymi widokami.
W kolejnych dniach, przy wspaniałej pogodzie grupa PTT przeszła trzema ferratami w okolicach andoryjskiego Canillo. Ale to jeszcze nie koniec wspomnień. W drodze dojazdowej do Hiszpanii, we Włoszech, na początku wyprawy, zdobyto Monte Pisanino 1947 m n.p.m., najwyższe wzniesienie Alp Apuańskich, będących częścią Apeninów, jak i również bratniego okręgu powiatu nowosądeckiego – okręgu miasta Massa. Natomiast w drodze powrotnej zdobyto Monte Vioz - 3645 m n.p.m. oraz kolejny raz grupa PTT przeszła ferratami Dolomitów Brenta: Alfredo Bonini i Via del Bochetta. Program krajoznawczy obejmował również zwiedzanie księstwa Monaco czy Carcasonne czy Weronę. Jednym słowem – pełny sukces, plan wyprawy zrealizowano z naddatkiem.
- Nie zabrakło również plaż i kąpieli w Morzu Śródziemnym w okolicach
Narbonne. Pogoda podczas całej wyprawy była dla nas bardzo łaskawa, wręcz wymarzona – dodaje Wojciech Szarota.
Polskie Towarzystwo Tatrzańskie tradycyjnie jak co roku zaprasza jesienią na kolejny wernisaż fotografii, będącej pokłosiem letniej wyprawy w góry Hiszpanii i Włoch. (s)
9.07.2012 "PAMIĘTNIK PTT"

Pamiętnik PTT


PTT ogłosiło rok 2012 Rokiem Ochrony Przyrody. Honorowy Patronat nad tą inicjatywą objął Prezydent RP Bronisław Komorowski. Nic dziwnego że jest to temat przewodni najnowszego, 20-go tomu "Pamiętnika PTT", który ma zresztą podtytuł "Sto lat ochrony Przyrody Tatr". Ponadto znajdziemy tam stałe działy - Człowiek i góry, Dziedzictwo, Ocalić od zapomnienia, Varia, Rocznice, Z kroniki żałobnej, Recenzje i Kronika PTT. Jednym słowem - jest co czytać na 480 stronach. Członków naszego Oddziału zapewne zainteresuje obszerne sprawozdanie z działalności Oddziału w 2011 roku, imienny wykaz członków, recenzje z ostatnich tomów "Almanachów Sądeckich" oraz "Rocznika Sądeckiego" czy artykuł "Glosa do Kroniki odrodzenia PTT". Wszystkie te materiały opracował Maciej Zaremba. Tom jest do nabycia w cenie 25 zł w lokalu "Wakacyjnego Raju".
14.06.2012 PROMOCJA KSIĄŻKI "FELIKS RAPF - WSPOMNIENIA WOJENNE 1914-1920"


"
Wspomnienia
             wojenne Faliksa RapfaDla Was piszę te wspomnienia moje Faliks Rapfdzieci. Nie myślcie jednak, że znajdziecie w tych kartkach jakieś nadzwyczajne, pełne bohaterstwa lub emocji zdarzenia, jakie czytuje się w literaturze po każdej wojnie" - takim wstępem opatruje swoje wspomnienia spisane w Szczawnicy w 1948r prof. Feliks Rapf. Zostały one na nowo odkryte i zredagowane oraz opatrzone wstępem przez Dawida Golika z Instytutu Pamięci Narodowej. i wydane przez IPN, Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu i Dom Wydawniczy Rafael, w pięknej edytorsko szacie, bogato ilustrowane fotografiami i mapami.
Dzisiaj odbyła się promocja  - premierowa, dla młodzieży, w II LO oraz dla pozostałych osób o godz. 17:30 w muzeum w Domu Gotyckim. Promocji towarzyszy film z 1939r. pokazujący codzienność Nowego Sącza oraz jego architekturę (zamek!) i szczególne wydarzenia (np. przemarsz Sokoła, początek okupacji hitlerowskiej). Z dużym prawdopodobieństwem można przyjąć, że autorem filmu jest właśnie Faliks Rapf - człowiek wielu pasji i talentów - pedagog, fizyk, taternik, fotograf, literat, społecznik...
Wspomnienia wojenne Faliksa Rapfa
Wspomnienia wojenne Faliksa Rapfa
7.06.2012 ZAPROSZENIE NA  ŚLUB OD GOSI I ADASIA
Zaproszenie na ślub Gosi i Adasia"Mamy zaszczyt zaprosić Was na uroczystość zawarcia związku małżeńskiego, która odbędzie się 7 czerwca 2012r. o godzinie 15:00 w Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa (Kolejowa) w Nowym Sączu. Miło nam będzie gościć Was w wiacie edukacyjnej na Feleczynie 9.06.2012 ok. 17:00 na wspólnym świętowaniu."


5.06.2012 KSIĄŻECZKI DO ZDOBYWANIA ODZNAK GÓRSKICH

PTT zachęca wszystkich wielbicieli gór do dokumentowania swoich wędrówek i zdobywania naszych odznak: GOT PTT - Górskiej Odznaki Turystycznej, OKT PTT - Główny Szlak Beskidzki, OKT PTT - Mały Szlak Beskidzki, w czym pomocne mogą być książeczki specjalnie zaprojektowane tak, aby wygodnie dokumentować i planować kolejne etapy górskich osiągnięć. Książeczki można kupić w BP "Raj" przy ul. Sobieskiego w Nowym Sączu w cenie 5zł każda.

PTT
             GOTOKT
             PTT Gówny Szlak BeskidzkiOKT
             PTT Mały Szlak Beskidzki
12.05.2012 PRZEWODNICKIE SZKOLENIE W GORCACH

W dniu 12 maja ośmioosobowa grupa przewodników z naszego koła uczestniczyła w szkoleniu po Gorczańskim Parku Narodowym. Szkolenie rozpoczęło się częścią teoretyczną  w Gajówce Mikołaja w Łopusznej. Obiekt ten został wybudowany z inicjatywy Stefana Lgockiego, współwłaściciela majątku
Przewodnicy w Gorcachziemskiego w Łopusznej w 1934 roku. W  zarząd GPN przeszedł w 1988 roku. Gajówka składa się z trzech budynków, w których  przeprowadzono gruntowny remont i adaptację do celów edukacyjnych i wystawienniczych. W sali  edukacyjnej Pani Krystyna Tomasiewicz poprowadziła wykłady na wiodący temat szkolenia "Tropy i ślady zwierząt". Następnie przewodnicy obejrzeli ekspozycję prezentującą gorczańską puszczę i jej mieszkańców, wydarzenia związane z Gajówką Mikołaja z okresu II wojny światowej oraz historię przyrody w Gorcach.
Po części teoretycznej rozpoczęła się wycieczka terenowa, która z powodu pogarszających się warunków pogodowych została przez naszą grupę "nieznacznie" skrócona, a wiata na Polanie Żubrowisko stała się miejscem utrwalenia zdobytej wcześniej wiedzy.
Do Nowego Sącza wróciliśmy w godzinach wieczornych zadowoleni i przekonani, że na pieszych wycieczkach zmysł tropiciela będzie przez nas częściej wykorzystywany. Już wkrótce, bo 26 maja kolejne szkolenie. Tym razem w Pienińskim Parku Narodowym. Z pewnością wrażeń nam nie zabraknie i oby nie zabrakło słońca.
JK 
ZDJĘCIA
10.05.2012 NOWY NUMER "BESKIDU"
Beskid  

    Zapraszamy do lektury naszego oddziałowego pisma "Beskid" - obecny numer to już 67  w naszej historii, a pierwszy opracowany przez  Marysię Dominik, która przejęła obowiązki redakcyjne po Macieju  Zarembie. Wydawnictwo zostało dofinansowane przez Urząd Miasta w ramach szybkich grantów na kwotę 800zł.
    W numerze kilka stron poświęcono sprawozdaniu za 2011 rok opracowanemu przez naszego Honorowego Prezesa. Poczesne miejsce zajmuje też zeszłoroczna wyprawa PTT - zamieszczona została obszerna relacja Wojtka Szaroty i w kolorowych wkładkach zdjęcia z Grecji. Bardzo interesującym materiałem są wywiady z naszymi najbardziej zasłużonym przewodnikami, w których opowiadają o swoich górskich doświadczeniach i życiu prywatnym. Ponadto mozna przeczytać artykuł nt. obczajów bożonarodzeniowych na Łemkowszczyźnie czy opowieść o "Człowieku olśnionym złotem" oraz legendę "O starym Prehybniku (zbereźniku)". Nie sposób wymienić całej zawartości "Beskidu" - trzeba to po prostu przeczytać.
    Bezpłatne egzeplarze można otrzymać w najbliższym czasie w Biurze Turystycznym "Raj" przy ul. Sobieskiego.

1.05.2012 SIEDEM SZCZYTÓW W JEDEN DZIEŃ

    Tour Mszana Dolna - siedem szczytów w jeden dzień - trekking dla odważnych, tak organizatorzy nazwali rajd turystyczny po Beskidzie Wyspowym, który odbył się 1 maja. Wzięło w nim udział 130 twardzieli z całej7 SZCZYTÓW W 1 DZIEŃ: 1.05.2012 Polski, w tym dwóch członków naszego oddziału.
    Wyruszyliśmy z Parku Miejskiego w Mszanie Dolnej wcześnie rano, bo już 
o 6:00. Pierwszym szczytem był Grunwald/Wsołowa, następnie nowym, czarnym szlakiem prowadzącym z Mszany Dolnej do Rabki im. Elfrydy Trybowskiej i Juliana Tolińskiego otwartym 11 września 2011 roku udaliśmy się na Adamczykową i Potaczkową. Panoramy z Potaczkowej są rewelacyjne, chyba najpiękniejsze na całej trasie. Kolejnym szczytem był Luboń Wielki, gdzie po dłuższym odpoczynku czekały na nas Mała Góra i Szczebel, z którego karkołomne zejście do Kasinki Małej dało się wszystkim we znaki. Na koniec Lubogoszcz i zakończenie rajdu w Bazie Szkoleniowo Wypoczynkowej pod Lubogoszczą, gdzie odbyło się podsumowanie rajdu, wręczenie pamiątkowych odznak i wspólny grill.
    Upał i znaczne obniżenia pomiędzy poszczególnymi szczytami, a tym samym strome podejścia były bardzo wyczerpujące, ale taki był zamysł organizatorów - rajd dla twardzieli, więc nikt nie narzekał, każdy był z siebie dumny że dotarł do celu. Długość trasy 29 km, suma podejść 1981m, czas przejścia 12-14 godzin.
    Tour Mszana Dolna został zorganizowany w ramach akcji Odkryj Beskid Wyspowy, którą przed trzema laty wymyślił wielki pasjonat gór, a w szczególności Beskidu Wyspowego pan Czesław Szynalik, prawnik z Mszany Dolnej. Do współpracy zachęcił włodarzy okolicznych gmin, którzy powołali w tym celu Forum Gmin Beskidu Wyspowego. Dzięki temu w tym roku akcja Odkryj Beskid Wyspowy odbędzie się po raz trzeci. W poprzednich dwóch edycjach wzięło udział kilkanaście tysięcy turystów z całej Polski, z zagranicy również, w tym liczna grupa członków Oddziału Beskid PTT. Ze szczegółami  tegorocznej akcji Odkryj Beskid Wyspowy można się zapoznać na stronie www.odkryjbeskidwyspowy.pl

    Zbyszek Smajdor
19.04.2012 POKAZ SLAJDÓW W SOKOLE

1
9 kwietnia o godz. 18 zapraszamy do Sokoła w Nowym Saczu (ul. Długosza 3) na comiesięczny pokaz slajdów i filmu z trekingu do bazy pod Everestem. Naszmy gościem będzie Jakub Polasik.

Podróżnicy z Polski wybierają się na trekking, w ciągu miesiąca przechodząc cały rejon Solo Khumbu i Parku Narodowego Sagarmatha w Nepalu. Po drodze oprócz dotarcia pod Mount
SlajdyEverest udaje im się zdobyć kilka 5 tysięczników oraz przekroczyć 3 najtrudniejsze przełęcze w rejonie Khumbu. Odwiedzają przy tym m.in. Namche Bazaar - największą osadę w okolicy, znaną z cotygodniowych targowisk ściągających tłumy karawan, handlarzy, tubylców i turystów, a dalej Thame - rodzinną wioskę Tenzing'a Norgay'a, pierwszego zdobywcy Everestu, majestatyczne klasztory buddyjskie w Pangboche i Tangboche, Gokyo oraz 5 słynnych jezior w jego rejonie, a także zupełnie nieoczekiwanie wspinają się na jeden 6-cio i pół tysięcznik. Kuba Polasik - student archeologii na Uniwersytecie Jagiellońskim, członek TKN Wagabunda, 23 letni pasjonat sportów ekstremalnych - nurek, wspinacz, narciarz, żeglarz. Zapalony autostopowicz. Miłością do gór zaraził się wieku 16 lat, kiedy to zdobył swój pierwszy szczyt drogą wspinaczkową (Mnich, Tatry, Polska). Większość swojego czasu poświęca na doskonalenie swoich umiejętności w różnych formach wspinaczki (od skalnej przez lodową na wysokogórskiej kończąc), a także, coraz częściej na podróżach w bliższe i dalsze rejony świata.

3.04.2012 NASI PRZEWODNICY W KOMISJI EGZAMINACYJNEJ

Marszłek Województwa Małopolskiego zarządzeniem  Nr 12/2012 z dnia  17.02.2012. wprowadził zmiany w składzie Komisji Egzaminacyjnej dla kandydatów na Przewodników Turystycznych Górskich Beskidzkich powołując Panią Martę Treit oraz Pana Wojciecha Lippę do składu w/w komisji. Gratulacje!

28.03.2012 WALNE NADZWYCZAJNE ZEBRANIE ODDZIAŁU

Ryszard Petryszak


W dniu 29 marca  2012 zwołujemy Walne Nadzwyczajne Zebranie Oddziału w celu przedstawienia i  rozpatrzenia realizacji budżetu Oddziału za rok 2012. 

Zebranie odbędzie się w Sali Civitas Christiana przy ul. Ks. S.Wyszyńskiego 3, o godz. 16.30 pierwsze, drugi termin: 16.45.

Po zakończeniu częsci oficjalnej zapraszamy o godz. 17:00 na spotkanie z Grzegorzem Petryszakiem pt: "KAUKAZ NIEZNANY"

22.03.2012 SPOTKANIE Z ZYGMUNTEM BERDYCHOWSKIM

Zygmunt Berdychowski

PTT Beskid oraz Fundacja Sądecka zapraszają na spotkanie z Zygmuntem Berdychowskim pt: "Moja droga do korony Ziemi - Piramida Carstensz". Spotkanie odbędzie się 24.03.2012 o godz. 15:00 w siedzibie stowarzyszenia  Civitas Christiana.

16.03.2012 KOSZULKI PTT O/BESKIDt_shirt

Podkoszulki organizacyjne PTT Beskid można kupić w BT Raj - w cenie 15zł (tylko dla członków PTT). Podkoszulki są w wersji damskiej i męskiej, w różnych rozmiarach, uszyte z 100% bawełny o gramaturze 180g/cm2
3-4 03.2012 PIELGRZYMKA NA JASNĄ GÓRĘ

PielgrzymkaW marcu tradycyjnie przewodnicy pielgrzymują do Częstochowy, na Jasną Górę. W tym roku nasz oddział PTT połączył XXVIII pielgrzymkę Przewodników Turystycznych z wycieczką o charakterze religijnym dla większej grupy. Uczestnikami tej autokarowej pielgrzymki była 40 osobowa grupa członków i sympatyków PTT, oraz oczywiście przewodnicy z Pocztem Sztandarowym Koła Przewodników.
Po drodze do Częstochowy można było zwiedzić zamki na Szlaku Orlich Gniazd. Przy pięknej słonecznej pogodzie imponująco prezentowały się ruiny zamku w Mirowie oraz zrekonstruowany zamek w Bobolicach.
Na Jasnej Górze uczestnicy brali udział w wielu wydarzeniach o charakterze religijnym, wysłuchali wielu wykłądów i rekolekcji.
Po zakończeniu pielgrzymki, sądecka grupa w drodze powrotnej zwiedziła jeszcze klasztor i kościół ss.Bernardynek w Staniątkach.

10.03.2012 NADZWYCZAJNY ZJAZD PTT

Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego zwołuje Nadzwyczajny Zjazd Delegatów Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. Zjazd odbędzie się na terenie Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie (budynek C2, sala 429) w dniu 10.03.2012  (sobota) o godz. 11:00 w pierwszym lub o 11:15 w drugim terminie. Sprawami, dla których zwoływany jest Nadzwyczajny Zjazd Delegatów są:  przyjęcie sprawozdań (merytorycznego i finansowego) PTT za rok 2011, zmiana § 52 statutu według wskazania Sądu, konferencja programowa.
Równocześnie przypominamy, że zgodnie z §25 pkt 5 statutu PTT, w Zjeździe uczestniczą delegaci wybrani na VIII Zjazd Delegatów PTT.

Proponowany porządek obrad oraz program Zjazdu program zjazdu

25.02.2012 DYPLOMY ZA PROMOCJĘ TURYSTYKI

W dniu 25.02.2012 na uroczystej Gali Małopolskich Obchodów Międzynarodowego Dnia Przewodnika w Krakowie w Muzeum Armii Krajowej nasz Oddział otrzymał dyplom od Marszałka Województwa Małopolskiego za wkład w rozwój i promocję turystyki w Województwie Małopolskim. Taką nagrodę otrzymał również nasz kolega przewodnik Łukasz Musiał.


Dyplom dla Łukasza MusiałaDyplom dla PTT o/Beskid

18.02.2012 WSPÓŁPRACA Z GOTRAMPING

Gotramping

Nawiązalilismy współpracę z B.T.Gotramping. Właściciel biura -  Grzegorz Petryszak proponuje  kazdemu członkowi PTT 2% zniżki przy zapisach. W załącznikach są propozycje jego wycieczek:
10.02.2012 "DRZEWO ROKU 2011"

w zorganizowanym przez Klub Gaja konkursie „Drzewo Roku 2011”, pierwsze miejsce zajął Dąb Grot z Dęblina. Wydarzenie to jest nam szczególnie bliskie, gdyż ten sukces był możliwy m.in. dzięki dużemu zaangażowaniu Oddziału Dęblińskiego PTT. Pisaliśmy o tym w listopadowym numerze „Co słychać?” (nr 11 (251) / 2011).

W tej chwili Dąb Grot walczy w „Europejskim Konkursie Drzewo Roku 2012” i w imieniu kolegów z Oddziału PTT w Dęblinie uprzejmie prosimy o oddanie głosu na Grota poprzez stronę internetową konkursu: http://www.treeoftheyear.org/


10.02.2012 BALE W KARNAWALEZaproszenie na bal PTT


Powoli stają się tradycją bale karnawałowe PTT "Beskid"
W tym roku zapraszamy 10 lutego, w piątek, o godz. 17:00 do restauracji "Panorama" w Nowym Sączu przy ul. Romanowskiego 4.
Koszt to 35zł, a w cenie zabawa oraz poczęstunek - zimna płyta, ciepły posiłek, słodycze i napoje bezalkoholowe.
Zapisy i wpłaty  w "Wakacyjnym Raju".
Zapraszamy!
28.01.2012 AKCJA KRWIODAWCZA PTT

Nasz oddział organizuje w dniu 28.01.2012 akcję oddawania krwi. Pomimo ogromnego postępu medycyny, jak krewdotąd nie udało się wytworzyć substancji, która w pełni zastąpiłaby ludzką krew. Krew jest niezbędna w wielu sytuacjach np.: dla poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych, przy wielu operacjach, przy przeszczepach narządów itp Jedynym źródłem krwi są zdrowi ludzie, którzy rozumieją, że oddanie krwi to rodzaj posłannictwa.
Zapraszamy do Punku Krwiodastwa w Nowym Sączu, na ul. Kazimierza Wielkiego 9A (I piętro) od godziny 9:00 (akcja będzie trwała do godz. 12:00)

Możesz oddać krew:

Jeśli jesteś osobą pełnoletnią, a nie przekroczyłeś 65-ego roku życia,

 • czujesz się zdrowy,
 • ważysz nie mniej niż 50 kg,
 • pragniesz pomóc drugiemu człowiekowi

to zgłoś się do Rejestracji RCKiK Oddział Terenowy NS:

 • po lekkim, beztłuszczowym posiłku,
 • będąc trzeźwym (nie pijemy alkoholu co najmniej 24h przed oddaniem krwi)
 • z dokumentem tożsamości (dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, legitymacja ubezpieczeniowa, legitymacja szkolna lub studencka).
Po wypełnieniu kwestionariusza, który otrzymasz w Rejestracji, przejdziesz kwalifikację laboratoryjną (morfologia krwi) i zostaniesz zbadany przez lekarza (pomiar ciśnienia, osłuchiwanie serca i płuc), który zakwalifikuje Cię do oddania krwi.

50 000 UCZESTNIK WYCIECZKI
Zbyszek Smajdor

W dniu 19 września 2011 odbyła się wycieczka w Bieszczady na Tarnicę i Bukoe Brdo, na liście zapisów na ten wyjazd pojawił się pięćdziesięciotysięczny uczestnik wycieczki, a był nim Zbigniew Smajdor, który z tej okazji, podczas spotkania opłatkowego, 21.01.2012, otrzymał  z rąk Prezesa PTT o/Beskid gratulacyjny dyplom.

21.01.2012 SPOTKANIE OPŁATKOWE


opłatek

Zapraszamy na spotkanie opłatkowe, z życzeniami na rok bieżący, podsumowaniem roku minionego, z wręczaniem nagród,  poczęstunkiem oraz zabawę taneczną !
Będzie możliwość zapłacenia składek członkowskich na rok bieżący, ale przede wszystkim możliwość retrospektywnego spojrzenia na nasze wycieczki AD 2011, spotkania się w gronie towarzystwa przy nieco mniej turystycznej okazji. Koszt udziału - 25zł.


16.01.2012 STATUETKA DLA NASZEGO ODDZIAŁU

W dniu 16 stycznia w Krynicy odbyło się noworoczne spotkanie zorganizowane przez Nowosądecką Izbę Turystyczną. Podczas spotkania wręczono wyróżnienia za zasługi w rozwoju sądeckiej turystyki. Miło nam poinformować że Prezydent Miasta Nowego Sącza przyznał statuetkę naszemu Oddziałowi a odebrał ją wiceprezes Jerzy Gałda.


Statuetka

11.01.2012 ROCZNICA URODZIN PROF. FELIKSA RAPFAGrób Feliksa
              Rapfa
W 121 rocznicę urodzin patrona Oddziału Feliksa Rapfa, delegacja Zarządu Oddziału złożyła na grobie wiązankę kwiatów i zapaliła znicz. Nasz patron urodził sie 11 stycznia 1891 roku w Tarnowie.


6.01.2012 RABAT W SKLEPIE GÓRSKIM

Informujemy, że nawiązaliśmy współpracę ze sklepem górskim ALPMAR, prowadzonym przez Iwonę Nakoneczną-Świątek i Marcina Świątka z Oddziału PTT „MKG Carpatia” w Mielcu. Efektem tej współpracy jest 7% rabat dla wszystkich członków PTT za okazaniem legitymacji z wklejonym znaczkiem składki członkowskiej na dany rok kalendarzowy. zapraszamy na stronę internetową sklepu: http://www.alpmar.pl/.

5.01.2012 NIE MA JUŻ "CHYZU U BACY"

Z przykrością zawiadamiamy, że od 1 grudnia 2011 r. „Chyz u Bacy PTT” na Mładej Horze zakończył swoją działalność. Równocześnie w imieniu Józefa Michlika - „Bacy” serdecznie dziękujemy wszystkim tym, którzy na przełomie wielu lat wspomagali Chyz - Oddziałom i członkom ZG PTT kolejnych kadencji, a także wszystkim, którzy gościli w Chyzy, zarówno stałym bywalcom, jak i wszystkim turystom, którzy choć raz trafili na Mładą Horę.


4.01.2012 KALENDARZE PTT

Informujemy, że PTT wydało kalendarze na 2012 rok promujące PTT i darowiznę 1% z PITu na rzecz naszej organizacji. Autorem kalendarza jest  Krzysztof Hancbach. Można je kupić za 5zł w BT Wakacyjny Raj:

KALENDARZE PTTKALENDARZE PTT
stat4u