PTT
Statut Historia Informacje Odznaki PTT  Nowy Sącz Bezpieczeństwo GOPR Kontakt Księga Gości
Aktualności
Wycieczki i wyprawy
Regulamin wycieczek
Szlaki spacerowe
Przewodnicy
Na niebieskich szlakach
Przyjaciele
Relacje
GALERIA
Strona główna
Facebook

"Beskid" pismo PTTNS
eBeskid
Kroniki
Pamiętnik PTT
Biblioteczka
Śpiewnik
Konkursy
Jak się zapisać do PTT?
Polary I podkoszulki
Twój Mount Everest
AKTUALNOŚCI I OGŁOSZENIA
22.01.2021 NOWY NUMER "BESKIDU"

Ukazał się najnowszy nr 1/77 naszego pisma 'Beskid” zredagowanego przez Marysię Dominik a wydanego przez Ipress Studio. Wiodącym tematem „Beskidu” jest 30-lecie reaktywowania Oddziału które miało miejsce w ubiegłym roku. Pierwszy artykuł dotyczy bardzo ważnego wydarzenia w historii PTT czyli poświęcenia sztandaru Oddziału które miało miejsce we wrześniu. Następnie w dziale „30 lat minęło” możemy przeczytać wspomnienie członków Oddziału. Następnie mamy „Galerię 30-lecia” z sylwetkami 39 działaczy najbardziej zasłużonych dla sądeckiego Oddziału. No i „Przygoda z PTT” zawierająca wspomnienia z dwóch pierwszych wycieczek zorganizowanych w 1990 roku, oraz z jubileuszowych - tysięcznej, dwutysięcznej i trzytysięcznej. Wreszcie artykuł o naszej działalności w okresie pandemii, sprawozdanie z działalności Oddziału w 2020 roku oraz imponująca lista 68 naszych nowych członków. Atutem numeru są archiwalne zdjęcia które wyszukała Marysia w starych kronikach PTT.

11.01.2021 130 ROCZNICA URODZIN PROF. FELIKSA RAPFA, PATRONA O/BESKID PTT 

W poniedziałek 11 stycznia 2021, jak co roku spotkaliśmy się przy grobie naszego patrona Profesora Feliksa Rapfa, minęła właśnie 130 rocznica Jego urodzin. Profesor to postać niezwykle zasłużona dla I Gimnazjum im. Jana Długosza, dla Nowego Sącza, dla turystyki i dla Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego.
Wspomnieć należy, że prof. Feliks Rapf  do Towarzystwa Tatrzańskiego zapisał się już w 1908 roku, a po przeprowadzce do Nowego Sącza wstąpił w szeregi Oddziału Beskid, i już dwa lata później tj. 11 maja 1924 roku podczas Walnego Zebrania Członków Oddziału w nowosądeckim ratuszu, został wybrany prezesem. Prezesem Oddziału Beskid był przez 24 lata, pełnił również funkcje w Zarządzie głównym, którego został członkiem w 1935 roku (od 1928 był zastępcą). Podczas Jubileuszowego Zjazdu Delegatów PTT, który odbył się w Zakopanem, w dniach od 7 – 8 sierpnia 1948 roku odznaczony został Krzyżem Kawalerskim i otrzymał odznakę honorową PTT. Niestety działalność Prof. Rapfa jak i całego PTT nie wpisywała się w kanon komunistycznego systemu totalitarnego, w którym nasz kraj pozostawał, dlatego też jesienią 1948 roku Profesor zrezygnował z funkcji członka Zarządu Głównego PTT, a 19 lutego 1949 roku zrezygnował z funkcji prezesa Oddziału. Wkrótce podobny los spotkał całe PTT, bowiem 16 grudnia 1950 roku, na Zjeździe Delegatów, na polecenie władz, Polskie Towarzystwo Tatrzańskie rozwiązało się, przekazując cały swój majątek PTTK które powołano dzień później.

Feliks Rapf i jego zasługi dla turystyki nie zostały zapomniane. Zarząd reaktywowanego w 1990 roku staraniem Macieja Zaremby Oddziału "Beskid" Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego podjął  19 lutego 1997 roku uchwałę o uznaniu profesora Feliksa Rapfa  za swojego patrona.

Dzięki staraniom Dariusza Kulpy, Pan Tomasz Janik z Zakładu „Kamieniarstwo Janik Robert & Sławomir” odnowił tabliczkę nagrobną, która była już nieczytelna, za co serdecznie dziękujemy!

4.01.2021 POMOC DLA CHORWACJI

Ostatnio Chorwację nawiedziło tragiczne w skutkach trzęsienie ziemi. Zachęcamy członków naszego oddziału (który współpracuje z górskim towarzystwem chorwackim PD Kamenjak z Rijeki), w ramach solidaryzowania się z Chorwatami, do wpłat darowizn na rzecz Chorwackiego Czerwonego Krzyża.

Oficjalnie środki finansowe na pomoc Petrinji zbiera Chorwacki Czerwony Krzyż.

Numer konta:
Bank: Privredna banka Zagreb d.d.
IBAN: HR6923400091511555516
Model: HR 00
dla wpłat zagranicznych: SWIFT CODE: PBZGHR2X
Kontakt z Chorwackim Czerwonym Krzyżem: donacije@hck.hr

1.01.2021 SKŁADKA CZŁONKOWSKA

Informujemy, że składka członkowska za rok 2021 wynosi:

    30 zł – składka roczna w pełnej wysokości dla członków pełnoletnich, pracujących
    15 zł – składka roczna ze zniżką dla emerytów, rencistów, studentów, młodzieży i dzieci

Osoby, które pragną wstąpić w nasze szeregi prosimy o zapoznanie się z informacjami zamieszczonymi w  zakładce  ZAPISY

Serdecznie dziękujemy wszystkim darczyńcom, którzy w zeszłym i poprzednich latach przekazali nam 1% podatku. Pieniądze te, zgodnie z zapisami ustawy o OPP są przez nas przeznaczane na działalność statutową, m.in. na finansowanie wydawnictw. W zeszłym roku został wydany kolejny numer "Beskidu" oraz "Monografia" z okazji 30 lecia reaktywacji Oddziału.

Zwracamy się również z prośbą o przekazanie w bieżącym roku 1% na PTT O/Beskid w Nowym Sączu, nr KRS - 0000343564