Polskie Towarzystwo
    Tatrzańskie
Statut Historia Informacje Odznaki PTT  Nowy Sącz Bezpieczeństwo GOPR Kontakt Księga Gości
Aktualności
Wycieczki i wyprawy
Regulamin wycieczek
Szlaki spacerowe
Przewodnicy
Na niebieskich szlakach
Koło PTT w Tarnobrzegu
Przyjaciele
Relacje
GALERIA
Strona główna


POLSKIE TOWARZYSTWO TATRZAŃSKIE
Oddział  „BESKID”
im. prof. Feliksa Rapfa  w Nowym Sączu
zaprasza:

Majówka na dachu
Chorwacji
od gór do morza

Poniedziałek-Niedziela, 28 kwietnia-4 maja 2014r.
wyjazd  godz. 17, ul. Morawskiego
Koszt: 300zł+115€  - członkowie PTT, młodzież, 330zł+115€ pozostali
(przejazd, noclegi z wyżywieniem - w Vodicach śniadania i obiadokolacje, w Rijece - śniadanie, ubezpieczenie NW, obsługa przewodnicka)
Opłaty za wstępy do parków narodowych, obiektów muzealnych dodatkowo płatne - ok. 250kn
dla chętnych  rejs na Kornati ok. 270kn

Przewodnicy:  Stjepan Jursović i Maria Dominik

Zaliczka przy zapisie 130 zł, całość złotówkowa płatna do 5 kwietnia br. (euro płatne w autokarze)

Wycieczka jest jak zwykle w PTT nastawiona na aktywny wypoczynek w górach, tym razem  z widokami na  lazurowy Adriatyk, ale z racji nadmorskiego położenia naszych głównych noclegów może być zamieniona na prywatny program plażowo-stacjonarny.

Chorwacja

W programie:

 • 29.04, wtorek, w drodze
  • Zagrzeb - stolica Chorwacji i największe miasto, ok. 1 mln mieszkańców. Założone w 1094r. W planach zwiedzania będzie: Kaptol (dzielnica kleru), Gradec (dzielnica szlachty),  Tkalec (ulica ludu). A więc:
   - katedra Wniebowstąpienia Najświętszej Marii Panny (To tutaj w czasie swojej pielgrzymki papież Jan Paweł II kanonizował kardynała Alojzije Stepinaca, tu też znajduje się jego grobowiec wykonany przez Ivana Mestrovicicia.)
   - Plac świętego Marka (Markov trg) z kościołem świętego Marka (crkva svetog Marka). (charakterystyczny kolorowy dach, na którym znajdują się dwa duże herby: Chorwacji i Zagrzebia) i Pałac Bana (siedziba prezydenta)
   - Kamienna Brama. (z XIII wieku.  W bramie jest obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Jest on uważany za święty.)
   - Ulica Tkalcicieva (Tkalec) - najpopularniejszy deptak w mieście
   - I być może zakupy na barwnym i pachnącym (lawenda!) targowisku
  • Zadar - centrum północnej Dalmacji z korzeniami w IV wpne. Zobaczmy: ruiny budowli rzymskich, przedromański kościół św. Donata, katedra św. Anastazji, bramy miejskie, widok na miasto z kościelnej wieży, Na wybrzeżu posłuchamy jak graja morskie organy i być może zobaczymy zachód słońca, który Hitchcock  uważał za najpiękniejszy na świecie. I będziemy mogli spróbować najlepszych lodów w Chorwacji.
  •  Nin (o ile czasu starczy) - maleńkie starożytne miasto położone na wyspie, założone przez Ilirów, znajduje się tu najmniejsza katedra na świecie
  • Vodice - zakwaterowanie w hotelu Jadran Plavi
 • 30.04, środa
  • Park Narodowy Krka Park założony jest wokół rzeki Krka, są tam malownicze wodospady, kaskady oraz bystrzyny. W centralnej części znajduje się Jezioro Visovac, na wyspie  znajduje się klasztor Franciszkanów, założony w roku 1445 roku - można tam dopłynąć łódką. W parku jest kąpielisko, gdzie można się wykąpać w dużym rozlewisku rzeki.
  • zwiedzanie Szybeniku. Główne atrakcje turystyczne miasta to słynna katedra św. Jakuba, jeden z najważniejszych zabytków sakralnych w całej Chorwacji, oraz górująca nad miastem twierdza św. Anny, z której rozpościera się piękna panorama. Szybenik jest jednym z nielicznych miast założonych (VII wne) przez Słowian (a nie Rzymian czy Ilirów)
 • 1.05, czwartek
  • najwyższy szczyt Chorwacji Vrh Dinare 1830mnpm - w paśmie gór Dynarskich, na granicy z Bośnią
  •  lub rejs na archipelag Parku Narodowego Kornaty - całodniowa morska wycieczka - z wyżywieniem, która daje wyobrażenie o archipelagu 89 wysp (praktycznie niezamieszkałych)
 • 2.05, piątek
  • Park Narodowy Paklenica, Park Narodowy Paklenica rozpościera się w południowo-wschodniej części pasma górskiego Velebit i tworzy nad kanałem velebitskim potężne skalne szańce, podnoszące się nawet do wysokości 1800m. Tylko sam park zajmuje 3657 ha powierzchni, tworząc okrąg z wejściem przy wiosce Marasoviczi. Znajdują się tam dwa monumentalne kaniony, Velika i Mala Paklenica. Trasy biegną górskim terenem, z cyplami wysokimi ponad 400 m, skałkami i cienistymi dróżkami, często z widokiem na wodospady.

 • 3.05, sobota
  • Park Narodowy Ućka ze szczytem Vojak 1396 mnpm, Masyw górski na półwyspie Istria, zbudowany głównie ze skał wapiennych, w których utworzyły się liczne jaskinie.  Występuje tu dzika zwierzyna (między innymi spotykany jest tu niedźwiedź brunatny), a także roślinność zarówno śródziemnomorska (np. wawrzyny), jak i wysokogórska (szarotka alpejska). Zbocza porastają stuletnie lasy kasztanowe, a także dębowe oraz bukowe.
 • 4.05, niedziela, w drodze
  • zwiedzanie Rijeki. Trzecie największe miasto i największy port w Chorwacji. Zobaczymy  twierdzę Trsat z XIIIw. Od mostu przez Rjecinę zejdziemy po schodach Petara Trżica na stary gród Trsatski kastel. Będziemy mieli okazję pospacerować przez główna ulicę Korzo (gdzie w karnawale odbywają się maskarady w stylu weneckim)
  • przejazd do Polski
UWAGA! W związku z nieprzewidywalną pogodą i innymi okolicznościami program może ulegać niewielkim modyfikacjom, o których grupa będzie powiadamiana na bieżąco. Ostateczne decyzje programowe będą w gestii przewodników.

W związku z wyjazdem przygotowaliśmy okolicznościową koszulkę. Osoby, które chciałyby mieć taki T-shirt proszone są o zgłaszanie tego faktu w "Wakacyjnym Raju" i dokonanie wpłaty 18zł. Prosimy o podanie rozmiaru i rodzaju koszulki (damska/męska)


t_shirt
 

Zapisy i szczegółowe informacje w punkcie PTT „Beskid” w lokalu
BP  WAKACYJNY RAJ
WAKACYJNY RAJ
ul. Sobieskiego 14a/2
33-300 Nowy Sącz
Poniedziałek–Piątek  8:00 - 18:00
Sobota:  9:00-13:00

Infolinia: 0 801 011 324 
tel./fax.(0-18) 444 29 22
kom:  513 017 830


Wyjazd sponsorowany przez Urząd Miejski dla mieszkańców Nowego Sącza
Informacje i zapisy: BP WAKACYJNY RAJ, ul. Sobieskiego 14a/2, 33-300 Nowy Sącz, tel./fax.(0-18) 444 29 22,  kom:  513 017 830, poniedziałek-piątek: 8-19, sobota: 9-13
Nr konta PTT o/Beskid:  PKO SA:  45 1020 3453 0000 8002 0056 8576

COPYRIGHT by JDB & WS - 2007