Polskie  Towarzystwo Tatrzańskie
Statut Historia Informacje Odznaki PTT  Nowy Sącz Bezpieczeństwo GOPR Kontakt Księga Gości
                                   
Aktualności
Wycieczki i wyprawy
Regulamin wycieczek
Szlaki spacerowe
Przewodnicy
Koło przewodników PTT
Koło PTT w Tarnobrzegu
Przyjaciele
Relacje
GALERIA
Strona główna


Retezat

AKTUALNOŚCI I OGŁOSZENIA
26.11.2010 ZAPROSZENIE NA WERNISAŻzaproszenie

Zapraszamy na wernisaż wystawy fotografii z wyprawy 2010: "Andaluzja czyli corrida po sądecku", który  odbędzie się w Restauracja Ratuszowa, 26 listopada 2010, godz. 17 (wachlarze i inne stosowne akcesoria mile widziane)


13-14.11.2010 NOWE WŁADZE PTT

Wybraliśmy nowe Władze PTT na kadencję 2010-2013
W dniach 13-14 listopada 2010 r. w Pawilonie Dydaktyczno-Muzealnym TPN przy ul. Chałubińskiego 42a w Zakopanem odbył się VIII Zjazd Delegatów Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego.
Nowe Władze PTT przedstawiają się w następującym składzie:

Zarząd GłównyZarząd Główny
prezes: Szymon Baron (O/Bielsko-Biała)
wiceprezesi: Nikodem Frodyma (O/Kraków), Tomasz Kwiatkowski (O/Radom), Wojciech Szarota (O/Nowy Sącz)
sekretarz: Jerzy Zieliński (O/Tarnów)
skarbnik: Joanna Król (O/Nowy Sącz)
członkowie Prezydium: Joanna Dryla-Bogucka (O/Nowy Sącz), Włodzimierz Janusik (O/Łódź), Janusz Machulik (O/Bielsko-Biała), Janina Mikołajczyk (O/Łódź), Barbara Morawska-Nowak (O/Kraków)

pozostali członkowie Zarządu: Stanisław Czubernat (O/Poznań, TPN), Antoni Leon Dawidowicz (O/Kraków), Janusz Eksner (O/Radom), Jerzy Piotr Krakowski (O/Mielec), Józef Kwiatkowski (O/Radom), Mateusz Kurek (O/Opole), Remigiusz Lichota (O/Chrzanów), Jan Nogaś (O/Bielsko-Biała), Janusz Smolka (O/Radom), Aleksander Stybel (K/Tarnobrzeg)

Główna Komisja Rewizyjna
przewodniczący: Barbara Rapalska (O/Jaworzno)
zastępca przewodniczącego: Zbigniew Zawiła (O/Sosnowiec), Antonina Sebesta (O/Kraków)
sekretarz: Stanisław Wójtowicz (O/Radom)
członkowie: Józef Haduch (O/Chrzanów), Ewa Kuziemska (O/Łódź Karpacki), Grażyna Piotrowska-Gerlich (O/Jaworzno)

Sąd Koleżeński
przewodniczący: Tomasz Gawlik (O/Ostrowiec Świętokrzyski)
zastępca przewodniczącego: Alicja Nabzdyk-Kaczmarek (O/Opole)
sekretarz: Grażyna Hermanowicz (O/Radom)
członkowie: Grażyna Franaszczuk (O/Mielec), Jan Krajewski (O/Nowy Sącz), Krzysztof Pietruszewski (O/Łódź), Marcin Ryś (O/Chrzanów)

13-14.11.2010 VIII WALNY ZJAZD PTT

W sobotę i niedzielę (13-14 listopada) w Zakopanem odbywać się będzie VIII Walny Zjazd Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. Z tej okazji Poczta Polska w
pocztowka ptt Nowym Sączu wydała okolicznościową kartkę pocztową oraz pamiątkowy stempel filatelistyczny. Można je nabyć na stoisku pocztowo-filatelistycznym w siedzibie Tatrzańskiego Parku Narodowego w czasie trwania Zjazdu, a następnie w urzędzie pocztowym 34-500 ZAKOPANE 1.
PTT obradować będzie przez dwa dni w pawilonie dydaktyczno-muzealnym TPN w Zakopanem przy ul. Chałubińskiego 42a. Rozpoczął się w sobotę rano mszą w kościele OO. Bernardynów. Zaplanowano też szereg imprez towarzyszących. Będzie więc wernisaż wystawy fotografii Włodzimierza Janusika pt. "Spojrzenia andyjskich górali” i ekspozycja prac Józefa Durdena pt. "Szarotka tatrzańska jako element zdobniczy”. W sobotę na godz. 19 zaplanowano prelekcję Leszka Cichego i Krzysztofa Wielickiego pt. "XXX rocznica pierwszego zimowego wejścia na Mount Everest". W niedzielę uczestnicy zjazdu odwiedzą Cmentarz na Pęksowym Brzyzku i złożą kwiaty na grobach ludzi zasłużonych dla Tatr i PTT.

7.11.2010 ZAKOŃCZENIE SEZONU

Twój Mount Everest - dyplomy 2010Jak co roku odbyło się symboliczne (bo u nas sezon nigdy sie nie kończy) podsumowanie sezonu. Tym razem spotkaliśmy się w Beskidzie Niskim, wchodząc na Kozie Żebro, by potem biesiadować w Regietowie. Zakończenie sezonu jak zwykle zgromadziło liczne rzesze turystów spod znaku PTT (ok. 80 osób). Podczas biesiady, śpiewów i tańców w karczmie przy stadninie koni, nasz prezes - Wojtek Szarota, wręczył dyplomy i pamiątkowe pendrivy zdobywcom "Twojego Mount Everestu". Nikomu sie nie udało zdystansowac zeszłorocznej zwyciężczyni - i w tym roku pierwsze miejsce zajęła Jolanta Woźniak zdobywając ponad sześć wysokości Mount Everestu.

5.11.2010 NASZYWKA PTT

W naszym biurze "Wakacyjnym Raju" można zamawiać nową, dużą (średnica 7cm) naszywkę z logo PTT, w cenie 7zł:
Naszywka
4.11.2010 VIA SANDECIANA

Będziemy mieli "nasz odcinek Drogi Świętego Jakuba. Inicjatywę wyznaczenia wyznakowania i  szlaków podjęła Grażyna Kołat, opracowała i napisała plan i prośbe do biskupa w imieniu  PTT.  Biskup tarnowski - ks. Wiktor Skworc wyraził zgodę na realizację tego projektu na terenie diecezji tarnowskiej. Szlak będzie bocznaą drogą głównego szlaku, który projektował m.in Mieczysła Winiarski (nasze koło PTT w Tarnobrzegu) - współautor przewodnika "Małopolska Droga Świętego Jakuba".


29.11.2010 KRZYŻ DLA ŚP WŁADYSŁAWA KOWALCZYKAKrzyż13 grudnia ubiegłego roku zmarł nagle podczas wycieczki na Ćwilin w Beskidzie Wyspowym, wybitny przewodnik Władysław Kowalczyk. W dniu 28.10.2010, jego koleżanki i koledzy z PTT ustawili w miejscu jego śmierci drewniany krzyż. Znajduje się on przy niebieskim szlaku z Przełęczy Gruszowiec na szczyt Ćwilina.

<FOTO>

25.10.2010 SZKOLENIE PRZEWODNIKÓW

Szkolenie w Pienińskim Parku Narodowym dla przewodników górskich PTT odbędzie się  w dniu 30.10.2010r.  Spotkanie rozpocznie się o godz. 9.00 w budynku Dyrekcji PPN w Krościenku  ul. Jagiellońska 107 . Wyjazd z Nowego Sącza o godzinie 8:00. ul Morawskiego. Tematem szkolenia będzie "Zamek Pieniny - dzieje i teraźniejszość". W programie spotkania przewidziany jest wykład i zajęcia terenowe na Górze Zamkowej.  Szkolenie zakończy test z omawianej tematyki i wiedzy ogólnej dotyczącej Pienin. Przewodnikom, którzy uczestniczyli w pełnym programie szkolenia i zaliczyli test wydawane zostaną upoważnienia Dyrektora PPN. Zgłoszenia i zapisy  w Biurze "Wakacyjny Raj ". Koszt przejazdu 10 zł.


23.10.2010 BLACHOWANIE NOWYCH PRZEWODNIKÓW

Blachowanie
W sobotę, 23.10.2010 na szczycie Radziejowej, odbyło się ślubowanie przewodnickie 7. osób które pozytywnie ukończyły kurs zorganizowany przez PTT. Uroczystość rozpoczęła się mszą św. odprawioną przez ks. Andrzeja Krajewskiego z parafii św. Kazimierza w Nowym Sączu, a blachy przewodnickie wręczyli: prezes Koła Przewodników PTT Jerzy Gałda, prezes PTT  Oddział "Beskid" Wojciech Szarota oraz prezes honorowy Oddziału Maciej Zaremba.
Na uroczystości był również obecny Prezes PTT Tarnów - Jurek Zieliński (członek sądeckiego Koła Przewodników). Po częsci oficljalnej odbył się ciąg dalszy imprezy na Cyrli.Po częsci oficljalnej odbył się ciąg dalszy imprezy na Cyrli.

film   <galeria>
21.10.2010 WYRÓŻNIENIE DLA PTT BESKID

21.10.2010 WYRÓŻNIENIE DLA PTT BESKID


Kolegium Nagrody Honorowej NIT "Sądecki Laur Turystyczny 2010" przyznało wyróżnienie w ketegorii okołoturystycznej pod patronatem Prezesa Nowosądeckiej Izby Turystycznej dla PTT Oddział Beskid za organizację wycieczek turystyczno-krajoznawczych.

Wojtek Szarota otrzymał nagrodę Prezydenta Miasta Nowego Sącza  "za działalność przewodnicką aktywnie propagującą turystykę pieszą".

13.10.2010 DELEGACI NASZEGO KOŁA W TARNOBRZEGU

Koło w Tarnobrzegu Oddziału "Beskid" PTT wybrało następujących 10 delegatów na  na Walny Zjazd PTT w Zakopanem: Bochniewicz Stanisław, Dzikowska Beata, Gospodarczyk Jacek, Jędrusik Małgorzata, Kuczera Ryszard, Reczek Barbara, Stybel Aleksander, Wilk Tadeusz, Winiarski Mieczysław, Zemła Zdzisław.

12.10.2010 ZAPROSZENIE NA BLACHOWANIE

Informujemy, że w dniu 23.10.2010 o godz. 8:30 będzie podstawiony bus na ul. Sz.Morawskiego, który wyjedzie pod Prehybę.


Zaproszenie na blachowanie
8.10.2010 TERMIN SKŁADANIA "MOUNT EVERSTÓW"

Przypominamy, że 15.10.2010 mija termin wykazów zdobytych szczytów sumujących się na "Twój Mount Everest".

7.10.2010 BLACHA DLA PRZEWODNIKÓW

W Biurze "Wakacyjny Raj" dostępne są (tylko dla członków koła i przewodników PTT)  nowe małe i duże odznaki " Przewodnik Beskidzki PTT". Koszt odznak: małej 4,30 zł.,dużej 35zł


5.10.2010 PRZEWODNIK PO JAKUBOWYCH DROGACH

PrzewodnikW  Kole PTT w Tarnobrzegu w tym roku odbył się cykl comiesięcznych imprez pt "Jakubową Drogą", czyli Małopolską Drogą św Jakuba z Sandomierza do Krakowa, których pokłosiem jest przewodnik.
Na półki księgarń trafi on w październiku pt: "Małopolska Droga św. Jakuba", odcinek Sandomierz – Kraków, autorstwa: Wiesława Grdenia, Marka Łygasa i Mieczysława Winiarskiego, wydany przez Oficynę Wydawniczą "Rewasz". Otwarty oficjalnie w 2009r. odcinek Małopolskiej Drogi św. Jakuba w nawiązaniu do średniowiecznej tradycji pielgrzymowania, połączył Sandomierz z Krakowem. Tak jak wszystkie Jakubowe Drogi wyznakowany jest on tylko w jedną stronę (za pomocą żółtych strzałek i symbolu muszli), na zachód w kierunku hiszpańskiego Santiago de Compostella. W Krakowie Małopolska Droga łączy się z Via Regią, głównym szlakiem pielgrzymkowym w Polsce, który połączony jest z europejską siecią Dróg św. Jakuba. Przewodnik dokładnie opisuje wyznakowaną Drogę i ciekawe miejsca, poprzez które prowadzi szlak.

2.10.2010  WALNE ZGROMADZENIE

2 października 2010 r. odbyło się Walne Zgromadzenie Sprawozdawczo-Wyborcze Oddziału PTT "Beskid" w Nowym Sączu. Obserwatorem z ramienia Zarządu Głównego PTT był Antoni Leon Dawidowicz.
Skład osobowy PTT Oddział Beskid w Nowym Sączu po wyborach:

Walne 2010

Prezes - Wojciech Szarota
Prezes honorowy - Maciej Zaremba
Zarząd:
Jolanta Augustyńska
Joanna Dryla-Bogucka
Teresa Frączek
Jerzy Gałda
Iwona Kowalczyk - Tudaj
Joanna Król
Łukasz Musiał
Józef Orlita
Zbigniew Smajdor
Wiesław Wcześny

 
Komisja Rewizyjna
Barbara Michalik - przewodnicząca
Czesława Janik - sekretarz
Adam Bossy
Dariusz Gogoc
Tadeusz Pogwizd


Sąd Koleżeński
Sławomir Kołsut
Jan Krajewski
Leszek Małota
Marzena Musiał
Jolanta Serafin


Zostali też wybrani delegaci na Walny Zjazd w Zakopanem:
Lista delegatów:  Joanna Dryla-Bogucka, Teresa Frączek, Dariusz Gogoc, Jerzy Gałda, Mateusz Łukasik, Sławomir Kołsut, Jan Krajewski, Joanna Król,
Jolanta Serafin, Zbigniew Smajdor, Wojciech Szarota, Marta Treit, Wiesław Wcześny, Maciej Zaremba
Lista rezerwowa: Iwona Kowalczyk-Tudaj, Leszek Małota, Małgorzata Poręba, Adam Przybylski


8.09.2010 PTTNS NA FACEBOOKU
PTTNS na Facebooku

Od dzisiaj jesteśmy też na Facebooku
, w ramach którego zarejestrowani użytkownicy mogą tworzyć sieci i grupy, dzielić się wiadomościami i zdjęciami i korzystać z wbudowanych aplikacji- Zapraszamy wszytskich członków, sympatyków i obserwatorów. Tam też się możemy spotykać.


24.08.2010 NOWI PRZEWODNICY W "KLUBIE 100"

100 wycieczekSto jest liczbą prawie magiczną, progową.  Swoje „Sto dni” miał Napoleon, nazwane również „Lotem Orła” (od 1 marca do 18 czerwca 1815 roku), czyli do klęski pod Waterloo. Mao w Chinach w  okresi e rewolucji kulturalnej  wprowadził  okres odwilży pod hasłem „niech rozkwita sto kwiatów, niech współzawodniczy sto szkół!".Nie na darmo o 100 dni czasu prosili  premierzy Polski od Wojciecha Jaruzelskiego po Donalda Tuska, a jedna  z nieistniejących partii świeżej demokracji polskiej nazywała się „Ruch 100”. „Sto lat samotności” to tytuł jednej z najwybitniej i kultowej  powieści  Gabriela Garcii Marqueza. Sto lat składa się na jeden wiek. „Sto lat” to tytuł najpopularniejszej polskiej piosenki, piosenki której słowa prawie w 100% zna każdy Polak. Sto 100 wycieczekwycieczek z PTT o/Beskid poprowadzili ostatnio Jerzy Gałda (wycieczka na Rakuską Czubę), a ostatnia wycieczka  ( 22 sierpnia 2010 roku) na Małą Wysoką była 100 prowadzoną przez Ryszarda Patyka. Pogoda na wycieczce była wspaniała to i jubileusz pewnie zapadnie w pamięci. Jerzy Gałda i Ryszard Patyk dołączyli tym samym do „ Klubu 100 wycieczek”  przewodników takich jak: nieżyjący już Krzysztof Żuczkowski , Władysław Kowalczyk, czy jak najbardziej żywi: Maciej Zaremba, Leszek Małota czy piszący te informację Wojciech Szarota. Cieszę się bardzo z powiększającego się towarzystwa „100 wycieczek”, i tak oceniając z własnej perspektywy jest to wiele godzin, przygotowań, czasu poświęconego wycieczkowiczom. Czasami  w tej liczbie 100 były „wzloty i upadki” –szczęście w oczach wycieczkowiczów, ale i też zmęczenie, zniechęcenie czy tez wściekłość. Dla mnie najważniejsze jest zdrowie i bezpieczeństwo uczestników, a  chodzenie po górach do najbezpieczniejszych nie należy. Dlatego nowym „Setkowiczom”  szczerze gratuluje wytrwałości, chęci i zdrowia dla dobra towarzystwa i organizacji. Aż ciśnie się na usta wspominane wcześniej „ 100-lat- 100 lat”. Jednocześnie zwracam się do pozostałych Przewodników o możliwie najszybsze dołączanie do „Klubu   100”!
 w.sz.
23.08.2010 RABAT W SKLEPIE SPORTOWYMRabat w TKsport


Informujemy, że ZG PTT nawiązał współpracę ze sklepem internetowym TKsport. W ramach współpracy członkowie PTT, którzy zalogują się na stronie www.tksport.pl i przy zamówieniu wpiszą kod promocyjny moga liczyć na 10% rabatu. Liczymy, że ta forma promocji, która będziemy starać się rozwijać również z innymi partnerami zqachęci dotychczasowych sympatyków do wstępowania w szeregi Towarzystwa.

Kod prromocyjny, który umożliwia dokonywanie zakupów z rabatem to: PTTBeskidtrek

22.08.2010 KAPELAN PTT - KS. JÓZEF DRABIK PRAŁATEM PAPIESKIM

ks. Józef DrabikKs. Józef Drabik, b. proboszcz parafii w Krynicy- Słotwinach, inicjator sylwestrowych pielgrzymek ludzi gór na Jaworzynę Krynicką, obdarzony godnością Honorowego Obywatela Krynicy-Zdroju, a obecnie proboszcz parafii NMP Matki Kościoła i św. Jakuba w Brzesku, na mocy decyzji papieża Benedykta XVI został Kapelanem Honorowym Jego Świątobliwości, czyli tzw. prałatem papieskim – czytamy na stronie kryniczanie.pl.

Z tą godnością, wiąże się również przywilej noszenia specjalnego stroju duchownego. Ks. Józef może używać cingulum (pas do sutanny) w kolorze fioletowym, lamówki i obszywki do sutanny w kolorze fioletowym, czarny biret z pomponem w kolorze fioletowym i guziki do sutanny obszywane w kolorze fioletowym. Z kolei do stroju liturgicznego może zakładać białą albę z czerwoną podszywką . Do stroju chórowego może używać rokiety, czyli białej komży z czerwonym podszyciem.

Ks. Józef Drabik ma 50 lat. Pochodzi z Wojnicza. W 1986 r.  otrzymał święcenia kapłańskie z rąk ówczesnego biskupa tarnowskiego Jerzego Ablewicza. Przez dwa lata pracował jako wikariusz w parafii św. Mikołaja w Niwiskach. W 1988 roku został zamianowany wikariuszem w parafii Wniebowzięcia NMP w Krynicy - Zdroju. Po 5 latach pracy w parafii „zdrojowej”, bp Józef Życiński mianował Go proboszczem parafii NSPJ w Krynicy - Zdroju, z misją budowy nowego kościoła. W 1994 roku został odznaczony przez ks. bpa Życińskiego tytułem Exspositorio Canonicali (kanonik eksponowany). Od 2004 r. ks. Józef Drabik pełni posługę proboszcza parafii NMP Matki Kościoła i św. Jakuba Ap. w Brzesku. Jest również dziekanem dekanatu brzeskiego. Ponadto kapelanem Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. Jest również pomysłodawcą i organizatorem corocznych pielgrzymek "Ludzi Gór", które odbywają się w noc sylwestrową na Jaworzynę Krynicką. Jest ponadto honorowym członkiem: Koła Przewodników "Leliwa" w Tarnowie, Towarzystwa Narciarskiego w Krynicy i Forum Polskiej Farmacji. Uhonorowany Złotą Odznaką Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego z Kosówka. W dowód uznania Rada Miejska w Krynicy - Zdroju nadała ks. Józefowi Drabikowi Honorowe Obywatelstwo Krynicy – Zdroju, został także wyróżniony Złotym Herbem Krynicy - Zdroju.
["Sądeczanin", HSZ]
29.07.2010 POZDROWIENIA Z AFGANISTANU

Serdeczne pozdrowienia z lezacego na wysokosci ponad 2200 m.n.p.m. Chaghcharan w Afganistanie, dla kolezanek i kolegow  milujacych gory i wedrowki przesyla
Adam

P.S. Zalaczam pierwsze fotki z okolic, gdzie mieszkam i pracuje. Jako ciekawostka: - w tej prowincji, Ghowr, nie ma dotychczas zadnej drogi asfaltowej. Drogi, ktorymi podrozuje sie, sa widoczne na wzniesieniach.
25.07.2010 POWRÓT WYPRAWY DO ANDALUZJI

 Mulhacen


PTT Odział Beskid w Nowym Sączu 25 lipca 2010r, po 16 dniach powróciło z kolejnej  wakacyjnej wyprawy, tym razem pt. „Andaluzja czyli… corrida po sądecku”. Głównym górskim celem wyprawy był najwyższy szczyt półwyspu pirenejskiego Mulhacen 3478m npm w paśmie Sierra Nevada, który zdobyło ponad 30 uczestników Mulhacen to również najwyższy szczyt Europy poza Alpami. 
  


WALNE ZGROMADZENIE

Walne Zgromadzenie Sprawozdawczo-Wyborcze Oddziału PTT "Beskid" w Nowym Sączu odbędzie się
2 października 2010 (sobota). Miejsce spotkania zostanie podane później.
7.06.2010 FOTOGRAFICZNY KONKURS UKRAIŃSKI

W trakcie wycieczki na Ukrainę  3-6.06.2010 narodził się pomysł, aby zrobić konkurs fotograficzny, dotyczący właśnie tego wyjazdu. Ogłaszamy więc niniejszym konkurs pt: "UKRAINA ZACHODNIA".
  • Zdjęcia muszą pochodzić tylko i wyłącznie z tego wyjazdu
  • Każdy może przysłać maksymalne 2 zdjęcia, podpisane nickiem lub imieniem na adres webmastera
  • W temacie e-mail proszę zaznaczyć "Konkurs"
  • Termin nadsyłania: 18.06.2010, godz. 24:00
  • Ze zdjęć zostanie utworzona galeria, każde zdjęcie będzie miało losowo przypisany numer, nick nie będzie podawany, ani techniczne dane zdjęcia (żeby nie było wiadomo z jakiego aparatu ;)
  • Można głosować tylko na jedno zdjęcie i tylko jeden raz.
  • Termin głosowania: 30.06.2010, godz: 24:00
  • Na zwycięzcę (lub zwycięzców) czeka nagroda - koszulka tematycznie związana z tym wyjazdem i z logo PTT.
28.05.2010 REKLAMA MILKI W TATRACH

PTT "Beskid" dostało list z Milki, abyśmy  poparli ich akcję i TPN-u i oddali głos na 3 spośród 6 symboli Tatr na ich stronie:  "Milka. Razem dla Tatr"  Trzy najbardziej popularne zostaną objęte programem badawczym finansowanym przez „Milke” . Głosowanie tylko do 20 czerwca 2010.

21.05.2010 WERNISAŻ WYSTAWY "W GÓRĘ(Y)"

Dyrekcja Sądeckiej Biblioteki Publicznej oraz autorka wystwy Urszula Gawron serdecznie zapraszają na wernisaż wystawy fotografii pt.: "W górę(y)"  21 maja 2010, godz. 18:00, ul. Franciszkańska 11, Nowy Sącz. Wystawa będzie czynna do 18. czerwca 2010.

21.05.2010 SPOTKANIE AUTORSKIE

Bukowina i Maramuresz

Serdecznie zapraszamy  na opowieści o Bukowinie i Maramureszu  w ramach promocji przewodnika „Północna Rumunia - Bukowina i Maramuresz” Stanisława Figla i Piotra Krzywdy. 21 maja 2010 r,  godz. 17:00 w restauracji „Panorama”, ul. Romanowskiego 3.
Przy okazji odbędzie się  promocja innych pozycji Wydawnictwa „Rewasz” (możliwość zakupu po atrakcyjnych cenach oraz zdobycie autografów autorów)

JUBILEUSZ 20-LECIA

Z okazji naszego Jubileuszu otrzymaliśmy listy gratulacyjne od Pani Prezydent Bożeny Jawor i Pani Prezes Sądeckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Wiesławy Borczyk.

list gratullacyjny
list gratullacyjny


10.04.2010 ŻAŁOBA NARODOWA
Prezydent Kaczorowski z wizytą w Nowym Sączu
Wszyscy odczuwamy głęboki żal i ból z powodu tragicznej śmierci Polaków pod Smoleńskiem.  Śmierć pary prezydenckiej  Lecha i Marii Kaczyńskich, Prezydenta RP na uchodźstwie  Ryszarda Kaczorowskiego (członek honorowy PTT) i pozostałych członków delegacji mającej uhonorować zamordowanych oficerów Wojska Polskiego w Katyniu, pozostawia nas w głębokiej żałobie.

Tak się nieszczęśliwie złożyło, że ta katastrofa  zbiegła się z uroczystą mszą z okazji reaktywowania naszego Oddziału. Msza ta została ofiarowana przede wszystkim ofiarom tragicznej katastrofy i była pewnie jedną z pierwszych  w tej intencji w Polsce. Chciałbym podziękować wszystkim uczestnikom tej mszy, szczególnie Księżom odprawiającym tę liturgię (ks. Andrzej Krajewski i ks. Kazimierz Pres) naszym szanownym gościom, z władzami ZG PTT na czele: Włodzimierzem Janusikiem, Janiną Mikołajczyk, Barbarą Morawską - Nowak, Nikodemem Frodymą. 


Nasze wędrowanie, odnajdywanie w górach atmosfery do refaksji, jest również sposobem na przeżywanie żałoby,  na łączenie się  w bólu i żalu wokół Tych, którzy tak szybko odeszli...

Wojtek Szarota
20-LECIE ODDZIAŁU BESKID PTT

20 lecie31 marca 1990 na zebraniu założycielskim w restauracji Panorama w Nowym Sączu w obecności prezesa PTT Macieja Miszke powołano Oddział PTT w Nowym Sączu. Pierwszym i długoletnim prezesem został obecny prezes honorowy Maciej Zaremba. Po  Macieju Zarembie przez jedną kadencję prezesem był Wojciech Lippa, obecnie prezesem jest Wojciech Szarota. Wśród założycieli byli m.in. obecny prezes PTTK Adam Sobczyk, Antoni Piotrowski, Anna Totoń, czy nieżyjący już  Witold Tokarski. Losy tak się potoczyły, że z organizacji inicjowanej przez 20 osób powstała Organizacja w której członkostwo miało ponad 1000 osób a obecnie  zrzeszają ponad 300 osób.
   W naszych wycieczkach górskich i krajoznawczych uczestniczy ponad 3000 osób rocznie. Organizujemy wyprawy w Karpaty i góry Europy, szlakami winnymi  i „do źródeł”.  Polskie Towarzystwo Tatrzańskie im. prof. Feliksa Rapfa posiada  dwa prężnie działające  koła: w Tarnobrzegu i Koło Przewodników.
   Obchody 20-lecia reaktywowania rozpoczęliśmy  od uroczystego balu na zakończenie karnawału w sali galicyjskiego ratusza w Miasteczku Galicyjskim. Następna uroczystością uświetniającą tak szacowny jubileusz będzie Msza święta  dziękczynna  za 20 lat działalności oraz  w intencji  całej Organizacji, na Rosochatce  pod krzyżem, 10 kwietnia o godz. 11:00 (zorganizowany wyjazd z Nowego Sacza o 10:00). Po mszy odbędzie się uroczystość wręczania grawertonów i dyplomów dla osób zasłużonych dla PTT spod znaku Beskidu. Mamy nadzieje, że uroczystość tę zaszczycą znamienite osoby stojące na czele władz miasta i samorządu, organizacji PTT czy innych organizacji stale współpracujących z nami i wszyscy nasi sympatycy.

4.03.2010 OPERACJA MARYSI

Drodzy Przyjaciele,
 
    W imieniu naszego kolegi przewodnika, Macieja Pietrzkiewicza zwracam się do Was z prośbą o dar sercaMarysia Pietrzkiewicz dla jego córeczki.  Mała Marysia jest bardzo chora i do Jej prawidłowego funkcjonowania potrzebna jest kosztowna, specjalistyczna operacja.
    Maciek w czasie swojej działalności w Kole Przewodników pracował bezinteresownie na rzecz dzieci,  organizując dla nich wyjazdy wakacyjne i inne imprezy. Teraz On potrzebuje naszej pomocy, dlatego bardzo proszę Was o wsparcie. Pomoc możecie okazać poprzez przekazanie odpisu 1% podatku w rozliczeniu PIT lub dokonać wpłaty bezpośrednio na konto.
    Część z Was będzie miała wątpliwości czy to nie jeden z wielu łańcuszków wyłudzających pieniądze, zapewniam, że nie. Wpłacane na konto Fundacji  Serce Dziecka im. Diny Radziwiłłowej  pieniądze, trafiają na konto Marysi. To prawda, że - fundacja pobiera 5% od każdej wpłaconej kwoty (na pokrycie swoich kosztów działalności), ale gdyby wpłacić pieniądze na prywatne konto dla Marysi to i tak jak pisze Maciek … „w końcu wpłacimy te pieniądze na konto fundacji bo to ona właśnie będzie za operację płacić. Tak więc i tak wyjdzie na to samo albo i gorzej bo każda wpłata jest obciążona oplatą”.

Maciek udzieli dodatkowych informacji pod  telefonem 501108005, więcej infrormacji na stronie Fundacji

Pomóżmy Marysi !
20.02.2010 DZIEŃ PRZEWODNIKA

Po raz 9 w Krakowie a po raz 16 w świecie obchodzony jest Światowy Dzień Przewodnika Turystycznego. Dzień ten upamiętnia założenie Światowego Związku Przewodników Turystycznych, podczas Kongresu, który odbył się w Izraelu w 1985 r.

W Krakowie, obchody te organizuje od 1997 r. Stowarzyszenie Przewodników Turystycznych w Krakowie. W tym roku po raz pierwszy do organizacji obchodów włączył się Urząd Miasta Krakowa, wspólnie ze Stowarzyszeniem organizując Krakowskie Spotkania Przewodników.
Spotkanie to odbyło się w dn 20 02 2010 w"Chochołowym Dworze" w Jerzmanowicach wśród malowniczych krajobrazów Ojcowskiego Parku Narodowego.

Nasi koledzy Wojtek Szarota i Robert Cempa tej okazji zostali odznaczeni: Robert - Odznaką honorową za zasługi dla turystyki, a Wojtek - Dyplomem Marszałka Województwa Małopolskiego.
Wojtek Lippa
20.02.2010 FORM PTTNSForum pttns

Zostało założone FORUM.PTTNS, abyśmy mogli spotykać się równiez na wirtualnych szlakach, wymieniać się opiniami, relacjami, zadawać pytania i odpowiadać na nie - jednym słowem współuczestniczyć w tworzeniu internetowego obszaru PTT/Beskid. Zapraszam więc się na jeszcze cieplutkie Forum PTT o/Beskid.

JDB
14.02.2010 RADZIEJOWA NA KRECHĘ   Plakat Radziejowa na Krechę
Koło Przewodników PTT serdecznie zaprasza przewodników i sympatyków Koła na jedenastą  wędrówkę górską:: "Radziejowa na krechę".
Jak co roku, w miejscu złożenia przysięgi przewodnickiej spotkamy się na Radziejowej przy ognisku z pieczoną kiełbasą... i gorącą herbatką.
Wyjazd w dniu 14.02.2010 z parkingu MOK przy Al. Wolności w Nowym Saczu o godz. 8:00 autokarem do Przysietnicy. Skąd bez względu na stan pokrywy śnieżnej, ścieżkami bez szlaku wyjdziemy na szczyt Królowej Beskidu Sądeckiego. Po zejściu spotkanie w Karczmie nad Potokiem w Rytrze. Piyknie Wos pytome co byscie przyjśli.

Zarząd Koła Przewodników
13.02.2010 BAL 20-LECIA PTT

bal
Serdecznie zapraszamy na karnawałowy bal ostatkowy, którym chcemy zainaugurować obchody 20-lecia reaktywacji PTT w Nowym Sączu, naszego Oddziału Beskid. Bal odbędzie się 13.02.2010 (sobota), o godz. 17 w Miasteczku Galicyjskim,  w Ratuszu. Koszt (ciepły posiłek) - 20 zł. Sugerujemy stroje turystyczne z ubiegłego wieku, czyli początków odrodzonego PTT - sprzed 20 lat. Zapisy i szegółowe informacje - w Wakacyjnym Raju.


10.01.2010 OSOBOWOŚĆ PRAWNA PTT O/BESKID

Sąd Rejonowy dla Miasta Krakowa dnia 18 grudnia 2009 roku dokonał wpisu Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego Oddział Beskid w Nowym Sączu do Rejestru Stowarzyszeń i innych Organizacji Społecznych Zawodowych….Innymi słowy jesteśmy Oddziałem mającym Osobowość prawną. Wiążę się z tym faktem przede wszystkim odpowiedzialność, ale będzie to miało swoje zalety dla następnych Zarządów kierujących Naszą organizacją. Kolejnym krokiem Naszej Organizacji będzie Rejestracja w rejestrze Organizacji Pożytku Publicznego, i mam nadzieję że w br. uda to się Nam  i jest to moje życzenie obok wielu innych do spełnienia w tym roku. Czego sobie i całej Organizacji serdecznie życzę. Chciałbym podziękować całemu Zarządowi za aktywny udział w opracowaniu i złożeniu wniosku o rejestrację. Szczególne podziękowania kieruje do Jolanty Augustyńskiej.
                                                                   Wojciech Szarota