PTT
Statut Historia Informacje Odznaki PTT  Nowy Sącz Bezpieczeństwo GOPR Kontakt Księga Gości
Aktualności
Wycieczki i wyprawy
Regulamin wycieczek
Szlaki spacerowe
Przewodnicy
Na niebieskich szlakach
Przyjaciele
Relacje
GALERIA
Strona główna
Facebook

"Beskid" pismo PTTNS
eBeskid
Kroniki
Pamiętnik PTT
Biblioteczka
Śpiewnik
Konkursy
Jak się zapisać do PTT?
Polary I podkoszulki
Twój Mount Everest
AKTUALNOŚCI I OGŁOSZENIA
2.04.2021 "CO SŁYCHAĆ?" - MARZEC I KWIECIEŃ

Marcowy numer „Co słychać?” o objętości 8 stron otwiera artykuł Józefa Haducha na temat niepokojących zmian zachodzących w polskich Karpatach.  Wśród wieści z życia ZG PTT w tym numerze znajdziemy relację z VII posiedzenia Zarządu Głównego PTT oraz krótką notką o spotkaniu przewodników na Jasnej Górze.Z wieści z życia oddziałów dowiemy się o zimowej aktywności naszych oddziałów. Oddział PTT w Sosnowcu po raz 36 wybrał się zimową porą na Babią Górę, a członkowie i sympatycy PTT z Bielska-Białej i Mielca wzięli udział w zimowych biwakach, odpowiednio pod Pilskiem i pod Lachów Groniem. W tej części także wspomnienie zmarłego założyciela Oddziału PTT w Jaworznie, Romana Agdana. Po raz kolejny mamy okazję przeczytać wywiad Kingi Buras, która tym razem rozmawiała z wiceprezesem PTT, Tomaszem Kwiatkowskim z Oddziału w Radomiu.
Tematem historycznym, poruszonym w tym numerze, jest 30. rocznica śmierci Jana Alfreda Szczepańskiego oraz 85. rocznica pierwszego kursu kolejki na Kasprowy Wierch.Numer uzupełniają wspomnienie niedawno zmarłego Stanisława Biela, taternika i alpinisty oraz tradycyjny o tej porze roku apel o przekazanie 1% podatku na rzecz PTT.

Kwietniowy numer „Co słychać?” o objętości 16 stron otwierają życzenia wielkanocne od Prezes PTT, Jolanty Augustyńskiej.Wśród bogatych wieści z życia oddziałów znajdziemy relacje z zimowej aktywności naszych oddziałów i kół – o wędrówce bieszczadzkimi szlakami K/Oświęcim, wyrypie O/Radom oraz tatrzańskich wejściach naszej prezes. Nieco wiosny przynoszą z kolei dwa artykuły o wydarzeniach zorganizowanych przez O/Ostrowiec Św. Co jeszcze w tym dziale? Antonina Sebesta (O/Kraków) została laureatką konkursu poetyckiego, a tarnowianie słuchali górskich opowieści na festiwalu „Górnolotni 2021”. Smutną wiadomość przynoszą z kolei wieści z Nowego Sącza, gdzie w ostatnim czasie pożegnaliśmy dwie koleżanki.
Po raz kolejny mamy okazję przeczytać wywiad Kingi Buras, która tym razem rozmawiała z członkiem tarnowskiego oddziału PTT, Tomaszem Markiem Badurem, który w ostatnim czasie podjął pierwszą próbę zimowego przejścia Szlaku Karpackiego. O tym, że mieszkając w Szwajcarii nie da się zapomnieć o górach pisze Martyna Ptaszek-Pabian, a tradycyjnie poruszanymi tematami historycznymi są w tym numerze wspomnienia o generale Mariuszu Zaruskim w 80. rocznicę śmierci oraz Erhardzie Loretanie, który zmarł 10 lat temu.
25.03.2021 OSTATNIE POŻEGNANIE ALDONY MIKI

W dniu 21.03.2021 zmarła nasza koleżanka, Aldona Mika, niezapomniana towarzyszka wypraw górskich i organizatorka wielu wycieczek rowerowych.

Uroczystości pogrzebowe  odbędą się 25.03.2021 roku (czwartek) w kościele w Sól-Kiczorze  (Sól-Kiczora 172, 34-370 Sól-Kiczora ) - o godz. 14:00 różaniec; o godz. 14:30 Msza Święta i odprowadzenie Zmarłej na miejsce wiecznego spoczynku

17.02.2021 "CO SŁYCHAĆ" NR 1/2021

Lutowy numer „Co słychać?” o objętości 12 stron otwiera omówienie zawartości 29. tomu „Pamiętnika PTT” wraz z zachętą do dokonania przedpłaty na jego zakup.   Wśród wieści z życia ZG PTT w tym numerze znajdziemy relację z III posiedzenia Prezydium ZG, które ponownie odbyło się w sposób zdalny, natomiast wyjątkowo krótkie wieści z życia oddziałów to relacja z kolejnej „Radziejowej na krechę”, którą od wielu lat organizuje Oddział PTT z Nowego Sącza.
Po raz kolejny mamy okazję przeczytać wywiad Kingi Buras, która tym razem rozmawiała z członkiem zarządu Oddziału PTT w Krakowie, Marcinem Kolonką. Tematem historycznym, poruszonym w tym numerze, jest 80. rocznica śmierci Emila Zegadłowicza, wybitnego polskiego poety zakochanego w Beskidach. Numer uzupełniają odszerna relacja z wyjazdu w Kaukaz, odbytego jeszcze przed pandemią oraz tradycyjny o tej porze roku apel o przekazanie 1% podatku na rzecz PTT.
15.02.2021 OSTATNIE POŻEGNANIE DANUSI MATRAS
Zmarła Danusia Matras (1969-2021), poprzednio Ryba,
przez wiele lat pracowała jako bibliotekarka w Bibliotece dla dzieci w Nowym Sączu, była absolwentką kursu przewodnickiego PTT w 1998 roku.

Rozpoczęcie uroczystości pogrzebowych  we wtorek o godz. 13.00 w Starym Sączu w kościele parafialnym pod wezwaniem św. Elżbiety

29.01.2021 SKŁADKI I KONSEKWENCJE STATUTOWE

Szanowne Koleżanki i Szanowni Koledzy,

Zwracamy się do Was z prośbą o wpłatę składek członkowskich za rok 2021 oraz, jeśli ktoś ma nieopłacone składki za poprzednie lata, również za ten okres, w nieprzekraczalnym terminie do 1 czerwca 2021r.
Osoby, które mają nieopłacone zaległe składki mogą u Skarbnika - Kasi Hejmej dowiedzieć się za jaki okres i jaką kwotę należy uiścić, kontakt mailowy: kasiah10@wp.pl Po tym terminie Zarząd Oddziału, zgodnie ze Statutem, będzie zmuszony do podjęcia Uchwały o skreśleniu z listy członków osoby, których zaległości w opłacaniu składki przekraczają jeden rok.

§ 17 Członkostwo PTT ustaje w przypadku: pkt. 2. skreślenia z listy członków przez Zarząd Oddziału z powodu nie zapłacenia składki członkowskiej za okres przekraczający jeden rok.

Jednocześnie chcemy poinformować, że po wykreśleniu z listy członków nie będzie możliwości opłacania zaległych składek, trzeba będzie na nowo zapisać się do Oddziału (opłacenie wpisowego, składki członkowskiej, legitymacji).
Zarząd Oddziału

28.01.2021 "CO SŁYCHAĆ' NR 1/2021

Styczniowy numer „Co słychać?” o objętości 8 stron otwiera krótki artykuł o historycznym zdobyciu K2 zimą przez grupę Nepalczyków.   Wśród wieści z życia ZG PTT w tym numerze znajdziemy relację z VI posiedzenia Zarządu Głównego, które z powodu pandemii odbyło się w sposób zdalny. Covid-19 wpłynął też na działalność oddziałów. Wieści z życia oddziałów są wyjątkowo skromne, a przeczytamy w niech o przekształceniu Oddziału PTT w Ostrzeszowie w Koło im. Józefa „Bacy” Michlika przy oddziale poznańskim, nietypowym rozpoczęciu sezonu turystycznego przez Oddział PTT w Bielsku-Białej oraz dwóch wydarzeniach zorganizowanych przez O/Poznań: grudniowym Dniu Taternika i noworocznym spotkaniu turystów na Dziewiczej Górze.
Po raz kolejny mamy okazję przeczytać wywiad Kingi Buras, która tym razem rozmawiała z prezesem honorowym Oddziału PTT „Beskid” w Nowym Sączu, Maciejem Zarembą. Tematem historycznym, poruszonym w tym numerze, jest 150. rocznica śmierci Ludwika Zejsznera, wybitnego polskiego kartografa i geologa.
Numer uzupełniają artykuł o pseudoturystach i grupach młodzieży, dewastujących bazy namiotowe SKPG Wisłoczek i Rabe oraz zachęta do przekazania 1% podatku na rzecz PTT.


22.01.2021 NOWY NUMER "BESKIDU"

Ukazał się najnowszy nr 1/77 naszego pisma 'Beskid” zredagowanego przez Marysię Dominik a wydanego przez IMPESS Studio Remka  Życzyńskiego. Wiodącym tematem „Beskidu” jest 30-lecie reaktywowania Oddziału które miało miejsce w ubiegłym roku. Pierwszy artykuł dotyczy bardzo ważnego wydarzenia w historii PTT czyli poświęcenia sztandaru Oddziału które miało miejsce we wrześniu. Następnie w dziale „30 lat minęło” możemy przeczytać wspomnienie członków Oddziału. Następnie mamy „Galerię 30-lecia” z sylwetkami 39 działaczy najbardziej zasłużonych dla sądeckiego Oddziału. No i „Przygoda z PTT” zawierająca wspomnienia z dwóch pierwszych wycieczek zorganizowanych w 1990 roku, oraz z jubileuszowych - tysięcznej, dwutysięcznej i trzytysięcznej. Wreszcie artykuł o naszej działalności w okresie pandemii, sprawozdanie z działalności Oddziału w 2020 roku oraz imponująca lista 68 naszych nowych członków. Atutem numeru są archiwalne zdjęcia które wyszukała Marysia w starych kronikach PTT.

11.01.2021 130 ROCZNICA URODZIN PROF. FELIKSA RAPFA, PATRONA O/BESKID PTT 

W poniedziałek 11 stycznia 2021, jak co roku spotkaliśmy się przy grobie naszego patrona Profesora Feliksa Rapfa, minęła właśnie 130 rocznica Jego urodzin. Profesor to postać niezwykle zasłużona dla I Gimnazjum im. Jana Długosza, dla Nowego Sącza, dla turystyki i dla Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego.
Wspomnieć należy, że prof. Feliks Rapf  do Towarzystwa Tatrzańskiego zapisał się już w 1908 roku, a po przeprowadzce do Nowego Sącza wstąpił w szeregi Oddziału Beskid, i już dwa lata później tj. 11 maja 1924 roku podczas Walnego Zebrania Członków Oddziału w nowosądeckim ratuszu, został wybrany prezesem. Prezesem Oddziału Beskid był przez 24 lata, pełnił również funkcje w Zarządzie głównym, którego został członkiem w 1935 roku (od 1928 był zastępcą). Podczas Jubileuszowego Zjazdu Delegatów PTT, który odbył się w Zakopanem, w dniach od 7 – 8 sierpnia 1948 roku odznaczony został Krzyżem Kawalerskim i otrzymał odznakę honorową PTT. Niestety działalność Prof. Rapfa jak i całego PTT nie wpisywała się w kanon komunistycznego systemu totalitarnego, w którym nasz kraj pozostawał, dlatego też jesienią 1948 roku Profesor zrezygnował z funkcji członka Zarządu Głównego PTT, a 19 lutego 1949 roku zrezygnował z funkcji prezesa Oddziału. Wkrótce podobny los spotkał całe PTT, bowiem 16 grudnia 1950 roku, na Zjeździe Delegatów, na polecenie władz, Polskie Towarzystwo Tatrzańskie rozwiązało się, przekazując cały swój majątek PTTK które powołano dzień później.

Feliks Rapf i jego zasługi dla turystyki nie zostały zapomniane. Zarząd reaktywowanego w 1990 roku staraniem Macieja Zaremby Oddziału "Beskid" Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego podjął  19 lutego 1997 roku uchwałę o uznaniu profesora Feliksa Rapfa  za swojego patrona.

Dzięki staraniom Dariusza Kulpy, Pan Tomasz Janik z Zakładu „Kamieniarstwo Janik Robert & Sławomir” odnowił tabliczkę nagrobną, która była już nieczytelna, za co serdecznie dziękujemy!

4.01.2021 POMOC DLA CHORWACJI

Ostatnio Chorwację nawiedziło tragiczne w skutkach trzęsienie ziemi. Zachęcamy członków naszego oddziału (który współpracuje z górskim towarzystwem chorwackim PD Kamenjak z Rijeki), w ramach solidaryzowania się z Chorwatami, do wpłat darowizn na rzecz Chorwackiego Czerwonego Krzyża.

Oficjalnie środki finansowe na pomoc Petrinji zbiera Chorwacki Czerwony Krzyż.

Numer konta:
Bank: Privredna banka Zagreb d.d.
IBAN: HR6923400091511555516
Model: HR 00
dla wpłat zagranicznych: SWIFT CODE: PBZGHR2X
Kontakt z Chorwackim Czerwonym Krzyżem: donacije@hck.hr

1.01.2021 SKŁADKA CZŁONKOWSKA

Informujemy, że składka członkowska za rok 2021 wynosi:

    30 zł – składka roczna w pełnej wysokości dla członków pełnoletnich, pracujących
    15 zł – składka roczna ze zniżką dla emerytów, rencistów, studentów, młodzieży i dzieci

Osoby, które pragną wstąpić w nasze szeregi prosimy o zapoznanie się z informacjami zamieszczonymi w  zakładce  ZAPISY

Serdecznie dziękujemy wszystkim darczyńcom, którzy w zeszłym i poprzednich latach przekazali nam 1% podatku. Pieniądze te, zgodnie z zapisami ustawy o OPP są przez nas przeznaczane na działalność statutową, m.in. na finansowanie wydawnictw. W zeszłym roku został wydany kolejny numer "Beskidu" oraz "Monografia" z okazji 30 lecia reaktywacji Oddziału.

Zwracamy się również z prośbą o przekazanie w bieżącym roku 1% na PTT O/Beskid w Nowym Sączu, nr KRS - 0000343564