Polskie  Towarzystwo Tatrzańskie
Statut Historia Informacje Odznaki PTT  Nowy Sącz Bezpieczeństwo GOPR Kontakt Księga Gości
                                   
Aktualności
Wycieczki i wyprawy
Regulamin wycieczek
Szlaki spacerowe
Przewodnicy
Koło przewodników PTT
Koło PTT w Tarnobrzegu
Przyjaciele
Relacje
GALERIA
Strona główna


Retezat

AKTUALNOŚCI I OGŁOSZENIA

13.12.2009 ZMARŁ WŁADYSŁAW KOWALCZYK

Z wielkim smutkiem zawiadamiamy, że 13 grudnia 2009 roku zmarł Władysław Kowalczyk.
Msza święta żałobna zostanie odprawiona 18.12.2009 (piątek) o godz. 8:00 w Kościele Matki Bożej Niepokalanej (Millenium). Uroczystości Pogrzebowe odbędą się 18.12 o godz. 14:00 na cmentarzu w Gołąbkowicach.
Był wielkim ŚP Władysław Kowalczykczłowiekiem – zarówno posturą, jak osobowością. To wielka postać w Polskim Towarzystwie Tatrzańskim: jako przewodnik który przeprowadził 170 wycieczek, będąc  w tym niedościgniony w perfekcji i lekkości, i jako człowiek. Był niczym piękne mocne drzewo beskidzkie, stanowił dla nas oparcie i drogowskaz. Był słupem na którym do dziś opierało  wiele najpiękniejszych chwil, spraw z historii Oddziału Beskid PTT po jego reaktywacji w 1990 roku. Analityczny, ascetyczny w słowach, potrafił wiele pokazać i przekazać innym. Instruktor przewodnictwa z tytułu, ale również całego swojego życia przewodnickiego. Był również egzaminatorem przy komisjach Marszałka Województwa w zdobywaniu uprawnień przewodnickich. Znaliśmy jego plany na przyszły, 2010 rok: dwudniowy Beskid Śląski, no i tradycyjne „krokusy” w Gorcach... Tegoroczne wycieczki prowadzone przez niego, bodaj najciekawsze i najbarwniejsze z całej historii PTT O/Beskid: Studzionki ze wspólnym śniadaniem, Turbacz  z „krokusami”, czy jego kultowa wycieczka do miejsca katastrofy amerykańskiego bombowca „Liberator”   zakończona ogniskiem przy dźwiękach kapeli Związku Podhalan z Ochotnicy Górnej. „Liberator”

Jego życie zakończyło się 13 grudnia 2009 na północnych stokach Ćwilina w Beskidzie Wyspowym, pogrążając nas w wielkim smutku i rozpaczy. Wiem, że każde słowo wypowiedziane na Jego temat, każda myśl, szczególnie przy jego osobie i osobowości stają się puste i nieadekwatne. Proszę Jego i Was o wybaczenie mojej niezdarności i o modlitwę za duszę Śp. Władysława Kowalczyka.

„Zaszumiały cię powietrza
I ruszyłeś sam na szlak
Ten ostatni, ten najlepszy
Przyszedł czas, Pan dał ci znak”

Aleksandra Kiełb-Szawuła-Piosenka dla Wojtka Bellona

Wojtek Szarota


Wracając z wycieczki do Drezna, zostaliśmy zaszokowani tą niespodziewaną i tragiczną wiadomością w którą trudno nam było uwierzyć. Chciałbym do napisanego przez Wojtka wspomnienia, dodać od siebie kilka informacji o Władku jako jednej z najwybitniejszych i niezwykłych postaci w 20-letniej historii reaktywowanego Oddziału PTT. W tej historii uczestniczył Władek od samego początku gdyż wstąpił do Oddziału wraz Władysław Kowalczyk - Liberatorz rodziną już w kilka tygodni po jego utworzeniu, będąc zresztą uczestnikiem pierwszej naszej wycieczki w dniu 24 czerwca 1990 r. na grań Doliny Chochołowskiej wraz z żoną, córką i synem. Był wielkim społecznikiem, znanym wszystkim głównie ze swojej aktywności przewodnickiej. A przewodnikiem był wspaniałym, najwyższej klasy fachowcem, słynącym dodatkowo z solidności i rozsądku tak ważnego na górskich szlakach. Przekonywali się o tym niezmiennie uczestnicy wszystkich 171 wycieczek które społecznie prowadził dla naszego Oddziału. Nie było tajemnicą że szczególnie ukochał zachodnią część Beskidów - Gorce, Beskid Żywiecki i Śląski. Ostatni raz prowadził nas właśnie w Gorce 4 października.  Był również specjalistą od znakowania szlaków turystycznych. To właśnie On był współprojektantem Nowosądeckich Szlaków Spacerowych PTT i wyznakował je w 1999 r. Włączał się także w sprawy organizacyjne, będąc przez 12 lat członkiem Zarządu Oddziału, w tym w kadencji 1995-2001 jego wiceprezesem. Praca Władka była doceniana przez władze w postaci wyróżnień - Złotej Odznaki PTT z Kosówką, Medalu 700-lecia Miasta Nowego Sącza oraz resortowych -  Zasłużony Działacz Turystyki i Za Zasługi dla Turystyki. Miał 64 lata. Będziemy o Nim zawsze pamiętali.  Składamy wyrazy głębokiego współczucia Teresie, Iwonce, Rafałowi i Robertowi.

                                                                                                                                     Maciej Zaremba

5.12.2009 PAMIĘTAJMY O KRZYŚKU...

Zbliża się 5 bolesna rocznica śmierci Krzysztofa Żuczkowskiego (ponad 150 wycieczek dla PTT). Oddział Beskid PTT, jego przyjaciele z tras górskich organizują polową mszę górską na Rosochatce.
Wyjazd: 5.12.2009 (sobota) o godz. 11 naszym autokarem z parkingu MOK (AL. Wolności). Po drodze, po mszy zapraszamy na "krzyśkowe ognisko"

"...Skąd przychodził, kto go znał,
kto mu rękę podał, kiedy
nad rowem siadał, wyjmował chleb,
serem przekładał i dzielił się z psem."

30.11.2009 SZANUJMY WSPOMNIENIA

Zapraszamy naszych członków i  sympatyków do lektury „Mojej Sądecczyzny”, będącej plonem projektu „Szanujmy wspomnienia”  zrealizowanym przez zaprzyjaźniony z nami Sądecki Uniwersytet Trzeciego Wieku. Pośród wielu autorów  zebranych wspomnień dotyczących Sądecczyzny  zwraca uwagę  spinające SUTW _ Wspomnienianiejako całość  wydania eseje Naszej przewodniczki, pierwszej i niedoścignionej Kronikarki PTT O/ Beskid - Anny Totoń dotyczące Bramy Seklerskiej oraz Bronisławy Rychter Janowskiej. Faktem jest, że są to jedyne przedruki (z Almanachu Sądeckiego), pozostałe teksty powstały jak wspomina w Słowie Wstępnym Pani Prezes  Uniwersytetu III wieku Wiesława Borczyk, po pięciomiesięcznych warsztatach dziennikarsko –pamiętnikarskich. Krzysztof Pilawski,   Kazimierz Adamczyk, Katarzyna Godek oraz Jadwiga Banach otrzymały od autorek i uczestniczek warsztatów na wstępie specjalne podziękowania. Ten swoisty bliski sercu Sądeczan zbiór opowiadań rozpoczyna opowieść naszej kronikarki  Barbary Gieroń  „Na kolejowym szlaku”. Zachwyca nas Basia bogactwem języka i dobrze znanym nam poczuciem humoru, a jednocześnie liryzmem i ciekawą wciągającą  historią swojego wspomnienia. Piękne i wzruszające są również pozostałe historie i na pewno każdy znajdzie coś dla siebie ciekawego i zajmującego. Mnie osobiście zachwyciły wszystkie opowiadania, ale wartym wyróżnienia pod każdym względem, ale zwłaszcza i jako świadectwa historycznego jest opowiadanie Pani Elżbiety Pachoń: „Moje różne miasta, a to jeden i ten sam rodzinny Nowy Sącz”. Recenzja wspominanego z powodów podziękowań Autorek dr Kazimierza Adamczyka z ostatniej strony wydania najlepiej oddaje wartość tych wspomnień „Te niekonwencjonalne losy opowiadane są zarówno językiem literackim jak i kolokwialnym. Teksty zachowują walor indywidualnej mowy i oddają koloryt…”

Serdecznie zapraszamy do lektury! Wydawnictwo jest bezpłatne  (finansowane z budżetu Województwa Małopolskiego), i mam nadzieje, że jeszcze  przynajmniej do wypożyczenia choćby w  Bibliotece Miejskiej.

W.Szarota
wernisaż
27.11.2009 WERNISAŻ POWYPRAWOWY


PTT O/Beskid zaprasza na wernisać fotografii będacej plonem tegorocznej wyprawy wakacyjnej "Szlakami Bałkańskich Orłów": Czarnogóra - Albania - Macedonia.
Wernisaż odbędzie się w Restauracji Ratuszowa 27 listopada o godzinie 17. Serdecznie zapraszamy!

25.10.2009 ZDOBYWCY MOUNT EVERESTÓW

Konkurs Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego Oddział Beskid „Zdobywamy swój Mount Everest” dobiegł końca i nastąpiło jego  rozstrzygnięcie. Wygrały m.in. osoby, które rozpoczęły przygodę z wędrowaniem  z PTT. W Kategorii „open” wygrała Pani Jolanta Woźniak gromadząc lub poprawniej – zdobywając ponad 3,6 „Everestów”. Na uwagę zasługuje wyczyn Pana Ryszarda Dańca oraz Józefa Tomanka którzy  w imponującym stylu zdobyli odpowiednio 2,3  i 2,7 Everestów. Nadmienić trzeba, że Pan Ryszard  Daniec był najstarszym uczestnikiem tego konkursu, a Pan Józef Tomanek natomiast rozpoczął w tym roku górskie wędrowania z PTT  aby skutecznie rzucić  palenie tytoniu. Imponującym było to, że najmłodsi uczestnicy w tym Julia Winiarczyk potrafili zdobyć więcej niż „Everest”. Nagrody zostały wręczone na  symbolicznym „zakończeniu sezonu”, który miał miejsce w Szałasie Bukowinki w Małych Pieninach. Oprócz pamiątkowych dyplomów wręczono albumy, nagrody książkowe oraz specjalnie zaprojektowane i  wykonane podkoszulki z nadrukiem przedstawiającym Mount Everest i nazwę akcji. Projektantem tych podkoszulków był arch. Konrad Kochański,  natomiast wykonawcą firma Promosystem z Nowego Sącza. Pochwalić się wypada, że inicjatywa „ Zdobywania swoich Everestów” zdobyła wyróżnienie Nowosądeckiej Izby Turystyki oraz Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu, jako inicjatywy pobudzającej zainteresowanie uprawianiem turystyki. Zdobywanie „Swoich Everestów” jest uproszczoną wersją zdobywania GOT PTT czy PTTK jednocześnie ich uzupełnieniem. Wystarczy tylko zsumować wysokości szczytów  ze swoich wędrówek górskich (jeden szczyt w ciągu 1 dnia wycieczki) i na koniec podzielić sumę przez wysokość Mount Everestu 8848 m npm. Każdy ma jakiś swój Everest, spróbujmy go zdobyć czy to razem  z PTT (na stronie www.pttns.pl formularz do prowadzenia wpisów i obliczeń) czy też indywidualnie. Zapraszamy do zdobywania gór, do poznawania ich piękna ale również i ich niebezpieczeństw. Zapraszamy do pokonywania własnych słabości barier i ograniczeń. Zdobywanie „Swojego Mount Everestu” pomoże w tym!
me

1. Jolanta Woźniak 3.6 „Everestów”,

2.  Maria Dominik 3,1
3. Józef Tomanek 2,7
4. Zbigniew Smajdor 2,69
5. Łukasz Musiał 2, 60
6. Ryszard Daniec 2,27
7. Małgorzata Poręba 2,26
8. Maciej Wożniak 1,52
9. Julia Winiarczyk 1.4
10. Krystyna Smajdor 1,1
20.09.2009 OTWARCIE KOLEI LINOWEJ "HOMOLE"

news od firmy Arena Narciarska:
W dniu 20 września 2009 r. firma serdecznie zaprasza na uroczyste otwarcie 2- osobowej kolei linowej firmy LEITNER, która będzie obsługiwała klientów naszego ośrodka zarówno w lecie jak i w zimie. Uroczystości  rozpoczniemy o godz. 13.00 Mszą Św., po której nastąpi poświecenie wyciągu, a następnie koncerty zaproszonych artystów. W trakcie imprezy, którą poprowadzi aktor filmowy i teatralny Jerzy Pal, przedstawimy historię firmy oraz kalendarium naszej działalności w Jaworkach.  Przez Bukowinki przejdzie kierdel owiec (przy muzyce z filmu „Janosik”). Baca Wojciech Gromada opowie o sposobach wyrobu serów owczych (oscypków) oraz o tradycji wypasu owiec na tych terenach. Przeprowadzone zostaną Quizy z wiedzy o regionie. Imprezę zakończy pokaz ognii sztucznych.

6.09.2009 KUBA MAŁYSA ODPRAWI MSZĘ PRYMICYJNĄ

Uczestnik naszych wypraw - Kuba Małysa zaprasza na Uroczystości Prymicyjne
(po kliku otworzy się oryginalny rozmiar):
Zaproszenie od Kuby Małysa
18.08.2009 POWRÓT Z WYPRAWY
        
W nocy z niedzieli na poniedziałek 17 sierpnia, po szesnastu dniach powróciła kolejna wyprawa Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego Oddziału Beskid w Nowym Sączu. W tym roku była to przygoda: „Szlakami bałkańskich Orłów” czyli odkrywanie gór Czarnogóry i Albanii. Było to prawdziwe świętowanie pośród majestatycznych gór i egzotycznych jeszcze ciągle klimatów bałkańskich.
Wyprawa CG-Albania          W pierwszym tygodniu wędrowaliśmy po najwyższych szczytach Durmitoru: Bobotov  Kuk (2523 m npm) będący jednocześnie najwyższym szczytem Gór Dynarskich, oraz Savin Kuk ( 2313 m npm) poświęcony Św. Sawie patronowi Czarnogóry  i zdobyty w dniu jego święta czyli 2 sierpnia 2009 roku.  Odwiedziliśmy również Ledeną Pecinę czyli jaskinię z lodowymi stalagmitami datowanymi na epokę lodowcową oraz Cervena Gredę  wznosząca się ponad 2100 npm i okolice Czarnego Jeziora, gdzie zresztą mieszkaliśmy – w domkach na kempingu koło Zabijaka. Park Narodowy Durmitor słynie ze wspaniałych kanionów – Tary i Pivy, tak więc wielką atrakcją był rafting kanionem rzeki Tary, znajdującym się  momentami poniżej 1300 m od najwyższych wniesień Durmitoru. Oprócz Durmitoru, byliśmy też w górach Bielijasnica  z jej najwyższym wzniesieniem Czernę Glovą i Zekova Glavą. To majestatyczne góry o połoninnym charakterze ze śladami działalności lodowca
          Celem naszych wypraw jest nie tylko zdobywanie górskich szczytów, ale również zwiedzanie i poznawanie historii – zobaczyliśmy więc też główne zabytki tych ziem. Zwiedzaliśmy Kotor przejeżdżając przez Góry Lovczen i starą stolice Czarnogóry Cetnije. Grupa uczestników odwiedzała monastyr Ostrog dojeżdżając poprzez  pełne przepaści, kręte i wąskie drogi czarnogórskie. Niektórzy z nas pojechali również zwiedzić Dubrownik, zaś w drodze powrotnej zahaczyliśmy o Macedonię, będąc w Ochrydzie, gdzie zwiedzaliśmy baptysterium z IV wieku, z przepięknymi mozaikami o bogatej biblijnej symbolice.
              Albania okazała się zupełnie innym krajem niż Czarnogóra – poczynając od mentalności, poziomu cywilizacyjnego, języka, kończąc na krajobrazie. Mieszkaliśmy tam w Shëngjin, w hotelu 4-gwiazdkowym 30m od morza, i stamtąd wyprawialiśmy się na różnorodne wycieczki. W górach zdobyliśmy szczyt o wysokości 2323 mnpm, będący  w bezpośredniej bliskości gór Prokletja i malowniczej wioski Theth. Płynęliśmy rejsem po Jeziorze Komani. Odwiedziliśmy Park Narodowy Dajti nad Titraną wjeżdżając  nowocześniejszą kolejka górską niż ta na Jaworzynę Krynicką. Między plażowaniem i górskimi wędrówkami zwiedzaliśmy malowniczą  Kruję, Duress największy port Albanii i oczywiście stolicę - Tiranę, która na pewno nie wywołuje zachwytu.
          Uczestników wyprawy było 58, dlatego oprócz autobusu pojechał jeszcze bus aby pomieścić wszystkich chętnych. Wyprawa odwiedziła 8 krajów, zrobiliśmy 5 tys. Km (ale jazda po górskich serpentynach liczy się w dwójnasób)! W każdym znajdując coś urzekającego i niezapomnianego. Pomysłodawcami wyprawy i przewodnikami byli Wojciech Szarota  i Robert Cempa.
                 Szczegółowa relacja ukaże się później, na razie tworzy się GALERIA.
17.07.2009 KALENDARZ PTT O/BESKID

Planujemy wydanie kalendarza na 2010r ze zdjeciami z naszych wycieczek. W związku z tym, prosimy o nadsyłanie swoich propozycji (po max. 12 zdjęć - jedno zdjęcie na każdy miesiąc, z opisem - miesiąc, miejsce wykonania zdjęcia, autor) na adres redakcji strony. Z nadesłanych zdjęć zostaną komisyjnie wybrane ilustracje do kalendarza
(a może poprzez głosowanie?), a ich Autorzy - nagrodzeni. Termin - do końca września 2009. 

Czesia nad Niagarą10.07.2009 POZDROWIENIA Z KANADY

Serdeczne pozdrowienia z kanadyjskiej Niagara Falls dla Kolezanek, Kolegów i wszystkich czlonków oraz sympatyków PTT przesyla

Czesia Janik


P.S
Skladam serdeczne gratulacje Prezesowi Wojtkowi za wyróznienie przez Ministra Sportu i Turystyki


5.07.2009 ZMIANA ADRESU BIURA

Wakacyjny Raj

Zarząd PTT o/Beskid po rozpatrzeniu ofert biur podróży, podjął decyzję o rozwiązaniu umowy z Biurem LAVISTA i nawiązaniu współpracy z Biurem Podróży WAKACYJNY RAJ.  Z dniem 6.07.2009 zmieniamy więc  siedzibę i miejsce zapisów na wycieczki. Od wycieczki z dnia 12.07.2009 "Wrota Chałubińskiego" wszystkie zapisy będą już w nowej siedzibie. Kontakt do naszego nowego biura:ul. Sobieskiego 14a/2
33-300 Nowy Sącz
Poniedziałek–Piątek  8:00 - 19:00
Sobota:  9:00-13:00
Infolinia: 0 801 011 324
tel./fax.(0-18) 444 29 22
kom:  513 017 830
19.05.2009 WYPADEK JACKA SZYMBARY

Jacek Szymbara
Nasz wieloletni  przyjaciel oraz towarzysz wielokilometrowych wędrówek - Jacek Szymbara na wycieczce w góry Turcji uległ wypadkowi. Oparzyła go kuchenka benzynowa. Przebywa teraz w szpitalu w Turcji, dopiero dwa dni temu odzyskał przytomność. Był nieubezpieczony, a leczenie i transport są bardzo kosztowne. Nasza organizacjia (do której Jacek należy i uczestniczy w naszym kursie przewodnickim), w porozumieniu z jego mamą i wujkiem - Jackiem Rydwańskim organizuje pomoc, poprzez zbiórkę pieniedzy.

Prosimy o wpłaty, z zaznaczeniem w tytułe przelewu:
POMOC DLA JACKA SZYMBARY
Nr konta: Bank Pekao SA    30 1240 1558 1111 0010 2438 0767
Właściciel konta: Jacek Rydwański, ul. Barlickiego 2, 33-300 Nowy Sącz


25.05.2009

Wczoraj Jacek został przetransportowany do Polski, do Centrum Leczenia Poparzeń, gdzie czeka go operacja. Ma 35% oparzeń kończyn i tułowia, jest przytomy, ale cały czas jest duże ryzyko zakażenia.

27.05.2009
Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy pomagali i pomagają - wszelkie koszty są olbrzymie i każda złotówka się liczy. W tej chwili na koncie jest 7 tys. zł, została przekazana pierwsza transza - 4 tys. zł.

30.05.2009 SPOTKANIE Z MACIEJEM PINKWARTEM

Spotkanie z Maciejem Pinkwartem


Z okazji Roku Tytusa Chałubińskiego PTT O/ Beskid zaprasza na spotkanie z z pisarzem, dziennikarzem, dyrektorem Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma” w Zakopanem -
Maciejem Pinkwartem pt: „Tytus Chałubinski i jego epoka” Zapraszamy 30 maja o godz. 15 do  Civitas Christiana.


11.05.2009 MEDAL DLA WOJTKA SZAROTYZa zasługi dla turystykiNasz Prezes - Wojtek Szarota został uhonorowany przez Ministra Sportu i Turystyki na wniosek Nowosądeckiej  Izby Turystyki,  medalem "Za zasługi dla  turystyki" 
GRATULACJE!!!


Wojtek Szarota  dedykuje  otrzymany medal  wszystkim członkom Oddziału, a szczególnie tym, którzy najbardziej wspomagają naszą działalność.
7.05.2009 ZAPROSZENIE: X – LECIE POWSTANIA KOŁA PTT W TARNOBRZEGU

W związku z 10 rocznicą utworzenia Koła Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego w Tarnobrzegu przy Oddziale „BESKID” im. prof. Feliksa Rapfa w NOWYM SĄCZU Zarząd oraz wszyscy członkowie  KOŁA  mają zaszczyt zaprosić Zarząd oraz Członków i Sympatyków Oddziału „Beskid” w Nowym Sączu
na spotkanie rocznicowe które odbędzie się w Ochotnicy Górnej w dniach 15 – 17 maja 2009 10 lat koła w Tarnobrzegu

W programie spotkania:
  • sobota (16.05)  - przejście piesze na trasie : Przeł. Knurowska – Polana Zielenica – Jaworzyna Kamieniecka – Polana Przysłop Dolny – schr. Hawiarska Koliba – Ochotnica Górna, wieczorem spotkanie wspomnieniowe 10 lat istnienia Naszego Koła z poczęstunkiem oraz upominkami,
  • niedziela (17.05) - przejscie piesze na trasie: Ochotnica Górna – Runek – Lubań – Makowica – Tylmanowa
Zakwaterowanie w Ochotnicy Górnej w Domu Wypoczynkowym „Szymanówka” od piątku (15.05) do niedzieli (17.05) Cena zakwaterowania 30zł/doba

Zapisy pod numerem tel. 698 803 200 – skarbnik Barbara Reczek ilość miejsc ze względu na ilość miejsc noclegowych w domu wypoczynkowym ograniczona.
6.05.2009 KONKURS FOTOGRAFICZNY

Konkurs
Sądecka Biblioteka Publiczna im. J.Szujskiego ogłasza Konkurs fotograficzny „Nowy Sącz w obiektywie”
Celem konkursu jest promowanie Nowego Sącza, jego mieszkańców, podejmowanych inicjatyw i zachodzących w mieście zmian. Organizatorzy oczekują na prace ukazujące miasto w ciekawy i oryginalny sposób. Konkurs ma też na celu promowanie nowych talentów w twórczości fotograficznej, rozwijanie inwencji twórczej i kreatywności, zachęcenie uczestników do dostrzegania piękna w najbliższej okolicy oraz prezentację ich twórczości.

21.04.2009 WTORKOWE SPOTKANIA Z FILMEM GÓRSKIM - ZAKOPANE

W zakopiańskim Hotelu Murowanica swoją działalność rozpoczęła pierwsza pod Tatrami kinokawiarnia. Przy współudziale i pomocy Speleoklubu Tatrzańskiego inauguracją działalności był pokaz filmów górskich, który jednocześnie otworzył cykl wtorkowych spotkań z tą tematyką.  Pierwsze wtorkowe spotkanie w tematycznie przystrojonej linami i karabinkami sali kinokawiarni było spotkaniem rozpoczynającym cykl spotkań z filmem, w którym motyw górski oraz tatrzański jest tematem przewodnim.

12.04.2009 WIELKANOC

Niniejszym przekazujemy życzenia:

Wielkanoc 2009
Drodzy członkowie
Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego

Zdrowych i pogodnych Świąt Wielkanocnych
spędzonych w serdecznej atmosferze, smacznego jajka
i wesołego śmigusa dyngusa
życzy
wasz prezes
Włodek Janusik

10.04.2009 DROGA KRZYŻOWA

W Wielki Piątek odbyła się X Droga Krzyżowa na Mogielicę. W przeżyciu tej niezwykłej wędrówki - pielgrzymki pomagały rozważania Krzysztofa Kabata, które zostały zamieszczone w relacjach na naszej stronie.

28.03.2009 WALNE ZGROMADZENIE CZŁONKÓW ODDZIAŁU

Prezes Oddziału Beskid w imieniu zarząd Oddziału zwołuje na dzień 28 marca (tj. sobota), walne zgromadzenie Członków Oddziału. Zebranie  odbędzie się w sali Civitas Christiana Ks. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 3,  o godz. 15.00.

17.03.2008 ZMIANA CENY WYPRAWY DO RUMUNII

Wyprawa do Rumunii z powodu podwyżek cen usług hotelowych  wymaga dodatkowej opłaty 5 € za zmiany przepraszamy (cena podana na stronei jest już zaktualizowana). Wojtek Szarota

OGŁOSZENIE NT. ZAPISÓW NA WYCIECZKI I WYPRAWY

Prezes PTT/Beskid - Wojtek Szarota informuje, że wszelkie nieoficjalnie tworzone listy uczestników wycieczek lub wypraw, nie będą brane pod uwagę (np. lista tworzona przez Arkadiusza Rybińskiego), jedynie ważne są zapisy prowadzone przez Biuro LAVISTA.

6-8.03.2009 PIELGRZYMKA PRZEWODNIKÓW

     PielgrzymkaW dniach 6-8 marca 2009 odbyła  się XXV Jubileuszowa Ogólnopolska Pielgrzymka Przewodników na  Jasną Górę.  Myśl i motywy uczestnictwa można wyrazić w słowach: "Wdzięczni Bogu za wszelkie łaski otrzymane podczas odbytych pielgrzymek, znów przychodzimy na Jasną Górę, podziękować za dar przewodnictwa i możność ukazywania piękna świąta. Pragniemy prosić Boga o wstawiennictwo Królowej Polski, by nasze przewodnickie posługiwanie było przeniknięte troską o życie i miłość".
     Przelgrzymkę zorganizawała Kapituła Obchodów Jubileuszowej Pielgrzymki, koło PTTK z Bytomia, Chorzowa i Piekar Śląskick. W piątek odbyła się część rekolekcyjna i msza święta za zmarłych przewodników. W sobotę można było posłuchać prelekcji nt: "Przewodnik jako osoba ukazująca piękno oraz jego Stwórcę", "Fenomen sanktuarium piekarskiego". Odbyła się też droga krzyżowa na wałach, msza święta w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej, modlitewne czuwanie, różaniec i Apel Jasnogórski. W niedzielę  po uroczystem mszy świętej przygotowano kolejne wysąpienia i podsumowanie przelgrzymki.
     
 W pielgrzymce uczestniczyło 1400 przewodników z całej Polski z 18 pocztami sztandarowymi. Nasze koło przewodników PTT już kolejny raz uczestniczyło w pielgrzymce wraz z pocztem sztandarowym: Bernadeta Bołoz-Pierzchała, Celina Fiedor, Wiesław Wcześny, wzięli również udział - Aleksander Jarek, Krystyna Wolak (członek PTT), oraz sympatycy PTT - Wanda Wcześny i Maria Jaremczak.

    Zdjęcia z pielgrzymki można zobaczyć tutaj

14.02.2009 NOWE TABLICE PTTtablice PTT

W dwóch punktach Nowego Sącza (w okolicach dworców PKS i PKP) zostały zamontwane tablice informacyjne ze szlakami PTT i naszymi informacjami. Powstały dzięki zaangażowaniu wielu osób - szczególnie zasłużyli się: Władysław Kowalczyk (
załatwianie zgody administracyjnej) Iwona Kowalczyk (projekt), Zdziaław  Kloze (wykonanie) oraz Bogumił Lorek z "AZreklama" - wykończenie i  zamontowanie wraz z Leszkiem Małotą. Bardzo dziękujemy!

11.02.2009 STASIU SIERADZKI NA ACONCAGUA


    Nasz kolega - Stasiu Sieradzki zdobył  Aconcagua. Stasiu SieradzkiGratulujemy! Na tej wyprawie była też (jako jedynaRenata Sielecka kobieta) Renata Sielecka  - uczestniczka prawie wszystkich naszych wypraw. Doszła do ostatniego obozu na wysokości 6300m. Niestety, gdy zdobywała ostatni odcinek, dopadła ją choroba wysokościowa (akurat w dniu jej urodzin). Mimo bardzo dobrej formy musiała zrezygnować.
    Cerro Aconcagua to najwyższy szczyt Andów i Ameryki Południowej (także półkuli zachodniej i południowej) o wysokości 6962 m n.p.m.. Leży w Andach Południowych, w Kordylierze Głównej, na obszarze Argentyny. Aconcagua tworzy rozległy masyw (o długości 60 km), zbudowany głównie z granitów. Jest pokryty wiecznymi śniegami i lodowcami, z których 7 spływa na wysokość 3900 m n.p.m.
Z uwagi na specyficzne warunki atmosferyczne uważany za kluczowy etap treningu przed atakiem na Mount Everest. Jest celem licznych wypraw alpinistycznych.
Jako najwyższy szczyt Ameryki Południowej wchodzi w skład tzw. Korony Ziemi.

03.02.2009 KONKURS O DOLOMITACH

Serwis Dolomity.PL dzięki współpracy ze Sklepem Podróżnika proponuje wszystkim turystom i wspinaczom udział w małym konkursie wiedzy o Dolomitach. Wygraną w postaci książki "Dolomity - Najpiękniejsze drogi wspinaczkowe wokół Cortiny d'Ampezzo" ufundowało wydawnictwo/sklep turystyczny - Sklep Podróżnika.


Pytania konkursowe : www.dolomity.pl

22.01.2009 ALPIN ZMIENIA ADRES

Nasz zaprzyjaźniony sklep górski - Alpin
Krzysztofa Hancbacha przenosi się nad UL. Nadbrzeżną 59 (hotelik naprzeciwko Miasteczka Rowerowego). Zapraszamy na otwarcie 31.01.2009 oraz na zakupy.