• 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Festiwal "Babie lato" w Żegiestowie-Zdroju: 24-25.08.2018

    Rajd Górski „Śladami Harasymowicza, Belona I Ziemianina”: 24.08.2018 Rajd Górski „Śladami Harasymowicza, Belona i Ziemianina” zainaugurował V Festiwal Piosenki Turystycznej „Babie Lato” w Żegiestowie-Zdroju, którego organizatorem jest Towarzystwo Przyjaciół Doliny Popradu. Komandorami rajdu byli Zuzanna Długosz oraz Krzysztof Płowiec – prezes Towarzystwa. Organizatorzy do partnerstwa w rajdzie zaprosili Polskie Towarzystwo Tatrzańskie.
    Na starcie w Żegiestowie-Zdroju 60 uczestników rajdu otrzymało wodę mineralną, mapę turystyczną „Żegiestów-Zdrój i okolice ” oraz inne turystyczne suweniry. Zanim wyruszyliśmy na górski niebieski szlak prowadzący na Pustą Wielką Krzysztof Płowiec przybliżył nam historię uzdrowiska, którego początki sięgają 1846 roku. Wtedy to do Żegiestowa przybył węgierski szlachcic Jakub Ignacy Medwecki. Szukając rud żelaza w Dolinie Szczawnego Potoku przypadkiem natrafił na źródła wody mineralnej, co było początkiem rozwoju Żegiestowa jako uzdrowiska. Wędrując dawnym deptakiem zdrojowym obok wraku Domu Zdrojowego, muszli koncertowej czy Pijalni Anna smutno było patrzeć jak niewiele pozostało po latach świetności uzdrowiska. Ponoć za kilka lat ma się to zmienić, gdyż są już plany rewitalizacji tego miejsca, na które ma powrócić życie towarzyskie i kulturalne Żegiestowa-Zdroju.
    Humory poprawiły się nam po wejściu na leśne ścieżki szlaku prowadzącego na Pustą Wielką, a jeszcze bardziej na Hali Milickiej, gdzie Klub Szalonych Emerytów częstował uczestników rajdu chlebem z pysznym domowym smalcem. Po zdobyciu szczytu ruszamy do Bacówki nad Wierchomlą, gdzie czekała na nas muzyka w „Krainie Łagodności” – gitara, poezja i śpiew oraz smakołyki z grilla przygotowane przez organizatorów. Szczególne podziękowania kierujemy pod adresem Basi Michalik i Klubu Szalonych Emerytów, który swoją liczną obecnością tworzył znakomitą atmosferę rajdu.

    W drugim dniu przyszedł czas na muzyczną ucztę w „Krainie Łagodności” w ramach festiwalu. Na uroczej Łopacie Polskiej, wśród zielonych wzgórz i szumiącego Popradu, licznie zgromadzona publiczność przeżyła wyjątkowy wieczór. Przed muzycznymi koncertami obejrzeliśmy wystawę fotografii „Odkryj Beskid”, ukazującą uroki Doliny Popradu oraz Jarmark Sztuki prezentujący prace artystów i rzemieślników Małopolski. Pokosztowaliśmy też smaków regionalnych potraw. O godz. 17-tej zaczęło się dziać! Najpierw na scenie wystąpił zespół „Póki Co”, a po nim duet „Kwiat Jabłoni”. Następnie podziwialiśmy gwiazdy festiwalu: Elżbietę Adamiak i Jerzego Filara, którzy swoimi utworami i humorem skutecznie rozgrzali zmarzniętą publiczność. Gościem festiwalu był Adam Ziemianin – Muszynianin, dziennikarz, poeta i autor tekstów, który niedawno obchodził okrągłe urodziny, o czym pamiętali organizatorzy festiwalu. Było „100 lat”, były kwiaty i urodzinowy wiersz. Kilka utworów wykonanych na scenie było do tekstów Jubilata. Szkoda, że tak znakomita impreza dobiegła końca. Powróci tu za rok! (ZS)