Polskie Towarzystwo
    Tatrzańskie
Statut Historia Informacje Odznaki PTT  Nowy Sącz Bezpieczeństwo GOPR Kontakt Księga Gości
                                   
Aktualności
Wycieczki i wyprawy
Regulamin wycieczek
Szlaki spacerowe
Przewodnicy
Koło przewodników PTT
Koło PTT w Tarnobrzegu
Przyjaciele
Relacje
GALERIA
Strona główna


Retezat

AKTUALNOŚCI I OGŁOSZENIA
30.12.2008 POZDROWIENIA OD VICKY

Victoria Hudimac, która niespodziewanie musiała wyjechać do USA, przesyła tą drogą moc serdecznych pozdrowień dla przyjaciół z PTT i dziękuje za wspaniałe chwile w górach (i nie tylko) spędzone z naszym towarzystwem.

20.11.2008 ŚCIEŻKI SPACEROWE W NOWYM SĄCZU
Ścieżki spacerowe Nowego Sącza

Staraniem koła przewodników PTT z Wojtkiem Szarotą i Maciejem Zarembą
na czele oraz Jurkiem Gałdą, przy  pomocy Joanny Dryli-Boguckiej został wydany przez PTT folder: "Ścieżki spacerowe w obrębie starego miasta Nowego Sącza". Wydawnictwo zostało sfinansowane przez Urząd Miasta i ukazało się w nakładzie 3 tys. egzemplarzy. Zawarte są w nim opisy tras spacerowych po starym mieście Nowego Sącza, i informacje wraz ze zdjęciemi najważniejszych zabytków. Folder, który można bezpłatnie otrzymać w CIT, jest adresowany przede wszystkim do turystów, którzy przybywają do naszego miasta, lecz sądziemy, że może być też inspiracją dla mieszkańców do lepszego poznania Nowego Sącza.
FOLDER DO POBRANIA:
STRONA 1     STRONA 2
19.11.2008 FESTIWAL PIOSENKI TURYSTYCZNEJ IM. WOJTKA BELONA O GÓRSKI KAMIEŃ

Festiwal Piosenki Turystycznej

PTT Oddział Beskid, wraz z II LO organizuje Festiwal Piosenki Turystycznej im. Wojtka Belona. Nagrodą główną będzie Górski Kamień ufundowany przez PTT. Festiwal jest skierowany do młodych ludzi - młodzieży ze szkół ponagimnazjalnych i ma na celu rozwijanie aktywności i kreatywności turystyczno - artystycznej.  Chcemy, aby Festiwal na stale wpisał się w kalendarz imprez Sądecczyzny stając się imprezą cykliczną i z czasem rozszerzając swój zasięg, tak aby mogli w nim uczestniczyć wykonawcy z całego kraju i w róznym wieku.

Serdecznie zapraszamy na koncert, który odbędzie się 19 listopada, w sali MOK, przy Al. Wolności o godz. 9:00.
8.11.2008  ZEBRANIE ZARZĄDU GŁÓWNEGO

W sobotę, 8 listopada 2008 roku w jednej ze sal budynków obserwatorium astronomicznego Uniwersytetu
ZarządJagiellońskiego na Bielanach odbyło się zebranie Zarządu Głównego PTT. Było to spotkanie podsumuwujące działalność  roku bieżącego, jaki również okreslające najbliższe zadania na rok przyszły.  Punktem, który zdominował obrady był podział pieniędzy z  odpisów 1 %. Nasz Oddział Beskid z zdeklarowanych 3700 złotych  otrzymał w formie dotacji 3475 złotych. Inicjatywa pozyskiwania 1 %  opłaciła się. Mam nadzieje że każdy odpowiedzialny członek naszej organizacji pomysli o stanie finansów PTT deklarując odpis w zeznaniu podatkowym PIT.  Kolejnym ważnym punktem był stan  przygotowań i plany związne z obchodem przyszłorocznych Dni Tytusa Chałubińskiego. Sprawę tę referowała i przedstawiła Barbara Morawska-Nowak. Określono i uchwalono dni spotkań przyszłorocznych. W dniach 31.01 - 01.02.2009 nasz Oddział będzie organizował spotkanie Zarządu Głównego, prawdopodobnie na  Hali Łabowskiej.
1.11.2008 - KWESTA NA CMENTARZU

Polskie Towarzystwo Tatrzańskie Oddział Beskid uczestniczyło już po raz  szósty w dniach 1 i 2 listopada w akcji: „Ratujmy sądeckie nekropolie”. W tej chwalebnej inicjatywie Związku Sądeczan trwającej nieprzerwanie od 8 lat odnowiono 31 zabytkowych nagrobków oraz zakonserwowano ogrodzenie  głównego cmentarza komunalnego.  W ósmej kweście czynny wzięło udział wiele organizacji działających w naszym grodzie, w tym nasza. Kwestowaniem za ratowaniem sądeckich nekropolii zajmowali się w sobotę 1 listopada we Wszystkich Świętych:

 • Od 8.00-10.00 Wiesław Wcześny i Wojciech Szarota,
 • Od 10.00-12.00 Iwona Kowalczyk, Maciej Zaremba i Zbigniew Smajdor,
 • Od 12.00-14.00 Wojciech Lippa i 3 pokolenia rodziny Wcześnych: Wiesław – senior (wiceprezes naszej organizacji, znany i lubiany przewodnik beskidzki), jego syn Sławomir oraz wnukowie Krzysztof i Adam Kos.
 • Od 14.00.-16.00 Jerzy Gałda i Marek Wojsław,
 • W dzień zaduszny 2 listopada w niedzielę dalszym ciągu kwestowali  od 10.00-12.00 Wiesław Wcześny i Sławomir Wcześny.
 • A od godz. 12.00-14.00 Jerzy Gałda i  Wojciech Lippa wraz z synem Bartłomiejem.
Podczas dwudniowej kwesty organizatorzy zebrali pieniądze na kwotę: 16283,47 zł, co pozwoli wyremontować kolejne wymagające tego nagrobki.

3.10.2008 KONKURS Z BESKIDEM NISKIM W TLE

Interesujący portal poświęcony Beskidowi Niskeimu obchodzi właśnie piąte urodziny, i w związku z tym ogłosił konkurs z cennymi nagrodami. Zapraszamy wszystkich miłośników Beskidu Niskiego, turystyki górskiej oraz portalu www.beskid-niski.pl  na jubileuszowy konkurs pod hasłem "5 lat z beskid-niski.pl", który rozpoczął się 3 października i potrwa do końca bieżącego miesiąca.
26.09.2008
WERNISAŻ FOTOGRAFII " SZLAKIEM WULKANÓW I ANTYKU"
wernisaż
Dziś w zabytkowych piwnicach sądeckiego ratusza, w salach restauracji "Ratuszowa" odbył się wernisaż fotografii będących plonem wyprawy "Śladami wulkanów i antyku". Zgromadziły się rzesze członków i sympatyków PTT, z uczestnikami wyprawy na czele. Zaszczycił nas swoim przybyciem wraz ze sztandarem PTT - prezes Włodzimierz Janusik. Po kkrótkim wprowadzeniu naszego prezesa - Wojtka Szaroty, mogliśmy jeszcze raz oglądać obrazki z wyprawy, a potem zaprezentowany przez Adama Przybylskiego i Gosię Porębę pokaz multimedialny. Oprawę muzyczną wernisażu stowrzyła Victoria Hudimac, która zaprezentowała parę włoskich utworów Domenico Scarlattiego. Po wernisażu, część uczestników udała się do schroniska na Wierchomli, aby tam kontynuować spotkanie.
21.09.2008
OGÓLNOPOLSKIE SPOTKANIE ODDZIAŁÓW PTT w ZAKOPANEM

PTT
             ze sztandarem

W Zakopanem odbyło się 
w dniach 19-21.09.2008 Ogólnopolskie Spotkanie Oddziałów PTT.
Podczas zjadu, w niedzielę, 21.09.2008  miało miejsce uroczyste poświecenie sztandaru podczas mszy o godz. 11.00 w kościele Świętej Rodziny na Krupówkach. Po mszy przeszliśmy  na stary cmentarz i złożyliśmy  wiązanki kwiatów na grobie Tytusa Chałubińskiego. W uroczystoścuach wzięła udział duża grupa reprezentująca nasz oddział Beskich wraz z prezesem - Wojtkiem Szarotą. Po  oficjalnym spotkaniu ryszyliśmy na wycieczką na słowacki Spisz.
11.08.2008
ZGINĄŁ TOMASZ MAZUR


Wstrząśnięci niespodziewaną śmiercią naszego kolegi informujemy, że 11 sierpnia 2008 roku zginął w Dolomitach podczas zejścia z Marmolady doznając wskutek upadku śmiertelnych obrażeń
prof. dr hab. Tomasz Mazur matematyk, długoletni wykładowca Politechniki Radomskiej, a ostatnio Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Prezes Oddziału Akademickiego Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego w Radomiu, w latach 1998-2004 członek Zarządu Głównego PTT, zaangażowany w szkolenie narciarskie i wspinaczkowe młodzieży, organizator wielu oddziałowych wypraw tatrzańskich i alpejskich. Współpracował również z naszym oddziałem Beskid - w 1999r. współorganizował wyprawę w Alpy francuskie i szwajcarskie.
Pogrzeb odbędzie się w Radomiu, w piątek 22 sierpnia. Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się Mszą św. o godz. 11 w kościele pw. Matki Bożej Miłosierdzia przy ul. Miłej w Radomiu.

ZG PTT
16.08.2008
ODSZEDŁ STANISŁAW PUDŁO

Ostatnie pożegnanie Stanisława PudłoW dniu wczorajszym w maleńkim gronie rodziny i znajomych w ostatnią drogę na „Ścieżki Beskidów’ odszedł śp.Stanisław Pudło. Dożył w samotności i chorobie 90 lat. Był współzałożycielem PTT w Nowym Sączu i jego aktywnym członkiem po okresie okupacji do czasu jego rozwiązania. Po rozwiązaniu PTT działał przez krótki czas w PTTK gdzie w 1955 roku wykonał  konserwację niebieskiego szlaku w Górach Gybowskich Beskidu Niskiego, z Ptaszkowej przez Kamianną do Krynicy oraz z udziałem Franciszka Dąbrowskiego szlak w Beskidzie Niskim: zielony z Grybowa na  Jaworze.  Wyznaczył  czerwony szlak z centrum Nowego Sącza na Pogórze  Rożnowskie trasą przez Jelną i stokami Kobylnicy do Bartkowej,  szlakiem  niebieskim do Bartkowej z Rożnowem i szlakiem zielonym  Rożnowa z Witowicami Dolnymi przez Ostrą Górę (459 m).

Do Niego należała chatka na Hali Koniecznej, gdzie corocznie spotykamy  się przy tradycyjnym ognisku. Stanisław Pudło był jednym z najstarszych żyjących członków PTT w Nowym Sączu.

11.08.2008
WSPÓŁPRACA Z BEZDROŻAMI

Wydawnictwo Bezdroża planuje w sezonie letnio-jesiennym 2008 r. zebrać dane GPS dla wybranych obiektów i jednodniowych tras w polskich Karpatach (bez Tatr) oraz Sudetach. Baza danych tego typu jest tworzona z myślą o doskonaleniu wydawanych przez Bezdroża przewodników, rozbudowie portalu e-przewodniki.pl, a w okresie późniejszym może stać się podstawą do stworzenia nowych, interesujących publikacji.

Wydawnictwo poszukuje osób, dla których chodzenie po górach jest przyjemnością, i które chciałyby połączyć tą przyjemność z dodatkowym zarobkiem. Za zebranie danych dla jednej trasy (kompletny track, współrzędne wybranych obiektów) przewidziane jest wynagrodzenie w przedziale 50-75 zł brutto (stawka zależy m.in. od długości i stopnia trudności trasy). Wydawnictwo dysponuje pewną ilością odbiorników GPS, które na czas trwania projektu mogłyby być wypożyczone osobom nieposiadającym własnego urządzenia (oczywiście dla takich osób przewidujemy też odpowiednie szkolenie).

Mile widziane będą osoby chcące zaangażować się w projekt zbierając dane do większej ilości tras, np. opracowując w sposób kompletny dane pasmo górskie. Zbieranie danych powinno zakończyć się najpóźniej z końcem października. Lista tras będzie przesłana do wszystkich, którzy zdecydują się na współpracę.

Bezdroża czekają na zgłoszenia od zainteresowanych osób, wraz ze wstępnym określeniem swoich możliwości i preferencji (jaki region?, ile tras?, kiedy będą zbierane dane?).

Wszystkich zainteresowanych ofertą współpracy prosimy o kontakt z Maciejem Żemojtelem (redaktorem serii górskiej)
8.08.2008
SĄDECKA PRASA O PTT

O ostatnich dniach ukazało się parę artykułów w lokalnej prasie nt. naszej wypawy "Śladami wulkanów i antyku": W Dzienniku Polskim z dnia 6.08: "Gardło wulkanu" [SZEL], w Gazecie Krakowskiej z dnia 8.08: "Spacerkiem na Etnę" [RAF] oraz w Tygodniku Nowosądeckim Miasto z dnia 8.08" "Śladami wulkanów i antyku".
27.07.2008
SYCYLIA - ZDJĘCIA NA WYSTAWĘ

Tegoroczna wyprawa była ze wszech miar udana. Przywieźliśmy mnóstwo wrażeń oraz zdjęć. Tradycyjnie planujemy zorganizowanie wystawy powyprawowej pod koniec września w Restauracji Ratuszowej. W tym celu należy przesłać  zdjęcia do Małgosi : Małgorzata Poręba, ul. Kołłątaja 16/34, 33-300 Nowy Sącz, mail: d.j.margo@poczta.fm, gg: 890205, tel: 696996857 lub przynieść osobiście do Adasia: Regionalna Telewizja Kablowa, Adam Przybylski, ul. Naściszowska 39, 33-300 Nowy Sącz.

Zdjęcia muszą być w formie elektronicznej - najlepiej rozmiar oryginalny. Zdjęcia z kliszy można przeskanować u fotografa i nagrać na płytkęNajmniejszy rozmiar 20x30 (ok A4) - 300 dpi. Ilość zdjęć od 100-200. Ostateczny termin dostarczenia do 31.sierpnia 2008 (jest to niedziela - więc mogą być do 1 września). Proszę wybrać zdjęcia przekrojowo z całej wyprawy.

11.06.2008
KONKURS GRANTOWY - RITA

PTT zamierza wziąć udział w konkursie grantowym RITA. Będziemy wdzięczni za wszelkie sugestie, propozycje i pomysły - prosimy o kierowanie ich do Zarządu.

Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności oraz Fundacja Edukacja dla Demokracji wzorem lat ubiegłych zapraszają polskie organizacje pozarządowe oraz szkoły publiczne do składania wniosków o dofinansowanie projektów służących dzieleniu się polskimi doświadczeniami w zakresie transformacji ustrojowej oraz budowaniu dobrosąsiedzkich stosunków z krajami byłego bloku wschodniego. 

Zgodnie z dotychczasową praktyką Program "Przemiany w Regionie" - RITA wspiera projekty służące dzieleniu się ze społeczeństwami krajów Europy Wschodniej polskimi doświadczeniami w zakresie tworzenia ustroju demokratycznego, gospodarki wolnorynkowej, nowoczesnego państwa prawa i społeczeństwa obywa­tel­skiego (...)  Granty przyznawane są polskim organizacjom pozarządowym i szkołom publicznym na projekty realizowane we współpracy z partnerami z Europy Wschodniej i Południowej, Zakaukazia oraz Azji Centralnej.

9.06.2008
WYPRAWA W DOLOMITY

Klub Turysty Wysokogórskiego PTT zaprasza na wyprawę w Dolomity (7 - 17 sierpnia 2008r.).

Zapraszamy wszystkich chętnych do wyjazdu w Dolomity. Planujemy zarówno trasy wspinaczkowe na ferratach jak i trasy wycieczkowe (turystyczne) dla  mniej zaawansowanych. Na większość szczytów prowadzą  zarówno "żelazne" drogi ubezpieczone stalowymi linami jak i normalne ścieżki a nawet kolejki linowe. Wyjazd w małych grupach 3 - 4 osobowych własnymi samochodami na własny koszt. Single zostaną dołączeni do innych zespołów samochodowych. Wyżywienie i ubezpieczenie we własnym zakresie. Noclegi na kempingu Col di Lana (rejon Przełęczy Falzarego na zachód od Cortiny). Ze względu na rezerwację miejsc na kempingu proszę o szybkie zgłoszenia  tel. 601978595.
Planujemy wejścia na
1.Tofanę di Mezzo (3244m) z wejściem na Tofanę di Dentro, wejście po lodowcu na
2. Marmoladę (szczyt Punta Penia 3343m0, zejście przez schronisko Contrin, uwaga osoby wybierające się na Marmoladę muszą mieć raki i kijek lub czekan.
3. Grupa Sorapiss - Przełęcz Passo Tre Croci - Rif. Vandelli, ferrata Vandellii (próba przejścia całego pierścienia bez biwaku lub z biwakiem w kapsule).
4. Ferrata Brigata Tridentina do schroniska Pisciadu (droga klasyczna, zejście drogą normalną.
Pozostałe trasy do uzgodnienia na miejscu w zależności od pogody i kondycji.
23.05.2008
KURS PRZEWODNIKÓW i PILOTÓW
Kurs
               Przewodnicki


Informujemy, że PTT o/Beskid organizuje Kurs Przewodników Beskidzkich na dwa obszary uprawnień (Beskidy Wschodnie i Wschodnia czesc Beskidow Zachodnich), oraz Kurs Pilotow Wycieczek (zgoda Marszałka Województwa Małopolskiego 3/2008 kurs przewodników; 2/2008 - kurs pilotow). Kurs rozpocznie się w pazdzierniku 2008r.

13.05.2008
Z AFGANISTANU OD ADAMA KUNY
Adam Kuna w
               Afganistanie

Serdecznie pozdrowienia z północnego Afganistanu. Jeszcze nie dotarłem do wyższych partii gór Hindukuszu ale i te niższe w rejonie pomiędzy miejscowościami Mazar-i Sharif i Aibak prezentują się pięknie. Trzy fotki z samolotu to widoki na wysokie partie.
Pozdrawiam również Koleżanki i Kolegów ze wspólnych wypraw PTT.

Adam Kuna

<zdjęcia>

10-11.05.2008
DNI DZIEDZICTWA KULTUROWEGO

Po raz dziesiąty w województwie małopolskim odbyły się Dni Dziedzictwa Kultury. W ich organizację czynnie zaangażowali się nasi przewodnicy - Marta Treit, Wojtek Szarota i Jurek Gałda, którzy oprowadzali chętnych po udostępnionych obiektach. W Nowym Sączu dla zwiedzających udostępniono ratusz. Odwiedzający mogli podziwiać Salę Reprezentacyjną im. Stanisława Małachowskiego i gabinet prezydenta miasta. Również dużym zainteresowaniem cieszyła się Stara Kolonia.  Turyści odwiedzili również Ptaszkową i Grybów. W Ptaszkowej można było podziwiać zabytkowy kościół wybrać się na wycieczkę na Jaworze a w Grybowie między innymi zwiedzić Muzeum Parafialne.

09-11.05.2008
ZARZĄD  W JAWORKACH
 
Kolejne spotkanie Zarządu Głównego PTT tym razem odbyło się na naszym terenie
- w Jaworkach koło Szczawnicy,  i to właśnie my bylismy organizatorami i gopspodarzami tego spotkania.  Koledzy i koleżanki zaczęli przyjeżdżać  już w piątek. Nasz Oddział był reprezentowany przez: Wojtka Szarotę, Maćka Zarembę,  Jurka Gałdę, Teresę Frączek, Jolantę Augustyńską, Joannę Król, Wieśka Wczesnego, Zbyszka Smajdora. W piątek i sobotę wieczorem odbyły się posiedzenia Zarządu Głównego PTT podczas któych omawianych było wiele istotnych dla nas spraw.
W sobotę rano uczestnicy spotkania powedrowali na wycieczkę na Wysoką  <zdjęcia>

09.05.2008
WERNISAŻ JANUSZA WAŃCZYKA

Janusz Wańczyk9 maja 2008 o godz. 17 w Pałacu Młodzieży odbył się wernisaż autorskiej  wystawy fotografii naszego kolegi - Janusza Wańczka, pt: "Gdy dzień się budzi". Zostały zaprezentowane charakterystyczne fotografie pejzażu, na który Autor wykorzystał szczególne światło poranka. W takim oświetleniu wyjatkowo plastycznych walorów nabierały mgły unoszące się nad dolinami, kratki pól znaczone kopami siana, a nawet szeregi przydrożnych słupów. Jak Janusz opowiadał, szukanie plenerów odbywało się przed świtem, wymagało wędrówki szlakiem o 4 rano, tak, aby uchwycić moment, gdy dzień się budzi. Zaprezentowane fotografie dowodzą, że warto było!

Zapraszamy na wystawę, którą można oglądać do końca czerwca w Galerii im. Stanisława Szafrana w Pałacu Młodzieży (MDK) w Nowym Sączu.

8.05.2008
PTT DLA UNIWERSYTETU TRZECIEGO WIEKU

Serdecznie zapraszamy  8 czerwca na tradycyjną wycieczkę na zakończenie Roku Akademickiego STUW.
Wycieczka odbędzie się na trasie Dabrówka - Majdan, (najwyższa góra w granicach administracyjnych Nowego Sącza)
12.04.2008
BIESZCZADZKIE SZKOLENIE

12 kwietnia 2008 roku w siedzibie Bieszczadzkiego Parku Narodowego w Ustrzykach Dolnych odbyło się szkolenie przewodników na uprawienia Parku. Koło Przewodników PTT w Nowym Sączu reprezentowane było przez kilkunastu przewodników z  Prezesem Koła, Jerzym Gałdą na czele. Przewodnicy uczestniczyli w seminaryjnych  zajęciach, jak i w praktycznej, dydaktycznej wycieczce po jednej z takich ścieżek. Kolejne szkolenie za 5 lat. Przez ten czas kwalifikacje i uprawnienia przewodników Oddział Beskid w Nowym Sączu ma gwarantowane. Bieszczadzki Park jak zawsze cieszy się w Sączu estymą i zainteresowaniem. Pani Maria Frąckowiak, która kolejny raz udzieliła nam  przemiłych lekcji oraz obdarzyła nas wielką porcją pasji zasługuje na wielkie podziękowanie: Pani Mario! Bardzo dziękujemy!
11.04.2008
WYBORY W TARNOBRZEGU

W dniu 11 kwietnia 2008 roku w sali  miejskiej biblioteki publicznej w Tarnobrzegu odbyło się zebranie sprawozdawczo wyborcze. Po uzyskaniu absolutorium i ukonstytuowaniu Komisji skrutacyjnej, oraz zebraniu kandydatów do zarządu,  ogłoszono wybory jawne (na takie uzyskano jednogłośną zgodę). W wyborach Prezesem Koła w Tarnobrzegu na kolejne 3 lata został: Konrad Maguder, jego zastępca i wiceprezesem: Witold Tryczyński. Skarbnikiem ponownie wybrano Barbarę Reczek a sekretarzem Jacek Gospodarczyk. Członkiem zarządu została Małgorzata Jędrusik z Sandomierza. Serdecznie im gratulujemy i życzymy sukcesów małych i wielkich w obecnej kadencji!.
Zarząd Oddziału jak i prezydium Zarządu Głównego reprezentował Wojtek Szarota, któremu towarzyszył Łukasz Musiał. Odchodzący Zarząd Oddziału  i jego Prezes pozytywnie oceniony przez środowisko tarnobrzeskie, uhonorował
Wojtka Szarotę pamiątkowym grawertonem z symbolem Organizacji odlanym z miejscowej siarki. Utrwalane przyjaźnie, niespodzianki, zobowiązują. Koło w Tarnobrzegu jak zawsze może liczyć na przychylność macierzystego Oddziału.
09.04.2008
DNI GÓR W ŁODZI

W Łódzkim Domu Kultury zorganizowane zostały, już po raz szesnasty Dni Gór. W tym roku impreza odbyła się pod hasłem "Żelazne drogi Dolomitów, Alp i Tatr".
Uroczyste otwarcie Dni Gór miało miejsce w ŁDK w dn. 9 kwietnia. Nina Mikołajczyk, prezes Łódzkiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, powitała wszystkich przybyłych już podczas wernisażu wystawy fotograficznej „Ferraty - miłość od pierwszego wejrzenia”. Zdjęcia przedstawiające tzw. żelazne drogi, czyli górskie trasy ubezpieczone stalowymi linami, poręczówką, skoblami, szczeblami i drabinami, można oglądać w Kawiarni Łódka do końca kwietnia. Autorami fotografii są członkowie oddziału PTT w Łodzi i Nowym Sączu.
30.03.2008
PAMIĘTNIK PTT

"Pamiętnik PTT" to rocznik wydawany przez ZG PTT od 1992 r. Dotychczas ukazało się 14 tomów a 15-ty jest w druku.Wydawnictwo jest nawiązaniem do "Pamiętnika TT" ukazującego się w latach 1876-1920. Nakłady niektórych tomów są już całkowicie wyczerpane a część z pozostałych, decyzją ZG PTT została ostatnio przeceniona. Są one dostępne od poniedziałku 31 marca w siedzibie Oddziału przy ul. Lwowskiej 32, w cenie tylko po 5 zł za egzemplarz. Dotyczy to tomów 6,7,8,9,10,11 i 12. Można również składać zamówienia na ostatni tzn.14-ty tom oraz najbliższy 15-ty, który dostępny będzie w maju. Obydwa w cenie po 25 zł. Tomy 1-5 oraz 13 są niestety wyczerpane. W "Pamiętnikach" znajdują się m.in. szczegółowe informacje na temat działalności naszego Oddziału oraz imienne wykazy członków. Polecamy i zachęcamy do kupna.

25.03.2008
KOZICA NIE DLA PTTK


Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze utraciło prawo do historycznej odznaki z głową kozicy. Nie może jej używać jako znaku towarowego. Wygasił go Urząd Patentowy na wniosek Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, a Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę PTTK.
Sąd Apelacyjny w Warszawie w marcu 2008r uznał skargę PTTK za bezzasadną i oddalił ją, tym samym zakończył się proces odwoławczy od wyroku przyznającego na wyłączność Odznakę z Kozicą dla PTT.
16.03.2008
100 LESZKA MAŁOTY

Dyplom
                Leszka Małoty


Niedzielna wycieczka Doliną Lejową i Kościeliską była setną wycieczką, która poprowadził Leszek Małota. Z tej okazji Prezes PTT - Wojtek Szarota oraz Prezes Honorowy - Maciej Zaremba uroczyście wręczyli Leszkowi 
okolicznościowy dyplom i upominek. W ten sposób Leszek dołączył do "KLUBU 100", gdzie należą: Maciej Zaremba, Władysław Kowalczyk i Krzysiek Żuczkowski. GRATULACJE!!!!
03.03.2008
POLARY PTT

Z inicjatywy prezesa PTT, Włodzimierza Janusika wznowiona została produkcja czerwonych polarów z logiemPolar PTT Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego.
Polary dostępne są w rozmiarach S, M, L, XL, XXL i XXXL - model męski i damski.
Model męski posiada charakterystyczny biało-zielonobiały pasek od suwaka do pachy oraz rękawy zakończone mankietami.
Cena wersji męskiej to 40 zł (rozmiar XXL i XXXL po 45 zł).
Model damski posiada biało-zielono-biały pasek od suwaka do cięcia bocznego przedniego (krótszy od męskiego) oraz rękawy zakończone na prosto bez mankietów.
Cena wersji damskiej to 35 zł.
29.02-02.03.2008
PIELGRZYMKA PRZEWODNIKÓW


Poczet
             Sztandarowy

W dniach od 29 lutego do 2 marca 2008 w Częstochowie na Jasnej Górze miała miejsce XXIV Ogólnopolska Pielgrzymka Przewodników Turystycznych. Spotkanie przebiegało pod hasłem: „Kto idzie za Mną, nie będzie chodził w ciemności, lecz będzie miał światło życia". Organizatorami pielgrzymki w tym roku byli przewodnicy PTTK z diecezji sandomierskiej: Ostrowca świętokrzyskiego, Sandomierza, Opatowa i Tarnobrzega, a także przewodnicy PTT Oddział „Beskid” w Nowym Sączu – Koło w Tarnobrzegu.
26.02.2008
KSIĘGARNIA PODRÓŻNIKA

Na naszych stronach powstała Księgarnia Podróżnika oferująca mapy, przewodniki i wszlekie materiały potrzebne  pasjonatowi gór i podróży. Czyli nam! Zawarliśmy umowę z Wydawnictwem Bezdroża i właśnie to wydawnictwo obsługuje naszą ksiągarnię. Książek i map oferowanych przez Bezdroża nie trzeba polecać, bo są nam doskonale znane i cenione przez Przewodników. Kupując te wdawnictwa poprzez naszą stronę zasilamy konto PTT - ZAPRASZAMY więc do zakupów!

29.02-2.03.2008
XXIII BABIA GÓRA

Oddział Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego z Sosnowca zaprasza wszystkich na  „XXIII Zimowe Wejście na Babią Górę”.

12.01.2008
KSIĘGA GOŚCI


Na naszej stronie została założona Księga Gości - zapraszamy do wpisów!
(JB)
05.01.2008
OPŁATEK

Tradycyjne spotkanie opłatkowe Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego Oddział Beskid odbyło się w tym roku w lokalu na Miasteczku Rowerowym przy ul. Nadbrzeżnej. Sale tego lokalu posiada kominek, ogrzewający wnętrze, ocieplający jego atmosferę. W tych sielskich  wnętrzach, ścieśnieni przy stołach ustawionych przez gospodarzy lokalu spotkaliśmy się licznie (ok. 80 osób) aby  złożyć sobie życzenia na Nowy Rok, aby podać sobie ręce, uścisnąć się.
(WS)
29.12.2007
KONKURS - RUMUNIA

Stowarzyszenie Wschodnia Perspektywa jako preludium do mającego się odbyć w kwietniu 2008 roku Festiwalu Kultury Rumuńskiej organizuje dwa konkursy związane z tym niezwykle inspirującym krajem. Termin nadsyłania prac do 15.01.2008r.
<więcej>
(JB)
12.12.2007
SPOTKANIE Z ANTONIM KROHEM
Antoni Kroh
               - "PRAGA"
  

 Sądecka Biblioteka Publiczna oraz Koło Przewodników PTT zorganizowały  spotkanie z autorem przewodnika "PRAGA", Antonim Krohem.
Podczas spotkania Antoni Kroh fascynująco i z wielkim zaangażowaniem opowiadał o urokach Pragi oraz jej historii. Po spotkaniu była możliwość zakupu książek z autografem Autora. Teraz mamy nadzieję, że PTT zorganizuje wycieczkę do Pragi, abyśmy mogli skonfrontować teorię z praktyką.


(JB)

02.12.2007
MSZA ŚWIĘTA

    Z okazji 3 rocznicy śmierci śp Krzysztofa Żuczkowskiego PTT o/Beskid zaprasza na mszę św. w intencji zmarłych przewodników i ludzi PTT o/Beskid: Krzysztofa Żuczkowskiego, Bogumiła Freja, Jacka Durlaka, Stanisława Barana, Witolda Tokarskiego, Ryszarda Cybulskiego. Msza odbędzie się w zabytkowym kościele parafialnym w Ptaszkowej  2 grudnia o godzinie 9.00. Msza będzie rozpoczynała wycieczkę na Jaworze z zakończeniem w Kamiannej, która w tym czasie organizuje nasz oddział.
(WS)
18-19.11.2007
ZJAZD PTT

    W dniach 18-19 listopada br. w Zakopanem odbył się VII Zjazd Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. Nowym Włodzimierz JanusikPrezesem, na najbliższą trzyletnią kadencję, został wybrany Włodzimierz Janusik  z Oddziału PTT w Łodzi. W Zjeździe uczestniczyło 104 delegatów oraz zaproszeni goście. Odział PTT BeskiD w Nowym Sączu reprezentowało siedmioro delegatów oraz honorowy członek PTT Maciej Zaremba.

    W nowych władzach  PTT  - Odział Beskid Nowy Sącz reprezentować będą:  Wojciech Szarota (Zarządu Główny), Jerzy Gałda (Główna Komisja Rewizyjna), Wiesław Wcześny (Główny Sąd Koleżeński).
Jednym z punktów Zjazdu było wręczenie zasłużonym członkom PTT - Złotej Odznaka PTT z Kosówką - przyznawanej za wybitne osiągnięcia. Wyróżnienie to otrzymali m. in.  Grażyna Świerczek,  Robert Cempa, Wojciech Szarota, Wiesław Wcześny.

Na zjeździe licznie reprezentowane było również nasze Koło PTT w Tarnobrzegu. Spośrod 8 delegatów z Tarnobrzegu do Zarządu Głownego wybrany został Jacek Gospodarczyk, natomiast do Głownej Komisji Rewizyjnej, Aleksander Stybel. Koło PTT w Tarnobrzegu zostało, jako jedno z najbardziej aktywnych w PTT  oraz zasłużonych dla turystyki, wyróżnione Złotą Odznaka PTT z Kosówką, indywidualnie odznaczenie to otrzymał Jacek Gospodarczyk, natomiast Barbara Reczek została wyróżniona medalem Za Zasługi w turystyce.

    Zjazd mimo, iż dwudniowy nie wyczerpał wszystkich tematów i nie rozwiązał wszystkich problemów. Wiele uwagi poświęcono problemom ochrony Tatr, jak również kwestii bardziej wewnętrznej  - przyszłości wydawanego corocznie Pamiętnika PTT. Podjęto uchwałę, o ogłoszeniu roku 2009 Rokiem Tytusa Chałubińskiego, będzie  to bowiem 120-ta rocznicą śmierci jednego ze współzałożycieli Towarzystwa - Tytusa Chałubińskiego.
  Wbrew podanym przez PAP, a powielonym przez czasopisma i portale internetowe informacjom, nie podejmowano tematu zwrotu majątku PTT przejętego w 1950 roku przez PTTK.
(JA)

11.11.2007
ZMARŁA IRENA STYCZYŃSKA

ŚP
                Irena Styczyńska
    Zmarła Irena Styczyńska, honorowy obywatel Nowego Sącza, patriotka i miłośniczka ziemi sądeckiej. Miała 84 lata.
Irena Styczyńska urodziła się w Siennej niedaleko Nowego Sącza w 1923 roku. Tam też spędziła dzieciństwo. W czasie II wojny Światowej była łączniczką Armii Krajowej. Działała też w konspiracyjnym harcerstwie. Długo pracowała w sądeckim Muzeum Okręgowym. Była jedną z najlepszych przewodniczek turystycznych. Oprowadzała po Nowym Sączu i okolicach liczne grupy. Mimo podeszłego wieku Irena Styczyńska do końca angażowała się w życie miasta.
(JB)

04.11.2007
ZAKOŃCZENIE SEZONU

      Zakończenie sezonu jak corocznie, jest symboliczną imprezą wieńczącą rok imprez turystycznych sezonu Zakończenie
             sezonuPTT o/Beskid.W tym roku na zakończenie zostało wybrane po licznych naradach "Biwakowisko" w Feleczynie Nadleśnictwa w Nawojowej. W związku z takim usytuowaniem dostosowano trasę wycieczki mogacej dotrzeć w to miejsce w ciągu kilku godzin. Prowadzący wybrali wariant wymarszu ze Złotnego dokąd uczestników zabrał zamówiony autokar. z tamtąd bez szlaku, doszliśmy do szlaku żółtego z Barnowca na Pisana Halę, a dalej do Łabowskiej Hali. Moglismy podziwiać efekty prawie rocznej pracy pracy nowych "starych" ajentów, Państwa Jaworskich. Z Łabowkiej Hali szybko "zbieglismy" do Feleczyna, gdzie palenisko podsycał Jerzy Gałda i Jasiek Puchała. Smakołyki przygotowane przez uczestników służyły jako solidny posiłek stanowiący deser dań przygotowywanych nad ogniskiem (jajecznicy i kaszanki ) Później najlepsi wodzirejowie poprowadzili taneczną zabawę, która zgodniez planem musiała zostać zakończona o godz. 18. Kierowca Jerzy Jabłoński rozwióżł uczestników  bezpiecznie do domu.
(WS)

01.11.2007
KWESTA NA CMENTARZU

W dniu Wszystkich Świetych 
na cmentarzach: komunalnym i gołąbkowickim w Nowym Sączu,  zbierano datki na ratowanie niszczejących, zabytkowych grobowców. Wśród kwestujących byli również przedstawiciele naszego PTT
(JB)

26.10.2007
WERNISAŻ FOTOGRAFII Z ALP

Wernisaż
Wernisaż fotografii z wyprawy w Aply i Dolomity, który się odbył
w dniu 26.10.2007  o godz. 17.00, zgromadził liczną publiczność  - członków i sympatyków PTT. Na wystwie zostało zaprezentowanych 100 zdjęć wybranych spośród 5000 fotpgrafii wykonanych przez uczestników wyprawy. Wyboru dokonali Beata i Bogumił Lorek. Wystawę można oglądać do  końca roku, a może nawet dłużej...
<tutaj też można zobaczyć niektóre z tych zdjęć>
(WS)


24.10.2007
WALNY ZJAZD

W dniu 24.10.2007 odbył się Walny Zjazd naszego Oddziału, na którym został wybrany nowy Zarząd.
<zobacz skład Zarządu>

12.09.2007
WWW.PTTNS.PL
Przenosimy się na nowy serwer i dostajemy swoją własną domenę: www.pttns.pl !!!!!!!
(JB)
17.06.2007
NARODZINY STRONY

Powstała niniejsza wersja strony internetowej PTT Oddział BESKID, na razie w fazie testów jest posadzona na darmowym serwerze z wyskakującymi reklamami. Ale to tylko chwilowe.
(JB)